czwartek 8 czerwca 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Czy ZUS to piramida finansowa? Robert Gwiazdowski komentuje zarzut Sławomira Mentzena

21.6K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Robert Gwiazdowski napisał dla Interrii felieton na temat systemu emerytalnego w Polsce, zatytułowany „ZUS – piramida finansowa?”. Autor podkreśla, że obrońcy Konstytucji i praworządności oburzyli się, gdy Sławomir Mentzen nazwał ZUS piramidą finansową, jednakże post Mentzena zebrał kilka razy więcej wyświetleń i polubień niż wszyscy jego krytycy razem wzięci. Gwiazdowski zauważa, że ZUS faktycznie jest piramidą, ale nie finansową, lecz demograficzną.

Wpłaty obecnie wpłacających finansują wypłaty dla tych, którzy wpłacili wcześniej, a przymus uczestnictwa w systemie gwarantuje, że wpłacający będą. Jednakże, gdy wpłacających jest coraz mniej z powodu zmian demograficznych, taka piramida zbankrutuje. Ci, którzy mają płacić, mogą się z systemu “wypisać”, wybierając emigrację, co już wielu Polaków czyni.

“Czy zatem ZUS jest piramidą? Owszem jest. Tyko nie finansową, lecz demograficzną.”

Gwiazdowski zwraca uwagę na fakt, że w Polsce coraz więcej osób starszych bierze udział w wyborach, co sprawia, że demokratyczne państwo nie może pozwolić sobie na likwidację systemu emerytalnego. Zauważa on także, że państwo ma kilka sposobów na podtrzymywanie piramidy emerytalnej, takich jak podwyższenie wieku emerytalnego, zmiany algorytmu obliczania emerytur czy dokonywanie dopłat do systemu. Mimo że “system” oparty na składkach zbankrutował już dawno, ZUS ma wciąż pieniądze na wypłatę emerytur dzięki dotacjom z budżetu.

Gwiazdowski informuje, że w komentarzach w Internecie pojawiają się opinie, że sytuacja ZUS jest dobra, ponieważ w 2022 roku pieniędzy ze składek starczyło aż na 85% emerytur. Jednakże, jak zauważa autor, dziura w systemie nadal istnieje i będzie się powiększać w kolejnych latach, aż do roku 2060, kiedy to system ma się finansowo “bilansować”. Choć nasza emerytalna piramida może stać bez końca, to wysokość emerytur będzie coraz niższa w porównaniu do wynagrodzeń emeryta, które otrzymywał pracując, a stopa zastąpienia spadnie z 60% do 25%.

“Przymus państwowy gwarantuje, że są. Tylko jest ich coraz mniej – z przyczyn demograficznych.”

Autor kończy artykuł przestroga dla polityków, którzy powinni zająć się reformą systemu emerytalnego w Polsce i podkreśla, że nie warto kłamać sobie i Polakom na temat przyszłości systemu emerytalnego.

Autor wskazuje, że rozwiązaniem problemu systemu emerytalnego jest stworzenie opcjonalnego systemu emerytalnego, w którym obywatele mogliby dobrowolnie oszczędzać na swoją przyszłą emeryturę. W ramach takiego systemu obywatel miałby swobodę w wyborze, gdzie chce inwestować swoje oszczędności – na przykład w fundusze inwestycyjne lub obligacje skarbowe. Taki system istnieje już w wielu krajach na świecie i jest uważany za bardziej elastyczny i efektywny niż tradycyjny system emerytalny oparty na obowiązkowych składkach.

“Współczesne, demokratyczne państwo, w którym proporcjonalnie coraz więcej głosów w wyborach mają emeryci, nie może tego systemu zlikwidować i powiedzieć tym, którzy byli przez nie wcześniej zmuszani do płacenia, że im nic nie wypłaci.”

Autor zauważa również, że w Polsce już teraz istnieją pewne formy dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, na przykład Program PPK. Jednakże jego zdaniem, jest to zbyt mało, aby całkowicie rozwiązać problem systemu emerytalnego. Konieczne jest wprowadzenie bardziej elastycznego i opcjonalnego systemu, który pozwoli obywatelom na większą swobodę w zarządzaniu swoimi finansami.

“Czytam jednak w komentarzach onych wzmożonych, że sytuacja ZUS jest bardzo dobra. I tylko onuce straszą niepotrzebnie ludzi. Bo w 2022 roku pieniędzy ze składek starczyło aż (!) na 85 proc. emerytur.”

Na koniec autor podkreśla, że problem systemu emerytalnego dotyczy każdego obywatela, niezależnie od jego wieku czy statusu społecznego. Konieczne jest, aby wszyscy zaczęli myśleć o swojej przyszłej emeryturze już teraz i działać, żeby zapewnić sobie godne życie po zakończeniu kariery zawodowej. W przeciwnym razie, ryzyko ubóstwa w późniejszym życiu będzie znacznie większe.

Podsumowując, felieton Roberta Gwiazdowskiego dotyczy problemu systemu emerytalnego w Polsce i wskazuje na fakt, że obecny model oparty na obowiązkowych składkach jest systemem piramidy demograficznej, która w dłuższej perspektywie może prowadzić do katastrofy finansowej. Autor proponuje wprowadzenie bardziej elastycznego i opcjonalnego systemu emerytalnego, który pozwoli obywatelom na większą swobodę w zarządzaniu swoimi finansami. Warto zwrócić uwagę na fakt, że problem systemu emerytalnego dotyczy każdego obywatela i konieczne jest podjęcie działań już teraz, aby zapewnić sobie godne życie po zakończeniu kariery zawodowej.

“Ale dziura nadal była i trzeba ją było zasypać. A jako pesymista, czyli optymista lepiej poinformowany (łatwo sprawdzić dlaczego), pozwolę sobie na przestrogę, że w tym roku będzie gorzej niż w zeszłym. A w przyszłym gorzej niż w tym. I tak już co roku, aż do roku 2060.””Bo choć nasza emerytalna piramida może stać bez końca, to wysokość emerytur będzie coraz niższa w porównaniu do wynagrodzeń emeryta, które on otrzymywał pracując (stopa zastąpienia).”

Źródło: https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-felieton-gwiazdowskiego-czy-zus-jest-piramida-tak-demografic,nId,6757017

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

3 komentarzy “Czy ZUS to piramida finansowa? Robert Gwiazdowski komentuje zarzut Sławomira Mentzena”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

CzasFinansow.pl miał rację. Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdza nieprawidłowość w traktowaniu osób starszych przez ZUS!

Przestępcy z ZUS: Dyrektor gabinetu prezesa ZUS skazany za wyciek danych i przestępstwo urzędnicze!

ZUS ma problem. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw będzie mógł występować przed sądami broniąc przedsiębiorców!

Naczelnik ZUS Marcin Madaliński – kim jest kontrowersyjny szef ZUS, któremu czytelnicy i internauci zarzucają łamanie prawa – mamy informacje z ZUS!

ZUS to piramida finansowa. Jak Amber Gold – ostrzega Sławomir Mentzen

ZUS, Lex Czarnek i praktyki rodem z Zakładu Usług Stalkerskich? Dlaczego Dominik Wojtasiak z ZUS wzbudził podejrzenia inwigilacji i stalkowania nauczycieli podczas komisji sejmowej?

Afera ZUS: Za gruba na zasiłek, schudnij! PiS o szydzeniu z otyłych: to chamskie i prostackie!

Stop chamstwu w ZUS. Wrocławski Przyjazny Urząd ZUS zarządzany przez Annę Maćkowiak odmówił kobiecie zasiłku bo jest za gruba i kazał schudnąć

Wrocławski ZUS kolejny raz przyłapany na oszukiwaniu i nękaniu chorych? Pieniędzy za L4 za maj we wrześniu raczej nie zobaczysz.

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Przyjazny urząd ZUS do chorych Ślązaków: oddajcie zasiłki chorobowe wy oszuści!

ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zdecydował zainwestować w nowoczesne technologie do monitorowania zwolnień chorobowych, co wywołuje kontrowersje wśród lekarzy i pacjentów. Organ właśnie oskarżył mieszkańców Śląska o to, że są oszustami, którzy wyłudzają świadczenia chorobowe. Jako dowód ZUS wskazuje dane o ilości i kwotach cofniętych ostatnio świadczeń. Na pierwszy rzut oka oskarżenie pracowników ZUS wydaje się być poważne, ale pamiętajmy, że jak nazwał ZUS Sławomir Mentzen – ta piramida finansowa (na marginesie ZUS poinformował redakcję CzasFinansow.pl, że nie pozwał ani nie oskarżył Mentzena o zniesławienie za tę wypowiedź – szuka pieniędzy, więc – co też ujawnili dziennikarze SpidersWeb w czerwcu 2019 ludzie Gertrudy Uścińskiej dostali polecenie wydawania szkodliwych i krzywdzących schorowanych ludzi decyzji z założeniem, żeby się odwoływali do Sądów to zobaczą jak sobie poradzą. Te dane mogą być nierzetelne.

W samym województwie śląskim, blisko połowa skontrolowanych przez ZUS przypadków wykorzystywała zwolnienie chorobowe niezgodnie z jego celem. Zakład postanowił wziąć pod lupę lekarzy i pacjentów, wykorzystując nowoczesną technologię w celu wykrycia ewentualnych nadużyć. “System za pomocą specjalnego algorytmu może wskazać, które zwolnienie budzi wątpliwości” – informuje Polsat News. Jednak na ile skuteczne są te kontrole? Czy technologia zastąpi ludzki osąd?

Podczas pierwszego kwartału tego roku, spośród 117 tys. kontrolowanych zwolnień, tylko niecałe 8 tys. zakończyło się decyzją o wstrzymaniu wypłat – mówi Grzegorz Dyjak z ZUS. Wydaje się, że efektywność tych kontroli jest niska, biorąc pod uwagę ogromne nakłady na nowoczesną technologię. To zatrważające, jak łatwo ZUS może teraz wstrzymać wypłatę, opierając się na algorytmach, które mogą być zawodne. W końcu, pacjenci, którzy naprawdę potrzebują wsparcia, mogą być pokrzywdzeni przez te działania.

Według ustawy, ZUS ma obowiązek kontrolować wykorzystanie zwolnień lekarskich oraz orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy. W tym kontekście, warto zwrócić uwagę na to, jak ZUS prowadzi te kontrole. Zgodnie z relacjami, kontrolerzy ZUS sprawdzają, czy osoba na zwolnieniu nie wykonuje czynności niezgodnych z zaleceniami lekarza. Może to obejmować różne czynności, które niekoniecznie przeszkadzają w powrocie do zdrowia. Wiele osób na zwolnieniu lekarskim wykonuje lekkie prace w domu, które nie przeszkadzają w powrocie do zdrowia, ale mogą zostać źle zinterpretowane przez kontrolerów ZUS.

Dodatkowo, wyniki kontroli ZUS w województwie śląskim są niepokojące. Około 400 mieszkańców musi zwrócić zasiłki chorobowe na kwotę przekraczającą 714 tys. zł. W mieście Rybnik, 181 osób musi zwrócić swój zasiłek, a łączna kwota zwrotu to 335 tys. zł. Jest to poważne obciążenie dla osób, które już i tak borykają się z problemami zdrowotnymi.

Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS, przypomina, że kontrolę zwolnień lekarskich mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 ubezpieczonych. Czy to nie jest próba przerzucenia odpowiedzialności na pracodawców? Czy pracodawcy mają odpowiednie narzędzia do przeprowadzania takich kontroli? Przede wszystkim, czy mają oni kompetencje do oceny stanu zdrowia swoich pracowników?

Wszystko wskazuje na to, że nowoczesne technologie używane przez ZUS mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Mogą one prowadzić do fałszywych pozytywnych wyników, które zmuszają pacjentów do zwracania zasiłków, które są im potrzebne do pokrycia kosztów leczenia. Zamiast inwestować w technologię, która prowadzi do większej liczby kontroli, ZUS powinien skupić się na inwestycjach w lepszą opiekę zdrowotną dla polskich obywateli. W końcu, to oni są najważniejsi.

Zdjęcie ilustracyjne, bez związku z artykułem.

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna egzekucja komornicza getback groźby karalne hejt igor stachowiak Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński justyna kłoczko kara za naruszenia ograniczeń obywatelskich Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus Michał Woś minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Piotr Burtowski PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska strajk kobiet Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska Sędzia Joanna Żelazny tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów urząd skarbowy Vladimir Putin wierzytelności windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu ZUS PUE ZUS we Wrocławiu

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły