czwartek 13 czerwca 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Falenta zarzuca Tuskowi przestępstwa urzędnicze z 2014 roku. Ziobrowa prokuratura wszczyna śledztwo.

21.7K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Dworczyk: dopóki nie ma dowodów, to poruszamy się w sferze różnego rodzaju plotek i pomówień.

Marek Falenta zachowuje się jak desperat, starając się wykonywać jakieś nerwowe ruchy, ale jest to kompletnie niewiarygodne; dopóki nie ma dowodów, to poruszamy się w sferze różnego rodzaju plotek i pomówień – Tak o Marku Falencie w czerwcu 2019 roku mówiła prawa ręka Premiera Mateusza Morawieckiego, czyli Michał Dworczyk.

Jak dodał Dworczyk o Falencie:

“Ciekawe jest zachowanie opozycji i części mediów mainstreamowych, dla których do niedawna pan Falenta był źródłem zła i symbolem wszystkiego co najgorsze, a dzisiaj nagle niektórzy chcieliby, żeby stał się autorytetem i wyrocznią w różnych sprawach związanych z tzw. aferą taśmową” – mówił minister.

Na Twitterze płoną opinię:

Dworczyk w przeszłości komentował już teorie wygłaszane przez Marka Falentę, np. w “Sygnałach dnia” w radiowej Jedynce komentował, że Falenta jest skazany prawomocnym wyrokiem sądowym i w czasie procesu był czas na ujawnianie wszystkich informacji, “co myślę, że jako oskarżony uczynił, żeby wybronić się w tej sprawie”. “Został skazany i jak wiemy w ramach ekstradycji trafił do Polski i wygląda na to, że zachowuje się jak desperat, starając się wykonywać jakieś nerwowe ruchy, ale jest to kompletnie niewiarygodne” – podkreślił szef KPRM.

O tym, że Falenta ma odbyć zasądzoną mu karę 2,5 roku więzienia, zdecydował 31 stycznia Sąd Apelacyjny w Warszawie. Odrzucił tym samym zażalenia obrońców, którzy ubiegali się o odroczenie wykonania kary m.in. ze względu na stan zdrowia skazanego. Falenta miał się stawić w zakładzie karnym 1 lutego, ale tego nie zrobił. Od tamtego czasu się ukrywał i był poszukiwany w związku z nakazem doprowadzenia do aresztu śledczego, który trafił do jednego ze stołecznych komisariatów 6 lutego 2019 r.

Falenta został skazany w 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2,5 roku więzienia w związku z tzw. aferą podsłuchową. Wyrok uprawomocnił się w grudniu 2017 r. Sprawa dotyczyła nagrywania od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. na zlecenie Falenty w warszawskich restauracjach osób z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych. Nagrano m.in. ówczesnych szefów: MSW – Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ – Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury i rozwoju – Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę i szefa CBA Pawła Wojtunika. Ujawnione w tygodniku “Wprost” nagrania wywołały w 2014 r. kryzys w rządzie Donalda Tuska.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

33 komentarzy “Falenta zarzuca Tuskowi przestępstwa urzędnicze z 2014 roku. Ziobrowa prokuratura wszczyna śledztwo.”

 1. Gang kaczo-ziobrowy niech zacznie od swoich zlodziei i oszustow.Falenta smieciu powinienes “zgnic”w wiezieniu wierze ze nadejdzie ten moment nie tylko dla ciebie ale tez calego szamba.Pana premiera TUSKA pocaluj w “cztery litery”

 2. Gang kaczo-ziobrowy niech zacznie od swoich zlodziei i oszustow.Falenta smieciu powinienes “zgnic”w wiezieniu wierze ze nadejdzie ten moment nie tylko dla ciebie ale tez calego szamba.Pana premiera TUSKA pocaluj w “cztery litery”

 3. Jak zwykle,zerowe świnie,przejadą się nazwkasnym głównie,a ten marny cięć,niech spiera…ala do Moskwy.

 4. Chodzi o to, że osoba podejrzana/oskarżona nie może brać udziału w wyborach jako kandydat do sejmu, tylko tyle w tym. Zwyczajnie BOJĄ SIĘ Pana Tuska bo AKURAT przez 8 lat nic nie zrobili i NAGLE teraz się obudzili przed wyborami.

  1. Saman Raman Pis boi się Tuska,chciałby tak go wyeliminować.Ale to co piszesz to nieprawda. Kandydować nie może osoba SKAZANA PRAWOMOCNTM WYROKIEM PRZEZ SĄD. A więc tu chodzi o kampanię wyborczą i o próbę kompromitacji Tuska.Oczywiscie, jak u nieudaczników pisowskich ,śmieszną Bo chcą ścigać Tuska za to że chciał ograniczyć import węgla Rosji do Polski czyli za PRÓBĘ UNIEZALEŻNIENIA OD ROSJI I ROSYJSKIEGO WEGLA.Chyba że centrala w Moskwie poleciła pisowi ukaranie Tuska.

  2. Wojtek Jasiak akurat co do wyroku to jest NIE PROBLEM. Wydadzą wyrok, Pan Tusk się odwoła ale odwołanie zajmie więc wyrok prawomocny będzie. Niech to będzie nawet za coś drobnego… to jest gra pod publiczkę, pokazanie Pana Tuska w złym świetle a jak PiSałem to ZERO może zrobić co chce bo przypomnę, że w nagłych przypadkach to ZERO wyznacza sędziego do prowadzenia sprawy a prokuratura zawsze działa w interesie ZERO. Dodatkowo, nawet jak jesteś podejrzanym itp. to KurWizja to rozdmucha, jeden z drugim uwierzą i to PiSlamowi wystarczy… niestety.

  3. Saman Raman Zmienią prawo w jedną noc,,,u nich to Nowogrodzka decyduje,,,,a ten co się ciągle uczy podpisze,,,, Nie wiem jak ta komisja będzie działać,ale jak powstanie to zaraz wydadzą wyrok,,,,i po robocie,,,,ale się nie damy,,,, brawo PANIE TUSK 🥰 WYGRAMY 🥰

  4. Saman Raman Zmienią prawo w jedną noc,,,u nich to Nowogrodzka decyduje,,,,a ten co się ciągle uczy podpisze,,,, Nie wiem jak ta komisja będzie działać,ale jak powstanie to zaraz wydadzą wyrok,,,,i po robocie,,,,ale się nie damy,,,, brawo PANIE TUSK 🥰 WYGRAMY 🥰

 5. Nie douczony magister z poparciem-0 i jakiś pseudo biznesmen będą teraz co by tu zrobić żeby prezesikowi wejść nie powiem gdzie

 6. Nie douczony magister z poparciem-0 i jakiś pseudo biznesmen będą teraz co by tu zrobić żeby prezesikowi wejść nie powiem gdzie

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Kolejna porażka Zbigniewa Ziobry. Stonoga tryumfuje – znów został uniewinniony!

Sprawa śmierci 8-letniego Kamila. Dogmaty Karnisty o Ziobrze: to hipokryta

Trzaskowski dołącza do kampanii PO. Ogłosił to na spotkaniu Tuska z wyborcami

Ministerstwo Sprawiedliwości: Organizatorzy strajków to przestępcy. Prokuratura wobec mężczyzny który napadł na dziennikarkę na proteście – wycofać wniosek o areszt i wypuścić do domu.

Ziobro nie może się pogodzić z uniewinnieniem draq queen inscenizującą śmierć księdza od tęczowej zarazy, ale w wieszaniu na szubienicach swoich przeciwników politycznych nie widzi nic złego

Lex Tusk. UE wszczyna postępowania przeciwko Polsce PiS. Czy przez Andrzeja Dudę będą kolejne kary finansowe?

Sąd Najwyższy uniewinnia za wpis “Polska dla Polaków” zawierający wulgaryzmy.

Trybunał Konstytucyjny do Ministra Sprawiedliwości: nie szczuj!

Wrocławska prokuratura zamawia sobie meble prawie za milion złotych

Poprzednie
Następne

21.7K odsłon

Lex Tusk. UE wszczyna postępowania przeciwko Polsce PiS. Czy przez Andrzeja Dudę będą kolejne kary finansowe?

Na nic gimnastyka Prezydenta Andrzeja Dudy z nowelizacją ledwo co podpisanej przez niego ustawy. Unia Europejska dostrzega zagrożenia dla praworządności w działaniach Rządu Polskiego i samego Andrzeja Dudy, który zdecydował się podpisać ustawę o komisji. Z pewnością Andrzej Duda uniknąłby krytyki, gdyby podpisał ustawę o komisji śledczej, a nie kuriozum wymyślone przez PiS. Jak podaje Rzeczpospolita Prezydent zaproponował nowelizację ustawy o powołaniu komisji po krytyce ze strony władzy UE i Stanów Zjednoczonych. Niestety Komisja Europejska poinformowała 7 czerwca 2023, że wszczyna postępowanie przeciwko Polsce w związku z utworzeniem komisji badającej rosyjskie wpływy (tzw. lex Tusk). Czy UE nałoży na Polskę kolejne milionowe kary? Niewykluczone, ale tym razem winny będzie Andrzej Duda, który ostatecznie ustawę podpisał.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z powołaniem przez Polskę komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007–2022 – podała agencja AFP.

„Kolegium komisarzy zdecydowało o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego poprzez wysłanie do polskich władz wezwania do usunięcia uchybienia” – poinformował unijny komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.

Niedawne działania prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie kontrowersyjnej ustawy znanej jako “lex Tusk” budzą coraz więcej pytań. Prezydent, pomimo silnej krytyki ze strony Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, podpisał ustawę 29 maja, po czym przekazał ją do Trybunału Konstytucyjnego celem kontroli następczej. Jak można jednak zauważyć, zastosowanie “lex Tusk” rozpoczęło się już 1 czerwca, czyli dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw, co wywołuje dyskusje o legalności i konstytucyjności tej ustawy.

Pomimo decyzji o podpisaniu “lex Tusk”, Duda zgłosił 2 czerwca projekt jej nowelizacji, podkreślając kontrowersyjny charakter ustawy. “Prezydent postanowił złożyć w Sejmie projekt jej nowelizacji” – wyjaśniono w jednym z oświadczeń. Należy jednak zaznaczyć, że złożenie projektu nowelizacji nie wpływa na obecny stan prawny, co oznacza, że ustawa nadal obowiązuje w pierwotnym kształcie.

Według krytyków “lex Tusk”, Komisja powołana na mocy tej ustawy posiada uprawnienia, które mogą być uważane za niekonstytucyjne. Dotyczy to m.in. prawie nieograniczonego dostępu do dokumentów, w tym dokumentów chronionych tajemnicami zawodowymi, a także możliwości wymuszania stawienia się świadków na rozprawach pod rygorem grzywny do 50 tysięcy złotych. Ponadto, członkowie komisji nie muszą mieć wykształcenia prawniczego, a za swoje działania w ramach komisji nie ponoszą żadnej odpowiedzialności.

Największe kontrowersje budzi jednak w ustawie możliwość stosowania przez komisję “środków zapobiegawczych”, w postaci zakazu sprawowania funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi przez 10 lat oraz odebrania dostępu do informacji niejawnych na 10 lat. Opozycja zwraca uwagę, że te “środki zapobiegawcze” są narzędziami pozwalającymi eliminować przeciwników politycznych z życia publicznego.

Kontrowersyjny jest również tryb odwołania od decyzji komisji. Aktualnie odwołanie jest możliwe jedynie do sądu administracyjnego, który badając sprawę, koncentruje się na zgodności decyzji z obowiązującym prawem. Duda w ramach swojej nowelizacji zdecydował o wykreśleniu środków zapobiegawczych z przepisów komisji oraz wprowadzeniu trybu odwołania od decyzji komisji do sądu apelacyjnego.

Ustawa nazywana jest “lex Tusk”, ponieważ zdaniem jej krytyków, jest ona skierowana przede wszystkim przeciwko przewodniczącemu PO, Donaldowi Tuskowi. Wsparcie dla tej tezy można znaleźć m.in. w uzasadnieniu projektu ustawy, gdzie nazwisko Tuska pojawia się w kontekście badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Wiceminister rolnictwa, Janusz Kowalski, powiedział nawet wprost, że “prace komisji powinny doprowadzić do postawienia Tuska przed Trybunałem Stanu”.

Decyzje prezydenta Dudy budzą więc niepokój zarówno w kraju, jak i za granicą. Tymczasem ostateczne wyjaśnienie kwestii legalności i konstytucyjności “lex Tusk” pozostaje w rękach Trybunału Konstytucyjnego. Obywatelska odpowiedzialność za wyniki kontroli następczej leży jednak po stronie prezydenta Dudy, którego decyzje zdecydowanie wpłyną na dalsze losy “lex Tusk” i mogą mieć poważne konsekwencje dla politycznej sceny Polski.

Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot był pytany o międzynarodowe skutki podpisania ustawy o komisji weryfikacyjnej przez prezydenta.  – To jest zupełnie suwerenna kwestia Rzeczypospolitej Polskiej i ta sprawa nie powinna mieć żadnych skutków międzynarodowych. Gdybyśmy żyli w świecie idealnym – to byłoby to oczywiste. Oczywiście nie żyjemy w świecie idealnym, pojawiały się różne głosy, ale myślę, że trzeba przejść nad nimi do porządku dziennego i zachować zimną krew – powiedział. 

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

3 komentarzy “Lex Tusk. UE wszczyna postępowania przeciwko Polsce PiS. Czy przez Andrzeja Dudę będą kolejne kary finansowe?”

 1. no przecież caryca powiedział że jemu pieniądze z kpo nie są potrzebne!!!!!!!!!!oni już sie nachapali a reszta???kogo to z tych pisssssssssssdzielców obchodzi????a swoja drogą to prawo unijne też jest niczego sobie!!!! czarneckiego złapali na kradzieży unijnych pieniedzy z kilometrówek i zamiast siedzieć w więzieniu jak każdy złodziej złapany to siedzi ale w ławach europarlamentu!!!!!no i co ??? no i g….no!!!!!!!!!!!

 2. Bez kar nie obędzie się 🤷 komu podziękować 🤨… jednemu ogłupiałemu staremu niedołężnemu człowiekowi i jego otępiałej świcie 🤷 okrutna rzeczywistość…😡

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły