piątek 19 lipca 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Polska jak pospolity dłużnik – nie zapłaci dobrowolnie kar za łamanie praworządności. Komisja wzywa do zapłaty 174 miliony euro.

21.7K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Komisja Europejska żąda od Polski zapłaty 174 milionów złotych zaległych kar za niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Decyzję tę potwierdził rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wiegand w rozmowie z radiem RMF FM. Wezwania do zapłaty obejmują okres od 29 października 2022 roku do 20 kwietnia 2023 roku i zostały wysłane w ostatnim czasie.

Według informacji przekazanych przez RMF FM, wezwania zostały wysłane we wtorek i opiewają na łączną kwotę 174 milionów euro. Nieoficjalne doniesienia sugerują, że Komisja Europejska planuje potrącić te środki z funduszy, które przysługują Polsce w ciągu najbliższych tygodni. Polska dotychczas odmawiała płacenia kar nakładanych przez TSUE.

Wyrokiem TSUE latem 2021 roku Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących systemu dyscyplinarnego sędziów, w tym uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Za niewykonanie tego wyroku Polska została obłożona karą w wysokości miliona euro dziennie, naliczaną od 3 listopada 2021 roku. Jednak decyzją wiceprezesa TSUE z 21 kwietnia 2023 roku kara została zmniejszona do 500 tysięcy euro dziennie.

Wcześniej minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk informował, że polski rząd złożył wniosek o wstrzymanie naliczania kar za niewykonywanie decyzji TSUE. Wniosek ten opierał się na “bogatej argumentacji wskazującej na nowe okoliczności prawne”, takie jak ustawa prezydencka i praktyczne skutki jej wdrożenia, która miała zastąpić Izby Dyscyplinarną nową Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Jednak po analizie wniosku Komisja Europejska podtrzymała decyzję o naliczaniu kar, argumentując to nieprzestrzeganiem środków tymczasowych.

Dotychczasowe potrącenia kar wyniosły już 360 milionów euro, ostatnie nastąpiło 30 stycznia. TSUE zapowiedział ogłoszenie wyroku w sprawie C-204/21 Komisja przeciwko Polsce na 5 czerwca 2023 roku. Wraz z ogłoszeniem wyroku kara przestanie być naliczana. Jednak eksperci zauważają, że wówczas zacznie obowiązywać treść nowego wyroku TSUE, co może wiązać się z dalszymi konsekwencjami dla Polski.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

7 komentarzy “Polska jak pospolity dłużnik – nie zapłaci dobrowolnie kar za łamanie praworządności. Komisja wzywa do zapłaty 174 miliony euro.”

  1. Nie musimy płacić, kwota zostanie potrącona wraz z odsetkami z budżetu jaki przysługuje nam (oczywiście lepiej zapłacić bez odsetek). Odsetki nie będą małe, Polska nie może tego zablokować bo w UE obowiązuje prawo UE a nie Polskie a to pozwala wszelkie zadłużenia pobrać z funduszy jakie przysługują danemu państwu. Dodatm, że Polska od bodaj 2008/9 do 2023 rok w rok była największym beneficjentem funduszy europejskich, znaczy najwięcej wykorzystywaliśmy z przysługujących ze wszystkich członków UE, teraz zwyczajnie będzie mniej pieniędzy. Mogą te środki zabrać z dowolnego funduszu np. rolnictwo, energetyka, główny budżet… tak więc, możemy nie płacić, oni i tak swoje zabiorą.

  2. Nie musimy płacić, kwota zostanie potrącona wraz z odsetkami z budżetu jaki przysługuje nam (oczywiście lepiej zapłacić bez odsetek). Odsetki nie będą małe, Polska nie może tego zablokować bo w UE obowiązuje prawo UE a nie Polskie a to pozwala wszelkie zadłużenia pobrać z funduszy jakie przysługują danemu państwu. Mogą te środki zabrać z dowolnego funduszu np. rolnictwo, energetyka, główny budżet… tak więc, możemy nie płacić, oni i tak swoje zabiorą.

  3. Jacy “bohaterowie”. Ośmieszyli i ośmieszają nas przed całym światem. Taka niby polityka to zwykłe awanturnictwo, które stsje co raz bardziej niebezpieczne.

  4. Jacy “bohaterowie”. Ośmieszyli i ośmieszają nas przed całym światem. Taka niby polityka to zwykłe awanturnictwo, które stsje co raz bardziej niebezpieczne.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Stop hejt – Komisja Europejska wzywa 19 platform i wyszukiwarek do przestrzegania nowych wymagań dotyczących moderowania treści

PiS może pozorować przed Komisją Europejską działania wypełniające jej nakazy dotyczące Izby Dyscyplinarnej

Nawet 2 miliony euro kary dziennie za niewykonanie postanowienia TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Lex Tusk. UE wszczyna postępowania przeciwko Polsce PiS. Czy przez Andrzeja Dudę będą kolejne kary finansowe?

Poprzednie
Następne

21.7K odsłon

Lex Tusk. UE wszczyna postępowania przeciwko Polsce PiS. Czy przez Andrzeja Dudę będą kolejne kary finansowe?

Na nic gimnastyka Prezydenta Andrzeja Dudy z nowelizacją ledwo co podpisanej przez niego ustawy. Unia Europejska dostrzega zagrożenia dla praworządności w działaniach Rządu Polskiego i samego Andrzeja Dudy, który zdecydował się podpisać ustawę o komisji. Z pewnością Andrzej Duda uniknąłby krytyki, gdyby podpisał ustawę o komisji śledczej, a nie kuriozum wymyślone przez PiS. Jak podaje Rzeczpospolita Prezydent zaproponował nowelizację ustawy o powołaniu komisji po krytyce ze strony władzy UE i Stanów Zjednoczonych. Niestety Komisja Europejska poinformowała 7 czerwca 2023, że wszczyna postępowanie przeciwko Polsce w związku z utworzeniem komisji badającej rosyjskie wpływy (tzw. lex Tusk). Czy UE nałoży na Polskę kolejne milionowe kary? Niewykluczone, ale tym razem winny będzie Andrzej Duda, który ostatecznie ustawę podpisał.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z powołaniem przez Polskę komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007–2022 – podała agencja AFP.

„Kolegium komisarzy zdecydowało o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego poprzez wysłanie do polskich władz wezwania do usunięcia uchybienia” – poinformował unijny komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.

Niedawne działania prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie kontrowersyjnej ustawy znanej jako “lex Tusk” budzą coraz więcej pytań. Prezydent, pomimo silnej krytyki ze strony Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, podpisał ustawę 29 maja, po czym przekazał ją do Trybunału Konstytucyjnego celem kontroli następczej. Jak można jednak zauważyć, zastosowanie “lex Tusk” rozpoczęło się już 1 czerwca, czyli dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw, co wywołuje dyskusje o legalności i konstytucyjności tej ustawy.

Pomimo decyzji o podpisaniu “lex Tusk”, Duda zgłosił 2 czerwca projekt jej nowelizacji, podkreślając kontrowersyjny charakter ustawy. “Prezydent postanowił złożyć w Sejmie projekt jej nowelizacji” – wyjaśniono w jednym z oświadczeń. Należy jednak zaznaczyć, że złożenie projektu nowelizacji nie wpływa na obecny stan prawny, co oznacza, że ustawa nadal obowiązuje w pierwotnym kształcie.

Według krytyków “lex Tusk”, Komisja powołana na mocy tej ustawy posiada uprawnienia, które mogą być uważane za niekonstytucyjne. Dotyczy to m.in. prawie nieograniczonego dostępu do dokumentów, w tym dokumentów chronionych tajemnicami zawodowymi, a także możliwości wymuszania stawienia się świadków na rozprawach pod rygorem grzywny do 50 tysięcy złotych. Ponadto, członkowie komisji nie muszą mieć wykształcenia prawniczego, a za swoje działania w ramach komisji nie ponoszą żadnej odpowiedzialności.

Największe kontrowersje budzi jednak w ustawie możliwość stosowania przez komisję “środków zapobiegawczych”, w postaci zakazu sprawowania funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi przez 10 lat oraz odebrania dostępu do informacji niejawnych na 10 lat. Opozycja zwraca uwagę, że te “środki zapobiegawcze” są narzędziami pozwalającymi eliminować przeciwników politycznych z życia publicznego.

Kontrowersyjny jest również tryb odwołania od decyzji komisji. Aktualnie odwołanie jest możliwe jedynie do sądu administracyjnego, który badając sprawę, koncentruje się na zgodności decyzji z obowiązującym prawem. Duda w ramach swojej nowelizacji zdecydował o wykreśleniu środków zapobiegawczych z przepisów komisji oraz wprowadzeniu trybu odwołania od decyzji komisji do sądu apelacyjnego.

Ustawa nazywana jest “lex Tusk”, ponieważ zdaniem jej krytyków, jest ona skierowana przede wszystkim przeciwko przewodniczącemu PO, Donaldowi Tuskowi. Wsparcie dla tej tezy można znaleźć m.in. w uzasadnieniu projektu ustawy, gdzie nazwisko Tuska pojawia się w kontekście badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Wiceminister rolnictwa, Janusz Kowalski, powiedział nawet wprost, że “prace komisji powinny doprowadzić do postawienia Tuska przed Trybunałem Stanu”.

Decyzje prezydenta Dudy budzą więc niepokój zarówno w kraju, jak i za granicą. Tymczasem ostateczne wyjaśnienie kwestii legalności i konstytucyjności “lex Tusk” pozostaje w rękach Trybunału Konstytucyjnego. Obywatelska odpowiedzialność za wyniki kontroli następczej leży jednak po stronie prezydenta Dudy, którego decyzje zdecydowanie wpłyną na dalsze losy “lex Tusk” i mogą mieć poważne konsekwencje dla politycznej sceny Polski.

Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot był pytany o międzynarodowe skutki podpisania ustawy o komisji weryfikacyjnej przez prezydenta.  – To jest zupełnie suwerenna kwestia Rzeczypospolitej Polskiej i ta sprawa nie powinna mieć żadnych skutków międzynarodowych. Gdybyśmy żyli w świecie idealnym – to byłoby to oczywiste. Oczywiście nie żyjemy w świecie idealnym, pojawiały się różne głosy, ale myślę, że trzeba przejść nad nimi do porządku dziennego i zachować zimną krew – powiedział. 

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

3 komentarzy “Lex Tusk. UE wszczyna postępowania przeciwko Polsce PiS. Czy przez Andrzeja Dudę będą kolejne kary finansowe?”

  1. no przecież caryca powiedział że jemu pieniądze z kpo nie są potrzebne!!!!!!!!!!oni już sie nachapali a reszta???kogo to z tych pisssssssssssdzielców obchodzi????a swoja drogą to prawo unijne też jest niczego sobie!!!! czarneckiego złapali na kradzieży unijnych pieniedzy z kilometrówek i zamiast siedzieć w więzieniu jak każdy złodziej złapany to siedzi ale w ławach europarlamentu!!!!!no i co ??? no i g….no!!!!!!!!!!!

  2. Bez kar nie obędzie się 🤷 komu podziękować 🤨… jednemu ogłupiałemu staremu niedołężnemu człowiekowi i jego otępiałej świcie 🤷 okrutna rzeczywistość…😡

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły