czwartek 8 czerwca 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Bezczelni złodzieje – komentarze po tym jak PiS dał 50 tysięcy miesięcznie podwyżki szefowi Komisji Nadzoru Finansowego

21.6K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

PiS, a konkretnie Premier Mateusz Morawicki dał podwyżkę prezesowi Komisji Nadzoru Finansowego. Z 33 tysięcy na na 85 tysięcy miesięcznie. W świetle inflacji wywołanej przez Rząd PiS, co ostatnio potwierdził Prezydent Andrzej Duda, zarówno społeczeństwo, jak i politycy podchodzą bardzo krytycznie do tej decyzji. Szczególnie, że została ona podjęta na kilka miesięcy przed wyborami. To złodziejstwo – grzmią politycy Platformy Obywatelskiej.

Od maja 2023 roku wysokość wynagrodzeń dla Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) oraz jego zastępców będzie uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) – wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy regulujące wynagrodzenia członków KNF mają na celu zwiększenie przejrzystości i sprawiedliwości wynagrodzeń w instytucji odpowiedzialnej za nadzór nad sektorem finansowym w Polsce.

Zgodnie z rozporządzeniem, wysokość wynagrodzenia Przewodniczącego KNF będzie wynosić 13-krotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym, a wynagrodzenie zastępców szefa KNF będzie wynosić 11-krotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Rozporządzenie stanowi także, że wysokość nagrody Przewodniczącego Komisji i jego Zastępców ustala się rocznie w grudniu roku kalendarzowego, za który przysługuje. Nagroda ta stanowi 120 proc. przysługującego im wynagrodzenia miesięcznego.

Warto zaznaczyć, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2022 roku, pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, wyniosło 5540,25 zł, jak wynika z obwieszczenia Prezesa GUS z 17 lutego 2023 roku.

Sprawę ostro komentuje też Konfederacja:

Takie przepisy dotyczące wysokości wynagrodzeń dla kierownictwa KNF wywołały wiele kontrowersji i niezadowolenia wśród społeczeństwa, szczególnie w kontekście sytuacji ekonomicznej w Polsce. Część ekspertów uważa, że takie wynagrodzenia są zbyt wysokie i nieadekwatne do poziomu wynagrodzeń w innych sektorach gospodarki.

Jednym z krytyków podwyżek dla kierownictwa KNF jest Marek Belka, były premier i były prezes Narodowego Banku Polskiego. W jednym z wywiadów dla portalu “Onet” stwierdził on, że “takie wynagrodzenia to wandalizm ekonomiczny”. Jego zdaniem, pensje kierownictwa KNF powinny być niższe i bardziej adekwatne do poziomu wynagrodzeń w sektorze publicznym.

Podobnego zdania jest Ryszard Petru, były lider partii Nowoczesna i ekonomista. W jednym z wywiadów dla portalu “Money.pl” stwierdził on, że “takie pensje to skandal”. Jego zdaniem, kierownictwo KNF powinno zarabiać tyle samo co ministrowie, czyli około 20-25 tys. złotych miesięcznie.

W kontekście wynagrodzeń w sektorze publicznym warto wspomnieć, że premier Mateusz Morawiecki również otrzymał ostatnio podwyżkę wynagrodzenia. Zgodnie z informacjami podanymi przez media, jego pensja wzrosła z 11 tys. złotych do 80 tys. złotych miesięcznie. W związku z tym, wiele osób krytykuje także wysokość wynagrodzenia premiera, argumentując, że jest ono zbyt wysokie w porównaniu z poziomem wynagrodzeń w innych krajach europejskich.

Nie ma wątpliwości, że wysokość wynagrodzeń w sektorze publicznym budzi wiele emocji i kontrowersji. Z jednej strony, pracownicy sektora publicznego mają prawo do godziwego wynagrodzenia za swoją pracę, zwłaszcza w przypadku kierownictwa, które odpowiada za kluczowe decyzje dotyczące polityki finansowej i gospodarczej kraju. Z drugiej strony, takie wysokie wynagrodzenia w sektorze publicznym mogą budzić niezadowolenie wśród społeczeństwa i budzić wątpliwości co do ich uzasadnienia.

Jednakże, decyzja o zmianie systemu wynagradzania dla kierownictwa KNF wywołała wiele kontrowersji i dyskusji w polskiej opinii publicznej. Niektórzy uważają, że kwoty są zbyt wysokie i nieproporcjonalne w porównaniu do zarobków innych pracowników sektora publicznego i prywatnego. Inni twierdzą, że odpowiednie wynagrodzenie dla wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów jest kluczowe dla zapewnienia skutecznego nadzoru nad sektorem finansowym.

Jednym z głosów krytyki była opozycja polityczna. Zdaniem lidera partii Platforma Obywatelska, “wynagrodzenie szefa KNF jest skandaliczne i nie do przyjęcia”. Według niego, “jest to pokaz hipokryzji i podwójnych standardów rządzącej partii, która obiecywała obniżenie wynagrodzeń w sektorze publicznym i walkę z prywatnymi przywilejami”.

Jednakże, Ministerstwo Finansów broni decyzji o zmianie systemu wynagradzania dla kierownictwa KNF, argumentując, że “wysokie wynagrodzenie jest adekwatne do odpowiedzialności i wymagań związanych z pełnieniem funkcji przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego”. Zdaniem ministerstwa, “prawidłowe wynagrodzenie zapewnia atrakcyjność stanowiska, co z kolei pozwala na zatrzymanie najlepszych specjalistów w sektorze finansowym i zapobiega migracji kadry do sektora prywatnego”.

Podsumowując, decyzja o zmianie systemu wynagradzania dla kierownictwa KNF budzi wiele emocji i kontrowersji w polskiej opinii publicznej. Jednakże, ważne jest, aby rozważyć różne perspektywy i argumenty przed wyrobieniem sobie własnej opinii na ten temat. Z jednej strony, adekwatne wynagrodzenie jest ważne dla zatrzymania wykwalifikowanej kadry i zapewnienia skutecznego nadzoru nad sektorem finansowym. Z drugiej strony, kwoty te są bardzo wysokie w porównaniu do innych sektorów i mogą być uważane za nieproporcjonalne.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Nawet Premier nie ufa w rzetelność UOKiK-u. Mimo ostrzeżeń Urzędu Mateusz Morawiecki chwali firmę, która może być kolejną piramidą finansową.

Prezydent nazywa Rosję bandytami. Morawiecki od tych bandytów ciągle kupuje węgiel.

Wybory 2020: Trzaskowski uniewinniony prawomocnie. Morawiecki pozostaje jedynym któremu Sąd nakazał sprostować nieprawdziwe wypowiedzi

PiS znowu nie dotrzymał obietnic wyborczych. Miało nie być nowych podatków, a podatek cukrowy powoduje gigantyczny wzrost cen. Także wody mineralnej.

Czy za Netflixa, Amazon i wypożyczanie filmów i seriali na VOD zapłacisz dzięki PIS więcej?

Morawiecki zarzuca Rządowi Morawieckiego i PiS, że przegłosowali niekonstytucyjną ustawę o organizacji pracy Trybunału Julii Przyłębskiej.

Pożyczkodawcy Rządu PiS z Chin uznają, że działania Rosji na Ukrainie to nie inwazja. Morawiecki negocjuje z nimi kolejne miliardy pożyczki

Nie będzie podwyżek emerytur obiecanych w kampanii wyborczej przez PiS. A przynajmniej nie będzie takich, jakie obiecali.

NBP ze stratą 17 miliardów. Morawiecki twierdzi, że nie ma się czym przejmować.

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Morawiecki i Sasin w sprawie Turowa: ***** WSA!

To oczywiście parafraza kontekstu wypowiedzi Mateusza Morawieckiego i Jacka Sasina z dnia 7 czerwca 2023 z Turowa, ale oddaje ducha tego przekazu. W sprawie kopalni Turów Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin oraz Zjednoczona Prawica są gotowi być jak Marta Lempart w sprawie aborcji.

Pewnym jest, że górnictwo węglowe w Polsce jest tematem, który budzi wiele emocji. Mimo że jest to część naszej historycznej tożsamości i gospodarki, zarówno lokalnej, jak i narodowej, to wyzwanie ekologiczne jest niezaprzeczalnie realne. W tym kontekście kopalnia Turów staje się punktem zapalnym – obiektem licznych sporów, zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych.

Premier Mateusz Morawiecki, podczas spotkania z pracownikami kopalni Turów, oświadczył zdecydowanie: „Na pewno nie damy zamknąć tej kopalni. Zrobimy wszystko, aby do końca tego złoża, do 2044 r. ona normalnie funkcjonowała”. Rzeczą jasną jest, że priorytetem dla rządu jest ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Z drugiej strony mamy różne grupy społeczne, w tym Fundację Frank Bold, Greenpeace i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, które składają skargi na decyzje dotyczące kopalni. Wyraźnie widzimy, że obawy o środowisko naturalne oraz wpływ wydobycia węgla na zmiany klimatyczne są silnym motywem dla tych grup.

Morawiecki nie daje za wygraną i podkreśla:

“Żaden sąd nie będzie nam dyktował – czy z Brukseli, czy z Warszawy – co to znaczy bezpieczeństwo energetyczne, co to znaczy bezpieczeństwo dla ludzi, którzy tutaj pracują, bezpieczeństwo ich rodzin, bezpieczeństwo finansowe. To są dla nas fundamentalne sprawy”. To oświadczenie pokazuje konflikt między tym, co uważane jest za dobre dla Polski, a tym, co inni – zarówno w kraju, jak i za granicą – uważają za dobro ogólne.

– Przed nami postępowanie w WSA, które będzie dotyczyło rozpatrzenia merytorycznej sprawy Turowa. Niezależnie od tego będziemy skarżyć też samo postanowienie WSA – poinformował wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że nie było wysłuchania drugiej strony i to będzie podstawa do złożenia odwołania od postanowienia.

Co więcej, premier wyraził dezaprobatę dla partii opozycyjnej PO, argumentując, że reprezentuje ona politykę niemiecką, a nie polską, co sugeruje, że PO popiera zamknięcie kopalni. Morawiecki wyraził się dość zdecydowanie: „Jakoś nie słychać głosów ze strony PO. Wiadomo, jaką oni mają politykę, oni mają politykę niemiecką. Taką, jaką sobie życzą Niemcy, to już teraz bardzo wyraźnie widać”. Z drugiej strony, argumentacja taka może być postrzegana jako sposób na zdyskredytowanie przeciwników politycznych poprzez utożsamianie ich z zagranicznymi interesami, a nie z interesem Polski.

Premier podkreślił swoje zobowiązanie, mówiąc: “Możecie mnie, nasz rząd, obóz Prawa i Sprawiedliwości trzymać za słowo. To jest nasza jednoznaczna obietnica – i od niej nigdy nie odstąpimy”. Czy to obietnica, której można zaufać? Czy troska o środowisko zostanie zignorowana na rzecz bezpieczeństwa energetycznego?

Odpowiedź na te pytania nie jest prosta. W dzisiejszych czasach nie można ignorować konsekwencji górnictwa węglowego dla środowiska. Jednocześnie, rzeczywistość gospodarcza i społeczna Polski wymaga zrównoważonego podejścia, które uwzględnia zarówno bezpieczeństwo energetyczne, jak i ochronę miejsc pracy. Biorąc pod uwagę te dwa aspekty, decyzja dotycząca kopalni Turów staje się niezwykle skomplikowana.

Ostatecznie, konflikt dotyczący kopalni Turów jest mikrokosmosem większych wyzwań, z jakimi boryka się Polska i świat, dotyczących zrównoważonej gospodarki i ochrony środowiska. Jak daleko możemy pójść, chroniąc naszą gospodarkę kosztem naszej planety?

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna egzekucja komornicza getback groźby karalne hejt igor stachowiak Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński justyna kłoczko kara za naruszenia ograniczeń obywatelskich Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus Michał Woś minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Piotr Burtowski PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska strajk kobiet Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska Sędzia Joanna Żelazny tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów urząd skarbowy Vladimir Putin wierzytelności windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu ZUS PUE ZUS we Wrocławiu

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły