czwartek 8 czerwca 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Tusk skreśla z list wyborczych pierwszych kandydatów – Joanna Fabisiak i Bogusław Sonik poza KO

21.6K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Decyzja Donalda Tuska o usunięciu z listy wyborczej Koalicji Obywatelskiej dwóch polityków o poglądach konserwatywnych wzbudziła wiele kontrowersji. Dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Piłsudskiego, uważa, że decyzja była ryzykowna i mogła wpłynąć na ideę szerokiej współpracy opozycji. Z kolei sam Tusk podkreślał, że politycy przeciw aborcji nie mogą kandydować z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

W artykule pojawia się również pytanie, czy skoro PO kieruje się w lewo, inne partie polityczne, takie jak Polska 2050 czy Polskie Stronnictwo Ludowe, postarają się to wykorzystać. Warto też zastanowić się, co zrobią skreśleni z listy politycy – Bogusław Sonik i Joanna Fabisiak – oraz czy zachowanie Fabisiak może być powodem dla innych ugrupowań, by zaoferowały jej miejsce na swoich listach wyborczych.

Decyzja Tuska była kontynuacją jego działań zmierzających do przechylenia Platformy Obywatelskiej w lewą stronę. Jednakże, decyzja ta była zaskakująca, ponieważ wcześniej Donald Tusk wydawał się łagodzić przekaz partii. Z jednej strony, był to akt konsekwencji, ale z drugiej, był to duże ryzyko. Ostatecznie, ta decyzja mogła szkodzić idei szerokiej współpracy opozycji.

W kontekście tej decyzji, warto odnotować wcześniejsze wypowiedzi innych polityków Platformy Obywatelskiej. Sławomir Nitras, poseł Platformy, mówił w Radiu Zet w łagodnym tonie, natomiast Joanna Fabisiak była jedyną posłanką Koalicji Obywatelskiej, która głosowała za uchwałą Sejmu w obronie papieża Polaka.

Wciąż pozostaje niewiadomą, jak skreśleni politycy zareagują na tę decyzję, zwłaszcza Joanna Fabisiak. W przeszłości, już raz była ona wpisana na listę Platformy Obywatelskiej w ostatniej chwili, co wywołało plotki o negocjacjach z Polskim Stronnictwem Ludowym oraz z Prawem i Sprawiedliwością.

Analiza tej decyzji Donalda Tuska podkreśla, że zmienia się polityczne otoczenie w Polsce, a decyzja ta była jednym z wielu kroków w kierunku ideologicznej zmiany w Platformie Obywatelskiej.

Dr Andrzej Anusz uważa, że decyzja Tuska to próba zmiany przekazu i ustanowienia jasnych zasad, z którymi Koalicja Obywatelska będzie szła do wyborów. Niezależnie od tego, czy decyzja o skreśleniu Sonika i Fabisiak z list jest właściwa, jedno jest pewne – podział na konserwatystów i liberałów jest w polskiej polityce głęboki i wyborcy zaczynają patrzeć na partie bardziej krytycznie i zwracać uwagę na kwestie światopoglądowe.

Dlaczego Donald Tusk postanowił wykluczyć z list wyborczych koalicji polityków o poglądach konserwatywnych? Z jednej strony decyzja ta może wynikać z jego osobistych przekonań, ale z drugiej strony może być strategią polityczną mającą na celu przyciągnięcie elektoratu o liberalnych poglądach. W każdym razie decyzja ta może przysporzyć Koalicji Obywatelskiej zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

Cytując słowa dr Anusza: “Nie jest to decyzja łatwa, ale uważam, że decyzja ta jest konsekwentna wobec wcześniejszych deklaracji Tuska. Podczas gdy kwestie światopoglądowe były dotąd w Platformie indywidualną sprawą każdego polityka, teraz Koalicja Obywatelska stawia na jednoznaczne wartości, co może pomóc partii w zdobyciu elektoratu”.

Politycy Konfederacji z kolei krytykują decyzję Tuska i uważają, że skreślenie z listy Sonika i Fabisiak to działanie przeciwko wolności sumienia i wyboru. W swoim oświadczeniu podkreślają, że kandydowanie na listach politycznych powinno zależeć od umiejętności, doświadczenia i wartości, a nie od poglądów światopoglądowych.

Nie ma wątpliwości, że decyzja Donalda Tuska o skreśleniu z listy polityków o poglądach konserwatywnych to kontrowersyjne posunięcie. Z jednej strony pokazuje konsekwencję byłego premiera w realizacji swoich postulatów, z drugiej jednak może wpłynąć na podział opozycji w Polsce. Czy decyzja ta okaże się słuszna i przyniesie Koalicji Obywatelskiej korzyść w wyborach parlamentarnych? Czas pokaże.

W każdym razie to wydarzenie pokazuje, że polska scena polityczna nadal jest bardzo podzielona, a kwestie światopoglądowe wciąż odgrywają ważną rolę w polityce. Niektórzy uważają, że politycy powinni reprezentować poglądy wyborców, a nie narzucać swoje własne przekonania, inni zaś wierzą, że jedynie osoby o konkretnych wartościach mogą skutecznie działać na rzecz dobra społeczeństwa.

W każdym razie warto zauważyć, że w Polsce, podobnie jak w innych krajach, polityka często jest kwestią emocji i przekonań, a nie tylko rozsądku i faktów. Dlatego też decyzja Tuska i reakcje na nią pokazują, że w polityce liczą się nie tylko wyniki wyborów, ale również moralność i wartości, które reprezentują politycy.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Chińczyk w styczniu zjadł nietoperza, a więc w marcu i kwietniu Europejczyk nie obejrzy w internecie serialu w HD

Bochenek z PiS obraża TVN. Wyzywa na konferencji od telewizji opozycyjnych.

CzasFinansow.pl miał rację. Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdza nieprawidłowość w traktowaniu osób starszych przez ZUS!

Autor książki wygrał z youtuberem, który udostępniał jego audiobook. Zapowiada, że teraz pozwie Chomikuj.pl

ZUS prewencyjne nęka przedsiębiorców, oczywiście dla ich własnego dobra.

Antymonopolowy UOKiK zgadza się na stworzenie monopolu. Jest zgoda Chróstnego na połączenie Orlenu z PGNiG.

Tom Hanks podpisuje z AppleTV kontrakt na kontynuację filmu Greyhound

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Twisto informuje o wycieku danych. Klienci omyłkowo zgłoszeni do BIK.

Na początku czerwca 2023 roku, operator płatności odroczonych Twisto, niedawno nabyty przez ING Bank Śląski, poinformował swoich użytkowników o niezamierzonym naruszeniu ochrony danych. Firma przekazała informacje o umowach swoich klientów do Biura Informacji Kredytowej (BIK) – a skala tego naruszenia pozostaje niewiadoma.

Incydent był drugim poważnym wyciekiem danych w ciągu ostatnich tygodni, co zwraca uwagę na rosnące problemy z bezpieczeństwem w sektorze finansowym. Wcześniej doszło do blokady kart płatniczych klientów przez banki z powodu podobnych problemów z bezpieczeństwem.

“Zdarzenie zostało wykryte przez jednego z naszych pracowników, skontaktowaliśmy się z BIK z prośbą o jak najszybsze usunięcie nieprawidłowo wpisanych informacji,” powiedziała firma w komunikacie do klientów. Oczekuje się, że niewłaściwie wprowadzone informacje zostaną usunięte w ciągu najbliższych 2-3 dni roboczych.

Twisto podjęło odpowiednie działania, zgłaszając incydent do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. “Czekamy na wskazówki w tej sprawie,” dodaje firma.

Joanna Kasiedczak, rzeczniczka Twisto, podkreśliła portalowi Cashless.pl, że firma nie jest jeszcze w stanie określić skali zdarzenia. “Dostaliśmy potwierdzenie od BIK, że rekordy zostaną trwale usunięte w ciągu 2-3 dni roboczych,” powiedziała.

Twisto prowadzi równolegle analizę przyczyn zdarzenia, szukając rozwiązań, które mogą pomóc uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. “Planowane jest ponowne przeszkolenie personelu, w tym wdrożenie dodatkowych procedur wewnętrznych, gdyż w istocie to naruszenie stanowi niefortunny zbieg okoliczności, z ułomnością ludzką, którą wykluczyć można jedynie poprzez cykliczne uświadamianie jak ważne dla Twisto jest właściwe przestrzeganie prawa ochrony danych,” zapewnia firma.

Twisto zaznacza, że obecnie nie stwierdzono trwałych negatywnych skutków dla użytkowników i uważa, że są one mało prawdopodobne. Firma twierdzi, że BIK, utworzony przez banki i Związek Banków Polskich, ma odpowiednią wiedzę na temat prawidłowego postępowania z danymi.

Ten drugi poważny wyciek danych w ciągu ostatnich tygodni pokazuje, jak ważne jest dla instytucji finansowych utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa i prywatności dla swoich klientów. Jednocześnie podkreśla, jak istotne jest odpowiednie szkolenie pracowników w zakresie ochrony danych osobowych. Każdy wyciek informacji może prowadzić do utraty zaufania klientów i poważnych konsekwencji prawnych.

Incydent z Twisto, będący teraz częścią ING Banku Śląskiego, jest szczególnie niepokojący w kontekście ostatnich wydarzeń. Pokazuje, że żadna firma, niezależnie od wielkości czy renomy, nie jest odporna na potencjalne naruszenia ochrony danych. To kolejny apel o zwiększenie świadomości i uwagi, jaką należy poświęcić ochronie danych osobowych – szczególnie w sektorze finansowym, gdzie konsekwencje mogą być niezwykle poważne.

Jak podawał ING Bank Polski w swoim komunikacie o inwestycji w Twisto z 5 października 2017 roku za unikalnym rozwiązaniem Twisto stoi Nikita, innowacyjny silnik zarządzania ryzykiem. Dzięki wykorzystaniu technologii big data oraz machine learning Nikita potrafi ocenić zdolność kredytową klienta w ciągu mierzonym w milisekundach. Uruchomienie usługi Twisto „kup teraz, zapłać później” w Polsce odbędzie się w 2018 r.

Nawiązanie strategicznego partnerstwa z Twisto jest dowodem na zaangażowanie ING w rozwój nowoczesnych rozwiązań dla firm w obszarze e-commerce. Inwestycja w podmiot oferujący usługę późniejszych płatności to równocześnie realizacja naszej strategii dostarczania innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na nowe potrzeby klientów. Sukces Twisto na czeskim rynku jest potwierdzeniem nie tylko kompetencji zespołu, ale także dobrego rozpoznania potrzeb dzisiejszych konsumentów – powiedział Michał Bolesławski, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Umowa ING Banku Śląskiego z Twisto Polska jest częścią wartej 5 mln euro rundy inwestycyjnej Twisto Czechy, której przewodzi Grupa ING w towarzystwie UNIQA. Jej celem jest nawiązanie strategicznego partnerstwa w regionie Europy Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem rynku polskiego. Spółka Twisto Czechy jest także wspierana przez dotychczasowych inwestorów ENERN i Partners.

Podczas gdy rynek e-commerce w Czechach był doskonałą platformą do szukania nowych rozwiązań, wejście na polski rynek – 4 razy większy od czeskiego – pozwoli dotrzeć Twisto do nowych konsumentów w regionie. Dzięki know-how i wsparciu na miejscu naszych nowych inwestorów wchodzimy na polski rynek w odpowiednim momencie i z produktem, który będzie dobrze dopasowany do potrzeb polskich klientów. Wierzymy, że z pomocą ING jako partnera strategicznego i naszych nowych inwestorów – Cezarego Smorszczewskiego oraz UNIQA, dostarczymy klientom i sklepom internetowym najlepszy możliwy produkt – powiedział Michal Šmída, założyciel i CEO Twisto.

ING aktywnie szuka nowych rozwiązań, które dadzą dodatkową wartość klientowi. W tym celu bank nawiązuje współpracę z startupami i firmami, które pomagają mu wzbogacić ofertę o usługi odpowiadające potrzebom klientów. Bank otworzył także wewnętrzny akcelerator – Innovation Lab, który m.in. analizował możliwości rozwoju usługi późniejszych płatności w Polsce. Na podstawie jego prac bank podjął decyzję o podjęciu współpracy z Twisto i wspólnego rozwijania w Polsce usługi „kup teraz, zapłać później”.

Źródło: Cashless.pl, ING Bank Polski

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna egzekucja komornicza getback groźby karalne hejt igor stachowiak Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński justyna kłoczko kara za naruszenia ograniczeń obywatelskich Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus Michał Woś minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Piotr Burtowski PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska strajk kobiet Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska Sędzia Joanna Żelazny tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów urząd skarbowy Vladimir Putin wierzytelności windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu ZUS PUE ZUS we Wrocławiu

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły