środa 17 kwietnia 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Były wicepremier Steinhoff oskarża UOKiK i jego prezesa Tomasza Chróstnego: Urząd członkiem kartelu tworzącego monopolistę?

2205 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Janusz Steinhoff, były wicepremier i były minister gospodarki w dniu 8 sierpnia 2022 na antenie TVN24 postawił zarzuty Prezesowi UOKiK Tomaszowi Chróstnemu. Poważne zarzuty co do etyki i uczestnictwa w kartelu postawił odnośnie działań UOKiK akceptujących powstanie monopolisty wskutek fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos.

Zaangażowałem się w kontestowanie tego pomysłu – łączenia Lotosu z Orlenem. Jak można w kraju, w którym funkcjonuje gospodarka rynkowa, tworzyć podmiot, który będzie miał praktycznie monopol na hurtową sprzedaż benzyn i oleju napędowego? – pytał retorycznie Steinhoff.

Jak ocenił były minister gospodarki

“te wszystkie rekordowe wyniki to efekt monopolistycznej pozycji”. – Pamiętajmy o tym, że na stanowisku prezesa Lotosu w ostatnim czasie zasiadała pani Zofia Paryła, którą desygnował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Wszystko na to wskazywało, że te dwa podmioty ustalały ceny przy całkowitej bierności Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – powiedział były minister gospodarki.

Dodał też:

Sama fuzja jest błędnym pociągnięciem. Jest powinnością rządu, żeby tworzyć warunki konkurencji na wszystkich lokalnych rynkach. Za nas musiała zrobić to Unia Europejska. Komisja Europejska te środki zaradcze, które rujnowały interesy Skarbu Państwa, podjęła w trosce o funkcjonowanie konkurencyjnego rynku. Zapłacimy za to cenę w postaci znaczącej straty w majątku Skarbu Państwa.

UOKiK ma obowiązek zwalczać monopolistów, bo te działają co do zasady, na szkodę konsumentów. Dla kolegów swojego pracodawcy Prezes UOKiK robi wyjątek.

Prezes UOKiK jest organem właściwym do wypowiadania się w przypadkach kontroli koncentracji w Polsce. W myśl ustawy, kontrolą prezesa UOKiK są objęte te transakcje, które wywierają lub mogą wywrzeć skutki na terytorium Polski. Zamiar koncentracji podlega obowiązkowi zgłoszenia, jeżeli łączny światowy obrót przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji w roku obrotowym poprzedzającym rok zgłoszenia przekracza równowartość 1 mld euro lub łączny obrót na terytorium Polski przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji w roku obrotowym poprzedzającym rok zgłoszenia przekracza równowartość 50 mln euro.

W przypadku transakcji zawieranych przez przedsiębiorców, których łączne światowe obroty wynoszą powyżej 5 mld euro, a obroty osiągnięte w UE – powyżej 250 mln euro, wymaga to zgłoszenia do Komisji Europejskiej. Niekiedy koncentracja może podlegać obowiązkowi zgłoszenia również w przypadku, kiedy łączne światowe obroty jej uczestników przekraczają 2,5 mld euro. Zgłoszenie zamiaru koncentracji Komisji Europejskiej wyklucza obowiązek zgłoszenia prezesowi UOKiK, nawet jeśli krajowe progi zgłoszeniowe zostały przekroczone.

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały we wtorek list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. akcji Lotosu – poinformował PKN Orlen w komunikacie.

Poprzedni Prezes UOKiK również miłośnikiem tworzenia monopolisty

Nie tylko obecny Prezes UOKiK, czyli Tomasz Chróstny, jest zwolennikiem stworzenia monopolisty na rynku (co jest sprzeczne z ideą istnienia UOKiK, który ma zwalczać monopol). Poprzedni Prezes Marek Niechciał (którego Najwyższa Izba Kontroli obwinia o działanie na szkodę konsumentów w sprawie afekty GetBack) również był miłośnikiem stworzenia monopolisty.

W kwestii fuzji Orlenu i Lotosu, z uwagi na obroty obu firm, powinna wypowiedzieć się Komisja Europejska – powiedział PAP w lutym 2018 roku ówczesny prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.

W marcu 2022 obecny Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zgodził się w imieniu Urzędu na stworzenie monopolisty na rynku. Zgodnie z decyzją UOKiK nowy, multienergetyczny koncern pozostanie właścicielem infrastruktury magazynowej gazu ziemnego. Natomiast warunkiem postawionym przez UOKiK jest sprzedaż Gas Storage Poland, czyli spółki z Grupy PGNiG będącej operatorem systemu magazynów gazu ziemnego w Polsce. Nabywca będzie podlegał zatwierdzeniu przez Prezesa UOKiK i będzie musiał spełnić kryteria umożliwiające zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Do sprawy będziemy wracać.

Co sądzisz na ten temat?
+1
12
+1
11
+1
12
+1
12
+1
13
+1
22
+1
1

2 komentarzy “Były wicepremier Steinhoff oskarża UOKiK i jego prezesa Tomasza Chróstnego: Urząd członkiem kartelu tworzącego monopolistę?”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Antymonopolowy UOKiK zgadza się na stworzenie monopolu. Jest zgoda Chróstnego na połączenie Orlenu z PGNiG.

Tomasz Chróstny z UOKiK po życiowej klęsce wobec Gazpromu atakuje cztery banki.

UOKiK wygrał. Lichwiarze zacierają ręce licząc przyszłe zyski z oszukanych konsumentów. Etyczne pożyczanie – zaorane!

Dlaczego na konsumencie nie robi wrażenia groźba kary ani 5 tysięcy, ani 30 tysięcy złotych za złamanie kwarantanny?

UOKiK. Tomasz Chróstny ogłasza wydanie rekordowej kary bo aż 29 miliardów na Gazprom. To jego życiowe osiągnięcie.

UOKiK tłumaczy się NIK tak jak niesłusznie karani przedsiębiorcy tłumaczyli się Urzędowi

Poszkodowani przez Getback powinni pozwać Skarb Państwa?

Czy UOKiK i Tomasz Chróstny też od Orlenu usłyszą by z kontrolą wypier…?

Czy akcja #nieklammedyka to pokłosie działalności UOKiK-u przez ostatnie 10 lat?

Poprzednie
Następne

21.7K odsłon

Rosyjska ropa, polski Orlen i ukraińska krew: Czescy aktywiści apelują o zaostrzenie sankcji przeciwko reżimowi Putina

Jak podał 6 czerwca 2023 czeski portal forum24.cz w ostatnich miesiącach, pomimo rosyjskich zbrodni przeciwko Ukrainie, import rosyjskiej ropy do Czech wzrósł aż do 65%. Grupa Kaputin, we współpracy z inicjatywą NE ruské ropě, zorganizowała happening o nazwie “Rosyjska ropa = ukraińska krew”, aby zwrócić na to uwagę. Akcja odbyła się w pobliżu siedziby firmy Unipetrol.

Przedstawiciele obu inicjatyw zauważają, że nie rozumieją, dlaczego przedstawiciele rządu i firmy Orlen Unipetrol pozwalają na zwiększanie importu rosyjskiej ropy w ostatnich miesiącach. Odrzucają argument, że ta ropa jest tańsza, ponieważ nadal pokrywa rosyjskie przychody podatkowe, które są wykorzystywane do dalszych działań wojennych.

Polecamy nasz artykuł o tej sprawie:

W przestrzeni publicznej często mówi się o zastąpieniu rosyjskiej ropy po zakończeniu wzmocnienia rurociągu TAL w 2024 roku. Jednak mniej mówi się o tym, że już teraz moglibyśmy i powinniśmy zmniejszyć import rosyjskiej ropy nawet do 30%, a nie zwiększać zakupy do dwukrotności. Mało wiadomo, że niektóre niemieckie rafinerie nawet nie produkują pełnymi mocami, ponieważ Niemcy i Polska całkowicie porzuciły przetwarzanie rosyjskiej ropy. Zamiast tego, Czechy zwiększają import rosyjskiej ropy – mimo że sankcje powinny być jak najszybsze i jak najbardziej restrykcyjne.

W związku z tym tematem powstała petycja skierowana do ministra przemysłu i handlu Jozefa Síkela.

W połowie maja aktywiści z grupy Kaputin, wywieszając transparent na domu należącym do rodziny rosyjskiego handlarza bronią, zwrócili uwagę na trwającą rosyjską agresję na Ukrainę. Domagali się konfiskaty domu i apelowali do czeskich władz o bardziej konsekwentne stosowanie sankcji przeciwko rosyjskim przywódcom. Akcję poparł również senator Marek Hilšer, który wysłał list do premiera Petra Fiala (ODS) i ministra spraw zagranicznych Jana Lipavskiego (Piráti) z wezwaniem do wprowadzenia sankcji

Źródło: https://www.forum24.cz/ruska-ropa-ukrajinska-krev-aktiviste-pripomneli-u-unipetrolu-co-znamena-spoluprace-s-putinovym-rezimem

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

1 komentarz “Rosyjska ropa, polski Orlen i ukraińska krew: Czescy aktywiści apelują o zaostrzenie sankcji przeciwko reżimowi Putina”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły