czwartek 13 czerwca 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Sędzia Mariusz Muszyński ma Prezydenta Dudę w dudzie. Wojna w Trybunale trwa!

21.7K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Kilka miesięcy temu Andrzej Duda w mediach wypowiedział się do sędziów Trybunału Konstytucyjnego, że jeśli są pokłóceni to mają się odkłócić. Takie było oczekiwanie Prezydenta. Chodzi o kwestie uznania, czy Julia Przyłębska zakończyła już kadencję czy nie. Zdaniem grupy powiązanej z Mariuszem Muszyńskim kulinarne odkrycie Jarosława Kaczyńskiego, czy też nazywana przez społeczeństwo “krwawa Julia” nie jest już prezesem. Muszyński ma gdzieś apele Prezydenta i nie tylko podtrzymuje swoje stanowisko, ale również ujawnia kompromitujące informacje na temat wpływu polityków PiS na wyroki Trybunału.

Sporo kontrowersji w Polsce w ostatnim czasie wywołał spór w Trybunale Konstytucyjnym dotyczący kadencji prezesa Julii Przyłębskiej, który uniemożliwiał zebranie się Trybunału w pełnym składzie. Dodatkowo, wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego, Mariusz Muszyński, opisał na swoim blogu apel, jaki miał otrzymać jeden z sędziów kwestionujących prezesurę Julii Przyłębskiej, w którym zawarto sugestię, że można “załatwić” wyrok dotyczący ustawy o Sądzie Najwyższym i po wyborach uchylić tę ustawę.

Mariusz Muszyński, który jest jednym z tzw. sędziów dublerów, czyli sędziów powołanych na wcześniej obsadzone miejsca w Trybunale Konstytucyjnym, stał się jednym z głównych bohaterów tego sporu. Z jego bloga dowiadujemy się, że do niego samego zaczęły się “apele” już koło dwóch tygodni temu, w tym z państwowej telewizji, która pytała o jego pracę w Wywiadzie, a także o to, czy jego żona jako prokurator nie podlega bezpośrednio Ministrowi Sprawiedliwości.

Taki stan rzeczy budzi wiele pytań i wątpliwości co do niezależności sądownictwa w Polsce. Wiele osób krytykuje takie działania i wskazuje na konieczność ochrony niezależności sędziów, a także potrzebę poważnej reformy wymiaru sprawiedliwości.

Sprawa Trybunału Konstytucyjnego jest bowiem tylko jednym z wielu kontrowersyjnych zagadnień, które ostatnio przewijają się w polskiej polityce. Wiele kwestii dotyczy reformy sądownictwa, w tym m.in. zmian w Sądzie Najwyższym, które wywołały wiele kontrowersji w kraju i za granicą. Wiele osób krytykuje takie działania i wskazuje na konieczność ochrony niezależności sędziów, a także potrzebę poważnej reformy wymiaru sprawiedliwości.

W Polsce zaczyna brakować zaufania do instytucji i władzy. Ludzie coraz częściej kwestionują decyzje podejmowane przez rząd i sądy, co prowadzi do dalszych napięć i konfliktów. Konieczne jest zatem przywrócenie zaufania do instytucji państwowych, w tym sądownictwa, co będzie możliwe jedynie poprzez wprowadzenie rzeczywistych i skutecznych reform.

“Otóż jakieś dwa tygodnie temu, do jednego z kolegów sędziów – sygnatariuszy pisma o zwołanie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK w sprawie wyboru kandydatów na Prezesa TK, dotarł jeden ze zwolenników ancien regime. Kolega przekazał nam ten apel. Był mniej więcej tej treści: w sumie to możecie sobie nie chodzić na sprawy. Ale przyjdźcie na tę jedną. Załatwi się wyrok, dostaniemy KPO, a po wyborach to się tę ustawę uchyli” – napisał. “I żeby nie było pytań, od razu informuję, że apelujący dostał po łapach za taką propozycję” – dodał.

Muszyński napisał także, że w stosunku do niego samego “apele zaczęły się już koło dwóch tygodni temu”. “Jakoś tak przypadkowo kilka dni po prasowych publikacjach dotyczących Instytutu De Republica” – dodał.

Opisał, że “jako pierwsza zaapelowała do niego telewizja rządowa “w postaci pytań w ramach informacji publicznej”. “Otóż w państwowej telewizji, której przedstawicieli mam okazję czasem zobaczyć na korytarzu TK, przypomniano sobie m.in., że moja żona jest prokuratorem i zaczęto dopytywać, czy aby ‘nie podlega bezpośrednio Ministrowi Sprawiedliwości’ (geniusze prawa). Ktoś się obudził i pyta, dlaczego w moim życiorysie na stronie Trybunału nie ma informacji o pracy w Wywiadzie, ktoś inny troszczy się, czy aby nie jestem z tego powodu szantażowany? (tu się wzruszyłem troską)” – czytamy.

Przez lata politycy Prawa i Sprawiedliwości oskarżali Trybunał Konstytucyjny o bezprawne działania, co doprowadziło do poważnego kryzysu władzy sądowniczej w Polsce. W 2015 roku partia rządząca przeprowadziła zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, wprowadzając m.in. większość 2/3 głosów do podjęcia decyzji o ważności ustaw. Decyzja ta była krytykowana przez opozycję i sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy uważali, że jest to naruszenie niezależności władzy sądowniczej.

Od czasu wprowadzenia tych zmian władze polskie i Trybunał Konstytucyjny znaleźli się w sporze, który wpłynął na funkcjonowanie instytucji. Ostatnio Trybunał nie mógł się spotkać w pełnym składzie, ponieważ kadencja prezesa Julii Przyłębskiej wygasła, a rządzący i opozycja nie mogli się porozumieć w sprawie jej następcy. Jednym z sędziów, który wniósł w tej sprawie skargę, jest Mariusz Muszyński.

W swoim blogu opublikowanym w ubiegłym tygodniu, wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego opisał apel, który otrzymał od jednego z sędziów Trybunału, który kwestionował prezesurę Julii Przyłębskiej. Sędzia ten miał powiedzieć, że można “załatwić” wyrok dotyczący ustawy o Sądzie Najwyższym i po wyborach uchylić tę ustawę. Muszyński poinformował również, że do niego samych zaczęły się “apele” już koło dwóch tygodni temu, w tym z państwowej telewizji, która pytała o jego pracę w Wywiadzie, a także o to, czy jego żona jako prokurator nie podlega bezpośrednio Ministrowi Sprawiedliwości.

Słowa sędziego Muszyńskiego wywołały wiele kontrowersji i protestów. Wielu polityków i obrońców praw człowieka uważa, że są to poważne oskarżenia i że należy je dokładnie zbadać. Przeciwnicy rządu i partii Prawa i Sprawiedliwości uważają, że władze próbują wpłynąć na Trybunał Konstytucyjny i naruszyć jego niezależność.

Kontrowersje i skandale w polskim wymiarze sprawiedliwości to już niestety norma. Co chwilę słyszymy o nowych problemach, które drążą wizerunek polskiego sądownictwa i wpływają na zaufanie do instytucji. Ostatnio głośno robi się o sporze w Trybunale Konstytucyjnym dotyczącym kadencji prezesa Julii Przyłębskiej, a jednym z głównych bohaterów tej afery jest Mariusz Muszyński – wiceprezes Trybunału i jednocześnie kontrowersyjna postać.

Muszyński sam w sobie jest problemem, a nie tylko skutkiem nieudolności lub przekrętów innych osób. W 2015 roku został powołany na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego, ale jego nominacja była kontrowersyjna. Muszyński był bowiem jednym z tzw. sędziów dublerów, czyli osób powołanych na miejsca już obsadzone przez innych sędziów. W dodatku do powołania doszło w sposób szybki i niejasny, co wywołało duże wątpliwości co do legalności takiego postępowania.

Takie kontrowersje i podejrzenia zawsze rzucają cień na postać, która jest w nich zamieszana. To właśnie Muszyński stał się obiektem krytyki i podejrzeń, które przysłoniły cały spór dotyczący kadencji Julii Przyłębskiej. Jego obecność w Trybunale Konstytucyjnym budzi pytania o jego kompetencje i niezależność jako sędziego. W dodatku ostatnie doniesienia o tym, że otrzymał on apel o załatwienie wyroku w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, tylko potwierdzają jego kontrowersyjny wizerunek.

Oczywiście, trzeba podkreślić, że każdy ma prawo do obrony i stawiania swoich argumentów w sporze, nawet jeśli jest to osoba kontrowersyjna. Jednakże, w takim wypadku trzeba pamiętać, że decyzje Trybunału Konstytucyjnego dotyczą przecież spraw wagi narodowej i mają wpływ na życie każdego z nas. W takiej sytuacji ważne jest, aby instytucja ta była nie tylko fachowo i uczciwie prowadzona, ale również miała wizerunek bezstronny i niezależny.

Dlatego też, kontrowersje wokół Mariusza Muszyńskiego i jego rola w sporze dotyczącym kadencji Julii Przyłębskiej, są bardzo niebezpieczne i szkodliwe dla całościowego obrazu polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
33
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

2 komentarzy “Sędzia Mariusz Muszyński ma Prezydenta Dudę w dudzie. Wojna w Trybunale trwa!”

  1. Żadna Organizacja Tego Pana nie straszy, że brzytko mówi, bo ja cokolwiek napisze odrazu bezczelnie przyczepiaja się

  2. Żadna Organizacja Tego Pana nie straszy, że brzytko mówi, bo ja cokolwiek napisze odrazu bezczelnie przyczepiaja się

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Patologie sądownictwa. Tylko 67 tysięcy odszkodowania za niesłuszny areszt. Pokrzywdzony przez Sędziów i Prokuraturę dostał połowę tego o co walczył.

Siewcy Hejtu – Sądy: wpis na Gowork “Tak pracują bandyci i złodzieje” nie zniesławia firmy

Prezydent Andrzej Duda: Nie ma zagrożenia ze strony Białorusi. Co dalej z płotem Błaszczaka?

Prawo Dudy nie wypełnia kamieni milowych Unii Europejskiej. Cała legislacja Dudy nadaje się do śmietnika.

Żulczyk skrytykował Dudę jako “debila”. Sąd nie zgodził się na umorzenie. W listopadzie rusza proces. Grozi mu do 3 lat więzienia

Siewcy Hejtu. Tam pracuje sama patologia, alkoholicy i złodzieje. Sędzia Joanna Żelazny: nie ma pomówienia

Ukraina nie zna i nie rozumie prawa unijnego. Zachowuje się nielojalnie wobec Polski – twierdzi europoseł PiS

Prezydent Duda na chwilę wetuje ustawę Lex Czarnek. Pis zapewne ponownie ja przegłosuje po zakończeniu wojny w Ukrainie.

Prezydent Duda chwali współpracowników skazanych za przestępstwa urzędnicze Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Poprzednie
Następne

22.2K odsłon

Koszty radcy prawnego w sprawach cywilnych w 2024

Poniżej przedstawiamy obowiązują w 2024 roku koszty zastępstwa procesowego.

Ministerstwo Sprawiedliwości jeszcze nie określiło czy i jakie będą zmiany w kosztach zastępstwa procesowego w roku 2024. Obowiązują póki co stawki z roku 2022. Gdy tylko zostanie upubliczniona zmiana stawek na rok 2023 to ten artykuł zostanie zaktualizowany.

Koszty zastępstwa procesowego w 2024 – sprawy o świadczenie pieniężne

W sprawach cywilnych, na ogół stawka za zastępstwo procesowe uzależniona jest od wartości przedmiotu sporu (roszczenia). Jest to kryterium podstawowe, którym należy kierować się w przypadku nie wskazania kosztów wprost w tekście rozporządzenia. Kwoty wynoszą odpowiednio:

do 500 zł – 90 zł;
powyżej 500 zł do 1500 zł – 270 zł;
powyżej 1500 zł do 5000 zł – 900 zł;
powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 1800 zł;
powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 3600 zł;
powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 5400 zł;
powyżej 200 000 zł do 2 000 000 zł – 10 800 zł;
powyżej 2 000 000 zł do 5 000 000 zł – 15 000 zł;
powyżej 5 000 000 zł – 25 000 zł.

Wysokość tych kosztów ulega zmniejszeniu, jeżeli sprawa zakończy się wydaniem nakazu zapłaty w:

postępowaniu upominawczym,
elektronicznym postępowaniu upominawczym,
postępowaniu nakazowym,
europejskim postępowaniu nakazowym

W takim przypadku minimalne stawki są zmniejszane i wynoszą:

do 500 zł – 60 zł;
powyżej 500 zł do 1500 zł – 180 zł;
powyżej 1500 zł do 5000 zł – 600 zł;
powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 1200 zł;
powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 2400 zł;
powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 3600 zł;
powyżej 200 000 zł – 7200 zł.

Oczywiście w przypadku skutecznego wniesienia sprzeciwu lub zarzutów opłatę ustala się na zasadach ogólnych.
Koszty zastępstwa procesowego 2022 – prawo rzeczowe

Koszty będą kształtować się odmiennie w przypadku spraw z zakresu prawa rzeczowego. Należą do nich sprawy z zakresu powstania, treści, zmiany i ustania prawa własności i innych praw do rzeczy i zwierząt. Koszty zastępstwa procesowego są wymienione wprost, zależnie od sprawy:

o stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości – 50% stawki wskazanej w akapicie powyższym zależnej od wartości przedmiotu sporu;
rozgraniczenie – 720 zł;
dotyczących służebności – 480 zł;
naruszenie posiadania – 320 zł;
o wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru dokumentów – 240 zł;
o zniesienie współwłasności – stawkę obliczoną na podstawie § 2 od wartości udziału współwłaściciela zastępowanego przez radcę prawnego, a w przypadku zgodnego wniosku uczestników – 50% tej stawki;
związanych z korzystaniem z rzeczy wspólnej lub z zarządem rzeczą wspólną – 480 zł;
o usunięcie niezgodności między treścią wpisu w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym – 50% stawki wskazanej w pierwszym akapicie, zależnej od wartości prawa dotkniętego niezgodnością

Koszty zastępstwa procesowego 2022 – sprawy z zakresu prawa rodzinnego

Od rodzaju sprawy uzależnione są również koszty zastępstwa procesowego w sprawach rodzinnych. Stawki są następujące:

rozwód i unieważnienie małżeństwa – 720 zł;
stwierdzenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa – 720 zł;
przysposobienie – 360 zł;
pozbawienie, ograniczenie, zawieszenie lub przywrócenie władzy rodzicielskiej oraz odebranie dziecka – 240 zł;
ustalenie ojcostwa, zaprzeczenie ojcostwa, ustalenie bezskuteczności uznania dziecka oraz rozwiązanie przysposobienia – 480 zł;
rozstrzygnięcie w istotnych sprawach rodziny lub co do zarządu majątkiem wspólnym – 480 zł;
ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami – 720 zł;
alimenty, nakazanie wypłacenia wynagrodzenia za pracę do rąk drugiego małżonka – 120 zł.

W sprawach o podział majątku koszty zastępstwa procesowego są uzależnione od wartości tego majątku i obliczane według zasad ogólnych. Jeżeli jednak małżonkowie będą zgodni i podział nastąpi bez komplikacji, wtedy koszty te ulegają obniżeniu o połowę.
Koszty zastępstwa procesowego 2022 – prawo spadkowe

Sprawy spadkowe obejmują następujące roszczenia:

zabezpieczenie spadku,
dokonanie spisu inwentarza,
odrzucenie spadku,
ogłoszenie testamentu i nakazanie jego złożenia,
zarządu spadku nieobjętego i wyjawienie przedmiotów spadkowych
stwierdzenie nabycia spadku

Koszty zastępstwa procesowego zostały określone na minimalnym poziomie 120 zł. Jeśli jednak przedmiotem postępowania jest ważność testamentu, wzrasta ona do 720 zł.

W sprawach dotyczących działu spadku stawka jest ustalana na podstawie wartości udziału spadkowego uczestnika zastępowanego przez profesjonalnego pełnomocnika. Jeśli między uczestnikami działu spadku nie ma sporu, również i w tym wypadku wysokość stawki jest zmniejszana o połowę.
Koszty zastępstwa procesowego 2022 – prawo pracy

Podobnie jak w przypadku spraw spadkowych czy rodzinnych koszty zastępstwa procesowego w sprawach z zakresu prawa pracy również są uzależnione od rodzaju konkretnej sprawy. Będą się one kształtowały następująco:

nawiązanie umowy o pracę, uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, przywrócenie do pracy lub ustalenie sposobu ustania stosunku pracy – 180 zł;
wynagrodzenie za pracę lub odszkodowanie inne niż za wypadek przy pracy – 75% stawki od wartości wynagrodzenia lub odszkodowania będącego przedmiotem sprawy;
inne roszczenia niemajątkowe – 120 zł;
ustalenie wypadku przy pracy, jeżeli nie jest połączone z dochodzeniem odszkodowania lub renty – 240 zł;
świadczenie odszkodowawcze należne z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej – 50% stawki obliczonej od wartości odszkodowania będącego przedmiotem sprawy.

Koszty zastępstwa procesowego 2022 – inne sprawy cywilne

Rozporządzenie określające koszty wskazuje również szereg innych spraw z które w postępowaniu cywilnym pełnomocnik otrzyma wynagrodzenie, należą do nich następujące postępowania:

o uchylenie uchwały organu spółdzielni – 360 zł;
o ochronę dóbr osobistych i ochronę praw autorskich – 720 zł;
z zakresu postępowania nieprocesowego w sprawie niewymienionej odrębnie – 240 zł;
o uchylenie wyroku sądu polubownego – 2400 zł;
z zakresu postępowania restrukturyzacyjnego lub upadłościowego – 3600 zł;
o uznanie orzeczenia sądu zagranicznego – 480 zł;
egzekucyjnych przy egzekucji z nieruchomości – 50% stawki obliczonej od wartości przedmiotu sporu, a przy egzekucji innego rodzaju – 25% tej stawki;
ze skargi na czynności komornika – 80 zł;
o wyjawienie majątku – 120 zł;
rejestracji spółki – 2400 zł, a w przypadku rejestracji spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca
umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym – 1200 zł;
rejestracji spółdzielni – 2400 zł;
innych rejestracji – 1200 zł;
zmiany w rejestrze – 720 zł, a w przypadku zmiany w rejestrze przy wykorzystaniu wzorca uchwały udostępnionego w
systemie teleinformatycznym – 360 zł;
o zaopatrzenie tytułu egzekucyjnego w klauzulę wykonalności – 120 zł;
o zwolnienie spod zajęcia rzeczy i praw zabezpieczonych w postępowaniu karnym u osoby podejrzanej o popełnienie
przestępstwa przeciwko mieniu – 120 zł;
o zwrot korzyści uzyskanych kosztem Skarbu Państwa – 120 zł;
o ustalenie autorstwa projektu wynalazczego – 960 zł;
o ustalenie prawa do patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji – 1200 zł;
o naruszenie patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji – 1680 zł;
o stwierdzenie prawa korzystania z wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego albo prawa używania znaku towarowego, lub oznaczenia geograficznego bądź utraty prawa używania oznaczenia geograficznego – 1440 zł;
o przeniesienie patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji – 1680 zł;
o uchylenie uchwały wspólników bądź akcjonariuszy i o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników, bądź akcjonariuszy – 1080 zł;
o wyłączenie wspólnika – 1080 zł;
o rozwiązanie spółki kapitałowej – 1080 zł;
o przyznanie prawa pomocy w postępowaniu prowadzonym w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej – 300 zł;
o odszkodowanie lub o zadośćuczynienie związane z warunkami wykonywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania – 240 zł;
o ubezwłasnowolnienie – 480 zł;
o uznanie za zmarłego lub stwierdzenie zgonu oraz rozstrzygnięcie co do aktów stanu cywilnego – 360 zł.

Koszty zastępstwa procesowego 2022 – postępowanie odwoławcze

Oczywiście praca pełnomocnika nie kończy się na ogół w pierwszej instancji. Dlatego też za sprawy odwoławcze stawka jest obliczana osobno. Duże znaczenie ma tutaj rodzaj środka odwoławczego oraz sąd, do którego trafia. Minimalna stawka w postępowaniu przed sądem okręgowym wynosi nie mniej niż 120 zł, przed sądem apelacyjnym i Sądem Najwyższym nie mniej niż 240 zł. Stawka minimalna obowiązuje też w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym. Wynosi ona:

za sporządzenie i wniesienie skargi konstytucyjnej oraz za stawiennictwo na rozprawie – stawka minimalna wynosi 960 zł;
za sporządzenie i wniesienie skargi konstytucyjnej oraz za sporządzenie opinii o braku podstaw do wniesienia tej skargi – stawka minimalna wynosi 480 zł.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły