22 lutego 2022 roku Premier Mateusz Morawiecki wraz z Jarosławem Kaczyńskim i Prezydentem Andrzejem Dudą spotkali się z mediami po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Ustalono, że przed mediami będą potępiać Rosję i chwalić inne kraje za wprowadzanie sankcji, ale sami nadal będą robić interesy z Putinem – Polska nie zamierza przestać kupować węgla od Rosji.
Jak udało się dowiedzieć redakcji CzasFinansów.pl w 2021 roku na 12 milionów ton kupionego przez Polskę węgla aż 9 milionów pochodziło od Rosji.
Natomiast od stycznia 2022 do lutego 2022 Rząd Prawa i Sprawiedliwości zakupił od Rosji aż 6 milionów ton węgla. W dwa miesiąca zakupiono od Putina połowę tonażu, jaki Polska kupiła przez cały 2021 rok.
Mając te dane na uwadze należy zwrócić uwagę na oświadczenia, jakie przedstawiciele Rządu wygłosili wczoraj na wspólnej konferencji po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
Ukraina jest w tej chwili cały czas w bardzo poważnym zagrożeniu, a wojska rosyjskie ruszyły do tych zbuntowanych rejonów, gdzie od lat są już separatyści. Teraz ci separatyści są regularnie wzmacniani już przez regularne rosyjskie oddziały. Scenariusze na przyszłość mogą być różne – mówił Prezydent Andrzej Duda
Z naszego punktu widzenia przede wszystkim ważne jest to, by stać przy Ukrainie. – Po drugie, żeby zarówno Unia Europejska jak i Sojusz Północnoatlantycki, ten przysłowiowy Zachód zachował w tej sytuacji jedność. Stoimy na stanowisku, że potrzebne są poważne sankcje – dodał Andrzej Duda
Zaprzestanie interesów Polski z Rosja w zakresie kupowania od nich węgla nie mieści się w katalogu poważnych sankcji według Prezydenta Andrzeja Dudy. Biznesy z Putinem nadal będą przez Polskę robione.
Żeby powstrzymać agresywną politykę rosyjską staramy się kanałami dyplomatycznymi, politycznymi, robić wszystko, żeby przekonać naszych partnerów na Zachodzie, że potrzebna jest teraz mocna odpowiedź w postaci sankcji, które byłyby wystarczająco dolegliwe i powstrzymały Władimira Putina przed kolejnymi krokami, kolejną fazą agresji” – powiedział Premier Mateusz Morawiecki
W dłuższej perspektywie, aby powstrzymać agresywną politykę rosyjską, trzeba postarać się zmienić paradygmaty gospodarcze, przede wszystkim gospodarki surowcowej. To właśnie na surowcach oparta jest dziś siła Rosji. To stamtąd biorą się potężne miliardy dolarów, ogromne środki, po to, żeby się zbroić i żeby realizować politykę neoimperialną
Mówił szef Rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale jednocześnie w ramach krzyczenia na świat o sankcje wobec Rosji, które byłyby wystarczająco dolegliwe, czy też o zmianach paradygmatów gospodarki surowcowej Premier Mateusz Morawiecki nie zamierza przestać robić interesów z Putinem i nadal będzie od Rosji kupował węgiel. Tak jak to robi od lat.
Nie do wyobrażenia jest to, że na Ukrainie będą ginąć ludzie, a Europa Zachodnia, jak gdyby nigdy nic, kontynuować będzie gospodarczą współpracę, czy to poprzez Nord Stream 2, zakupy gazu, które zasilają kasę budżetu rosyjskiego, czy poprzez normalne robienie interesów – oświadczył Morawiecki. – Nie robi się normalnych interesów z agresorem, z tym kto narusza porządek prawa międzynarodowego, narusza suwerenność innych krajów, w tym przypadku suwerenność Ukrainy – .
Męsko i twardo powiedział Mateusz Morawiecki o niewyobrażalnym robieniu interesów z agresorem od którego w samym 2022 roku kupił aż 6 milionów ton węgla. Premier nadal zamierza kupować węgiel od Rosji, czyli agresora, którym publicznie gardzi i nie wyobraża sobie, by ktokolwiek przyzwoity mógł z nim robić interesy.
Całe wystąpienie podsumował Wicepremier Jarosław Kaczyński:
Będziemy robić wszystko, żeby ograniczyć kontakty handlowe
Czym potwierdził, że w czasie, gdy Polska krzyczy najgłośniej jak potrafi, aby cały świat nakładał na Rosję twarde sankcję i zrywał handel z Rosją to Rząd Prawa i Sprawiedliwości zamierza się starać, aby ograniczyć, a nie przerwać, robienie interesów z Putinem.
Warto dodać, że Rząd PiS i Mateusz Morawiecki od lat robią interesy z Putinem na handel węglem. W zeszłym roku Polska kupiła 12 milionów ton węgla, z czego 9 ton pochodziło z Rosji. W roku 2022 tylko przez dwa miesiące, a więc już w czasie, gdy wiadomo było o zamiarach Putina, Polska zwiększyła interesy z Rosją i kupiła już od Putina 6 milionów ton węgla. Połowę tego, co kupiła przez cały 2021 rok.
To może być rekordowy rok dla Putina z handlem z Polską.
Do sprawy będziemy wracać.