środa 22 maja 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

ZUS brutalniej nęka chorych. Harpagany Uścińskiej przeprowadzają więcej agresywnych kontroli schorowanych ludzi.

21.8K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Zgodnie z informacjami opublikowanymi 24 maja 2023 przez „Rzeczpospolitą”, ZUS oraz Ministerstwo Zdrowia zacieśniają kontrolę nad zwolnieniami lekarskimi. Podkreślają, że osoby posiadające zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy są coraz częściej sprawdzane, a szczególna uwaga poświęcana jest lekarzom, którzy notorycznie wystawiają zwolnienia.

“W pierwszym kwartale 2023 roku przeprowadzono 117,2 tys. kontroli L4, co stanowi wzrost o ponad 5% w porównaniu z poprzednim kwartałem”, informuje “Rzeczpospolita”.

Warto w tym miejscu przypomnieć reportaż naszej redakcji, w którym ujawniliśmy jak ludzie Uścińskiej oszukują schorowanych ludzi, którym kazali czekać na pieniądze za tzw. L4 nawet 180 dni od zakończenia się zwolnienia lekarskiego. tylko wrocławski oddział ZUS kosztem schorowanych ludzi zarobił miliony złotych miesięcznie.

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl w tej sprawie. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas w sprawach ZUS. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl prosimy również o kontakt, jeśli prokuratura wszczęła dochodzenie lub śledztwo wobec ZUS po Twoim zgłoszeniu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub jego pracowników. Opiszemy tę historię.

Dane pokazują nie tylko wzrost liczby przeprowadzanych kontroli, ale również skuteczniejszą identyfikację nadużyć. “O ponad 7 proc. wzrosła liczba decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłków chorobowych”, podkreśla dziennik.

Należy jednak pamiętać, że nieprawidłowości nie dotyczą tylko beneficjentów zwolnień. „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że niepokojące sytuacje są także zauważalne po stronie lekarzy.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że udało im się zidentyfikować 700 medyków, którzy w pierwszym kwartale 2023 roku wystawili co najmniej 30 zwolnień dziennie. W związku z tym resort zdrowia zapowiada wprowadzenie minimalnego czasu, jaki powinien być poświęcony na przeprowadzenie wywiadu lekarskiego z pacjentem.

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich, cytowanego przez dziennik, eliminacja nieprawidłowości jest konieczna zarówno po stronie medyków, jak i ubezpieczonych.

“Szczególnie jeżeli lekarz nie ma bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, przeprowadzony wywiad powinien być tym bardziej szczegółowy. Z pewnością potrzebne jest określenie standardów”, podkreśla Kozłowski.

W kontekście tych obserwacji, wydaje się, że ZUS i Ministerstwo Zdrowia intensyfikują działania mające na celu zminimalizowanie nadużyć związanych z zaświadczeniami o czasowej niezdolności do pracy. Wszystko to ma na celu zabezpieczenie systemu ubezpieczeń społecznych przed potencjalnymi oszustwami i wykorzystaniem.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
77
+1
2
+1
2

7 167 komentarzy “ZUS brutalniej nęka chorych. Harpagany Uścińskiej przeprowadzają więcej agresywnych kontroli schorowanych ludzi.”

  1. Nie znoszę ludzi,którzy sieją nienaść.Wciąż przypominają mi się wyłupiaste oczy “wodza”(małe litery bo to mały człowiek nie tylko wzrostem) i wrzask “wy mordy zdradzieckie…”Obrzydliwe!!!

  2. To że ZUS ściga więcej niż kiedykolwiek to nic dziwnego …składki ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą są cholernie wysokie ..więc ludzie migają się od płacenia , chodzą na zwolnienia , zalegają ,więc mniej wpływa do ZUS …Zusowcy pisiory myślą że gdy podniosą składkę więcej zarobią …a tu gówno …emerytów jest od cholery …ZUS na wypłaty emerytur bierze z budżetu kredyty…ZUS to bankrut i to od dawna …państwo polskie to dno …żyjemy i funkcjonujemy na kredyt a jesteśmy w porównaniu z zachodem nędzarzami ..tam też żyją na kredytach ,ale ich stać , nas nie ! Jaki jest deficyt budżetowy w Polsce ??? Miliardowy!!! Poza tym złodziejstwo PiS jest niebotyczne powiększające dziury budżetowe do monstrualnych rozmiarów…za ich złodziejstwo my płacimy …dlatego cisną …ale gówno im to da …jest trochę nadziei po zmianie rządów i forsa płynąca z Unii ..ale też nie mam pewności czy to wyprostuje polską gospodarkę … PISIORSKIE rządy , niestety dają znać o sobie 😱😱😱

  3. To że ZUS ściga więcej niż kiedykolwiek to nic dziwnego …składki ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą są cholernie wysokie ..więc ludzie migają się od płacenia , chodzą na zwolnienia , zalegają ,więc mniej wpływa do ZUS …Zusowcy pisiory myślą że gdy podniosą składkę więcej zarobią …a tu gówno …emerytów jest od cholery …ZUS na wypłaty emerytur bierze z budżetu kredyty…ZUS to bankrut i to od dawna …państwo polskie to dno …żyjemy i funkcjonujemy na kredyt a jesteśmy w porównaniu z zachodem nędzarzami ..tam też żyją na kredytach ,ale ich stać , nas nie ! Jaki jest deficyt budżetowy w Polsce ??? Miliardowy!!! Poza tym złodziejstwo PiS jest niebotyczne powiększające dziury budżetowe do monstrualnych rozmiarów…za ich złodziejstwo my płacimy …dlatego cisną …ale gówno im to da …jest trochę nadziei po zmianie rządów i forsa płynąca z Unii ..ale też nie mam pewności czy to wyprostuje polską gospodarkę … PISIORSKIE rządy , niestety dają znać o sobie 😱😱😱