piątek 19 sierpnia 2022

Artykuł znajduje się poniżej pod naszym twitterem i facebookiem. Prosimy polub nas na twitterze i facebooku, natomiast aby przeczytać artykuł skroluj w dół.

Tymczasem na Twitterze:

Widzieliście już nowy film akcji Netflix o zbuntowanych agentach CIA? Jeśli nie to podrzucamy recenzję Gray Man

https://www.czasfinansow.pl/recenzje-5-lorem-ipsum-lorem-ipsum/

Co nowego w temacie największego życiowego osiągnięcia Mariusza Błaszczaka - płotu

https://www.czasfinansow.pl/plot-blaszczaka-straz-graniczna-raportuje-zaawansowany-stan-prac/

Chyba boli, że Błaszczak ma swój Płot, a Mariusza największym osiągnięciem zawodowym ciągle jest ułaskawienie? Dziś próbował ogrzać się w blasku Płotu Błaszczaka, ale coś nie pykło…

https://www.czasfinansow.pl/szef-mswia-mariusz-kaminski-probuje-ukrasc-chwale-mariuszowi-blaszczakowi-nieskutecznie-plot-blaszczaka-ma-jednego-tworce/

Tymczasem na Facebooku:

Dlaczego na konsumencie nie robi wrażenia groźba kary ani 5 tysięcy, ani 30 tysięcy złotych za złamanie kwarantanny?

758 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Za złamanie kwarantanny grozi kara w wysokości nawet 30 tysięcy złotych. Wcześniej była to kwota 500 złotych i 5 tysięcy złotych. Ponieważ nie robiła ona wrażenia na konsumentach to Rząd zdecydował się ją podnieść licząc, że społeczeństwo się wystraszy perspektywy zapłaty tak dużej kwoty.

Przede wszystkim należy przypomnieć, że jak dotąd jest to wyłącznie straszak na konsumentów. Rząd umyślnie wprowadza w błąd konsumentów, aby ci się bali podejmować dla nich wygodne decyzje, które jednocześnie mogą stwarzać zagrożenia dla życia i zdrowia innych osób. Kwota 30 tysięcy złotych pojawiła się dopiero w ustawie o tzw. tarczy antykryzysowej. Zacznie obowiązywać dopiero po wejściu w życie tej ustawy. Na dziś nie obowiązuje. Warto tutaj wskazać, że Rząd i Policja stosują tutaj metody umyślnego oszukiwania konsumentów bo wprowadzają ich w błąd co do stanu rzeczywistego.

Państwo stosuje zatem wobec konsumentów metody, za które Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bezlitośnie karze przedsiębiorców kwotami nawet do 10% przychodów za miniony rok. Z jednej strony mamy więc Państwo, które walczy z patologiami jakie przedsiębiorcy zdaniem UOKiK praktykują wobec konsumentów, a z drugiej strony samo tymi patologicznymi praktykami się posługuje by zastraszać obywateli by nie łamali kwarantanny.

Co zatem dzisiaj obowiązuje? Dotychczasowe przepisy, które umożliwiają nałożenie kary, ale w wysokości do 5 tysięcy złotych. Mowa tutaj o artykule 116 kodeksu wykroczeń, który mówi:

art. 116 par. 1 kodeksu wykroczeń
Kto, wiedząc o tym, że:
1) jest chory na gruźlicę, chorobę weneryczną lub inną chorobę zakaźną albo podejrzany o tę chorobę,
2) styka się z chorym na chorobę określoną w punkcie 1 lub z podejrzanym o to, że jest chory na gruźlicę lub inną chorobę zakaźną,
3) jest nosicielem zarazków choroby określonej w punkcie 1 lub podejrzanym o nosicielstwo, nie przestrzega nakazów lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu tym chorobom lub o ich zwalczaniu albo nie przestrzega wskazań lub zarządzeń leczniczych wydanych na podstawie tych przepisów przez organy służby zdrowia, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Do czasu wejścia w życie ustawy tzw. tarczy antykryzysowej to konsumentowi, który naruszy zasady kwarantanny, grozi kara do 5 tysięcy złotych. Oczywiście tylko wtedy, jeśli Sąd ostatecznie tę kwotę zasądzi, a to wcale nie jest takie pewne. Eksperci twierdzą, że osoby, które nie są na obowiązkowej kwarantannie, nie mogą ponosić tej kary pieniężnej. Przepisy w sytuacji stanu epidemii są tutaj niejasne i ostatecznie wszystko rozstrzygnie Sąd. Może się bowiem okazać, że w tych ekstraordynaryjnych czasach Sądy będą jednak te kwoty zasądzać.

Tylko, że rządzący zapomnieli o najważniejszym. Rozpieszczeni przez UOKiK konsumenci, korzystający z programów socjalnych i benefitów rosnącej pensji minimalnej, która jest wolna od zajęć komorniczych, nie przejmą się tym, że dostaną 5 tysięcy, ani tym, że dostaną 30 tysięcy kary.

Ministerstwo Sprawiedliwości zadbało o utrudnienie pracy komornikom sądowym, których skuteczność odzyskiwanych kwot spadła po ostatnich nowelizacjach ustawy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zadbał z kolei o to, by zadłużeni konsumenci nie odczuwali żadnego dyskomfortu z powodu własnych zadłużeń. W rezultacie mamy do czynienia z sytuacją, w której osoby, które mogą decydować się na naruszanie zasad kwarantanny mają już jedno lub więcej postępowań u jakiegoś komornika. Ich konta bankowe są zajęte. Tak samo zresztą jak i pensje. Dorzucenie im do puli egzekucji kolejnych kwot w żaden sposób nie wpłynie na ich bieżące życie i decyzje, które podejmują.

Żyją wyłącznie z minimalnej krajowej. Konsument mając świadomość, że ma już kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych długu w egzekucji komorniczej w ogóle się nie przejmie, że Skarb Państwa mu dorzuci pięć, piętnaście, trzydzieści czy sto tysięcy do puli jego długu. On i tak żyje z minimalnej krajowej i socjalu, a dzięki działalności Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wie, że nie wolno na nim wywierać presji by spłacił swoje zadłużenie bo narusza to jego prawa. Na takim konsumencie w ogóle nie będą robić wrażenie kwoty tych kar i jeśli uzna on, że jego własne dobra i zachcianka jest ważniejsza od jakiejś kwarantanny to ją złamanie, aby zaspokoić jego prywatny interes.

To właśnie dzięki UOKiK-owi konsumenci rozumieją, że to ich prywatny interes jest najważniejszy, nawet jeśli odbywa się on kosztem innych konsumentów, przedsiębiorców, czy Skarbu Państwa.

Straszenie i grożenie konsumentom, że zostaną na nich nałożone wysokie kary finansowe jest działaniem pozornym i iluzorycznym. Żaden konsument, który ma chociaż jednego komornika, nie weźmie tych gróźb na poważnie bo są one dla niego nieodczuwalne. Prawdopodobnie też zarówno egzekucja komornicza, jak i administracyjna i tak okaże się wobec nich bezskuteczna. Ostatecznie jak dany łamiący kwarantanne otrzyma za dużo tych kar to skorzysta z instrumentu upadłości konsumenckiej, którą również ułatwiła mu nowelizacja ustawy przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Czynnikiem, który może wpływać na lęk konsumenta przed łamaniem zasad kwarantanny jest natomiast odpowiedzialność karna. Wobec osób, które naruszyły obowiązek kwarantanny, mogą też być prowadzone czynności w kierunku art. 165 kk (sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego). Za złamanie tego przepisu grozi do 8 lat pozbawienia wolności. I to może być jedyny czynnik, który wpłynie na przeciętnego konsumenta, że w swojej łaskawości uszanuje on zasady kwarantanny.

Art. 165. KK
Sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego
§ 1.Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach:
1) powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej,
2) wyrabiając lub wprowadzając do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje, środki spożywcze lub inne artykuły powszechnego użytku lub też środki farmaceutyczne nie odpowiadające obowiązującym warunkom jakości,
3) powodując uszkodzenie lub unieruchomienie urządzenia użyteczności publicznej, w szczególności urządzenia dostarczającego wodę, światło, ciepło, gaz, energię albo urządzenia zabezpieczającego przed nastąpieniem niebezpieczeństwa powszechnego lub służącego do jego uchylenia,
4) zakłócając, uniemożliwiając lub w inny sposób wpływając na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych,
5) działając w inny sposób w okolicznościach szczególnie niebezpiecznych, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 4. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Na koniec przypomnijmy, że z dotychczasowych doniesień Policji, która kontroluje osoby przebywające na kwarantannie, to właśnie konsumenci reprezentujący grupę najuboższych, albo mających problemy z używkami, albo seniorzy, najczęściej łamią zasady domowej izolacji. Te grupy konsumentów mają problemy finansowe i borykają się z egzekucjami komorniczymi. Ci konsumenci, którzy zarabiają więcej niż minimalna krajowa rozumieją wartość pieniądza i prawdopodobnie dlatego przestrzegają reguł, aby nikt na nich kary nie nałożył.

W ocenie Czasu Finansów przepisy powinny umożliwiać nałożenie kary finansowej, ale jednocześnie wraz z jej nałożeniem powinien być przymus przeniesienia konsumenta do nadzorowanego obiektu, w którym spędzi resztę kwarantanny. Rząd stworzył takie miejsca dla tych, którzy nie będą mogli odbyć jej we własnym domu lub innym miejscu. To właśnie tam, będąc pod stałym nadzorem, powinny trafiać wszystkie osoby, które naruszą zasady domowej kwarantanny.

Co sądzisz na ten temat?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Powiązanie artykuły

Biedronka nie zgadza się z decyzją UOKiK. Zapowiada walkę w sądzie o dobre imię.

Do kiedy potrwa kwarantanna? 15 maj? 1 czerwca, a może do 1 września? Sądy dają wskazówkę!

Chińczyk w styczniu zjadł nietoperza, a więc w marcu i kwietniu Europejczyk nie obejrzy w internecie serialu w HD

Kolejni bandyci w mundurach z wrocławskiej Policji. Po Stachowiaku i biciu staruszek tym razem wyłudzali i oszukiwali klientów klubu ze stripteasem.

Prokuratura: eliminacja to nawoływanie do przestępstwa. Też prokuratura: eksterminacja to nie nawoływanie do przestępstwa.

Związek Przedsiębiorstw Finansowych przeciwny drastycznej regulacji branży pożyczek przez UOKiK

Sąd mógł złamać prawo. Sąd odroczył rozprawę bo uczestnik nie miał maseczki. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich

Chiński model dyscyplinowania dłużników za złą moralność płatniczą i nieszanowanie wyroków sądowych

Policja jest apolityczna, a przynajmniej tak o sobie rozpowiada

Poprzednie
Następne

3 thoughts on “Dlaczego na konsumencie nie robi wrażenia groźba kary ani 5 tysięcy, ani 30 tysięcy złotych za złamanie kwarantanny?”

  1. preczzkomuną

    ja mam minimalną krajową, moja stara terz. Trujka dzie i 1500 wpada. Komorników mamy 15 i mogą mi koło lolka skakać bo nie wolno złodziejom ruszyć mojej minimalnej. Te kary też se mogą w rzyć wepchać bo i tak nie zapłace

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

160 odsłon

Bandyci w mundurach: policjanci z Piątku pobili śmiertelnie 30-letniego mężczyznę. Prokuratura stawia zarzuty!

Śmierć w toalecie wrocławskie komendy policji Igora Stachowiaka nie dała Policji powodów do refleksji. Pozorowano oczywiście działania, które mają patologie wyeliminować z noszenia mundurów, ale wszystko wskazuje, że i na tym polu Policja jest nieudolna. Właśnie rusza proces kolejnych bandytów w mundurach, którzy będąc policjantami śmiertelnie pobili człowieka.

Dożywocie grozi byłemu policjantowi z Piątku w Łódzkiem, któremu prokuratura zarzuciła pobicie ze skutkiem śmiertelnym 30-letniego mężczyzny. Chodzi o zdarzenie z kwietnia zeszłego roku. Śledczy wysłali właśnie do sądu akt oskarżenia, który objął jeszcze pięcioro byłych funkcjonariuszy, w tym komendanta z Piątku. Główny z podejrzanych miał brutalnie pobić 30-latka podczas domowej interwencji. Kopiąc go, spowodował miedzy innymi złamania żeber i pęknięcia śledziony. Towarzysząca mu policjantka nie zapobiegła agresji. Następnie oboje wywieźli pobitego radiowozem do sąsiedniej miejscowości i pozostawili w lesie.

Jak podaje RMF.fm główny z podejrzanych miał brutalnie pobić 30-latka podczas domowej interwencji. Kopiąc go, spowodował miedzy innymi złamania żeber i pęknięcia śledziony. Towarzysząca mu policjantka nie zapobiegła agresji. Następnie oboje wywieźli pobitego radiowozem do sąsiedniej miejscowości i pozostawili w lesie.

Śledztwo wykryło ogrom nieprawidłowości w komendzie w Piątku.

Już wcześniej w tej jednostce dochodziło do stosowania przemocy i między innymi bezprawnego pozbawiania wolności osób zatrzymywanych – chociażby za nielegalny połów ryb, picie alkoholu w miejscach publicznych, czy śmiecenie.

Interweniujący policjant w śledztwie usłyszał zarzuty, dotyczące przekroczenia uprawnień, bezprawnego pozbawienia wolności i spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, następstwem którego była śmierć. Będzie odpowiadał także za spowodowanie obrażeń ciała u brata 30-latka, który był obecny podczas podejmowanej interwencji. Po zatrzymaniu, na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany.

Wchodząca w skład patrolu policjantka podejrzana jest o niedopełnienie obowiązków, bezprawne pozbawienie wolności, narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, poświadczenie nieprawdy w notatniku służbowym co do przebiegu prowadzonej interwencji i poplecznictwo.

Żaden z oskarżonych w śledztwie nie przyznał się do stawianych zarzutów.

W stosunku do 34-latka sformułowano zarzuty popełnienia czynów na szkodę 20 osób, towarzysząca mu podczas interwencji ówczesna policjantka oskarżona została o dwa czyny. Każdy z nich wyczerpuje znamiona kilku przestępstw. Aktem oskarżenia objęci zostali także czterej inni byli funkcjonariusze Komisariatu Policji w Piątku, w tym ówczesny komendant. Adekwatnie od ustaleń zarzucono im popełnienie przestępstw na szkodę od dwóch do pięciu osób.

Do sprawy będziemy wracać. Zdjęcie bez związku.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tymczasem na Twitterze:

Widzieliście już nowy film akcji Netflix o zbuntowanych agentach CIA? Jeśli nie to podrzucamy recenzję Gray Man

https://www.czasfinansow.pl/recenzje-5-lorem-ipsum-lorem-ipsum/

Co nowego w temacie największego życiowego osiągnięcia Mariusza Błaszczaka - płotu

https://www.czasfinansow.pl/plot-blaszczaka-straz-graniczna-raportuje-zaawansowany-stan-prac/

Chyba boli, że Błaszczak ma swój Płot, a Mariusza największym osiągnięciem zawodowym ciągle jest ułaskawienie? Dziś próbował ogrzać się w blasku Płotu Błaszczaka, ale coś nie pykło…

https://www.czasfinansow.pl/szef-mswia-mariusz-kaminski-probuje-ukrasc-chwale-mariuszowi-blaszczakowi-nieskutecznie-plot-blaszczaka-ma-jednego-tworce/

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły