sobota 20 kwietnia 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Rząd PiS liderem zakupu krwawego gazu LPG od Rosji? Polski złoty sponsoruje terror Putina?

21.6K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

LPG z Rosji nadal dociera do Polski, mimo że władze naszego kraju już na początku wojny na Ukrainie zadeklarowały, że odetną się od węgla i gazu z Rosji. Polska wciąż jest największym importerem płynnego gazu LPG z Rosji w Unii Europejskiej. Czy Polska rzeczywiście nie może sama wprowadzić sankcji na import LPG z Rosji i czy istnieją alternatywy?

Według raportu Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, polskie zużycie gazu płynnego LPG w 2022 r. wzrosło o 2,5 proc. w porównaniu do roku 2021 i wyniosło niemal 2,5 mln ton. Ponad 80 proc. stanowił import, z czego 47 proc. to import z Rosji – o 10 punktów procentowych mniej niż rok wcześniej. Polska kupiła od Rosji to paliwo za 710,3 mln euro, podczas gdy reszta UE łącznie – 417 mln euro. Dlaczego więc Polska nie wprowadza zakazu importu LPG z Rosji?

W swoim wpisie Urszula Sara Zielińska krytykuje import rosyjskiego LPG do Polski. Według niej dokumenty otrzymane podczas kontroli poselskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska potwierdziły, że powody importu gazu są czysto biznesowe i partyjne, a nie stanowią części polskiej racji stanu. W procesie importu z Rosji uczestniczy m.in. spółka Transgaz, której głównymi udziałowcami są państwowa spółka PKP Cargo Connect z grupy PKP Cargo oraz spółka Polski Gaz, należąca do rosyjskich oligarchów austriackiego obywatelstwa – Goldowskich.

Zielińska pyta, czy rząd nie nakłada embarga na gaz LPG dlatego, że zarabiają na tym politycy związani z PiS, w tym pracownik Ministerstwa Aktywów Państwowych, oraz domaga się zakończenia prowadzenia biznesów z Rosją przez spółki z udziałem Skarbu Państwa.

Rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczy, że zmiana w imporcie LPG z Rosji może nastąpić tylko wtedy, gdy Unia Europejska wprowadzi zakaz importu. Na poziomie unijnym nie ma bowiem takiego zakazu, a dopóki takich sankcji nie będzie, możliwy jest import towarów, które sankcjom nie podlegają. Polska już w przeszłości podejmowała próby wprowadzenia sankcji na węgiel z Rosji. Według Piotra Müllera rząd Polski kilka razy próbował wymusić na UE zakaz importu węgla.

Jednakże, czy Polska rzeczywiście nie ma możliwości wprowadzenia samodzielnych sankcji na import LPG z Rosji? Takie pytanie pada podczas piątkowej konferencji prasowej z udziałem rzecznika rządu. Jednak odpowiedź jest negatywna – Polska nie może sama wprowadzić sankcji na import LPG z Rosji.

Według “Rzeczpospolitej”, powodem, dla którego Polska nadal importuje LPG z Rosji, jest niska cena w porównaniu z paliwem z innych krajów oraz w relacji do benzyny. Według Orlenu, największego polskiego producenta LPG, firma nie kupuje rosyjskiego LPG, ponieważ pozyskuje płynny gaz z własnej produkcji oraz z importu z kierunków alternatywnych i zakupów od innych krajowych podmiotów.

Polska nadal jest największym importerem płynnego gazu LPG z Rosji w UE, mimo że od wybuchu wojny na Ukrainie deklarowano stopniowe odcięcie się od rosyjskich surowców. Według opublikowanego raportu Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, polskie zużycie gazu płynnego LPG wzrosło o 2,5 proc. w porównaniu do roku 2021 i wyniosło niemal 2,5 mln ton, a ponad 80 proc. stanowił import, z czego 47 proc. to import z Rosji.

Niskie ceny płynnego gazu LPG z Rosji w porównaniu z paliwem z innych krajów i w relacji do benzyny, są głównym powodem, dla którego Polska nadal importuje to paliwo w dużych ilościach. W porównaniu do reszty UE, Polska w 2022 r. kupiła od Rosjan płynny gaz za 710,3 mln euro, podczas gdy reszta UE łącznie – 417 mln euro.

Jednakże, jak zauważa Piotr Müller, rzecznik rządu, sytuacja może ulec zmianie tylko w przypadku wprowadzenia zakazu importu przez całą UE. Jak dotąd na poziomie unijnym nie ma takich sankcji, więc Polska może importować LPG z Rosji legalnie.

W drugiej połowie kwietnia posłowie z klubów opozycyjnych: Lewicy, KO, KP-PSL oraz Polski 2050 złożyli projekt w Sejmie, który wprowadzałby sankcje na rosyjski gaz LPG. Jednakże, aby wprowadzić zakaz importu w Polsce, konieczne jest uzyskanie poparcia innych ugrupowań w Sejmie, a w szczególności Zjednoczonej Prawicy.

W kontekście zmiany sytuacji politycznej i militarnych działań Rosji, istnieją możliwości zastąpienia rosyjskiego paliwa płynnego LPG. Orlen, jeden z największych graczy na rynku, deklaruje, że od wybuchu wojny na Ukrainie sam nie kupuje rosyjskiego LPG, ponieważ pozyskuje płynny gaz z własnej produkcji oraz z importu z kierunków alternatywnych i zakupów od innych krajowych podmiotów. Z kolei według Unimotu, jednego z największych importerów płynnego gazu, są możliwości zastąpienia rosyjskiego paliwa, ale koszty logistyki są wyższe. Firma zapewnia, że od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę pracuje nad przestawieniem logistyki.

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreśla, że Polska w kwestii importu LPG z Rosji jest uzależniona od decyzji innych krajów Unii Europejskiej. Chociaż polski rząd w przeszłości podejmował próby wprowadzenia sankcji wobec Rosji, to na poziomie unijnym nie ma jeszcze jednoznacznego stanowiska w tej kwestii.

Jak wskazuje portal energetyka24.com, Polska jest uzależniona od importu gazu płynnego z Rosji przede wszystkim z powodu ekonomicznych czynników. Rosyjskie LPG jest tańsze niż paliwo z innych kierunków, a jego niska cena stanowi dla polskich odbiorców argument przemawiający za kontynuowaniem importu.

Jednakże, zdaniem niektórych ekspertów, taka polityka może okazać się ryzykowna. Na wypadek, gdyby Rosja wprowadziła embargo na LPG, Polska mogłaby stanąć w obliczu poważnych problemów z dostawami paliwa. W związku z tym, coraz częściej pojawiają się apelacje o zwiększenie niezależności energetycznej Polski, poprzez inwestycje w krajową produkcję energii i rozwój alternatywnych źródeł.

Właśnie pod tym kątem warto zwrócić uwagę na strategię “Czysta energia dla Polski”, która została przedstawiona przez rząd w grudniu 2021 roku. Plan ten zakłada m.in. zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych i redukcję emisji gazów cieplarnianych. W ramach strategii przewidziane są inwestycje w projekty wodne, fotowoltaiczne i wiatrowe oraz modernizacja elektrowni jądrowej w Ostrowie.

Jak zaznaczają eksperci, rozwój krajowej produkcji energii i zwiększenie niezależności energetycznej to długi proces, który wymaga zarówno nakładów finansowych, jak i odpowiedniej polityki rządu. Jednocześnie, zwiększenie roli alternatywnych źródeł energii i redukcja uzależnienia od paliw kopalnych to krok w kierunku przyszłości, który może przynieść Polsce wiele korzyści.

Wydaje się, że sytuacja importu rosyjskiego LPG w Polsce nie jest prosta i wymaga bardziej zdecydowanych działań ze strony władz. Mimo deklaracji o odcięciu się od rosyjskich surowców, import LPG z Rosji wciąż trwa, co może wpłynąć na naszą pozycję wobec innych państw oraz nasze bezpieczeństwo energetyczne. Warto podkreślić, że sankcje wprowadzone przez UE mogą pomóc w zapewnieniu stabilności i niezależności energetycznej, a jednocześnie ograniczyć wpływy Rosji w Europie. Przyjrzenie się z bliska kwestii importu rosyjskiego LPG jest z pewnością ważne w kontekście polityki energetycznej Polski oraz jej relacji z Rosją i UE.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
34
+1
76
+1
2
+1
3

1 komentarz “Rząd PiS liderem zakupu krwawego gazu LPG od Rosji? Polski złoty sponsoruje terror Putina?”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Siewcy Hejtu – Sądy: wpis na Gowork “Tak pracują bandyci i złodzieje” nie zniesławia firmy

Anglia nakłada na Rosję pierwsze sankcje. Rząd Morawieckiego nadal kupuje węgiel od Putina.

ZUS powoli zmienia się w Zakład Usług Stalkerskich. Chce prawo do przesłuchiwania sąsiadów osób chorych na L4

Przedsiębiorcy wściekli na ZUS. Gdy proszą o raty albo umorzenie to urzędnicy brutalnie nimi gardzą, a jak chodzi o długi kościoła to właśnie umorzono prawie 20 milionów.

Bandyci w mundurach: Policjanci bili pięściami i pałkami, wywozili ofiary. Ruszył proces

PiS znowu nie dotrzymał obietnic wyborczych. Miało nie być nowych podatków, a podatek cukrowy powoduje gigantyczny wzrost cen. Także wody mineralnej.

Czy Premier właśnie zezwolił na normalne otwarcie restauracji, salonów fryzjerskich i kosmetycznych?

Siewcy Hejtu – Sędzia Agnieszka Wróblewska-Kafka: zabiję cię, załatwię cię, obawiaj się to nie groźby karalne

NBP ze stratą 17 miliardów. Morawiecki twierdzi, że nie ma się czym przejmować.

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Nie ma takiego streamowania – grupa związana z pizzerią siłą i groźbą zmusiła nastoletniego streamera do wydania oświadczenia i przeprosin. Co na to Policja?

Popularni influencerzy ujawnili w poniedziałek 15 kwietnia 2024 bulwersujące zdarzenie z niedzieli 14 kwietnia 2024. Nastoletni streamer podczas robienia live w Murowanej Gośliwie zajechał do pizzerii. Pracownicy pizzerii gdy zobaczyli, że ma kamerę kazali mu ją wyłączyć – nastolatek posłusznie opuścił lokal gdyż nie miał zgody na nagrywanie. Pojechał kupić sobie w pobliskiej lodziarni loda. Gdy z lodem wracał do zaparkowanej hulajnogi został złapany przez pracowników pizzerii. Słychać agresywne zachowanie wobec nastolatka.

Następnie opublikowany został film – wzorowany na filmach, w których terroryści ze wschodu łapią obcokrajowców i każą im wygłaszać oświadczenia do kamery. W internecie pojawiły się głosy, że nastolatek został zastraszony do wygłoszenia oświadczenia, zmuszono go również do podania telefonu do rodziców i podania adresu zamieszkania. Podobno pracownicy pizzerii weszli do jego mieszkania i żądali wydania pendrive z zapisem live. Według informacji z internetu – streamer jest pełnoletni.

Na nagraniu widać i słychać jak chłopak łamiącym głosem wydaje oświadczenie:

“Dzień dobry, witam wszystkich. Na samym wstępie chciałbym powiedzieć, że bardzo źle zrobiłem. Zacznijmy od początku. Nagrywałem na żywo, chciałem powiedzieć, że bardzo źle zrobiłem, ponieważ nie spytałem o zgodę właścicieli montowni pizzy, o nagrywanie, oraz po wyjściu z pizzeri powiedziałem parę niestosownych słów, za które bardzo przepraszam. I chciałbym tylko wszystkich prosić o to, żeby wszystkie negatywne opinie, żebyście wszystkie negatywne opinie usunęli, ponieważ źle to wpływa na opinię całej restauracji. I chciałem też powiedzieć, że od zawsze zamawiam tu pizze, jest bardzo dobra i przepraszam wszystkich pracowników, i wszystkich ludzi za publikowanie, za cały filmik, za cały live. Przepraszam.”

Jak podaje popularny influencer deZeZed

Pizzeria złapała młodego streamera i po chwili pojawiło się oświadczenie z przeprosinami. Dobrze wyszło, pizza od razu jakaś taka smaczniejsza xD Według Gangamurun, który miał kontakt z chłopakiem i rozmawiał o tym na streamie Kasix: – Właściciel restauracji wparował później na chatę chłopaka, aby ten pobrał voda i mu przekazał. – Grozi sądem – Musiał nagrać przeprosiny i powiedzieć, że zamawia od nich pizzę – Zgnoili dzieciaka – Dzwonili do jego rodziców

Dodaje on również kolejne informacje:

O sprawie napisał też inny znany influencer Venek:

– Podjechał do pizzerii, Montownia Pizzy w Murowanej Goślinie – Wszedł na teren ze streamem i alertami, bez poinformowania

– Podszedł do lady, próbował złożyć zamówienie, zapytał “obsługującego” jaką pizze by wybrał z trzech wymienionych – w odpowiedzi usłyszał, że jaką sobie wybierze i został poinformowany, że jeśli nagrywa to ma to wyłączyć

– Zakrył ręką kamerę, powiedział że jedzie do innej pizzerii i wyszedł – Po wyjściu, tam sobie pierdolił oburzone komentarze, że go wyganiają – do samego siebie i widzów. Mówił, że nic tam już więcej nie zje, ma inne miejsca do wyboru

– Kilka/kilkanaście minut później, po zakupie lodów – ktoś zaczął go “szarpać za plecak”. Facet mówi, że pogadają i ma wyłączyć sprzęt. Jakaś kobieta, że w tym momencie zgłaszają to na policje – Facet powtórzył o wyłączeniu sprzętu, kobieta ciągnie, że mają dowód. Stream się urywa

– Po jakimś czasie odpalił nową transmisje, z miejsca należącego do pizzerii. Chłopak siedział pod szyldem pizzerii na przygotowanym krześle. Facet powiedział do kobiety, że nagra go swoim telefonem.

Chłopak zapytał czy stream leci – Po chwili łamiącym się głosem wypowiedział słowa: “Dzień dobry, witam wszystkich. Na samym wstępie chciałbym powiedzieć, że bardzo źle zrobiłem. Zacznijmy od początku. Nagrywałem na żywo, chciałem powiedzieć, że bardzo źle zrobiłem, ponieważ nie spytałem o zgodę właścicieli montowni pizzy, o nagrywanie, oraz po wyjściu z pizzeri powiedziałem parę niestosownych słów, za które bardzo przepraszam. I chciałbym tylko wszystkich prosić o to, żeby wszystkie negatywne opinie, żebyście wszystkie negatywne opinie usunęli, ponieważ źle to wpływa na opinię całej restauracji. I chciałem też powiedzieć, że od zawsze zamawiam tu pizze, jest bardzo dobra i przepraszam wszystkich pracowników, i wszystkich ludzi za publikowanie, za cały filmik, za cały live. Przepraszam.”

O sprawę zapytaliśmy rzecznika poznańskiej policji. Gdy dostaniemy odpowiedź niezwłocznie ją opublikujemy.

Zobacz nasz film na Youtube:

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły