wtorek 28 maja 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Recenzja: Jack Ryan – Sezon 3 – Amazon

21.5K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Trzeci sezon Jacka Ryana miał opóźnioną premierę ze względu na wojnę Ukrainy z Rosją. Dlaczego? Fabuła serialu opowiada o zmyślonych działaniach Rosji, która przy użyciu broni nuklearnej chce sprowokować wojnę w Europie. Amazon obawiał się, że podobieństwa prawdziwej wojny z Rosją sprawią, że serial może zostać negatywnie odebrany, tym bardziej, że część dzieje się w Rosji. Chociażby z tego powodu warto go zobaczyć.

Jack Ryan przeprowadza akcję w celu odzyskania informacji dotyczących potencjalnej rosyjskiej broni nuklearnej. Podczas próby odebrania ładunku na rosyjskim statku, odkrywa naukowca, który szuka azylu i pracował nad projektem Sokol. To była rosyjska inicjatywa, która miała na celu stworzenie bomby atomowej, która byłaby niemożliwa do wykrycia przez wojskowe radary. W międzyczasie minister obrony Rosji zostaje zamordowany przed prezydentem Czech, a strzelcem jest członek jej ekipy, Radek, który zostaje zabity na miejscu. Kiedy misja Jacka kończy się niepowodzeniem, a Yuri ginie przed jego oczami, CIA potrzebuje kozła ofiarnego i Jack musi uciekać aby udowodnić nie tylko swoją niewinność, ale i ujawnić spisek, w który nikt nie wierzy.

Jack Ryan, literacki bohater Toma Clancy’ego, był jednym z najpopularniejszych protagonistów współczesnej literatury szpiegowskiej. Przed swoją tragiczną śmiercią w 2013 roku Clancy napisał ponad dziesięć powieści z serii “Ryanverse”, którą stworzył. Choć postacie takie jak John Clark i Domingo Chavez mieli swoich fanów, żaden z innych protagonistów Clancy’ego nie zdobył takiego entuzjazmu czytelników. Ryan jest jednocześnie ekspertem i człowiekiem z ulicy; to bohater, z którym można się utożsamiać, a jego umiejętności pochodzą z treningu, a nie z przeznaczenia. Najlepsze historie z Ryanverse to te, w których Ryan dostrzega obietnice swojego kraju, ale odmawia ignorowania jego wad. Jego patriotyzm ma swoją wyjątkową złożoność.

Tak jak w przypadku każdego popularnego bohatera literackiego, trwało to tylko pewien czas, zanim Ryan pojawił się na dużym ekranie. Ryanverse jest jedną z najdziwniejszych serii filmowych; czterech aktorów pojawiło się w pięciu filmach, a Michael B. Jordan zagrał nawet w spin-offie Bez litości, który nie zdobył takiej samej widowni. Każdy aktor interpretował postać nieco inaczej. Alec Baldwin w Polowaniu na Czerwony Październik był niezdarnym analitykiem, Harrison Ford w Grach patriotów i Clear and Present Danger był zgrzybiałym weteranem, Ben Affleck w Łącząc punkty był czarującym uwodzicielem, a Chris Pine w Jack: Ryan: Cień Rekruta był młodzieńczym entuzjastą.

Każda z tych interpretacji ma swoje zalety, ale działała ona specyficznie w kontekście opowiadanej historii. Ponieważ Polowanie na Czerwony Październik to bardziej klaustrofobiczny thriller niż cokolwiek innego, miało to sens, aby Ryan stał się ekscentrycznym intelektualistą; historia Harrisona Forda w kinie akcji idealnie wpasowała się w bardziej ekscytujące sekwencje w Grach Patriotów i Clear and Present Danger. Podobnie, charyzma Afflecka działała w ramach bardziej nonsensownego gatunku filmowego, a Pine ma zapał potrzebny do nowoczesnego rebootu. Jednak żaden z tych aktorów nie byłby w stanie utrzymać osobowości Ryana przez wiele przygód. John Krasinski, czerpiąc z poprzedników, daje najbardziej kompletną wersję postaci w serialu Prime Video Tom Clancy’s Jack Ryan.

John Krasinski jako Jack Ryan: od analityka CIA do działań terenowych.

Serial Tom Clancy’s Jack Ryan przedstawia młodszego Ryana, który zostaje przeniesiony z pracy analityka CIA do roli operacyjnego agenta terenowego. Daje to postaci szansę na rozwój, ale zachowuje już istniejącą wiedzę. Krasinski jako Ryan nigdy nie miał okazji wykorzystać swoich umiejętności w tak skrajnych sytuacjach, gdzie musi ratować życie niewinnych ludzi.

Krasinski odwołuje się do poprzednich wersji postaci – Pine’a i Baldwina, aby zbudować bardziej dojrzałego i realistycznego Jacka Ryana. Jego postać jest sceptyczna, ale nie cyniczna, i podobnie jak Pine, zmuszony jest zmierzyć się z trudnymi pytaniami o patriotyzm w świecie zdominowanym przez terroryzm.

Podobieństwa do wersji Baldwina pojawiają się w zainteresowaniach Ryana, zwłaszcza w zakresie geolokalizacji i analizy danych. Ryan jest także odrobinę romantyczny, co przypomina postać zagrana przez Afflecka, a jego relacja z Cathy Mueller (Abbie Cornish) przyczynia się do udanego zakończenia pierwszego sezonu.

Wraz z doświadczeniem na misjach w Jemenie i Wenezueli, Krasinski jako Ryan nabiera także niezbędnego doświadczenia w terenie. Ryana nie można porównać do superbohatera, ale Krasinski w doskonały sposób przedstawia jego rozwój fizyczny i mentalny. Po masakrze w Karaczi Ryan jest zdecydowany, aby nigdy więcej nie dopuścić do podobnej tragedii. W końcowych sekwencjach pierwszego sezonu jego współpraca z Cathy Mueller w sprawie wykrycia epidemii Ebola daje dowód na jej równą wartość wobec Ryana.

Jack Ryan: trochę analizy, trochę Jacka Bauera

Ryan to unikalna postać, ponieważ nie jest typowym “akcjonariuszem”, a raczej problem-solverem. Chociaż w Tomie Clancy’s Jack Ryan nie brakuje eksplozji i strzelanin, wszystkie sekwencje akcji mają konkretny cel, w którym Ryan próbuje wykorzystać swoją wiedzę do znalezienia rozwiązania. W finale pierwszego sezonu, Ryan walczy z uzbrojonym Mousą bin Suleimanem tylko po tym, jak namierzył przywódcę terrorystów, aby uniemożliwić mu aktywowanie broni chemicznej. Podobnie, w emocjonującym finale sezonu 2, Ryan podejmuje desperacką misję ratowania Greera w trakcie protestu politycznego w Pałacu Prezydenckim.

“Gry Patriotów” to bardziej typowy film akcji, podczas gdy “Czysta forma zagrożenia” to thriller polityczny, w którym Ryan odkrywa spisek, który prowadzi aż do Białego Domu. W ikonicznej końcowej scenie filmu, Ryan Ford wychodzi przeciwko prezydentowi Stanów Zjednoczonych i oskarża go o zdradę przysięgi dla kraju. Widzimy trochę tego samego prawego gniewu u Krasinskiego, gdy próba negocjacji Ryanem pokojowego rozwiązania z sektą terrorystyczną Suleimana zostaje zablokowana przez oficjeli CIA. Krasinski również pokazuje refleksje Ryana na tematy związane z polityką, w tym handel ludźmi i ksenofobię.

Tom Clancy’s Jack Ryan powraca w grudniu na Prime Video z trzecim sezonem, który już został przedłużony o czwartą i ostatnią część. Drugi sezon zakończył się porozumieniem między Ryanem a Greerem, z sugestią, że ich przyszłość będzie jeszcze bardziej niebezpieczna. W ciągu pierwszych dwóch sezonów Krasinski był w stanie wydobyć z Ryana głębię, którą tylko powracający serial mógłby zobrazować. Jeśli ostatnie dwa sezony będą równie silne jak ich poprzednicy, Krasinski będzie mógł pokazać pełną postać Ryana aż do końca.

Sezon 3 Jacka Ryana zadebiutował 21 grudnia 2022 roku na Prime Video, gdzie sezony 1 i 2 są obecnie dostępne do streamingu.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Poprzednie
Następne

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły