Komisja Europejska żąda od Polski zapłaty 174 milionów złotych zaległych kar za niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Decyzję tę potwierdził rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wiegand w rozmowie z radiem RMF FM. Wezwania do zapłaty obejmują okres od 29 października 2022 roku do 20 kwietnia 2023 roku i zostały wysłane w ostatnim czasie.
Według informacji przekazanych przez RMF FM, wezwania zostały wysłane we wtorek i opiewają na łączną kwotę 174 milionów euro. Nieoficjalne doniesienia sugerują, że Komisja Europejska planuje potrącić te środki z funduszy, które przysługują Polsce w ciągu najbliższych tygodni. Polska dotychczas odmawiała płacenia kar nakładanych przez TSUE.
Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wiegand poinformował, że Polska otrzymała sześć wezwań do zapłaty kar na łączną kwotę 174 mln euro obejmujących okres od 29 października 2022 roku do 20 kwietnia 2023 roku. Ponieważ polski rząd odmawia płacenia kar pieniądze zostaną odjęte…
— Leszek Miller (@LeszekMiller) May 25, 2023
Wyrokiem TSUE latem 2021 roku Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących systemu dyscyplinarnego sędziów, w tym uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Za niewykonanie tego wyroku Polska została obłożona karą w wysokości miliona euro dziennie, naliczaną od 3 listopada 2021 roku. Jednak decyzją wiceprezesa TSUE z 21 kwietnia 2023 roku kara została zmniejszona do 500 tysięcy euro dziennie.
Wcześniej minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk informował, że polski rząd złożył wniosek o wstrzymanie naliczania kar za niewykonywanie decyzji TSUE. Wniosek ten opierał się na “bogatej argumentacji wskazującej na nowe okoliczności prawne”, takie jak ustawa prezydencka i praktyczne skutki jej wdrożenia, która miała zastąpić Izby Dyscyplinarną nową Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Jednak po analizie wniosku Komisja Europejska podtrzymała decyzję o naliczaniu kar, argumentując to nieprzestrzeganiem środków tymczasowych.
Dotychczasowe potrącenia kar wyniosły już 360 milionów euro, ostatnie nastąpiło 30 stycznia. TSUE zapowiedział ogłoszenie wyroku w sprawie C-204/21 Komisja przeciwko Polsce na 5 czerwca 2023 roku. Wraz z ogłoszeniem wyroku kara przestanie być naliczana. Jednak eksperci zauważają, że wówczas zacznie obowiązywać treść nowego wyroku TSUE, co może wiązać się z dalszymi konsekwencjami dla Polski.
- Dlaczego ZUS oszukuje kobiety w ciąży i złośliwie nie wypłaca im świadczeń? Prawo.pl potwierdza częściowo śledztwo dziennikarskie CzasFinansów!Na portalu prawo.pl w dniu 25 września 2023 ukazał się artykuł o tytule: Resort ukrywa liczbę kobiet, którym ZUS wstrzymał …
- Zmiany w mBank. Cezary Stypułkowski odejdzie z końcem 2025?Cezary Stypułkowski opuści fotel prezesa mBanku – wynika z komunikatu opublikowanego przez spółkę. Podczas obrad w dniu 21 września 2023 …
Zmiany w mBank. Cezary Stypułkowski odejdzie z końcem 2025? Read More »
- Borys Budka napadnięty. Doszło do szarpaniny.Borys Budka z Platformy Obywatelskiej został napadnięty w Galerii Katowickiej. Napastnik siłą wytrącił mu telefon z ręki. Sprawą juz zajmuje …
- Terminowość i ilość wypłat L4 przez ZUS w latach 2017 do 2022. Dane z informacji publicznej podane przez ZakładDominik Wojtasiak oraz Eryk Cegiełka, czyli Dyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego oraz jego zastępca, odmówili dziennikarzom CzasFinansów udzielenia odpowiedzi na wniosek o …
- Siewcy hejtu. Rzecznik ZUS wygaduje głupoty. Tym razem w imieniu organu szkaluje za referendum Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa. Znowu.Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa rozpoczął referendum strajkowe. Decyzja zapadła po tym jak Gabinet Prezesa oraz Departament Legislacyjno-Prawny w central ZUS …