czwartek 8 czerwca 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Dominik Wojtasiak z ZUS dla CzasFinansów.pl: ZUS nie pozwał ani nie oskarżył o zniesławienie Sławomira Mentzena za nazwanie organu piramidą finansową

21.7K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Sławomir Mentzen z Konfederacji nazwał Zakład Ubezpieczeń Społecznych piramidą finansową. Pisaliśmy o tym 28 kwietnia 2023 roku. Dzisiaj, 16 maja 2023 Dyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego w ZUS Dominik Wojtasiak poinformował naszą redakcję, w odpowiedzi na złożony wniosek o informację publiczną, że ZUS nie złożył przeciwko Sławomirowi Mentzenowi ani pozwu o naruszenie dóbr osobistych, ani aktu oskarżenia za zniesławienie.

Nasi informatorzy zatrudnieni w ZUS, mający kontakty z Prezes ZUS Gertrudą Uścińską oraz Dyrektorem Departamentu Legislacyjno-Prawnego Dominikiem Wojtasiakiem, twierdzili jeszcze w kwietniu 2023, że Prezes ZUS nie zamierza walczyć o dobre imię ZUS i nie zamierza składać pozwów przeciwko Sławomirowi Mentzenowi za jego wypowiedzi. Czy to znaczy, że dyrektor ZUS i prezes ZUS uznają te wypowiedzi za prawdziwą ocenę reputacji organu rentowego? Aby mieć w tej sprawie pewność złożyliśmy do ZUS jako redakcja zapytanie i 16 maja 2023 otrzymaliśmy od Dominika Wojtasiaka z ZUS potwierdzenie, że nie został złożony ani pozew cywilny, ani akt oskarżenia za zniesławienie.

Zapytaliśmy też czy ZUS ma zamiar taki pozew lub akt oskarżenia złożyć, ale Dominik Wojtasiak odpowiedział, że zamiary organu administracji publicznej nie mieszczą się w definicji informacji publicznej.

Przypomnijmy film, który Sławomir Mentzen opublikował w dniu 27 kwietnia 2023 roku, w którym nazywa ZUS piramidą finansową.

W dniu 28 kwietnia 2023 opublikował wpis, w którym potwierdził swoje stanowisko wobec oceny organu rentowego:

Jeżeli przekazywane nam przez informatorów stanowisko Prezes ZUS oraz Dyrektora Departamentu Legislacyjno-Prawnego się potwierdzą i organ rzeczywiście zgadza się z nazywaniem siebie piramidą finansową to będzie to publiczne przyzwolenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do używanie takich określeń wobec tego przedsiębiorstwa.

W świetle prawa polskiego, dostęp do informacji publicznej jest zasadą fundamentalną, której celem jest umożliwienie obywatelom wglądu w działania instytucji publicznych. Dominik Wojtasiak, Dyrektor departamentu legislacyjno-prawnego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, podkreśla jednak, że istnieją pewne granice dotyczące zakresu i charakteru informacji, które mogą być udostępniane jako informacja publiczna.

W odpowiedzi na wniosek złożony 30 kwietnia 2023 roku, Wojtasiak wyjaśnia, że informacje żądane przez wnioskodawcę nie stanowią informacji publicznej. Powołując się na przepisy ustawy z 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej, Dyrektor ZUS stwierdza, że zapytania dotyczące planów i stanowiska ZUS wobec wypowiedzi Sławomira Mentzena nie podlegają udostępnieniu.

Wojtasiak powołuje się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 września 2021 roku, który wyjaśnia, co może być uznane za informację publiczną. Informacja publiczna, zgodnie z tym orzeczeniem, to każda wiadomość wytworzona lub odnoszona do władz publicznych lub innych podmiotów wykonujących funkcje publiczne, dotycząca sfery istniejących już danych i faktów. Nie stanowi jednak informacji publicznej sam zamiar organu, jeżeli nie znalazł on odzwierciedlenia w dokumentach wytworzonych przez organ.

Wojtasiak powołuje się również na szereg orzeczeń sądów administracyjnych, które potwierdzają ten pogląd. Zgodnie z wyrokami sądów, informacja publiczna powinna istnieć w formie utrwalonej w chwili złożenia wniosku i odnosić się do istniejącego już stanu rzeczy, do czynności już dokonanych przez podmiot zobowiązany. Wniosek zawierający pytania o zdarzenia przyszłe lub jeszcze nie nastąpiły, a także wniosek z żądaniem wydania stanowiska w konkretnej sprawie, nie dotyczy informacji publicznej.

Wojtasiak podkreśla, że ustawa o dostępie do informacji publicznej nie jest narzędziem umożliwiającym wnioskowanie o każdą informację. Zakres przedmiotowy ustawy obejmuje dostęp tylko do informacji publicznej, a nie publiczny dostęp do wszelkich informacji. Wyjaśnienia, motywacje i tłumaczenia organu nie są objęte zakresem przedmiotowym ustawy i jako takie nie podlegają udostępnieniu.

Z powyższego wprost wynika, że na dzień udzielenia odpowiedzi redakcji Czasfinansów.pl przez Dyrektora Departamentu Legislacyjno-Prawnego czyli Dominika Wojtasiaka ani pozew, ani akt oskarżenia nie został złożony. Podsumowując, wniosek z dnia 30 kwietnia 2023 roku nie dotyczy informacji publicznej, ponieważ nie dotyczy on istniejącej informacji. W kontekście ustawy o dostępie do informacji publicznej, wniosek o udzielenie informacji o zamierzeniach i wyjaśnieniach ZUS w konkretnej sprawie nie mieści się w pojęciu informacji publicznej.

Należy podkreślić, że organ może zmienić zdanie i uznać, że nazywanie przez Sławomira Mentzena ZUS piramidą finansową, a co za tym idzie organizacją przestępczą, jednak narusza dobra osobiste organu i go zniesławia. Skoro jednak do tej pory Prezes ZUS, ani Dyrektor ZUS który odpisał na pismo naszej redakcji nie uznali, że takie określenia godzą w reputację i wizerunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to najwyraźniej nie mają nic przeciwko takiej nomenklaturze. Jeśli coś się zmieni to Was o tym poinformujemy.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

1 komentarz “Dominik Wojtasiak z ZUS dla CzasFinansów.pl: ZUS nie pozwał ani nie oskarżył o zniesławienie Sławomira Mentzena za nazwanie organu piramidą finansową”

  1. no to teraz co miesiąc zapytanie prasowe do Wojtasiuka czy juz pozwali lub oskarżyli mentzena aby można było wiedzieć czy Wojtasiakowi dalej nie przeszkadza że pracuje w piramidzie finansowej 🙂

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Przestępcy z ZUS: CBA kieruje zawiadomienie do prokuratury na byłego prezesa ZUS, członka zarządu, dyrektora i naczelnika

Przestępcy z ZUS: kolejne przestępstwo pracowników ZUS na przetwarzaniu danych osobowych

ZUS nęka, udręcza, prześladuje, poniża i znieważa przedsiębiorców, głównie kobiety?

ZUS na celowniku Urzędu Ochrony Danych Osobowych za łamanie RODO i błędy przy przetwarzaniu danych

Zusowski rodobandytyzm? Kolejny wyciek danych osobowych z winy pracowników Zakładu. Chodzi o ZUS PUE.

Radca Prawny wrocławskiego ZUS Rafał Skarul pozwany za kłamstwa w pismach procesowych. Rzecznik Dyscyplinarny prowadzi dochodzenie.

ZUS rocznie wydaje 50 milionów na pensje dla zatrudnianych radców prawnych, a jednocześnie wydaje miliony na zewnętrze kancelarie adwokackie

Tylko w Czas Finansów: na wrocławski ZUS wpływały zawiadomienia o przestępstwach, zarówno na instytucję, jak i na pracowników

ZUS ma problem. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw będzie mógł występować przed sądami broniąc przedsiębiorców!

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Przyjazny urząd ZUS do chorych Ślązaków: oddajcie zasiłki chorobowe wy oszuści!

ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zdecydował zainwestować w nowoczesne technologie do monitorowania zwolnień chorobowych, co wywołuje kontrowersje wśród lekarzy i pacjentów. Organ właśnie oskarżył mieszkańców Śląska o to, że są oszustami, którzy wyłudzają świadczenia chorobowe. Jako dowód ZUS wskazuje dane o ilości i kwotach cofniętych ostatnio świadczeń. Na pierwszy rzut oka oskarżenie pracowników ZUS wydaje się być poważne, ale pamiętajmy, że jak nazwał ZUS Sławomir Mentzen – ta piramida finansowa (na marginesie ZUS poinformował redakcję CzasFinansow.pl, że nie pozwał ani nie oskarżył Mentzena o zniesławienie za tę wypowiedź – szuka pieniędzy, więc – co też ujawnili dziennikarze SpidersWeb w czerwcu 2019 ludzie Gertrudy Uścińskiej dostali polecenie wydawania szkodliwych i krzywdzących schorowanych ludzi decyzji z założeniem, żeby się odwoływali do Sądów to zobaczą jak sobie poradzą. Te dane mogą być nierzetelne.

W samym województwie śląskim, blisko połowa skontrolowanych przez ZUS przypadków wykorzystywała zwolnienie chorobowe niezgodnie z jego celem. Zakład postanowił wziąć pod lupę lekarzy i pacjentów, wykorzystując nowoczesną technologię w celu wykrycia ewentualnych nadużyć. “System za pomocą specjalnego algorytmu może wskazać, które zwolnienie budzi wątpliwości” – informuje Polsat News. Jednak na ile skuteczne są te kontrole? Czy technologia zastąpi ludzki osąd?

Podczas pierwszego kwartału tego roku, spośród 117 tys. kontrolowanych zwolnień, tylko niecałe 8 tys. zakończyło się decyzją o wstrzymaniu wypłat – mówi Grzegorz Dyjak z ZUS. Wydaje się, że efektywność tych kontroli jest niska, biorąc pod uwagę ogromne nakłady na nowoczesną technologię. To zatrważające, jak łatwo ZUS może teraz wstrzymać wypłatę, opierając się na algorytmach, które mogą być zawodne. W końcu, pacjenci, którzy naprawdę potrzebują wsparcia, mogą być pokrzywdzeni przez te działania.

Według ustawy, ZUS ma obowiązek kontrolować wykorzystanie zwolnień lekarskich oraz orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy. W tym kontekście, warto zwrócić uwagę na to, jak ZUS prowadzi te kontrole. Zgodnie z relacjami, kontrolerzy ZUS sprawdzają, czy osoba na zwolnieniu nie wykonuje czynności niezgodnych z zaleceniami lekarza. Może to obejmować różne czynności, które niekoniecznie przeszkadzają w powrocie do zdrowia. Wiele osób na zwolnieniu lekarskim wykonuje lekkie prace w domu, które nie przeszkadzają w powrocie do zdrowia, ale mogą zostać źle zinterpretowane przez kontrolerów ZUS.

Dodatkowo, wyniki kontroli ZUS w województwie śląskim są niepokojące. Około 400 mieszkańców musi zwrócić zasiłki chorobowe na kwotę przekraczającą 714 tys. zł. W mieście Rybnik, 181 osób musi zwrócić swój zasiłek, a łączna kwota zwrotu to 335 tys. zł. Jest to poważne obciążenie dla osób, które już i tak borykają się z problemami zdrowotnymi.

Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS, przypomina, że kontrolę zwolnień lekarskich mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 ubezpieczonych. Czy to nie jest próba przerzucenia odpowiedzialności na pracodawców? Czy pracodawcy mają odpowiednie narzędzia do przeprowadzania takich kontroli? Przede wszystkim, czy mają oni kompetencje do oceny stanu zdrowia swoich pracowników?

Wszystko wskazuje na to, że nowoczesne technologie używane przez ZUS mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Mogą one prowadzić do fałszywych pozytywnych wyników, które zmuszają pacjentów do zwracania zasiłków, które są im potrzebne do pokrycia kosztów leczenia. Zamiast inwestować w technologię, która prowadzi do większej liczby kontroli, ZUS powinien skupić się na inwestycjach w lepszą opiekę zdrowotną dla polskich obywateli. W końcu, to oni są najważniejsi.

Zdjęcie ilustracyjne, bez związku z artykułem.

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna egzekucja komornicza getback groźby karalne hejt igor stachowiak Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński justyna kłoczko kara za naruszenia ograniczeń obywatelskich Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus Michał Woś minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Piotr Burtowski PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska strajk kobiet Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska Sędzia Joanna Żelazny tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów urząd skarbowy Vladimir Putin wierzytelności windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu ZUS PUE ZUS we Wrocławiu

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły