sobota 30 września 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Zamach Sądu Administracyjnego na PiS i kopalnię Turów. To kolejny atak po TSUE. Oczywiście w opinii PiS

21.6K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Turów, strategiczna kopalnia węgla brunatnego w Polsce, znów jest w centrum kontrowersji. Anna Zalewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, informuje o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który decyduje o zawieszeniu działalności tej kluczowej dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego kopalni. Decyzję, wydaną na wniosek ekologów z Niemiec i Czech, Zalewska ogłosiła w mediach społecznościowych. Wydaje się, że walka o przyszłość Turów trwa.

Spory wokół kopalni Turów nie są niczym nowym. Początkowo, Czechy próbowały wstrzymać wydobycie w kopalni. W odpowiedzi na to, we wrześniu 2021 roku, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tysięcy euro dziennie za nieprzerwanie działający zakład. To zdarzenie było wynikiem pozwu, który Czechy złożyły przeciwko Polsce.

Po osiągnięciu porozumienia między polskim rządem a Pragą, władze niemieckiego miasta Żytawy złożyły pozew przeciwko kopalni Turów. Gdy pierwsza próba nie przyniosła rezultatów, lokalni politycy zdecydowali się na kolejną próbę. Zarzucali, że decyzja środowiskowa, niezbędna do kontynuacji wydobycia przez kopalnię w Turów, nie była jeszcze prawnie wiążąca. Twierdzili także, że nie zostali poinformowani o decyzji dotyczącej przedłużenia koncesji na wydobycie.

Obawy Żytawy dotyczą potencjalnych skutków eksploatacji zasobów przez polskich górników. Lokalne władze obawiają się, że miasto może obniżyć się nawet o jeden metr. Dodatkowe zarzuty dotyczą zanieczyszczenia wód gruntowych, emisji drobnych pyłów i hałasu. Jest też kwestia, czy polska strona wzięła pod uwagę rekultywację pozostałego otworu po zakończeniu wydobycia węgla.

Nie jest jasne, jakie będą dalsze konsekwencje decyzji o zawieszeniu działalności kopalni Turów. Jest to jednak pewne, że kontrowersje wokół tej strategicznej dla Polski kopalni węgla brunatnego będą trwać. Biorąc pod uwagę trudności związane z zarządzaniem tą sytuacją, niezbędne jest dalsze negocjacje i kompromisy, które mogą prowadzićdo zrównoważonego rozwiązania zadowalającego wszystkie zainteresowane strony.

Kopalnia Turów odgrywa kluczową rolę dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego, ale jej działalność musi być równoważona z uwzględnieniem konieczności ochrony środowiska i spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski. To jest wyzwanie, z którym Polska musi się zmierzyć, równocześnie dbając o swoje strategiczne interesy energetyczne i utrzymując dobre relacje z sąsiadami.

W obliczu tych wyzwań, Polska musi szukać innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na eksploatację zasobów węgla brunatnego w sposób zrównoważony. Może to obejmować inwestycje w technologie niskoemisyjne, które pozwolą na ekstrakcję węgla przy minimalnym wpływie na środowisko, jak również podejmowanie działań mających na celu minimalizowanie skutków działalności kopalni dla lokalnych społeczności.

Kwestia Turów jest tylko jednym z wielu wyzwań, z jakimi Polska musi się zmierzyć, aby zrównoważyć swoje strategiczne interesy energetyczne z koniecznością ochrony środowiska. Jak pokazuje historia Turów, jest to złożony problem, który wymaga zrównoważonego i wnikliwego podejścia.

Polska musi kontynuować dialog z Niemcami i Czechami, aby znaleźć rozwiązanie, które zaspokoi potrzeby wszystkich stron. Może to obejmować negocjacje na temat warunków eksploatacji kopalni, jak również dalszą współpracę w dziedzinie ochrony środowiska i rekultywacji terenów po wydobyciu.

Pomimo obecnych wyzwań, Polska ma szansę pokazać, że jest zdolna do prowadzenia zrównoważonej i odpowiedzialnej polityki energetycznej. Sukces w tej dziedzinie będzie wymagał jednak ciągłych wysiłków, skoordynowanych działań i gotowości do kompromisów.

Jedno jest pewne: przyszłość Turów i innych polskich kopalń węgla brunatnego będzie tematem intensywnych dyskusji i negocjacji w nadchodzących miesiącach i latach. To, jak Polska poradzi sobie z tym wyzwaniem, będzie miało długotrwałe konsekwencje dla jej bezpieczeństwa energetycznego i relacji z sąsiadami

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin wierzytelności windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

PiS może pozorować przed Komisją Europejską działania wypełniające jej nakazy dotyczące Izby Dyscyplinarnej

CzasFinansów ostrzegał jako jeden z pierwszych o wycieku danych związanych z bankami. Po ING karty blokują Santander oraz Millennium

Sędzia Andrzej Michór: dziennikarze mogą pomawiać i zniesławiać, są usprawiedliwieni działaniem w interesie publicznym

Lech Wałęsa podejrzany o składanie fałszywych zeznań w sprawie TW Bolek?

Dead Island 2 – kontynuacja gry o zombie ma zostać znów ogłoszona po wakacjach

Udawał trzy lata adwokata. Trzy lata robił idiotów z Sędziów – żaden się nie połapał

Stawki adwokackie w 2023

Rada Polskiej Agencji Kosmicznej o dobrowolnych składach ZUS: Rząd PiS nie planuje takiego rozwiązania.

Prokuratura znów uderza w Najwyższą Izbę Kontroli. Zatrzymano dyrektora NIK pod zarzutem nakłaniania szefową KAS do wyjawienia informacji o śledztwie w sprawie Mariana Banasia.

Poprzednie
Następne

24.1K odsłon

Ścigany – Ziobro upublicznia wizerunek kierowcy BMW – poszukiwany zbiegł!

Zbigniew Ziobo kazał upublicznić wizerunek 31-latka, który brał udział w tragicznym wypadku na A1. Mężczyzna jest poszukiwany – rodzina obiecała Prokuraturze, że kierowca stawi się na przesłuchanie, ale okazało się, że uciekł i przepadł. Ziobro chce by postawić mu zarzuty zabójstwa z zamiarem ewentualnym za czyn z 16 września 2023. Dziś, 29 września 2023, mężczyzna prawdopodobnie uciekł z kraju, a być może i z Europy.

Kilka godzin temu Zbigniew Ziobro ogłosił na konferencji prasowej:

Prokurator zarządził zatrzymanie podejrzanego w tym momencie, kiedy wydał też postanowienie o ogłoszeniu zarzutów popełnienia przestępstwa spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, oraz wystąpił do sądu o tymczasowy areszt – przekazał Ziobro.

Rodzina kierowcy zapewnia, że kierowca stawi się przed oblicze wymiaru sprawiedliwości, natomiast prokurator w tej sprawie na moje polecenie podjął wszystkie niezbędne działania, aby zapewnić zatrzymanie i doprowadzenie podejrzanego przed wymiar sprawiedliwości. Wydałem też polecenia, aby w związku z wydaniem listu gończego został upubliczniony wizerunek sprawcy i to lada moment zapewne nastąpi. Zrobimy wszystko, aby sprawca został zatrzymany i doprowadzony przed polski wymiar sprawiedliwości

Jak przekazał, polecił, aby prokurator rozważył uzupełnienie kwalifikacji prawnej czynu o sprowadzenie bezpośredniego zagrożenia katastrofy w ruchu lądowym. – W międzyczasie prosiłem, aby prokuratorzy rozważyli kumulatywną kwalifikację z innego przepisu, a także rozważyli w dalszym biegu postępowania, jeśli okoliczności by na to pozwalały – o zmianę kwalifikacji nawet zarzutu zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Dotyczy to oczywiście sytuacji zupełnie ekstremalnej – dodał. Podkreślił, że w tej sprawie nie chce przesądzać, że “takie ustalenia zostaną dokonane”.

Wiemy, że doszło do drastycznego przekroczenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, ale, aby przyjąć kwalifikację, o której mówię, należy wykazać stan świadomości kierowcy, który, w świetle innych okoliczności towarzyszących zdarzeniu, mógł godzić się na to, że w wyniku jego zachowania może nastąpić skutek w postaci śmierci innych osób – powiedział. Dodał, że dalsze kroki prokuratury w tej sprawie będą uzależnione od dalszych opinii biegłych.

Poniżej list gończy:

Zobacz nasz film na Youtube:

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin wierzytelności windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły