środa 17 kwietnia 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Czy ZUS to piramida finansowa? Robert Gwiazdowski komentuje zarzut Sławomira Mentzena

21.7K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Robert Gwiazdowski napisał dla Interrii felieton na temat systemu emerytalnego w Polsce, zatytułowany „ZUS – piramida finansowa?”. Autor podkreśla, że obrońcy Konstytucji i praworządności oburzyli się, gdy Sławomir Mentzen nazwał ZUS piramidą finansową, jednakże post Mentzena zebrał kilka razy więcej wyświetleń i polubień niż wszyscy jego krytycy razem wzięci. Gwiazdowski zauważa, że ZUS faktycznie jest piramidą, ale nie finansową, lecz demograficzną.

Wpłaty obecnie wpłacających finansują wypłaty dla tych, którzy wpłacili wcześniej, a przymus uczestnictwa w systemie gwarantuje, że wpłacający będą. Jednakże, gdy wpłacających jest coraz mniej z powodu zmian demograficznych, taka piramida zbankrutuje. Ci, którzy mają płacić, mogą się z systemu “wypisać”, wybierając emigrację, co już wielu Polaków czyni.

“Czy zatem ZUS jest piramidą? Owszem jest. Tyko nie finansową, lecz demograficzną.”

Gwiazdowski zwraca uwagę na fakt, że w Polsce coraz więcej osób starszych bierze udział w wyborach, co sprawia, że demokratyczne państwo nie może pozwolić sobie na likwidację systemu emerytalnego. Zauważa on także, że państwo ma kilka sposobów na podtrzymywanie piramidy emerytalnej, takich jak podwyższenie wieku emerytalnego, zmiany algorytmu obliczania emerytur czy dokonywanie dopłat do systemu. Mimo że “system” oparty na składkach zbankrutował już dawno, ZUS ma wciąż pieniądze na wypłatę emerytur dzięki dotacjom z budżetu.

Gwiazdowski informuje, że w komentarzach w Internecie pojawiają się opinie, że sytuacja ZUS jest dobra, ponieważ w 2022 roku pieniędzy ze składek starczyło aż na 85% emerytur. Jednakże, jak zauważa autor, dziura w systemie nadal istnieje i będzie się powiększać w kolejnych latach, aż do roku 2060, kiedy to system ma się finansowo “bilansować”. Choć nasza emerytalna piramida może stać bez końca, to wysokość emerytur będzie coraz niższa w porównaniu do wynagrodzeń emeryta, które otrzymywał pracując, a stopa zastąpienia spadnie z 60% do 25%.

“Przymus państwowy gwarantuje, że są. Tylko jest ich coraz mniej – z przyczyn demograficznych.”

Autor kończy artykuł przestroga dla polityków, którzy powinni zająć się reformą systemu emerytalnego w Polsce i podkreśla, że nie warto kłamać sobie i Polakom na temat przyszłości systemu emerytalnego.

Autor wskazuje, że rozwiązaniem problemu systemu emerytalnego jest stworzenie opcjonalnego systemu emerytalnego, w którym obywatele mogliby dobrowolnie oszczędzać na swoją przyszłą emeryturę. W ramach takiego systemu obywatel miałby swobodę w wyborze, gdzie chce inwestować swoje oszczędności – na przykład w fundusze inwestycyjne lub obligacje skarbowe. Taki system istnieje już w wielu krajach na świecie i jest uważany za bardziej elastyczny i efektywny niż tradycyjny system emerytalny oparty na obowiązkowych składkach.

“Współczesne, demokratyczne państwo, w którym proporcjonalnie coraz więcej głosów w wyborach mają emeryci, nie może tego systemu zlikwidować i powiedzieć tym, którzy byli przez nie wcześniej zmuszani do płacenia, że im nic nie wypłaci.”

Autor zauważa również, że w Polsce już teraz istnieją pewne formy dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, na przykład Program PPK. Jednakże jego zdaniem, jest to zbyt mało, aby całkowicie rozwiązać problem systemu emerytalnego. Konieczne jest wprowadzenie bardziej elastycznego i opcjonalnego systemu, który pozwoli obywatelom na większą swobodę w zarządzaniu swoimi finansami.

“Czytam jednak w komentarzach onych wzmożonych, że sytuacja ZUS jest bardzo dobra. I tylko onuce straszą niepotrzebnie ludzi. Bo w 2022 roku pieniędzy ze składek starczyło aż (!) na 85 proc. emerytur.”

Na koniec autor podkreśla, że problem systemu emerytalnego dotyczy każdego obywatela, niezależnie od jego wieku czy statusu społecznego. Konieczne jest, aby wszyscy zaczęli myśleć o swojej przyszłej emeryturze już teraz i działać, żeby zapewnić sobie godne życie po zakończeniu kariery zawodowej. W przeciwnym razie, ryzyko ubóstwa w późniejszym życiu będzie znacznie większe.

Podsumowując, felieton Roberta Gwiazdowskiego dotyczy problemu systemu emerytalnego w Polsce i wskazuje na fakt, że obecny model oparty na obowiązkowych składkach jest systemem piramidy demograficznej, która w dłuższej perspektywie może prowadzić do katastrofy finansowej. Autor proponuje wprowadzenie bardziej elastycznego i opcjonalnego systemu emerytalnego, który pozwoli obywatelom na większą swobodę w zarządzaniu swoimi finansami. Warto zwrócić uwagę na fakt, że problem systemu emerytalnego dotyczy każdego obywatela i konieczne jest podjęcie działań już teraz, aby zapewnić sobie godne życie po zakończeniu kariery zawodowej.

“Ale dziura nadal była i trzeba ją było zasypać. A jako pesymista, czyli optymista lepiej poinformowany (łatwo sprawdzić dlaczego), pozwolę sobie na przestrogę, że w tym roku będzie gorzej niż w zeszłym. A w przyszłym gorzej niż w tym. I tak już co roku, aż do roku 2060.””Bo choć nasza emerytalna piramida może stać bez końca, to wysokość emerytur będzie coraz niższa w porównaniu do wynagrodzeń emeryta, które on otrzymywał pracując (stopa zastąpienia).”

Źródło: https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-felieton-gwiazdowskiego-czy-zus-jest-piramida-tak-demografic,nId,6757017

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

3 komentarzy “Czy ZUS to piramida finansowa? Robert Gwiazdowski komentuje zarzut Sławomira Mentzena”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Afera ZUS: Pracownicy ZUS skarżą się do związków zawodowych na łamanie praw pracowniczych i oszukiwanie ich przez dyrekcję wrocławskiego ZUS!

ZUS uśmiercił kobietę. Tłumaczy się, że przez pomyłkę, ale czy można ZUS-owi wierzyć? Co na to Urząd Ochrony Danych Osobowych?

Zusowski rodobandytyzm? Kolejny wyciek danych osobowych z winy pracowników Zakładu. Chodzi o ZUS PUE.

W ZUS są niskie zarobki? Dobre sobie! Mamy dowody, że oddział Lubelski wypłaca nawet 9 milionów rocznie samych premii dla swoich urzędników.

ZUS oszukuje ubezpieczonych wysyłając im pisma na fikcyjne adresy, albo wezwania z terminami zawitymi listem zwykłym?

ZUS ma problem. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw będzie mógł występować przed sądami broniąc przedsiębiorców!

CzasFinansow.pl miał rację. Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdza nieprawidłowość w traktowaniu osób starszych przez ZUS!

Wojciech Andrusiewicz okłamał całą Polskę. Zapewniał powagą nazwiska, że Skarb Państwa na aferze respiratorowej nie straci ani złotówki. Stracił.

Terminowość i ilość wypłat L4 przez ZUS w latach 2017 do 2022. Dane z informacji publicznej podane przez Zakład

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Jest wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej

W dniu 9 stycznia br. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk złożyła na ręce Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej z zajmowanego stanowiska.

Jak podkreśla Pani Minister:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to liczne zadania i obowiązki na rzecz bezpieczeństwa socjalnego Polek i Polaków, realizowane przez ponad czterdzieści tysięcy pracownic i pracowników zasługujących na godne warunki pracy i płacy. Nowe wyzwania w obszarze ubezpieczeń społecznych, jakie stawia przed sobą rząd koalicji 15 października wymagają nowego otwarcia, gwarantującego odpowiedzialne zarządzanie tak ważną instytucją.

Nie jest jasne czy reszta zarządu oraz rada nadzorcza również zostanie wymieniona.

Zobacz nasz film na Youtube:

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły