sobota 27 lipca 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Rzeź oddziałów bankowych. Likwidacja placówek zagraża prawom konsumenta?

21.8K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Inflacja. Brak stabilności legislacyjnej. Polski Ład. Wzrost podatków. Wzrost kosztów wynagrodzeń pracowników. Wszystkie te działania Rządu PiS sprawiają, że bankom przestaje się opłacać prowadzić placówki bankowe. Od 2020 roku następuje rzeź ilości oddziałów banków w Polsce. Banki zaczęły liczyć i eliminują te placówki, który nie przynoszą zysków. Jak się okazuje sytuacja zaczyna być problemem dla mieszkańców wsi i małych miejscowości.

Likwidacja oddziałów banków i bankomatów może negatywnie wpłynąć na prawa konsumenckie mieszkańców miasteczek i wsi, szczególnie osób starszych i z niepełnosprawnościami – alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Zauważa, że nie wszyscy klienci są w stanie swobodnie przemieszczać się w poszukiwaniu bankomatu czy oddziału, co zmusza ich do ponoszenia dodatkowych kosztów za wypłatę gotówki.

RPO otrzymał skargi od obywateli dotyczące tego problemu i podjął interwencję w tej sprawie. Związek Banków Polskich został poinformowany o skali problemu i apeluje się do niego o podjęcie działań mających na celu umożliwienie klientom dostępu do środków na ich rachunkach bankowych, bez względu na miejsce zamieszkania.

Osoby starsze i z niepełnosprawnościami często mają trudności z przemieszczaniem się, co powoduje, że odległość do najbliższego bankomatu czy oddziału banku jest dla nich problemem. W takiej sytuacji muszą płacić dodatkowe koszty za wypłatę gotówki lub korzystać z usług innych instytucji finansowych, co jest dla nich uciążliwe. Dlatego też, likwidacja oddziałów banków i bankomatów negatywnie wpływa na ich prawa konsumenckie.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na to, że forma płatności gotówkowej nadal jest pełnoprawną i powszechnie akceptowaną formą transakcji. Pomimo faktu, że pandemia przyczyniła się do zwiększenia popularności bankowości elektronicznej, nie każdy klient chce lub może z niej korzystać.

Związek Banków Polskich został poproszony o podjęcie interwencji w tej sprawie, aby umożliwić klientom dostęp do środków na ich rachunkach bankowych, bez względu na miejsce zamieszkania. RPO wzywa banki do rozważenia działań mających na celu zapewnienie klientom możliwości korzystania z usług bankowych w sposób, który nie ogranicza ich praw konsumenckich.

Podsumowując, likwidacja oddziałów banków i bankomatów może negatywnie wpłynąć na prawa konsumenckie mieszkańców miasteczek i wsi, szczególnie osób starszych i z niepełnosprawnościami. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Związek Banków Polskich do podjęcia działań mających na celu umożliwienie klientom dostępu do środków na ich rachunkach bankowych, bez względu na miejsce zamieszkania.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
33
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

1 komentarz “Rzeź oddziałów bankowych. Likwidacja placówek zagraża prawom konsumenta?”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Twarz pushbacków – rzeczniczka straży granicznej Anna Michalska – ma problem bo Sąd uwierzył w pushbacki.

Nawet 2 miliony euro kary dziennie za niewykonanie postanowienia TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Ziobro pokazał “palec Lichockiej” PiS w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Teraz Rząd błaga opozycję o ratunek.

ZUS w środku IV fali epidemii wysyła staruszkę w największej grupie ryzyka do oddziału zakładu w innym mieście. Czy tak pracownicy ZUS eliminują rencistów i emerytów?

CzasFinansów ostrzegał jako jeden z pierwszych o wycieku danych związanych z bankami. Po ING karty blokują Santander oraz Millennium

Banki zaostrzają warunki udzielania kredytów. Nie będą ryzykować w czasie epidemii

Urzędnicy wylecą z roboty na zbity pysk?

Eternals – finalny zwiastun nowego filmu Marvela

Zakupy bez wyrzutów sumienia? Z płatnością odroczoną to możliwe!

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Zakupy bez wyrzutów sumienia? Z płatnością odroczoną to możliwe!

Trafiła Ci się świetna okazja, ale Twój budżet na niespodziewane wydatki w tym miesiącu już się wyczerpał? Płatność odroczona to rozwiązanie o wszechstronnym zastosowaniu, z którego możesz korzystać na co dzień. Sprawdź!

Płatność odroczona – dodatkowa gotówka „na już”

Szukając większej kwoty na jakiś konkretny cel, często decydujemy się na wybór płatności ratalnych, które – w takim zastosowaniu – już od dawna cieszą się popularnością. Nie każdy ma jednak świadomość tego, że od kilku lat na polskim rynku funkcjonuje alternatywne rozwiązanie płatnicze. Mowa tu o odroczonej płatności, która występuje również pod nazwą „Kup teraz, zapłać później”.

Jest to opcja, która zakłada przesunięcie terminu płatności o ok. 30 dni lub więcej. Dzięki temu kupiony przedmiot staje się Twoją własnością natychmiast, a zamówiona usługa jest zrealizowana od ręki. Ty natomiast płacisz za przedmiot lub usługę później – w przypadku Wonga Pay masz na to nawet do 45 dni. Z kolei sprzedawca lub usługodawca nie musi na nic czekać – otrzymuje pieniądze od razu od operatora płatności odroczonej.

Kiedy warto zdecydować się na zakupy z odroczoną płatnością?

Aplikacje takie jak Wonga Pay mogą ułatwić zarządzanie przepływem pieniędzy i planowanie domowego budżetu w długiej perspektywie. Jak należy to rozumieć?

Wyobraź sobie, że musisz nagle wydać kilka tysięcy złotych na naprawę samochodu, który jest Ci potrzebny do dojazdów do pracy. Teoretycznie możesz wykorzystać w tym celu oszczędności zebrane na czarną godzinę. Z drugiej strony, jeśli je wypłacisz, uszczuplisz swoją poduszkę finansową, a jej odbudowa zajmie Ci z pewnością dużo czasu. Jeśli jednak przesuniesz termin płatności za naprawę o 30 dni, na Twoim koncie będzie już wynagrodzenie za kolejny miesiąc pracy, więc z łatwością pokryjesz ten wydatek, nie naruszając własnych oszczędności.

Zakupy z odroczoną płatnością będą też dobrym wyborem, jeśli nie masz pewności, czy zakupiony produkt przypadnie Ci do gustu. Jeśli nie skorzystasz z odroczonej płatności, po ewentualnym zwrocie produktu otrzymasz swoje pieniądze z powrotem, jednak cały proces zajmuje często przynajmniej 2 tygodnie. Przez cały ten czas Twoje pieniądze pozostaną niejako zamrożone. Niby będą należeć do Ciebie, a jednak skorzystasz z nich dopiero wtedy, gdy sklep zakończy procedurę zwrotu i wyśle przelew.

Jak można tego uniknąć? Wystarczy skorzystać z odroczonej płatności. Jeśli dobrze to zaplanujesz, pieniądze za nietrafiony zakup trafią do Ciebie przed terminem spłaty, więc nie będziesz angażować własnych środków.

Kup i zapłać za 30 dni lub później – tak, jak Ci wygodnie

Standardowo zakupy z odroczoną płatnością wiążą się z koniecznością spłacenia zobowiązania w ciągu około miesiąca. Tyle czasu zazwyczaj w zupełności wystarcza na to, by zebrać potrzebne środki, np. z wynagrodzenia za pracę albo z dodatkowego zarobku. Okazuje się jednak, że możesz zapewnić sobie więcej czasu na spłatę.

Przykładowo, Wonga Pay daje klientom nawet do 45 dni za darmo (RRSO 0%) na spłatę limitu wykorzystanego w ramach opcji „Kup teraz, zapłać później”. Jeśli jednak potrzebujesz więcej czasu, to wydaną kwotę można rozłożyć na 5 rat (RRSO 130,43%), które będziesz regulować co miesiąc, zawsze do 15. dnia kolejnego miesiąca.

Wybierając Wonga Pay, możesz zatem sprostać nawet większemu wydatkowi w sposób niewymagający zaciskania pasa. Podzielenie należności na kilka rat sprawia, że staje się mniejszym wyzwaniem dla miesięcznego budżetu, a tym samym jej spłata będzie jeszcze prostsza.

Artykuł sponsorowany.

To nie jest oferta. Przyznanie kredytu zależy od zdolności kredytowej. Szczegółowe warunki określają: Umowa Wonga Pay, Regulaminy Aplikacji Mobilnej Wonga Pay i Obsługi Kart Planet Pay oraz TOiP dostępne na: www.wongapay.pl/dokumenty. Kredytodawcą oraz dostawcą usług płatniczych jest Wonga.pl sp. z o.o. Wydawcą karty płatniczej jest Planet Pay sp. z o.o.

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły