Komisja Europejska żąda od Polski zapłaty 174 milionów złotych zaległych kar za niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Decyzję tę potwierdził rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wiegand w rozmowie z radiem RMF FM. Wezwania do zapłaty obejmują okres od 29 października 2022 roku do 20 kwietnia 2023 roku i zostały wysłane w ostatnim czasie.
Według informacji przekazanych przez RMF FM, wezwania zostały wysłane we wtorek i opiewają na łączną kwotę 174 milionów euro. Nieoficjalne doniesienia sugerują, że Komisja Europejska planuje potrącić te środki z funduszy, które przysługują Polsce w ciągu najbliższych tygodni. Polska dotychczas odmawiała płacenia kar nakładanych przez TSUE.
Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wiegand poinformował, że Polska otrzymała sześć wezwań do zapłaty kar na łączną kwotę 174 mln euro obejmujących okres od 29 października 2022 roku do 20 kwietnia 2023 roku. Ponieważ polski rząd odmawia płacenia kar pieniądze zostaną odjęte…
— Leszek Miller (@LeszekMiller) May 25, 2023
Wyrokiem TSUE latem 2021 roku Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących systemu dyscyplinarnego sędziów, w tym uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Za niewykonanie tego wyroku Polska została obłożona karą w wysokości miliona euro dziennie, naliczaną od 3 listopada 2021 roku. Jednak decyzją wiceprezesa TSUE z 21 kwietnia 2023 roku kara została zmniejszona do 500 tysięcy euro dziennie.
Wcześniej minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk informował, że polski rząd złożył wniosek o wstrzymanie naliczania kar za niewykonywanie decyzji TSUE. Wniosek ten opierał się na “bogatej argumentacji wskazującej na nowe okoliczności prawne”, takie jak ustawa prezydencka i praktyczne skutki jej wdrożenia, która miała zastąpić Izby Dyscyplinarną nową Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Jednak po analizie wniosku Komisja Europejska podtrzymała decyzję o naliczaniu kar, argumentując to nieprzestrzeganiem środków tymczasowych.
Dotychczasowe potrącenia kar wyniosły już 360 milionów euro, ostatnie nastąpiło 30 stycznia. TSUE zapowiedział ogłoszenie wyroku w sprawie C-204/21 Komisja przeciwko Polsce na 5 czerwca 2023 roku. Wraz z ogłoszeniem wyroku kara przestanie być naliczana. Jednak eksperci zauważają, że wówczas zacznie obowiązywać treść nowego wyroku TSUE, co może wiązać się z dalszymi konsekwencjami dla Polski.
- Twisto informuje o wycieku danych. Klienci omyłkowo zgłoszeni do BIK.Na początku czerwca 2023 roku, operator płatności odroczonych Twisto, niedawno nabyty przez ING Bank Śląski, poinformował swoich użytkowników o niezamierzonym …
Twisto informuje o wycieku danych. Klienci omyłkowo zgłoszeni do BIK. Read More »
- Morawiecki i Sasin w sprawie Turowa: ***** WSA!To oczywiście parafraza kontekstu wypowiedzi Mateusza Morawieckiego i Jacka Sasina z dnia 7 czerwca 2023 z Turowa, ale oddaje ducha …
- MON kupuje koreański sprzęt wojskowy jakby za chwilówki. To pożyczka na 38 miliardów. PiS chce pożyczyć jeszcze drugie tyle. Kto to spłaci?Podczas gdy rządy na całym świecie dążą do zbalansowania bezpieczeństwa narodowego z odpowiedzialnością finansową, wydaje się, że Polska przyjęła niepokojącą …
- Lex Tusk. UE wszczyna postępowania przeciwko Polsce PiS. Czy przez Andrzeja Dudę będą kolejne kary finansowe?Na nic gimnastyka Prezydenta Andrzeja Dudy z nowelizacją ledwo co podpisanej przez niego ustawy. Unia Europejska dostrzega zagrożenia dla praworządności …
- Morawiecki zarzuca Rządowi Morawieckiego i PiS, że przegłosowali niekonstytucyjną ustawę o organizacji pracy Trybunału Julii Przyłębskiej.Trybunał Konstytucyjny ma zbadać, czy Rząd PiS i większość sejmowa przegłosowała, a Andrzej Duda potem podpisał, ustawę o organizacji pracy …