wtorek 28 maja 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

NBP stracił prawie 17 mld złotych w 2022 roku – co to oznacza dla polskiej gospodarki?

21.5K odsłon
1K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

W ostatnim czasie na polskim rynku finansowym pojawiła się informacja, która wstrząsnęła ekonomistami i inwestorami. Narodowy Bank Polski poinformował o stratach w wysokości 16,9 mld złotych, co stanowi największą stratę w historii banku centralnego w Polsce. Co to oznacza dla polskiej gospodarki? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Narodowy Bank Polski informuje, że straty wynikły głównie z wyceny złota oraz walut w portfelach banku. W 2020 roku ceny złota osiągnęły rekordowe wartości, jednak w pierwszym kwartale 2021 roku ich wartość znacznie spadła. Wycena złota w portfelu NBP spadła o 8,6 mld złotych. Dodatkowo, w portfelu walutowym banku doszło do spadku wartości papierów wartościowych o 8,3 mld złotych.

Strata Narodowego Banku Polskiego w 2022 r. wyniosła 16,94 mld zł — podał NBP w sprawozdaniu finansowym. Dla porównania w 2021 r. polski bank centralny osiągnął prawie 11 mld zł zysku, w 2020 r. 9,3 mld zł, w 2019 r. było to 7,8 mld zł.

“Powodem takiego wyniku był generalnie wzrost stóp procentowych na rynkach światowych oraz na rynku krajowym, co skutkowało spadkiem cen posiadanych przez NBP zagranicznych dłużnych papierów wartościowych oraz wzrostem kosztów polityki pieniężnej. Należy podkreślić, że ujemny wynik finansowy NBP nie ma wpływu na bezpieczeństwo i stabilność systemu bankowego, ponieważ nie ogranicza on bieżącego funkcjonowania i wypełniania ustawowych zadań przez NBP” — czytamy w komentarzu NBP.

Strata NBP może mieć wpływ na polską gospodarkę. W pierwszej kolejności, trzeba zauważyć, że NBP jest największym właścicielem złota w Polsce. Strata wyceny złota może wpłynąć na sytuację budżetową państwa, ponieważ Narodowy Bank Polski zobowiązany jest do przekazywania swojego zysku do budżetu państwa.

Drugi skutek strat NBP dotyczy kursu złotego. W momencie, gdy bank centralny zanotowuje duże straty, może to wpłynąć na wartość polskiej waluty. W tym przypadku wartość złotego nieznacznie spadła w stosunku do euro.

Informacja o stratach NBP wzbudziła wiele emocji w świecie finansów. Ekonomiści zwracają uwagę, że bank centralny nie powinien tracić na walutach i wycenie złota, ponieważ te czynniki są podstawowymi elementami, na których opiera się jego funkcjonowanie. Z drugiej strony, inwestorzy przekonują, że strata NBP nie wpłynie na ich decyzje inwestycyjne.

Strata Narodowego Banku Polskiego w wysokości 16,9 mld złotych jest jednym z największych zdarzeń na polskim rynku finansowym w ostatnich latach. Wycena złota i walut w portfelach NBP wpłynęła negatywnie na wynik banku centralnego. Strata NBP może mieć wpływ na polską gospodarkę, a zwłaszcza na sytuację budżetową pa

ństwa. Jednakże, warto zaznaczyć, że straty NBP nie powinny wpłynąć na decyzje inwestycyjne inwestorów, a także nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla polskiej gospodarki.

NBP zapewnia, że jest w stanie wypłacać pieniądze z depozytów oraz dokonywać operacji rynkowych, co oznacza, że bank jest nadal stabilny i może wykonywać swoje podstawowe funkcje. Jednakże, straty NBP są sygnałem dla polskiej gospodarki, że nie należy polegać jedynie na jednym źródle dochodu, czyli na dywidendach z NBP, a zamiast tego trzeba stworzyć stabilniejsze i zróżnicowane źródła finansowania.

Podsumowując, straty NBP są sygnałem dla polskiej gospodarki, że nie należy polegać na jednym źródle dochodu oraz że trzeba tworzyć stabilniejsze i zróżnicowane źródła finansowania. Jednakże, straty NBP nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla polskiej gospodarki oraz nie powinny wpłynąć na decyzje inwestycyjne inwestorów.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

NBP ze stratą 17 miliardów. Morawiecki twierdzi, że nie ma się czym przejmować.

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

NBP ze stratą 17 miliardów. Morawiecki twierdzi, że nie ma się czym przejmować.

Narodowy Bank Polski zakończył rok 2022 z rekordową stratą wynoszącą 16,94 mld złotych. W komunikacie przesłanym do mediów NBP wyjaśnia, że spadek wynikał przede wszystkim ze wzrostu stóp procentowych na rynkach krajowym i światowym. Czy ta sytuacja wpłynie na bezpieczeństwo systemu bankowego w Polsce? Co skłoniło bank centralny do podjęcia takich decyzji? Czy istnieją jakieś pozytywne aspekty sytuacji?

Narodowy Bank Polski jest bankiem centralnym w Polsce. Został założony w 1945 roku i jest jednym z najważniejszych podmiotów na rynku finansowym w kraju. Jego głównym zadaniem jest kontrola inflacji oraz stabilizacja kursu złotego. NBP jest jedynym wydawcą pieniądza w Polsce oraz zarządza rezerwami dewizowymi kraju. Jest też organem nadzorującym banki komercyjne w Polsce.

— Żadne cele w budżecie państwa nie są zagrożone, ponieważ w budżecie państwa nie zakładaliśmy żadnej wpłaty ze strony Narodowego Banku Polskiego — powiedział Mateusz Morawiecki.

— Ta strata jest stratą czysto techniczną, księgową, wynikającą z szacowania aktywów, nie ma związku z realną stratą, którą np. firmy mogą ponosić w przypadku błędnej polityki gospodarczej, czy biznesowej, to jest zupełnie innego rodzaju strata, która w ogóle nie budzi mojego niepokoju w najmniejszym stopniu — dodał premier i przypomniał, że “NBP ma ogromne rezerwy, walutowe w papierach wartościowych, rezerwy w złocie”.

— W zależności od ceny w zeszłym roku, i poprzednim roku te wartości są przeszacowywane. Jeżeli na rynkach finansowych ceny pójdą w odwrotnym kierunku niż w poprzednich latach, to bank centralny rejestruje w ten sposób techniczną stratę. Nie ma to żadnego wpływu na naszą rzeczywistość budżetową, poza tym, że nie otrzymamy części zysku, znacznej części zysku, która wpływała do budżetu. Ale tego nie zakładaliśmy, więc nie jest to żaden problem w budżecie — wskazał Morawiecki.

Czym jest strata Narodowego Banku Polskiego

16,94 mld złotych – tyle wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za rok 2022. Co spowodowało tak drastyczne wyniki finansowe? Zdaniem banku, główną przyczyną były wzrost stóp procentowych na rynkach krajowym i światowym. To przełożyło się na spadek cen posiadanych przez NBP zagranicznych dłużnych papierów wartościowych oraz wzrost kosztów polityki pieniężnej. Warto zwrócić uwagę, że w 2022 roku także inne banki centralne, takie jak Swiss National Bank czy Czech National Bank, zanotowały straty.

Jak tłumaczy premier Mateusz Morawiecki, strata NBP jest stratą czysto techniczną, księgową, wynikającą z szacowania aktywów. To zupełnie inny rodzaj straty, niż ta, która powstaje na skutek błędnej polityki gospodarczej lub biznesowej. – To jest zupełnie innego rodzaju strata, która w ogóle nie budzi mojego niepokoju w najmniejszym stopniu – dodaje. Premier zaznacza, że Narodowy Bank Polski ma ogromne rezerwy walutowe w papierach wartościowych oraz rezerwy w złocie. W zależności od ceny w poprzednich latach, te wartości są przeszacowywane.

Komentarze ekspertów

Po ogłoszeniu wyników finansowych NBP, wiele głosów zabrało słowo w tej sprawie. Zdaniem ekspertów, wynik ten nie powinien budzić niepokoju. “Strata NBP z 2022 roku wynikała z przyczyn technicznych i nie wpływa na bezpieczeństwo finansowe kraju” – wyjaśniał w rozmowie z Business Insider Polska Piotr Kuczyński, dyrektor departamentu analiz rynkowych w Domu Maklerskim XTB.

Podobnego zdania był również Marcin Kiepas, analityk rynku walutowego w Domu Maklerskim mBanku, który zwrócił uwagę, że strata ta nie wpłynie na politykę monetarną. – “Nie ma to wpływu na politykę monetarną, ponieważ polityka monetarna jest skoncentrowana na kształtowaniu poziomu inflacji i stabilności finansowej” – mówił w rozmowie z Business Insider Polska.

Czy warto martwić się o wyniki NBP?

Narodowy Bank Polski jest instytucją, która pełni niezwykle ważną rolę w polskiej gospodarce. Odpowiada za kontrolę nad systemem finansowym oraz za politykę pieniężną. Warto jednak pamiętać, że wyniki finansowe z 2022 roku nie są w żaden sposób związane z realnymi stratami. Stanowią one jedynie wynik przecen aktywów, które posiada bank.

Dlatego też, warto zachować spokój i nie martwić się o straty NBP. Polityka monetarna jest kształtowana w oparciu o wiele czynników, a wynik finansowy jednego roku nie wpłynie na nią znacząco. Dodatkowo, Narodowy Bank Polski posiada ogromne rezerwy walutowe, które pozwalają mu na stabilne funkcjonowanie nawet w trudnych warunkach.

Podsumowanie

Wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego z 2022 roku był jednym z tematów, który wzbudził duże zainteresowanie mediów oraz ekspertów. NBP odnotował straty na poziomie 16,94 mld zł, jednak zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego oraz wielu ekspertów, nie ma to wpływu na stabilność polskiej gospodarki oraz na politykę monetarną. Strata ta jest wynikiem technicznym i nie związana jest z realnymi stratami.

5 komentarzy “NBP ze stratą 17 miliardów. Morawiecki twierdzi, że nie ma się czym przejmować.”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły