czwartek 13 czerwca 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Kazimierz Marcinkiewicz skazany na prace społeczne za niepłacenie alimentów. Prawnik komentuje.

2766 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Kazimierz Marcinkiewicz ostro skomentował wyrok nakazowy jaki otrzymał za niepłacenie alimentów. Zarzuca Sądowi, że skazano go bez rozprawy. Prawnik Piotr Kaszewski komentuje, że od każdego wyroku nakazowego można się odwołać – wystarczy napisać jedno zdanie sprzeciwu i nadać je na poczcie do Sądu w terminie 7 dni od daty odebrania wyroku. Wtedy wyrok ulega unieważnieniu i odbywa się zwykły proces.

Przed dwoma tygodniami, sąd rejonowy w Warszawie skazał Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i na wykonywanie prac społecznych. Wyrok bardzo nie spodobał się byłemu premierowi. Uważa, że chodzi tutaj o kwestie polityczne. Na Instagramie opublikował post w tej sprawie.

Rozwód po polsku. Trzy lata małżeństwa, dwa lata separacji, cztery lata rozwodu, 13 lat utrzymywania dorosłej osoby. Dożywotnie alimenty. Kapturowy PiS-owski proces o unikanie w ciągu 30 dni. Kapturowy PiS-owski sędzia lub sędzina odbiera prawo do jakiejkolwiek obrony. Wyrok sześć miesięcy, za podobno dziesięć miesięcy niepłacenia. Prawo i Sprawiedliwość to cywilizacja Kaczyńskiego i Ziobry. A jeszcze powinienem dodać coś o Dudzie. Mam to w dowodzie – ogłosił.

TVP.info ogłosiło, że jak wynika z ich nieoficjalnych ustaleń, sąd uznał Kazimierza Marcinkiewicza winnym uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony w okresie od 22 listopada 2021 roku do 18 listopada 2022 roku. Sąd orzekł, że były premier “spowodował zaległość stanowiącą równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych”.

Sąd skazał Kazimierza M. na karę sześciu miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania prac społecznych w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Były premier musi też zapłacić 320 zł na rzecz Skarbu Państwa za koszty postępowania – poinformował portal.

“Fakt” skontaktował się z mecenasem Piotrem Kaszewiakiem, znanym ze “Sprawy dla reportera”, który tak skomentował wpis byłego premiera:

Wypowiedź pana oskarżonego jest co najmniej niemądra. Wydanie wyroku nakazowego w takiej sprawie jest zupełnie standardowym i zgodnym z przepisami postępowaniem sądu i nie ma nic wspólnego z polityką. Jeśli oskarżony nie zgadza się z wyrokiem i wniesie na piśmie sprzeciw (de facto jednozdaniowe pismo zgodnie z załączonym do wyroku pouczeniem sądu), wyrok straci moc, zaś sąd rozpozna sprawę na zasadach ogólnych – powiedział mecenas.

Mogę powołać się na dziesiątki spraw, w których brałem udział jako obrońca lub pełnomocnik (po stronie oskarżonych lub pokrzywdzonych), w których taka właśnie procedura była stosowana. Zważywszy, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, nie ma podstaw, aby oczekiwać od sądu, że w przypadku osoby publicznej stosowane będą inne standardy niż te, które wynikają z przepisów – dodaje prawnik. – kontynuuje prawnik dla FAKT-u

Nie posiadamy informacji czy Kazimierz Marcinkiewicz złożył sprzeciw od wyroku w terminie zawitym. Do sprawy będziemy wracać.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
21
+1
11
+1
66
+1
2
+1
0

6 komentarzy “Kazimierz Marcinkiewicz skazany na prace społeczne za niepłacenie alimentów. Prawnik komentuje.”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Poprzednie
Następne

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły