piątek 8 grudnia 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Dominik Wojtasiak z ZUS dla CzasFinansów.pl: ZUS nie pozwał ani nie oskarżył o zniesławienie Sławomira Mentzena za nazwanie organu piramidą finansową

21.7K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Sławomir Mentzen z Konfederacji nazwał Zakład Ubezpieczeń Społecznych piramidą finansową. Pisaliśmy o tym 28 kwietnia 2023 roku. Dzisiaj, 16 maja 2023 Dyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego w ZUS Dominik Wojtasiak poinformował naszą redakcję, w odpowiedzi na złożony wniosek o informację publiczną, że ZUS nie złożył przeciwko Sławomirowi Mentzenowi ani pozwu o naruszenie dóbr osobistych, ani aktu oskarżenia za zniesławienie.

Nasi informatorzy zatrudnieni w ZUS, mający kontakty z Prezes ZUS Gertrudą Uścińską oraz Dyrektorem Departamentu Legislacyjno-Prawnego Dominikiem Wojtasiakiem, twierdzili jeszcze w kwietniu 2023, że Prezes ZUS nie zamierza walczyć o dobre imię ZUS i nie zamierza składać pozwów przeciwko Sławomirowi Mentzenowi za jego wypowiedzi. Czy to znaczy, że dyrektor ZUS i prezes ZUS uznają te wypowiedzi za prawdziwą ocenę reputacji organu rentowego? Aby mieć w tej sprawie pewność złożyliśmy do ZUS jako redakcja zapytanie i 16 maja 2023 otrzymaliśmy od Dominika Wojtasiaka z ZUS potwierdzenie, że nie został złożony ani pozew cywilny, ani akt oskarżenia za zniesławienie.

Zapytaliśmy też czy ZUS ma zamiar taki pozew lub akt oskarżenia złożyć, ale Dominik Wojtasiak odpowiedział, że zamiary organu administracji publicznej nie mieszczą się w definicji informacji publicznej.

Przypomnijmy film, który Sławomir Mentzen opublikował w dniu 27 kwietnia 2023 roku, w którym nazywa ZUS piramidą finansową.

W dniu 28 kwietnia 2023 opublikował wpis, w którym potwierdził swoje stanowisko wobec oceny organu rentowego:

Jeżeli przekazywane nam przez informatorów stanowisko Prezes ZUS oraz Dyrektora Departamentu Legislacyjno-Prawnego się potwierdzą i organ rzeczywiście zgadza się z nazywaniem siebie piramidą finansową to będzie to publiczne przyzwolenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do używanie takich określeń wobec tego przedsiębiorstwa.

W świetle prawa polskiego, dostęp do informacji publicznej jest zasadą fundamentalną, której celem jest umożliwienie obywatelom wglądu w działania instytucji publicznych. Dominik Wojtasiak, Dyrektor departamentu legislacyjno-prawnego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, podkreśla jednak, że istnieją pewne granice dotyczące zakresu i charakteru informacji, które mogą być udostępniane jako informacja publiczna.

W odpowiedzi na wniosek złożony 30 kwietnia 2023 roku, Wojtasiak wyjaśnia, że informacje żądane przez wnioskodawcę nie stanowią informacji publicznej. Powołując się na przepisy ustawy z 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej, Dyrektor ZUS stwierdza, że zapytania dotyczące planów i stanowiska ZUS wobec wypowiedzi Sławomira Mentzena nie podlegają udostępnieniu.

Wojtasiak powołuje się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 września 2021 roku, który wyjaśnia, co może być uznane za informację publiczną. Informacja publiczna, zgodnie z tym orzeczeniem, to każda wiadomość wytworzona lub odnoszona do władz publicznych lub innych podmiotów wykonujących funkcje publiczne, dotycząca sfery istniejących już danych i faktów. Nie stanowi jednak informacji publicznej sam zamiar organu, jeżeli nie znalazł on odzwierciedlenia w dokumentach wytworzonych przez organ.

Wojtasiak powołuje się również na szereg orzeczeń sądów administracyjnych, które potwierdzają ten pogląd. Zgodnie z wyrokami sądów, informacja publiczna powinna istnieć w formie utrwalonej w chwili złożenia wniosku i odnosić się do istniejącego już stanu rzeczy, do czynności już dokonanych przez podmiot zobowiązany. Wniosek zawierający pytania o zdarzenia przyszłe lub jeszcze nie nastąpiły, a także wniosek z żądaniem wydania stanowiska w konkretnej sprawie, nie dotyczy informacji publicznej.

Wojtasiak podkreśla, że ustawa o dostępie do informacji publicznej nie jest narzędziem umożliwiającym wnioskowanie o każdą informację. Zakres przedmiotowy ustawy obejmuje dostęp tylko do informacji publicznej, a nie publiczny dostęp do wszelkich informacji. Wyjaśnienia, motywacje i tłumaczenia organu nie są objęte zakresem przedmiotowym ustawy i jako takie nie podlegają udostępnieniu.

Z powyższego wprost wynika, że na dzień udzielenia odpowiedzi redakcji Czasfinansów.pl przez Dyrektora Departamentu Legislacyjno-Prawnego czyli Dominika Wojtasiaka ani pozew, ani akt oskarżenia nie został złożony. Podsumowując, wniosek z dnia 30 kwietnia 2023 roku nie dotyczy informacji publicznej, ponieważ nie dotyczy on istniejącej informacji. W kontekście ustawy o dostępie do informacji publicznej, wniosek o udzielenie informacji o zamierzeniach i wyjaśnieniach ZUS w konkretnej sprawie nie mieści się w pojęciu informacji publicznej.

Należy podkreślić, że organ może zmienić zdanie i uznać, że nazywanie przez Sławomira Mentzena ZUS piramidą finansową, a co za tym idzie organizacją przestępczą, jednak narusza dobra osobiste organu i go zniesławia. Skoro jednak do tej pory Prezes ZUS, ani Dyrektor ZUS który odpisał na pismo naszej redakcji nie uznali, że takie określenia godzą w reputację i wizerunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to najwyraźniej nie mają nic przeciwko takiej nomenklaturze. Jeśli coś się zmieni to Was o tym poinformujemy.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

1 komentarz “Dominik Wojtasiak z ZUS dla CzasFinansów.pl: ZUS nie pozwał ani nie oskarżył o zniesławienie Sławomira Mentzena za nazwanie organu piramidą finansową”

  1. no to teraz co miesiąc zapytanie prasowe do Wojtasiuka czy juz pozwali lub oskarżyli mentzena aby można było wiedzieć czy Wojtasiakowi dalej nie przeszkadza że pracuje w piramidzie finansowej 🙂

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

ZUS uśmiercił kobietę. Tłumaczy się, że przez pomyłkę, ale czy można ZUS-owi wierzyć? Co na to Urząd Ochrony Danych Osobowych?

Afera ZUS: Pracownicy ZUS skarżą się do związków zawodowych na łamanie praw pracowniczych i oszukiwanie ich przez dyrekcję wrocławskiego ZUS!

Tylko w CzasFinansów – Naczelnik ZUS Jolanta Marszał: nie są ważne dla ZUS terminy zawite decyzji i postanowień. Odwołania wniesione po terminie uchylają prawomocność decyzji do czasu wyroku Sądu.

Naczelnik ZUS Marcin Madaliński – kim jest kontrowersyjny szef ZUS, któremu czytelnicy i internauci zarzucają łamanie prawa – mamy informacje z ZUS!

ZUS w 2022 umorzy miliard złotych długu za nieopłacane składki wobec górników

Wrocławski ZUS kolejny raz przyłapany na oszukiwaniu i nękaniu chorych? Pieniędzy za L4 za maj we wrześniu raczej nie zobaczysz.

Siewcy hejtu. Rzecznik ZUS wygaduje głupoty. Tym razem w imieniu organu szkaluje za referendum Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa. Znowu.

Tylko w Czas Finansów: na wrocławski ZUS wpływały zawiadomienia o przestępstwach, zarówno na instytucję, jak i na pracowników

Strajk w ZUS. Przestępcy w ZUS? Mobbing w oddziałach ZUS? Sędzia z Sądu Rejonowego Wrocław Krzyki VII Wydziału Karnego Izabela Krupa zachęca do zawiadomień

Poprzednie
Następne

24.2K odsłon

News CzasFinansów.pl: Prezes ZUS Gertruda Usćińska z końcem roku kończy pracę dla Zakładu!

CzasFinansów.pl nieoficjalnie się dowiedział ze źródeł związanych z Departamentem Legislacyjno-Prawnym centrali ZUS oraz ze źródeł zbliżonych do środowiska dyrekcji wrocławskiego oddziału organu rentowego, że Gertruda Uścińska skończy kadencję Prezesa i pracę dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z końcem tego roku.

Jeśli wierzyć plotkom to Gertruda Uścińska przewidywała koniec rządów PiS i sama miała zabiegać u Premiera Mateusza Morawieckiego, jeszcze przed wyborami, aby przyjął jej rezygnację. Według niepotwierdzonych i nieoficjalnych informacji Premier miał ją wtedy przekonać by została na stanowisku do końca roku ponieważ jej odejście przed wyborami może zostać źle odebrane i wpłynąć na ich wynik.

Próbowaliśmy uzyskać potwierdzenie już zaprzeczenie tej plotki w ZUS, ale organ nie odpowiada na nasze emaile, a gdy dzwoniliśmy do rzecznika ZUS to nikt nie odebrał. W tej sprawie złożyliśmy jednak wniosek o informacje publiczną i wniosek o wypowiedzenie się przez ZUS – gdy tylko otrzymamy jakieś informację to Wam powiadomimy.

O reakcje na ten news zapytaliśmy pracowników wrocławskiego ZUS. Prosili nas o anonimowość ponieważ jak twierdzą, za kontakty z prasą związaną z naszym tytułem prasowym pracownicy organu są straszeni konsekwencjami dyscyplinarnymi. Nasz rozmówca twierdzi, że centrala ZUS straszy pracowników naszą redakcją i grozi im zwolnieniami. W strachu przed mobbingiem i stratą pracy nie chcą się wypowiadać, ale dano nam do zrozumienia, że przynajmniej we wrocławskich oddziałach mają nadzieję, że ta plotka okaże się prawdą.

Wydaje się oczywiste, że po zmianie władzy Gertruda Uścińska i tak straci stanowisko. Póki co wiadomość należy traktować jako plotkę.

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl w tej sprawie. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas w sprawach ZUS. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl prosimy również o kontakt, jeśli prokuratura wszczęła dochodzenie lub śledztwo wobec ZUS po Twoim zgłoszeniu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub jego pracowników. Opiszemy tę historię.

Zobacz nasz film na Youtube:

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły