piątek 3 lutego 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Chiński model dyscyplinowania dłużników za złą moralność płatniczą i nieszanowanie wyroków sądowych

2425 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Chiński model weryfikacji moralności płatniczej konsumentów może być podstawą do wdrożenia w krajach europejskich systemów kontroli obywateli wobec zagrożenia Koronawirusem. Rząd Mateusza Morawieckiego rozważa wprowadzenie rozwiązań, które wykorzystywałyby sprawdzone, chińskie, metody inwigilacji obywateli. Telefony mogłyby wzajemnie się ostrzegać, jeśli zbyt długo przebywałaby w zasięgu telefonu osoby zarażonej lub narażonej na Koronawirusa. Wszystkie te rozwiązania od lat są praktykowane w Chinach.

W Polsce rządzący oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za wszelką cenę chcą robić dobrze dłużnikom i skutecznie ich uczą, że długów nie trzeba spłacać. To możliwość, a nie obowiązek. Przynajmniej według rodzimych regulatorów rynku. W Chinach natomiast bardzo poważnie podchodzi się do tzw. moralności płatniczej obywateli. Powstały czarne listy i rejestry dłużników, które zarządzane są przez Sądy. Wpisywani tam są niesolidni obywatele. Jak konsument nie zapłaci zanim wierzyciel straci cierpliwość i go pozwie to konsekwencje będą dla niego bardzo nieprzyjemne.

Przede wszystkim osoba znajdująca się na liście nie będzie mogła kupić biletu na samolot. Nie chodzi tutaj o samo ograniczenie prawa do opuszczenia kraju, ale o całkowity zakaz korzystania nawet z międzymiastowych połączeń. Pomysł wydawać się może dziwaczny bo przecież jak ktoś jest zadłużony to dlaczego miałoby go było stać na loty samolotami? Chiny idą krok dalej. Zakaz obejmuje również podróżowanie szybką koleją. Zostają tylko najwolniejsze i zatłoczone, wiecznie opóźnione, pociągi osobowe. W Polsce tego rodzaje penalizowanie konsumenta nie mieści się w głowie, ale gdyby je wprowadzić to z całą pewnością wpłynęłyby one pozytywnie na wskaźnik moralności płatniczej Polaków.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważa, że dług to prywatna sprawa dłużnika, a jego rodzinie nic do tego z kim żyją pod jednym dachem i jakich komorników do tego domu może on sprowadzić. Konsument który okłamuje i oszukuje małżonka czy nieletnie dziecko w razie doprowadzenia do egzekucji komorniczej majątku krzywdzi i wyrządza psychiczną traumę dziecku. Staje się także rozczarowaniem w oczach rodziny. W dodatku jeśli prowadzą wspólne gospodarstwo to zajęcie pensji jednego z małżonków powoduje dramat rodzinny w postaci zatorów płatniczych obu rodziców. W gospodarstwie brakuje pieniędzy i zaczyna się walka o przetrwanie, najczęściej cierpi na tym dziecko. Jednak to, że to dziecko ostatecznie jest krzywdzone jest dla regulatora rynku nieistotne. Najważniejsza jest prywatność każdego członka rodziny.

Chiny uznały, że wpisany na czarną listę rodzic ma mieć ograniczone możliwości rozwoju swojego dziecka. Dłużnik nie może wysłać dziecka do dobrej i prywatnej szkoły, tylko musi je wysyłać do publicznej. Z jednej strony prywatne szkolnictwo wydaje się ekstrawagancją, ale jeśli dziecko ma tam zdobyć lepsze wykształcenie to blokada rodzicielska zadziała motywująco na dyscyplinę fiskalną. Ale nie tylko dzieci ponoszą konsekwencje. Wpisany na listę dłużnik nie otrzyma też lepszej pracy.

Firmy mają obowiązek sprawdzania, czy aplikant do pracy nie widnieje na liście. Jeśli się na niej znajduje to systemowo ma ograniczoną możliwość awansu lub zajęcie lepiej płatnej posady. Podobno, ale jest to informacja niezweryfikowana, możliwe są też degradacje jeśli przed wpisaniem na listę ktoś był menedżerem to jest ryzyko utraty kierowniczego stanowiska i obniżki pensji do czasu wykreślenia z listy.

Jeśli wszystko powyższe wydaje się mało komplikujące codzienną egzystencję to dołożymy do tego zakaz korzystania z hoteli które mają trzy gwiazdki lub więcej. Do dyspozycji dłużników wpisanych na czarną listę są tylko hostele, jedno i dwugwiazdkowe noclegownie. Podróżowanie po Chinach dla takiego konsumenta musi być bardzo uciążliwe. Nie dość, że nie może on polecieć samolotem, albo pojechać szybką koleją, to jeszcze nocować musi w miejscach o najniższym komforcie. O ile wpisany posiada własny samochód to przynajmniej jazdę będzie miał w miarę przyjemną. Jeśli pojazdu nie ma to oczywiście może wynająć, ale też na droższych warunkach niż uczciwie płacący swoje zobowiązania konsumenci.

Tego rodzaju sankcje wprowadzono, aby sprowadzać niesolidnych płatników na lepszą drogę. Taką, która jest powszechnie akceptowanym zachowaniem społecznym w Chinach. Rejestr w tym kraju rośnie, ale konsumenci rotują. Jedni wpadają na listę, inni z niej znikają po spłacie. Część z nich tam nie wraca, inni wracają cyklicznie. Niedługo po jego uruchomieniu w 2013 roku ujawniono, że na jego podstawie odmówiono sprzedaży biletów lotniczych blisko 9 milionów razy. W przypadku pociągów liczba przekroczyła 3,5 miliona odmów. Jeśli wierzyć medialnym doniesieniom to te sankcje są na tyle uciążliwe, że niektórzy dłużnicy próbują obejść zabezpieczenia na fałszywe dane osobowe.

Znana jest historia dłużnika, któremu udało się oszukać pracowników lotniska i wsiadł do pierwszej klasy samolotu międzymiastowego. Czyn wykryto w trakcie lotu, a człowiek został zatrzymany gdy wysiadł z samolotu. Za swój występek dostał grzywnę równowartości 15 tysięcy dolarów. Inny z kolei próbował zmienić swoją twarz poprzez operacje plastyczne, ale również to nie pomogło. Swoją drogą ciekawe, że w Chinach czasami tańsza jest operacja plastyczna twarzy niż spłata długu, prawda?

Nie był to lokalny eksperyment, a przygotowania do uruchomienia ogólnokrajowego systemu oceny socjalnej obywateli. Dla przykładu Sąd z prowincji Syczuan zaczął nagrywać wiadomości powitalne na telefonach dłużników. Gdy ktoś zadzwonił pod numer jednego z nich, usłyszał:

Osoba, do której dzwonisz, została umieszczona na czarnej liście przez sąd z powodu niespłacenia długu. Przekonaj ją, by dokonała odpowiedniej rzeczy

Tego rodzaju czynność w Polsce spotkałaby się z wielkim oburzeniem. Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurentów w obecnej formule nie wyraziłby zgody na taki komunikat. Gdy na spokojnie się nad tym rozwiązaniem zastanowić to mogłoby ono być w naszym kraju świetnym bodźcem do poprawy priorytetów płatności konsumentów. Telewizje kablowe wprowadziły jakiś czas temu zakrywające ekran monity informujące o powstałej zaległości. Jest to informacja skierowana do właściciela danego dekodera, ale oczywiste jest, że widzą ją wszyscy, którzy w momencie jej emisji oglądają telewizję u danego abonenta.

W jednej z dzielnic Pekinu wiadomości wykorzystano szerzej. Z doniesień Sixth Tone wynika, że każdy, kto ma tam zainstalowanego na telefonie antywirusa Qihoo 360 otrzymać może powiadomienie o tym, że mają kontakt z osobą, która nie płaci swoim pracownikom lub nie spłaca alimentów.

Najwyższy Sąd Ludowy Chin wraz z Departamentem Propagandy Partii Komunistycznej idą jeszcze dalej. Mają zacząć publicznie pokazywać wizerunki ludzi, którzy nie spłacili na czas kredytu. Nazwiska, numery identyfikacyjne, zdjęcia i adresy dłużników będą mogły pojawiać się w gazetach, radiu, telewizji, a także na ekranach w autobusach i windach. Napiętnowani konsumenci z całą pewnością będą jeszcze bardziej zmotywowani by spłacić swoje zasądzone zadłużenia, Ci, których zaległości jeszcze nie trafiły do Sądu przywiążą większą uwagę do terminowych płatności.

Wszystko to jest częścią większego systemu weryfikacji i punktacji obywateli tego kraju. China Social Credit System klasyfikuje obywateli i nadaje lub odbiera im przywileje. W wyniku działania systemu 4,9 miliona obywateli Chin dostało zakaz lotów samolotami. 1,65 miliona nie może z kolei kupić nawet biletu na pociąg.

Wszystko w ramach kary za „złe zachowanie”, czyli podejścia do konsumenta po wyroku sądowym, które w naszym kraju nawet wobec dłużników alimentacyjnych nie mieści się w głowie regulatorom rynku. Nie twierdzę, że te wszystkie rozwiązanie są dobre, czy właściwe, ale jest to zdecydowanie kierunek inspiracji na bazie którego można opracować nieco mniej inwazyjne, ale równie dokuczliwe dłużnikom po bezskutecznych egzekucjach komorniczych konsekwencje braku spłaty nawet w ratach.

Lian Weiliang z Narodowej Komisji Rozwoju i Reform powiedział, że każdy obywatel Chińskiej Republiki Ludowej otrzymał własny kod przypisujący go do systemu ocen. Jeśli konsument będzie miał niską punktację to grozi mu utratą możliwości pracy w państwowych spółkach, albo utrata dostępu do pomocy społecznej, ściślejsza kontrola podczas odprawy, utrata możliwości pracy na wysokich stanowiskach w firmach z branży spożywczej i farmaceutycznej, brak możliwości zarezerwowania kuszetki w pociągach, brak możliwości rezerwacji pokoju w lepszych hotelach i stolików w lepszych restauracjach, odrzucenie przez agencje turystyczne, odrzucenie wniosków o przyjęcie dzieci do lepszych, prywatnych szkół. Pomysłów mają mnóstwo, a z całą pewnością nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Oprócz rządowego programu ocen, w Chińskiej Republice Ludowej funkcjonują systemu kredytodawców. Jeden z nich prowadzi na przykład Sesame Credit, czyli dział e-commerce’owego giganta Alibaby. Firma decydując o przyznaniu kredytu, bierze pod uwagę m.in. czy dana osoba otrzymała mandaty drogowe, czy płaci podatki, a nawet co kupuje w internecie. Ktoś, kto gra na konsoli 10 godzin dziennie jest nieproduktywny i leniwy. Ktoś, kto często kupuje pieluchy, będzie oceniony jako prawdopodobny rodzic, co oznacza, że pewnie jest osobą odpowiedzialną – powiedział Li Yingyun, dyrektor technologiczny Sesame w rozmowie z magazynem Caixin. Osoby z dobrą oceną mogą liczyć na specjalne traktowanie w wielu punktach w całym kraju: od darmowego profilu premium w serwisie randkowym po rezerwacje VIP w hotelach czy restauracjach albo wypożyczanie samochodu bez depozytu.

Co ciekawe Rosja również wprowadziła utrudnienia dla zadłużonych obywateli. W kwietniu 2018 ponad dwa miliony Rosjan otrzymało państwowy komunikat, że jeśli nie spłacą swoich zadłużeń to otrzymają zakaz wyjazdu za granicę w trakcie majowych świąt. Nie będzie zagranicznych urlopów dla tych, którzy nie spłacili jeszcze sądowych nakazów zapłaty. Utrudnienie wypada dość skromnie w porównaniu z rozwiązaniami chińskimi, ale też jest skuteczną metodą wywarcia na konsumencie presji społecznej, by wypełnił powszechnie oczekiwane zachowanie i spłacił swoje zadłużenia. Tego rodzaju penalizacja złej moralności konsumenta drastycznie wpływa na poprawę.

Co sądzisz na ten temat?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

2 komentarzy “Chiński model dyscyplinowania dłużników za złą moralność płatniczą i nieszanowanie wyroków sądowych”

  1. Zacznijmy od tego, że 90% dłużników nie spłacających swoich długów NIE JEST WINNA tej sytuacji. Dłużnik nie płaci, bo nie ma z czego i nie jest to jego wina – jest ofiarą przestępstwa lub sytuacji obiektywnej. O moralności można by mówić dopiero po udowodnieniu, że dłużnik jest oszustem, ale to wielka rzadkość.
    Wszelkie „czarne listy” mają to do siebie, że im są większe, tym mniej wiarygodne. Skoro prawdziwych oszustów jest niewielu, to oczywiste jest, że na długiej liście znajdą się ludzie niewinni i przypadkowi.
    Reasumując: takie pomysły trzeba ZWALCZAĆ!
    A jeśli istnieją – upowszechniać wiedzę o braku precyzji oraz wiarygodności.
    Pozdrawiam.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązanie artykuły

Minister Zdrowia: w kwietniu będzie decyzja o zniesieniu stanu epidemii i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemią.

UOKiK sprawdzi dlaczego marża Lotosu wzrosła o 700% w czasie wojny w Ukrainie.

Czy UOKiK złamał prawo przy ochronie konsumentów? – NIK miażdży działalność Marka Niechciała

UOKiK. Tomasz Chróstny upokorzony przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Życiowa decyzja prezesa urzędu została uchylona, a powaga i rzetelność urzędu wystawiona na pośmiewisko.

Naczelnik ZUS: w ZUS PUE danych nie sprawdzamy. Centrala ZUS: nie przychodźcie, korzystajcie z ZUE PUE.

Sąd mógł złamać prawo. Sąd odroczył rozprawę bo uczestnik nie miał maseczki. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich

UOKiK wygrał. Lichwiarze zacierają ręce licząc przyszłe zyski z oszukanych konsumentów. Etyczne pożyczanie – zaorane!

UOKiK tłumaczy się NIK tak jak niesłusznie karani przedsiębiorcy tłumaczyli się Urzędowi

Siewcy Hejtu. Sędzia Anna Borkowska “tam pracują złodzieje i alkoholicy” nie jest pomówieniem. Znikoma szkodliwość.

Poprzednie
Następne

2583 odsłon

UOKiK. Tomasz Chróstny upokorzony przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Życiowa decyzja prezesa urzędu została uchylona, a powaga i rzetelność urzędu wystawiona na pośmiewisko.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję w sprawie nałożenia kar na Gazprom i pięć spółek odpowiedzialnych za budowę gazociągu Nord Stream 2 bez wymaganej przez polskie prawo zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zapowiedział, że złoży apelację od tego wyroku. Nic w tym dziwnego, gdyż w październiku 2020 gdy Chróstny ogłaszał nałożenie precedensowej i rekordowej kary 29 miliardów to we wszystkich mediach był gloryfikowany na bohatera narodowego. SOKiK był innego zdania niż Urząd. Nie pierwszy i nie ostatni raz.

Jak podał do publicznej wiadomości Urząd to postępowanie w sprawie nałożenia kary na Gazprom i pięć spółek (Engie Energy, Uniper, OMV, Shell oraz Wintershall) za utworzenie spółki odpowiedzialnej za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2 bez wymaganej zgody Prezesa UOKiK zostało wszczęte w maju 2018 r. Dwa lata później nałożone zostały kary finansowe w wysokości ponad 29 miliardów zł kary na Gazprom i ponad 234 miliony zł na pozostałe podmioty uczestniczące w przedsięwzięciu. Przedsiębiorcy odwołali się od tego rozstrzygnięcia. 21 listopada 2022 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił wydaną decyzję.

O tej sprawie pisaliśmy tutaj – artykuł można przeczytać klikając w ten link

Z zaskoczeniem przyjmujemy wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sąd uznał, iż bez względu na zebrany materiał dowodowy oraz przedstawione skutki dla konkurencji zasadnicza jest ocena, czy doszło do formalnego utworzenia joint venture.

W przedstawionej ustnie opinii Sądu podmioty biorące udział w budowie Nord Stream 2 nie utworzyły nowego, wspólnego przedsiębiorcy i poza kompetencją Urzędu pozostaje ocena skutków wyrządzonych gospodarce, jak i to czy próbowali oni omijać prawo. Dziś zagrożenia, o których mówiliśmy przedstawiając decyzję, widoczne są gołym okiem nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Dostrzegając wówczas te zagrożenia, podjęliśmy działania, stosownie do naszych kompetencji, aby powstrzymać ten niebezpieczny dla Polski i Europy projekt. Poprosimy o pisemne uzasadnienie wyroku, a następnie złożymy apelację w tej sprawie – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK przypomina, że od decyzji Prezesa UOKiK przedsiębiorcy przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a od wyroku SOKiK – apelacja do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Możliwe jest również złożenie skargi kasacyjnej od wyroku SA do Sądu Najwyższego.

1 komentarz “UOKiK. Tomasz Chróstny upokorzony przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Życiowa decyzja prezesa urzędu została uchylona, a powaga i rzetelność urzędu wystawiona na pośmiewisko.”

  1. Straciłem zaufanie do uokiku jak oglosili ze orlen i lotos mie oszwabiaja ludzi na marzach i ze wszystko jest dobrze… to dzialanie na szkode konsumenta

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tymczasem na Twitterze:

Warto pamiętać, że Baltic Pipe jest odnogą niemieckiego rurociągu i decyzją PiS i Zjednoczonej Prawicy w pełni jest zależny od Niemców… czy jak to mówią politycy PiS… od potomków nazistów… złośliwi internauci: „to nazi pipe” 🤷‍♂️

Ziobro pokazał palec Lichockiej PiS w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Teraz Rząd błaga opozycję o ratunek. https://www.czasfinansow.pl/ziobro-pokazal-palec-lichockiej-pis-w-sprawie-ustawy-o-sadzie-najwyzszym-teraz-rzad-blaga-opozycje-o-ratunek/

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły