piątek 8 grudnia 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Ukraina nie zna i nie rozumie prawa unijnego. Zachowuje się nielojalnie wobec Polski – twierdzi europoseł PiS

21.6K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Ograniczenia w imporcie produktów rolnych z Ukrainy wzbudziły wiele kontrowersji między Polską a Ukrainą. Polska, Węgry, Słowacja, Rumunia i Bułgaria wprowadziły zakaz niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy, co wywołało reakcję ze strony Ukrainy. W piątek ambasadzie RP i przedstawicielstwu UE w Kijowie MSZ Ukrainy przekazało noty resortu o “kategorycznej niedopuszczalności sytuacji związanej z ograniczeniami handlowymi dotyczącymi importu produktów rolnych Ukrainy”.

Europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski podkreśla, że strona ukraińska nie zna i nie rozumie prawa unijnego, co stanowi problem. W swojej wypowiedzi na antenie Telewizji Republika stwierdził, że “to porozumienie, które wieńczy ten spór – i bardzo dobrze – jest krytykowane przez Ukrainę na gruncie prawnym i należy się temu odpowiedź”. Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, sugerując, że działania Polski są “ograniczeniem wolności handlu i przepływu towarów między krajami”.

Decyzja o wprowadzeniu zakazu niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy została podjęta w celu ochrony interesów miejscowych producentów rolnych. W reakcji na to Komisja Europejska wypracowała pewien kompromis z Polską. Jednakże strona ukraińska uważa, że porozumienie to narusza zasady jednolitego rynku i układ stowarzyszeniowy. Eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski podkreśla, że takie zarzuty są bezzasadne.

Według Saryusz-Wolskiego, to porozumienie było krokiem w dobrym kierunku, który pozwolił na ochronę interesów polskich rolników i innych producentów z regionu. Z kolei reakcja Ukrainy, która krytykuje porozumienie i oskarża Polskę o nielojalne zachowanie, jest według europosła nieuzasadniona i wynika z braku zrozumienia prawa unijnego.

Europoseł zwrócił także uwagę na dwie hipotezy, które jego zdaniem mogą wyjaśnić postawę Unii wobec Ukrainy. Pierwsza mówi o niedocenieniu konkurencyjności ukraińskich produktów rolnych oraz skali ich napływu do krajów unijnych. Druga hipoteza zakłada, że Unia nie chce finansowo wspierać Ukrainy, dlatego zamiast tego oferuje jej dostęp do rynku rolnego, wiedząc, że to kraje graniczące z Ukrainą poniosą główną cenę takiego rozwiązania.

Na koniec Saryusz-Wolski zwrócił uwagę na szkodliwe skutki, jakie ponosi Ukraina swoją nieuzasadnioną krytyką i nielojalnym zachowaniem wobec Polski i innych krajów sąsiednich. Zdaniem polityka, Ukraina powinna zdać sobie sprawę z tego, że swoim postępowaniem szkodzi sobie i swoim sojusznikom, a jedynie dialog i współpraca mogą przynieść korzyści wszystkim stronom.

Warto podkreślić, że Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Ukrainy, a Ukraina jest jednym z największych beneficjentów pomocy finansowej z UE. Stosunki między Unią Europejską a Ukrainą są zatem bardzo ważne dla obu stron i ich przyszłości.

Jacek Saryusz-Wolski podkreśla również, że stosunki między Polską a Ukrainą są bardzo ważne i powinny być oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Jednakże, działania Ukrainy w sprawie niekontrolowanego importu produktów rolnych i krytyka polskich działań na tym polu pokazują, że Ukraina może nie mieć pełnego zrozumienia dla polskich interesów.

W kontekście polsko-ukraińskich stosunków warto także wspomnieć o kwestii konfliktu na wschodniej Ukrainie i roli, jaką Polska odgrywa w procesie mediacji między Ukrainą a Rosją. Polska, jako kraj sąsiedzki i członek Unii Europejskiej, ma ważną rolę do odegrania w rozwiązaniu konfliktu i stabilizacji sytuacji na wschodniej Ukrainie.

Podsumowując, kwestia niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy jest ważnym problemem dla Polski i innych krajów Unii Europejskiej. Działania podjęte przez Polskę wraz z innymi krajami regionu mają na celu ochronę interesów miejscowych producentów rolnych. Krytyka ze strony Ukrainy pokazuje jednak, że nie zawsze jest pełne zrozumienie dla polskich działań. Ważne jest, aby stosunki między Polską a Ukrainą były oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu, a Polska kontynuowała swoją rolę w mediacji między Ukrainą a Rosją w sprawie konfliktu na wschodniej Ukrainie.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

25 komentarzy “Ukraina nie zna i nie rozumie prawa unijnego. Zachowuje się nielojalnie wobec Polski – twierdzi europoseł PiS”

  1. On do dzisiaj nie może przeżyć przegranej z Tuskiem o stanowisko Przewodniczącego Rady Europy i te jego wystąpienia tylko szkodzą Polsce na międzynarodowej arenie Ale jak się jest pisowcem to się jest!

  2. Smiec zawsze zostanie smieciem wszystkich “madrych”inaczej pisiorow PE powinien wykopac z uni,zachowuja sie tak jaby wszystkim rozumy pozjadali

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Czarnek w imieniu Rządu PiS: oswajanie dzieci w szkołach z pedofilią jest HiTem, ale ideologia gender i LGBT nie

Porwanie 14-latki w Poznaniu. Prokuratura postawiła zarzuty. Sprawcami katolickie dzieci wychowane w duchu chrześcijaństwa.

Prawo Dudy nie wypełnia kamieni milowych Unii Europejskiej. Cała legislacja Dudy nadaje się do śmietnika.

Prezydent Duda na chwilę wetuje ustawę Lex Czarnek. Pis zapewne ponownie ja przegłosuje po zakończeniu wojny w Ukrainie.

Prezydent Andrzej Duda chce niemieckich Patriotów wbrew cwaniactwu PiS. Minister od płotów skarcony.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę opodatkowującą zrzutki na chore dzieci. Ludzie wściekli

Nazwał Andrzeja Dudę debilem. Proces o znieważenie Prezydenta skończony. Teraz Polska czeka na wyrok.

Wybory 2020: Czy dojdzie do debaty? TVP wysyła zaproszenie, które przypomina wezwanie na komendę policji

Podatek od zrzutek na chore dzieci: gangsterskie, złodziejskie, znieważające – ludzie wściekli na Andrzeja Dudę

Poprzednie
Następne

21.7K odsłon

MON kupuje koreański sprzęt wojskowy jakby za chwilówki. To pożyczka na 38 miliardów. PiS chce pożyczyć jeszcze drugie tyle. Kto to spłaci?

Podczas gdy rządy na całym świecie dążą do zbalansowania bezpieczeństwa narodowego z odpowiedzialnością finansową, wydaje się, że Polska przyjęła niepokojącą strategię, zaciągając potężne pożyczki na zakup zaawansowanego sprzętu wojskowego z Korei Południowej. Jak informuje południowokoreańska telewizja SBS, Polska jest w trakcie negocjacji o zaciągnięciu kolejnej pożyczki, która podwoi obecne zobowiązania finansowe.

Na początku czerwca, w trakcie trzydniowej wizyty w Korei, polska delegacja pod wodzą wicepremiera i ministra obrony Mariusza Błaszczaka poinformowała o zaciągnięciu pożyczki na zakup sprzętu wojskowego w Republice Korei. Wartość pożyczki wynosiła 12 bln KRW, co przekłada się na kwotę 38,448 mld zł.

W ramach umowy, jak podaje MON, Polska kupiła zestaw zaawansowanego sprzętu wojskowego, w tym czołgi, haubice samobieżne, samoloty bojowe i wyrzutnie rakietowe. Choć nie można zaprzeczyć, że zmodernizowanie naszego sprzętu wojskowego jest ważne dla bezpieczeństwa narodowego, niepokojące jest zadłużenie, które jest związane z tymi zakupami.

Jak podaje Milmag.pl w drugiej połowie ubiegłego roku, MON zawarło szereg umów z koreańskimi podmiotami na zakup uzbrojenia:

26 sierpnia na 180 czołgów K2 Heuk-Pyo (Black Panther) za 4,5 bln KRW/3,37 mld USD netto (15,98 mld zł netto/19,65 mld zł brutto);
26 sierpnia na 212 haubic samobieżnych K9A1 Thunder za 3,2 bln KRW/2,4 mld USD netto (11,38 mld zł netto/13,99 mld zł brutto);
16 września na 12 lekkich samolotów bojowych FA-50GF za 705 mln USD netto (3,36 mld zł netto/4,14 mld zł brutto) i 36 FA-50PL za 2,3 mld USD netto (10,88 mld zł netto/13,38 mld zł brutto) – łącznie 4,2 bln KRW;
4 listopada na 218 modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo z amunicją za 5 bln KRW/3,55 mld USD netto (17,09 mld zł netto/21,02 mld zł brutto).

Łącznie jest to 12,325 mld USD (58,69 mld zł netto/72,18 mld zł brutto), czyli według ówczesnego kursu średniego 16,9 bln KRW

Cytując Eoma Dong-hwana, ministra południowokoreańskiego urzędu zamówień obronnych DAPA, SBS informuje, że rząd koreański udzielił Polsce pożyczki w wysokości 70% łącznych zobowiązań Warszawy, czyli 12 bln KRW. To oznacza, że Polska zaciągnęła znaczne długi, aby sfinansować swoje zakupy wojskowe.

Polska, jak podaje SBS, jest teraz w trakcie negocjacji o zaciągnięciu kolejnej pożyczki o tej samej wartości, co zwiększyłoby jej dług do 24 bln KRW, czyli 76,896 mld zł. To nie jest drobny szczegół – jest to poważna suma, która będzie obciążała polską gospodarkę przez lata.

Chociaż nie ma oficjalnego stanowiska w tej sprawie ze strony polskiego rządu, urzędnik rządu południowokoreańskiego powiedział SBS, że ostateczne warunki re-eksportu będą koordynowane przez kanały wysokiego szczebla. Jest to dość niepokojące, biorąc pod uwagę, że dodatkowe zadłużenie jest w sprzeczności z długoterminową stabilnością gospodarczą Polski.

Na pewno istnieje poważny dylemat dotyczący bezpieczeństwa narodowego i odpowiedzialności finansowej. Istotne jest jednak, aby polski rząd nie zapominał o odpowiedzialności, jaką ma wobec swoich obywateli – zarówno teraz, jak i w przyszłości. Jest to odpowiedzialność, która wymaga zrównoważonego podejścia do finansowania modernizacji naszej armii.

Wysokiej rangi urzędnik rządu w Seulu powiedział: “Ostateczne warunki re-eksportu będą koordynowane przez kanały wysokiego szczebla”. To sugeruje, że Polska nadal ma możliwość renegocjacji tych zobowiązań, co mogłoby oznaczać mniej zadłużenia dla kraju w długim okresie. Miejmy nadzieję, że rząd podejmie odpowiednie kroki w tej sprawie.

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

6 komentarzy “MON kupuje koreański sprzęt wojskowy jakby za chwilówki. To pożyczka na 38 miliardów. PiS chce pożyczyć jeszcze drugie tyle. Kto to spłaci?”

  1. Moze ktos cos bo pisdzielce belkocza o kilkunastu mld.pozyczki a Korea o 80mld kto powie prawde i sprostuje te kalmstwa:):)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły