sobota 18 maja 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

W sierpniu 2020 ZUS tłumaczył 90-dniowe opóźnienia w wypłacie L4 brakami kadrowymi i wzrostem ilości L4. Sprawdziliśmy to. Dominik Wojtasiak z ZUS udzielił redakcji informacji publicznej

2174 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku poinformowała portal Money.pl w sierpniu 2020 roku, że wrocławski oddział ZUS nie jest w stanie wypełniać swoich ustawowych obowiązków w zakresie realizacji świadczeń za zwolnienia lekarskie – potocznie nazywane L4. Jak wskazała wynikało to z tego, że wrocławski oddział ZUS odnotował problemy kadrowe. Nadto wskazano, że powodem opóźnień był wzrost świadczeń do wypłaty. Do redakcji zgłaszali się czytelnicy i pokrzywdzeni przez ZUS zarzucający Iwonie Kowalskiej-Matis, że nie powiedziała mediom prawdy. Oczekiwano od nas, że to sprawdzimy. I sprawdziliśmy w ZUS!

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl w tej sprawie. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas w sprawach ZUS. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl prosimy również o kontakt, jeśli prokuratura wszczęła dochodzenie lub śledztwo wobec ZUS po Twoim zgłoszeniu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub jego pracowników. Opiszemy tę historię.

Portalowi Money.pl w sierpniu 2020 opowiedział bulwersującą historię czytelnik tego portalu

“Moja partnerka od maja nie dostała pieniędzy z zasiłku chorobowego. W systemie ZUS widnieje informacja, że trwa weryfikacja wniosku. W ubiegłym tygodniu urodziła dziecko, wciąż przebywa w szpitalu. Brakuje nam pieniędzy na podstawowe rzeczy” – napisał na platformę dziejesie.wp.pl pan Krzysztof z Wrocławia.

Przed pójściem na L4 zarabiała ok. 4 tys. zł. miesięcznie. Od 8 maja ZUS nalicza jedynie należne kwoty zasiłku, ale go nie wypłaca. Przez trzy miesiące uzbierało się już ładnych kilka tysięcy złotych, nie licząc odsetek za opóźnienia – szacuje.

Pan Krzysztof twierdzi, że pacjentki, które przebywają z jego partnerką na oddziale szpitalnym, również się skarżą, że nie otrzymały jeszcze zaległych świadczeń z ZUS. A niektóre są w bardzo trudnej sytuacji życiowej. – Co mają zrobić te wszystkie samotne kobiety, które teraz urodziły i zostały bez grosza, pozostawione same sobie? – pytał money.pl czytelnik.

Artykuł money.pl o którym wspominamy znajduje się tutaj: https://www.money.pl/gospodarka/zus-mloda-matka-z-wroclawia-czeka-na-zasilek-chorobowy-juz-od-trzech-miesiecy-sytuacja-robi-sie-dramatyczna-6547225450625728a.html

Redakcja Money.pl zgłosiła się do ZUS w tej sprawie. ZUS bije się w piersi i przeprasza.

Niestety, faktycznie mamy opóźnienia w wypłacie zasiłków – przyznaje Iwona Kowalska–Matis, rzecznik prasowa dolnośląskiego ZUS. Jak podkreśla, nie wynika ono ze złej woli urzędników, ale z nadmiaru obciążeń i dodatkowych obowiązków, które na nich spadły.

Jak podaje Kowalska–Matis, tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy pandemii do oddziałów ZUS na Dolnym Śląsku wpłynęło ponad 60 tys. wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. To tyle, ile zwykle rozpatrywanych jest tam wniosków w ciągu dwóch lat.

Kierownictwo oddziału przesuwa pracowników pomiędzy stanowiskami, ale wiele to nie daje, bo personel jest mocno okrojony.
Wielu pracowników, którzy osiągnęli już wiek emerytalny, w obawie o niższe odprawy, które wprowadziła jedna z tarcz antykryzysowych, odeszło z ZUS. Inni z kolei przebywali przez długi okres na zasiłkach opiekuńczych – wyjaśniała w sierpniu 2020 portalowi money.pl rzeczniczka ZUS.

Sprawdziliśmy twierdzenie ZUS przekazywane mediom

Zapytaliśmy we wniosku prasowym o informację publiczną ZUS o ilości wniosków L4 jakie wpłynęły do ZUS. Oto odpowiedź Dominika Wojtasiaka, dyrektora departamentu legislacyjno-prawnego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 12 stycznia 2022.

Iwona Kowalska–Matis, rzecznik prasowa dolnośląskiego ZUS przekazała w sierpniu 2020 redakcji Money.pl, że przez pierwsze trzy miesiące wrocławski ZUS otrzymał 60 tysięcy wniosków l4. Jednak z informacji publicznej Dominika Wojtasiaka z ZUS wynika, że w okresie marzec – kwiecień i maj 2020 takich wniosków nie wpłynęło 60 tysięcy tylko 48 tysięcy.

Jeśli nawet liczyć od kwietnia 2020 do czerwca 2020 to takich wniosków wpłynęło 51 tysięcy, a nie 60 tysięcy jak podała mediom rzeczniczka wrocławskiego ZUS.

W tym miejscu należy wskazać manipulację jakiej dopuściła się Iwona Kowalska-Matis. Redakcja money.pl interweniowała w sprawie zgłoszenia czytelnika Krzysztofa z Wrocławia. Rzeczniczka natomiast aby odwrócić uwagę dziennikarzy i czytelników money.pl zamiast skupić się na sytuacji wrocławskiego ZUS to rozszerza wyjaśnienia na całe województwo Dolny Śląsk.

Bazując jednak na stolicy tego województwa, czyli Wrocławia. Skoro w kluczowym momencie nastąpił wzrost z 12389 na 18267 wniosków to ten rzeczywisty wzrost sięgnął raptem 32%. Można założyć, że w pozostałych miastach ten wskaźnik był podobny lub mniejszy.

Jak podaje ZUS w marcu 2020, a zatem przed epidemią wrocławski ZUS otrzymywał miesięcznie około 12 tysięcy wniosków o realizację zasiłku. W kwietniu 2020 z 12389 urosło aż do 17826 – czyli o 5437 sztuk więcej niż normalnie. W maju 2020 był rekord bo aż 18267 wniosków. Ale od czerwca 2020 ilość zaczęła wracać do normy – czyli w czerwcu było to 15332, w lipcu 14331, a sierpniu 2020 i wrześniu 2020 wróciło do standardowych 12 tysięcy wniosków miesięcznie.

Warto zwrócić uwagę, że w marcu ZUS pracował rzetelnie i 12 tysięcy wniosków blisko 10 tysięcy było wypłaconych w terminie 30 dni. Od kwietnia ilości drastycznie spadły. W kwietnie na 17 tysięcy wniosków tylko 6,4 tysiąca zostało wypłaconych w 30 dni. W kwietniu 2020 ZUS nie odnotował spadku zatrudnienia, co wykaże informacja publiczna udzielona przez ZUS poniżej.

Rzetelność i profesjonalizm oddziału spadła więc z marca 2020 z 81% wypłacanych w 30 dni do 36% w kwietniu 2020. Wskaźnik okolic 36% został utrzymany do września 2020 roku. W tym czasie przypomnijmy – spadek zatrudnienia we wrocławskim oddziale ZUS wyniósł 2,5%.

Sprawdziliśmy stan zatrudnienia wrocławskiego ZUS

Redakcja CzasFinansów.pl zwróciła się do ZUS z pytaniem prasowym i wnioskiem prasowym o udzielenie informacji publicznej na temat ilości zatrudnionych pracowników we wrocławskim oddziale ZUS.

W roku 2019 średnio ZUS oddział we Wrocławiu zatrudnia 1500 osób.

W roku 2020 w styczniu i w lutym również zatrudniał 1529 osób.

W marcu 2020 zatrudniał 1531 osób.

Z kolei w kwietniu 2020 1522 osoby, w maju były to 1516 osoby, w czerwcu były to 1515 osoby, w lipcu było to 1488 osoby, a w sierpniu 2020 (czyli w miesiącu udzielenie przez rzeczniczkę ZUS odpowiedzi redakcji money.pl) ZUS zatrudniał 1483 osoby.

Nastąpił zatem spadek z 1522 osób na 1483 osoby, czyli z ZUS odeszły lub zostały zwolnione 39 osoby na 1500 tam zatrudnionych.

Przypomnieć należy, że rzeczniczka ZUS opóźnienia nawet 90 dniowe w wypłacie zwolnień lekarskich tłumaczyła spadkiem ilości pracowników w tym oddziale. Jest to spadek zatrudnienia na poziomie 2,5%, a więc w granicach błędu statystycznego. Trudno dać wiarę, że utrata 39 pracowników sprawiła, że wrocławski ZUS przestał wykonywać swoje ustawowe obowiązki.

Nie wygląda to dobrze. Ani rzetelnie, ani profesjonalnie, ani uczciwie. Czy ZUS oszukał opinię publiczną?

Z informacji publicznych udzielonych przez Dominika Wojtasiaka, dyrektora departamentu legislacyjno-prawnego ZUS, wynika, że rzeczniczka ZUS Iwona Kowalska–Matis w sierpniu 2020 nie była szczerze i prawdomówna gdy udzielała wyjaśnień redakcji Money.pl

Aktualizacja: 10 października 2022 roku

Czytelnicy i pokrzywdzeni przez ZUS zwrócili nam uwagę, że dane o stanie zatrudnienia mogą nie oddawać rzeczywistej liczby osób faktycznie pracujących. Zdaniem społeczności pokrzywdzonych przez ZUS i Matek kontra ZUS wiele osób zatrudnionych w ZUS mogło być na zwolnieniach lekarskich lub urlopach co mogło wpłynąć na brak możliwości wykonywania ustawowych obowiązków przez wrocławski organ rentowy. Dlatego zwróciliśmy się po tych uwagach do ZUS z nowym wniosek prasowym o udzielenie informacji publicznej – tym razem zapytaliśmy o absencje personelu w roku 2020.

Wniosek o informację publiczną złożony 10 października 2022 brzmi:

Proszę wskazać ilu pracowników ZUS oddział we Wrocławiu w niżej wskazanych miesiącach przebyło na zwolnieniu lekarskim, opiece nad dzieckiem, kwarantannie z podziałem na:
a. Styczeń 2020
i. Do 7 dni kalendarzowych
ii. Od 8 do 14 dni kalendarzowych
iii. Od 15 do 21 dni kalendarzowych
iv. Od 21 do 31 dni kalendarzowych
b. Luty 2020
i. Do 7 dni kalendarzowych
ii. Od 8 do 14 dni kalendarzowych
iii. Od 15 do 21 dni kalendarzowych
iv. Od 21 do 31 dni kalendarzowych
c. Marzec 2020
i. Do 7 dni kalendarzowych
ii. Od 8 do 14 dni kalendarzowych
iii. Od 15 do 21 dni kalendarzowych
iv. Od 21 do 31 dni kalendarzowych
d. Kwiecień 2020
i. Do 7 dni kalendarzowych
ii. Od 8 do 14 dni kalendarzowych
iii. Od 15 do 21 dni kalendarzowych
iv. Od 21 do 31 dni kalendarzowych
e. Maj 2020
i. Do 7 dni kalendarzowych
ii. Od 8 do 14 dni kalendarzowych
iii. Od 15 do 21 dni kalendarzowych
iv. Od 21 do 31 dni kalendarzowych
f. Czerwiec 2020
i. Do 7 dni kalendarzowych
ii. Od 8 do 14 dni kalendarzowych
iii. Od 15 do 21 dni kalendarzowych
iv. Od 21 do 31 dni kalendarzowych
g. Lipiec 2020
i. Do 7 dni kalendarzowych
ii. Od 8 do 14 dni kalendarzowych
iii. Od 15 do 21 dni kalendarzowych
iv. Od 21 do 31 dni kalendarzowych
h. Sierpień 2020
i. Do 7 dni kalendarzowych
ii. Od 8 do 14 dni kalendarzowych
iii. Od 15 do 21 dni kalendarzowych
iv. Od 21 do 31 dni kalendarzowych
i. Wrzesień 2020
i. Do 7 dni kalendarzowych
ii. Od 8 do 14 dni kalendarzowych
iii. Od 15 do 21 dni kalendarzowych
iv. Od 21 do 31 dni kalendarzowych
j. Październik 2020
i. Do 7 dni kalendarzowych
ii. Od 8 do 14 dni kalendarzowych
iii. Od 15 do 21 dni kalendarzowych
iv. Od 21 do 31 dni kalendarzowych
k. Listopad 2020
i. Do 7 dni kalendarzowych
ii. Od 8 do 14 dni kalendarzowych
iii. Od 15 do 21 dni kalendarzowych
iv. Od 21 do 31 dni kalendarzowych
l. Grudzień 2020
i. Do 7 dni kalendarzowych
ii. Od 8 do 14 dni kalendarzowych
iii. Od 15 do 21 dni kalendarzowych
iv. Od 21 do 31 dni kalendarzowych

Gdy tylko ZUS udzieli nam odpowiedzi to niezwłocznie Was o niej poinformujemy.

Do sprawy będziemy wracać.

Co sądzisz na ten temat?
+1
12
+1
22
+1
12
+1
11
+1
24
+1
4
+1
3

6 komentarzy “W sierpniu 2020 ZUS tłumaczył 90-dniowe opóźnienia w wypłacie L4 brakami kadrowymi i wzrostem ilości L4. Sprawdziliśmy to. Dominik Wojtasiak z ZUS udzielił redakcji informacji publicznej”

  1. Hehe już to widze jak zus da wam te odpowiedzi, szczegolnie po tym tekscie gdzie na ich wlasnych dokumentach zdemaskowaliscie ich klamstwa

  2. No i jak tam odpowiedź publiczna? Po waszych ostatnich artykułach gdzie Dominiik Wojtasiak was obraża i odmawia odpowiedzi to chyba nie dowiemy ilu pracowników ZUS w pandemii było niezdolnych do pracy, co?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Radca Prawny wrocławskiego ZUS Rafał Skarul pozwany za kłamstwa w pismach procesowych. Rzecznik Dyscyplinarny prowadzi dochodzenie.

Sąd o ZUS: znana sądowi praktyka naliczania przez Zakład odsetek jest błędna. Zostałeś wezwany do zapłaty odsetek? Sprawdź, czy nie jesteś naciągany!

Nękana przez przemocowców z ZUS Ilona Garczyńska robi zrzutkę na procesy ze swoimi prześladowcami.

Uwaga – ZUS przywłaszczy Twoje pieniądze jeśli nie złożysz wniosku o zwrot nadpłaty do 22 maja 2023 roku! Nie daj się oszukać!

Ustawa Macierewicza: nawet 40 tysięcy urzędników, w tym ZUS i Skarbówki, może stracić pracę

ZUSowski gwałt na prawach pracowniczych? Liderka związku zawodowego zwolniona bo ujawniała prawdę o chuligańskich działaniach ZUS wobec własnych pracowników?

ZUS nęka związki zawodowe pozwami i oskarżeniami o zniesławienie. Dlaczego Dominik Wojtasiak z ZUS ukrywa przed opinią publiczną kwoty wydane z pieniędzy publicznych?

Czy warszawski ZUS marnuje rocznie miliony złotych Polaków za przegrane procesy? Dominik Wojtasiak i Eryk Cegiełka ukrywają informacje i tłumią krytykę prasową! Sprawa trafiła do Sądu!

ZUS: mobbing, molestowanie seksualne oraz próby samobójcze pracowników? Tak twierdzi nasz informator z 20 letnim stażem pracy jako inspektor kontroli w Zakładzie

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Jest wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej

W dniu 9 stycznia br. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk złożyła na ręce Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej z zajmowanego stanowiska.

Jak podkreśla Pani Minister:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to liczne zadania i obowiązki na rzecz bezpieczeństwa socjalnego Polek i Polaków, realizowane przez ponad czterdzieści tysięcy pracownic i pracowników zasługujących na godne warunki pracy i płacy. Nowe wyzwania w obszarze ubezpieczeń społecznych, jakie stawia przed sobą rząd koalicji 15 października wymagają nowego otwarcia, gwarantującego odpowiedzialne zarządzanie tak ważną instytucją.

Nie jest jasne czy reszta zarządu oraz rada nadzorcza również zostanie wymieniona.

Zobacz nasz film na Youtube:

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły