piątek 24 marca 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

PFR chce zwrotu udzielonych subwencji tarcz antycovid. Przedsiębiorców windykują Kruk, Intrum i Kaczmarski Inkasso.

2845 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Rozpoczął się proces windykacji przedsiębiorców, którzy skorzystali z PIS-owskich Tarcz Antycovidowych. Firmy, którzy dostali pieniądze w ramach programów „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Firm” oraz „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm” teraz dostają wezwania do ich zwrotu. Niektórzy w części inni w całości. Windykacją zajmują sie firmy windykacyjne Kruk, Intrum i Kaczmarski Inkasso.

O zawarciu umów na windykację PFR poinformował 6 grudnia 2021 roku. W komunikacie na stronie PFR czytamy:

Podpisane umowy dotyczą m.in. prowadzenia w stosunku do beneficjentów Tarczy Finansowej PFR działań restrukturyzacyjnych mających na celu dobrowolne uregulowanie wierzytelności, a także usług monitoringu należności oraz ich dochodzenia (na drodze polubownej i sądowej). Wskazane powyżej firmy działają na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez PFR SA i ich kontakt z wybranymi przedsiębiorcami jest dokonywany na zlecenie PFR.

W przypadkach powzięcia przez Państwa informacji o przekazaniu sprawy do obsługi do wyżej wymienionych firm zachęcamy Beneficjentów do kontaktu z przedstawicielami spółek, z którymi PFR S.A zawarł umowy pod wskazane adresy mailowe oraz numery telefonów w celu ustalenia dogodnego terminu spłaty lub pozyskania informacji o możliwości restrukturyzacji zobowiązania.

W dniu 7 luty 2023 FAKTY TVN zrobiły reportaż o krakowskiej restauracji Hummus Amamamusi, która nie spełniła wymogów subwencji – nie osiągnęła straty 30% tylko 26%. W związku z powyższym PFR działając w imieniu i na rzecz Rządu PiS wezwał firmę do oddania całej subwencji. Windykację zlecił do firmy windykacyjnej.

Nie otworzyliśmy restauracji, nie powiedzieliśmy “a teraz nie ma pandemii, wchodźcie”, tylko, rzeczywiście, bardzo dbaliśmy zarówno o zdrowie naszych klientów, jak i naszych pracowników – zapewnia Katarzyna Pilitowska z restauracji “Hummus Amamamusi” w Krakowie.

Jak podaja Fakty TVN restauratorzy dbali też o to, by dwudziestu pracowników w dwóch lokalach miało pracę. Na ich pensje z pierwszej tarczy dostali 400 tysięcy złotych, z drugiej – 200 tysięcy. Tu zaczęły się problemy. Zasady są takie, że firma, by dostać pieniądze od państwa, musi stracić swoje. Straty były dokładnie określone.

Ta firma tego po prostu wymogu nie spełniła. Był to 30-procentowy spadek, natomiast ta firma wykazała akurat 26-procentowy – mówi Bartosz Marczuk z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Z tarczy 2.0 skorzystało blisko pięćdziesiąt tysięcy firm. Około dziesięciu tysięcy pomoc musi zwrócić. – Blisko 90 procent pieniędzy wypłaconych przedsiębiorcom w tarczy 2.0 to są kwoty bezzwrotne – mówi Bartosz Marczuk.

Sporne cztery procent to w ich przypadku dokładnie osiemnaście tysięcy złotych. Ale to nie tę kwotę muszą teraz oddać. – Będziemy zmuszeni oddać nie te 18 tysięcy, tylko całą kwotę. 235 tysięcy – mówi Zofia Pilitowska.

Tarcza Finansowa PFR 2.0 to program, którego celem była dodatkowa pomoc finansowa dla firm z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z drugą falą COVID-19. W ramach programu 47,6 tys. firm otrzymało 7,1 mld zł wsparcia, dla ochrony ponad 360 tys. pracowników. Szacujemy, że poziom umorzeń Tarczy 2.0 wyniesie 6,3 mld zł, a więc firmy będą musiały oddać ok 800 mln zł – ok. 12% kwoty wypłaconych subwencji.

Cały program Tarcz Finansowych 1.0, 2.0 i Tarczy da Dużych Firm objął 353 tys. przedsiębiorstw, którym za pomocą współpracujących banków PFR wypłacił 73,2 mld zł wsparcia.

Do sprawy będziemy wracać.

Co sądzisz na ten temat?
+1
12
+1
22
+1
21
+1
11
+1
66
+1
2
+1
0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązanie artykuły

Izba Wytrzeźwień głównie na zeszyt. Tylko 16% osób płaci rachunek 340zł za nocleg.

Poważne zmiany w komisji etyki związku windykatorów

Związek windykatorów traci najważniejszych członków

Intrum wycofuje się z przewodnictwa Rady Polskiego Związku Zarządzania Wierzytelnościami?

UOKiK tłumaczy się NIK tak jak niesłusznie karani przedsiębiorcy tłumaczyli się Urzędowi

Poprzednie
Następne

2806 odsłon

Izba Wytrzeźwień głównie na zeszyt. Tylko 16% osób płaci rachunek 340zł za nocleg.

Jak podaje TokFM.pl szczecińska Izba Wytrzeźwień wystawia rachunki 340zł za nocleg. Problem w tym, że potem tylko 16% wystawionych rachunków jest spłacanych, reszta jest nieściągalna. Jak podają dziennikarze Izba ma już 1,5 miliona złotych nieściągniętych długów.

Radio wyjaśnia, że Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień – bo tak teraz nazywa się oficjalnie izba wytrzeźwień w Szczecinie – mieści się w budynku przy ulicy Dąbrowskiego. Trafiają tam ci, którzy są nietrzeźwi i swoim zachowaniem albo zakłócają porządek, albo znajdują się w stanie zagrażającym ich życiu lub zdrowiu. Pacjentów przywozi policja albo straż miejska.

Nadto dziennikarze ustalili:

Pacjent – po dowiezieniu na Dąbrowskiego – najpierw jest badany przez lekarza. Ma też mierzony poziom alkoholu i w miarę możliwości przeprowadzany jest z nim wywiad. Jeżeli na coś choruje albo się uskarża, dostanie leki. Potem jego rzeczy trafiają do depozytu, a pacjent do sali, gdzie może przebywać maksymalnie 24 godziny, aby dojść do siebie. Przepisy nie pozwalają na dłuższą izolacje, ale z drugiej strony doba to czas, w którym każdy trzeźwieje.

Cena pobytu obejmuje nocleg, opiekę, a do picia tylko wodę. To plotka, że w cenie pobytu jest śniadanie albo kawa na “dzień dobry”. Takich rzeczy nie ma. To nie hotel.

Bez względu na to, jak przebiega pobyt, kończy się on w momencie, kiedy badanie wykaże stan 0,00 promila. Pacjent opuszcza wtedy salę, a ostatnim akcentem jego pobytu jest wystawienie rachunku na kwotę 343 złotych z terminem płatności 14 dni.

Kasy w Centrum Profilaktyki Uzależnień nie ma. Nie ma też terminala płatniczego. Pozostaje więc przelew na konto, których “nikt” nie wykonuje.

Dane z zeszłego roku pokazują, że za swój pobyt i trzeźwienie w izbie zapłaciło zaledwie 16 proc. goszczących w niej pacjentów – informuje Marta Kufel z Centrum Informacji Urzędu Miejskiego w Szczecinie. Czyli średnio płaci zaledwie co szósty. Reszta o sprawie zapomina. Stąd kwota zaległości na koniec 2022 roku przekroczyła 1,5 miliona złotych.

Przeterminowane należności trafiają do windykacji Urzędu Miasta w Szczecinie. A ta łatwa nie jest, bo gros pacjentów to osoby uzależnione od alkoholu, które nie pracują, nie mają dochodów. Często też są to osoby bezdomne, od których egzekwowanie pieniędzy jest nierealne.

Można bezpiecznie domniemać, że 16% spłacalności rachunków za nocleg w Izbie Wytrzeźwień w Szczecinie odzwierciedla spłacalność w skali całego kraju. W innych miastach powinno być podobnie.

Do sprawy będziemy wracać.

1 komentarz “Izba Wytrzeźwień głównie na zeszyt. Tylko 16% osób płaci rachunek 340zł za nocleg.”

  1. No to wiadomo, że tam głównie patola z komornikami ląduje, więc nawet jak dadzą do komorasa to i tak nic nie odzyska i umorzy. To policja która tam wywozi ludzi powinna być obciążana kosztem noclegu i sama dochodzić potem przez komornika od pijaka zwrotu opłaty

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tymczasem na Twitterze:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od wielu lat ma reputację gorszą od piramid finansowych. Prawdopodobnie Amber Gold i GetBack cieszą się większym zaufaniem, nawet dzisiaj, niż ZUS i osoby w nim pracujące.
https://www.czasfinansow.pl/zus-neka-udrecza-przesladuje-poniza-i-zniewaza-przedsiebiorcow-glownie-kobiety/

Fikcja doręczenia pozwu nadal obowiązuje. Tylko jest bardziej skomplikowana. https://www.czasfinansow.pl/fikcja-doreczenia-pozwu-nadal-obowiazuje-tylko-jest-bardziej-skomplikowana/

Europosłowie PiS nie chcą rezygnować dla Polski z europejskich pensji, emerytur i dodatków finansowych https://www.czasfinansow.pl/europoslowie-pis-nie-chca-rezygnowac-dla-polski-z-europejskich-pensji-emerytur-i-dodatkow-finansowych/

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły