piątek 8 grudnia 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Rzeź oddziałów bankowych. Likwidacja placówek zagraża prawom konsumenta?

21.8K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Inflacja. Brak stabilności legislacyjnej. Polski Ład. Wzrost podatków. Wzrost kosztów wynagrodzeń pracowników. Wszystkie te działania Rządu PiS sprawiają, że bankom przestaje się opłacać prowadzić placówki bankowe. Od 2020 roku następuje rzeź ilości oddziałów banków w Polsce. Banki zaczęły liczyć i eliminują te placówki, który nie przynoszą zysków. Jak się okazuje sytuacja zaczyna być problemem dla mieszkańców wsi i małych miejscowości.

Likwidacja oddziałów banków i bankomatów może negatywnie wpłynąć na prawa konsumenckie mieszkańców miasteczek i wsi, szczególnie osób starszych i z niepełnosprawnościami – alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Zauważa, że nie wszyscy klienci są w stanie swobodnie przemieszczać się w poszukiwaniu bankomatu czy oddziału, co zmusza ich do ponoszenia dodatkowych kosztów za wypłatę gotówki.

RPO otrzymał skargi od obywateli dotyczące tego problemu i podjął interwencję w tej sprawie. Związek Banków Polskich został poinformowany o skali problemu i apeluje się do niego o podjęcie działań mających na celu umożliwienie klientom dostępu do środków na ich rachunkach bankowych, bez względu na miejsce zamieszkania.

Osoby starsze i z niepełnosprawnościami często mają trudności z przemieszczaniem się, co powoduje, że odległość do najbliższego bankomatu czy oddziału banku jest dla nich problemem. W takiej sytuacji muszą płacić dodatkowe koszty za wypłatę gotówki lub korzystać z usług innych instytucji finansowych, co jest dla nich uciążliwe. Dlatego też, likwidacja oddziałów banków i bankomatów negatywnie wpływa na ich prawa konsumenckie.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na to, że forma płatności gotówkowej nadal jest pełnoprawną i powszechnie akceptowaną formą transakcji. Pomimo faktu, że pandemia przyczyniła się do zwiększenia popularności bankowości elektronicznej, nie każdy klient chce lub może z niej korzystać.

Związek Banków Polskich został poproszony o podjęcie interwencji w tej sprawie, aby umożliwić klientom dostęp do środków na ich rachunkach bankowych, bez względu na miejsce zamieszkania. RPO wzywa banki do rozważenia działań mających na celu zapewnienie klientom możliwości korzystania z usług bankowych w sposób, który nie ogranicza ich praw konsumenckich.

Podsumowując, likwidacja oddziałów banków i bankomatów może negatywnie wpłynąć na prawa konsumenckie mieszkańców miasteczek i wsi, szczególnie osób starszych i z niepełnosprawnościami. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Związek Banków Polskich do podjęcia działań mających na celu umożliwienie klientom dostępu do środków na ich rachunkach bankowych, bez względu na miejsce zamieszkania.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

1 komentarz “Rzeź oddziałów bankowych. Likwidacja placówek zagraża prawom konsumenta?”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Trzaskowski dołącza do kampanii PO. Ogłosił to na spotkaniu Tuska z wyborcami

Siewcy Hejtu: Sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu Krzysztof Głowacki nie rozróżnia wpisu na forum internetowym od emaila.

Nawoływał do zabójstwa Kaczyńskiego. Wyrok Sądu: 30% pensji na cele społeczne i przeprosiny na piśmie.

Systemy Patriot w Polsce. PiS ich nie chce od Niemców. Thomas Bagger zabiera głos

Recenzja: Jack Ryan – Sezon 3 – Amazon

Kolejni bandyci w mundurach z wrocławskiej Policji. Po Stachowiaku i biciu staruszek tym razem wyłudzali i oszukiwali klientów klubu ze stripteasem.

Afera w ZUS. Nie płacą w terminie chorym za zwolnienia lekarskie, ale swoim wypłacili w 4 lata prawie 2 miliardy premii. Na bogato za pierwszy rok pandemii

Poprzednie
Następne

24.2K odsłon

News CzasFinansów.pl: Prezes ZUS Gertruda Usćińska z końcem roku kończy pracę dla Zakładu!

CzasFinansów.pl nieoficjalnie się dowiedział ze źródeł związanych z Departamentem Legislacyjno-Prawnym centrali ZUS oraz ze źródeł zbliżonych do środowiska dyrekcji wrocławskiego oddziału organu rentowego, że Gertruda Uścińska skończy kadencję Prezesa i pracę dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z końcem tego roku.

Jeśli wierzyć plotkom to Gertruda Uścińska przewidywała koniec rządów PiS i sama miała zabiegać u Premiera Mateusza Morawieckiego, jeszcze przed wyborami, aby przyjął jej rezygnację. Według niepotwierdzonych i nieoficjalnych informacji Premier miał ją wtedy przekonać by została na stanowisku do końca roku ponieważ jej odejście przed wyborami może zostać źle odebrane i wpłynąć na ich wynik.

Próbowaliśmy uzyskać potwierdzenie już zaprzeczenie tej plotki w ZUS, ale organ nie odpowiada na nasze emaile, a gdy dzwoniliśmy do rzecznika ZUS to nikt nie odebrał. W tej sprawie złożyliśmy jednak wniosek o informacje publiczną i wniosek o wypowiedzenie się przez ZUS – gdy tylko otrzymamy jakieś informację to Wam powiadomimy.

O reakcje na ten news zapytaliśmy pracowników wrocławskiego ZUS. Prosili nas o anonimowość ponieważ jak twierdzą, za kontakty z prasą związaną z naszym tytułem prasowym pracownicy organu są straszeni konsekwencjami dyscyplinarnymi. Nasz rozmówca twierdzi, że centrala ZUS straszy pracowników naszą redakcją i grozi im zwolnieniami. W strachu przed mobbingiem i stratą pracy nie chcą się wypowiadać, ale dano nam do zrozumienia, że przynajmniej we wrocławskich oddziałach mają nadzieję, że ta plotka okaże się prawdą.

Wydaje się oczywiste, że po zmianie władzy Gertruda Uścińska i tak straci stanowisko. Póki co wiadomość należy traktować jako plotkę.

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl w tej sprawie. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas w sprawach ZUS. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl prosimy również o kontakt, jeśli prokuratura wszczęła dochodzenie lub śledztwo wobec ZUS po Twoim zgłoszeniu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub jego pracowników. Opiszemy tę historię.

Zobacz nasz film na Youtube:

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły