czwartek 8 czerwca 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

NBP ze stratą 17 miliardów. Morawiecki twierdzi, że nie ma się czym przejmować.

21.6K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Narodowy Bank Polski zakończył rok 2022 z rekordową stratą wynoszącą 16,94 mld złotych. W komunikacie przesłanym do mediów NBP wyjaśnia, że spadek wynikał przede wszystkim ze wzrostu stóp procentowych na rynkach krajowym i światowym. Czy ta sytuacja wpłynie na bezpieczeństwo systemu bankowego w Polsce? Co skłoniło bank centralny do podjęcia takich decyzji? Czy istnieją jakieś pozytywne aspekty sytuacji?

Narodowy Bank Polski jest bankiem centralnym w Polsce. Został założony w 1945 roku i jest jednym z najważniejszych podmiotów na rynku finansowym w kraju. Jego głównym zadaniem jest kontrola inflacji oraz stabilizacja kursu złotego. NBP jest jedynym wydawcą pieniądza w Polsce oraz zarządza rezerwami dewizowymi kraju. Jest też organem nadzorującym banki komercyjne w Polsce.

— Żadne cele w budżecie państwa nie są zagrożone, ponieważ w budżecie państwa nie zakładaliśmy żadnej wpłaty ze strony Narodowego Banku Polskiego — powiedział Mateusz Morawiecki.

— Ta strata jest stratą czysto techniczną, księgową, wynikającą z szacowania aktywów, nie ma związku z realną stratą, którą np. firmy mogą ponosić w przypadku błędnej polityki gospodarczej, czy biznesowej, to jest zupełnie innego rodzaju strata, która w ogóle nie budzi mojego niepokoju w najmniejszym stopniu — dodał premier i przypomniał, że “NBP ma ogromne rezerwy, walutowe w papierach wartościowych, rezerwy w złocie”.

— W zależności od ceny w zeszłym roku, i poprzednim roku te wartości są przeszacowywane. Jeżeli na rynkach finansowych ceny pójdą w odwrotnym kierunku niż w poprzednich latach, to bank centralny rejestruje w ten sposób techniczną stratę. Nie ma to żadnego wpływu na naszą rzeczywistość budżetową, poza tym, że nie otrzymamy części zysku, znacznej części zysku, która wpływała do budżetu. Ale tego nie zakładaliśmy, więc nie jest to żaden problem w budżecie — wskazał Morawiecki.

Czym jest strata Narodowego Banku Polskiego

16,94 mld złotych – tyle wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za rok 2022. Co spowodowało tak drastyczne wyniki finansowe? Zdaniem banku, główną przyczyną były wzrost stóp procentowych na rynkach krajowym i światowym. To przełożyło się na spadek cen posiadanych przez NBP zagranicznych dłużnych papierów wartościowych oraz wzrost kosztów polityki pieniężnej. Warto zwrócić uwagę, że w 2022 roku także inne banki centralne, takie jak Swiss National Bank czy Czech National Bank, zanotowały straty.

Jak tłumaczy premier Mateusz Morawiecki, strata NBP jest stratą czysto techniczną, księgową, wynikającą z szacowania aktywów. To zupełnie inny rodzaj straty, niż ta, która powstaje na skutek błędnej polityki gospodarczej lub biznesowej. – To jest zupełnie innego rodzaju strata, która w ogóle nie budzi mojego niepokoju w najmniejszym stopniu – dodaje. Premier zaznacza, że Narodowy Bank Polski ma ogromne rezerwy walutowe w papierach wartościowych oraz rezerwy w złocie. W zależności od ceny w poprzednich latach, te wartości są przeszacowywane.

Komentarze ekspertów

Po ogłoszeniu wyników finansowych NBP, wiele głosów zabrało słowo w tej sprawie. Zdaniem ekspertów, wynik ten nie powinien budzić niepokoju. “Strata NBP z 2022 roku wynikała z przyczyn technicznych i nie wpływa na bezpieczeństwo finansowe kraju” – wyjaśniał w rozmowie z Business Insider Polska Piotr Kuczyński, dyrektor departamentu analiz rynkowych w Domu Maklerskim XTB.

Podobnego zdania był również Marcin Kiepas, analityk rynku walutowego w Domu Maklerskim mBanku, który zwrócił uwagę, że strata ta nie wpłynie na politykę monetarną. – “Nie ma to wpływu na politykę monetarną, ponieważ polityka monetarna jest skoncentrowana na kształtowaniu poziomu inflacji i stabilności finansowej” – mówił w rozmowie z Business Insider Polska.

Czy warto martwić się o wyniki NBP?

Narodowy Bank Polski jest instytucją, która pełni niezwykle ważną rolę w polskiej gospodarce. Odpowiada za kontrolę nad systemem finansowym oraz za politykę pieniężną. Warto jednak pamiętać, że wyniki finansowe z 2022 roku nie są w żaden sposób związane z realnymi stratami. Stanowią one jedynie wynik przecen aktywów, które posiada bank.

Dlatego też, warto zachować spokój i nie martwić się o straty NBP. Polityka monetarna jest kształtowana w oparciu o wiele czynników, a wynik finansowy jednego roku nie wpłynie na nią znacząco. Dodatkowo, Narodowy Bank Polski posiada ogromne rezerwy walutowe, które pozwalają mu na stabilne funkcjonowanie nawet w trudnych warunkach.

Podsumowanie

Wynik finansowy Narodowego Banku Polskiego z 2022 roku był jednym z tematów, który wzbudził duże zainteresowanie mediów oraz ekspertów. NBP odnotował straty na poziomie 16,94 mld zł, jednak zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego oraz wielu ekspertów, nie ma to wpływu na stabilność polskiej gospodarki oraz na politykę monetarną. Strata ta jest wynikiem technicznym i nie związana jest z realnymi stratami.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

5 komentarzy “NBP ze stratą 17 miliardów. Morawiecki twierdzi, że nie ma się czym przejmować.”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

PiS może pozorować przed Komisją Europejską działania wypełniające jej nakazy dotyczące Izby Dyscyplinarnej

Wybory 2020: Trzaskowski uniewinniony prawomocnie. Morawiecki pozostaje jedynym któremu Sąd nakazał sprostować nieprawdziwe wypowiedzi

Putin napada na Ukrainę. Niemcy wstrzymują Nord Stream 2. Morawiecki dalej kupuje węgiel z Rosji.

Bezczelni złodzieje – komentarze po tym jak PiS dał 50 tysięcy miesięcznie podwyżki szefowi Komisji Nadzoru Finansowego

Anglia nakłada na Rosję pierwsze sankcje. Rząd Morawieckiego nadal kupuje węgiel od Putina.

Tak działają włoskie mafie – Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś o sprawie Romana Giertycha

NBP stracił prawie 17 mld złotych w 2022 roku – co to oznacza dla polskiej gospodarki?

PiS i Morawiecki wymyślili jak legalnie okraść podatnika z nadpłat na podatkach?

Premier Mateusz Morawiecki, jak influencer, reklamuje picie kawy na Orlenie.

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Morawiecki i Sasin w sprawie Turowa: ***** WSA!

To oczywiście parafraza kontekstu wypowiedzi Mateusza Morawieckiego i Jacka Sasina z dnia 7 czerwca 2023 z Turowa, ale oddaje ducha tego przekazu. W sprawie kopalni Turów Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin oraz Zjednoczona Prawica są gotowi być jak Marta Lempart w sprawie aborcji.

Pewnym jest, że górnictwo węglowe w Polsce jest tematem, który budzi wiele emocji. Mimo że jest to część naszej historycznej tożsamości i gospodarki, zarówno lokalnej, jak i narodowej, to wyzwanie ekologiczne jest niezaprzeczalnie realne. W tym kontekście kopalnia Turów staje się punktem zapalnym – obiektem licznych sporów, zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych.

Premier Mateusz Morawiecki, podczas spotkania z pracownikami kopalni Turów, oświadczył zdecydowanie: „Na pewno nie damy zamknąć tej kopalni. Zrobimy wszystko, aby do końca tego złoża, do 2044 r. ona normalnie funkcjonowała”. Rzeczą jasną jest, że priorytetem dla rządu jest ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Z drugiej strony mamy różne grupy społeczne, w tym Fundację Frank Bold, Greenpeace i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, które składają skargi na decyzje dotyczące kopalni. Wyraźnie widzimy, że obawy o środowisko naturalne oraz wpływ wydobycia węgla na zmiany klimatyczne są silnym motywem dla tych grup.

Morawiecki nie daje za wygraną i podkreśla:

“Żaden sąd nie będzie nam dyktował – czy z Brukseli, czy z Warszawy – co to znaczy bezpieczeństwo energetyczne, co to znaczy bezpieczeństwo dla ludzi, którzy tutaj pracują, bezpieczeństwo ich rodzin, bezpieczeństwo finansowe. To są dla nas fundamentalne sprawy”. To oświadczenie pokazuje konflikt między tym, co uważane jest za dobre dla Polski, a tym, co inni – zarówno w kraju, jak i za granicą – uważają za dobro ogólne.

– Przed nami postępowanie w WSA, które będzie dotyczyło rozpatrzenia merytorycznej sprawy Turowa. Niezależnie od tego będziemy skarżyć też samo postanowienie WSA – poinformował wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że nie było wysłuchania drugiej strony i to będzie podstawa do złożenia odwołania od postanowienia.

Co więcej, premier wyraził dezaprobatę dla partii opozycyjnej PO, argumentując, że reprezentuje ona politykę niemiecką, a nie polską, co sugeruje, że PO popiera zamknięcie kopalni. Morawiecki wyraził się dość zdecydowanie: „Jakoś nie słychać głosów ze strony PO. Wiadomo, jaką oni mają politykę, oni mają politykę niemiecką. Taką, jaką sobie życzą Niemcy, to już teraz bardzo wyraźnie widać”. Z drugiej strony, argumentacja taka może być postrzegana jako sposób na zdyskredytowanie przeciwników politycznych poprzez utożsamianie ich z zagranicznymi interesami, a nie z interesem Polski.

Premier podkreślił swoje zobowiązanie, mówiąc: “Możecie mnie, nasz rząd, obóz Prawa i Sprawiedliwości trzymać za słowo. To jest nasza jednoznaczna obietnica – i od niej nigdy nie odstąpimy”. Czy to obietnica, której można zaufać? Czy troska o środowisko zostanie zignorowana na rzecz bezpieczeństwa energetycznego?

Odpowiedź na te pytania nie jest prosta. W dzisiejszych czasach nie można ignorować konsekwencji górnictwa węglowego dla środowiska. Jednocześnie, rzeczywistość gospodarcza i społeczna Polski wymaga zrównoważonego podejścia, które uwzględnia zarówno bezpieczeństwo energetyczne, jak i ochronę miejsc pracy. Biorąc pod uwagę te dwa aspekty, decyzja dotycząca kopalni Turów staje się niezwykle skomplikowana.

Ostatecznie, konflikt dotyczący kopalni Turów jest mikrokosmosem większych wyzwań, z jakimi boryka się Polska i świat, dotyczących zrównoważonej gospodarki i ochrony środowiska. Jak daleko możemy pójść, chroniąc naszą gospodarkę kosztem naszej planety?

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna egzekucja komornicza getback groźby karalne hejt igor stachowiak Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński justyna kłoczko kara za naruszenia ograniczeń obywatelskich Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus Michał Woś minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Piotr Burtowski PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska strajk kobiet Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska Sędzia Joanna Żelazny tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów urząd skarbowy Vladimir Putin wierzytelności windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu ZUS PUE ZUS we Wrocławiu

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły