czwartek 23 maja 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

W czasie epidemii komornicy nie dostaną nowych spraw, tylko skarbówka będzie doić konta konsumentów

21.1K odsłon
1K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Krajowa Rada Komornicza ogłosiła, że w związku z epidemią Koronawirusa kancelarie komornicze wstrzymują, albo znacznie ograniczają czynności egzekucyjne w terenie. Oznacza to, że komornicy nie będą w czasie epidemii odwiedzać dłużników. Zadłużeni mogą być pewni, że dopóki trwa obecny stan epidemii to nie odbędą się licytacje nieruchomości i ruchomości, nie będą miały miejsca eksmisje, wydanie nieruchomości i komornicze doręczenia pozwów.

Nie oznacza to jednak, że egzekucje z nieruchomości w ogóle się nie odbędą. Wstrzymywane są tylko czynności związane z terenowym zabezpieczeniem nieruchomości, przygotowaniem jej na licytację. One z oczywistych względów również się nie odbędą. Komornicy będą jednak mogli dokonywać wpisów w hipoteki, a także wysyłać informację listowną o zabezpieczeniu lub zajęci danej nieruchomości. Do czasu, aż funkcjonowanie Państwa nie zacznie wracać do normy, komornicy nie podejmą dalszych czynności egzekucyjnych.

Ponadto Ministerstwo Sprawiedliwości wstrzymało pracę Sądów. Pierwotnie do końca marca 2020, a obecnie do końca kwietnia 2020. Z nieoficjalnych ustaleń Czasu Finansów, to obecne zamrożenie działalności Sądów zostanie przedłużone co najmniej do końca maja.

Sądy nie wystawiają nowych nakazów zapłaty

Sędziowie w czasie przestoju nie wydają nowych nakazów zapłaty, ani nie nakładają klauzul wykonalności na sądowych nakazach zapłaty. Oznacza to, że od marca nie wydawane są nowe nakazy, a zatem komornicy nie otrzymują nowych wniosków o przeprowadzenie czynności egzekucji komorniczej. W praktyce oznacza to, że do czasu zakończenia epidemii komornicy mogą pracować wyłącznie na wnioskach, które zdążyli przyjąć do połowy marca. Wierzyciele mogą również kierować do egzekucji stare tytuły wykonawcze, w których wcześniej komornik orzekł bezskuteczną egzekucję.

Jednocześnie nie wstrzymano egzekucji administracyjnej. Co to oznacza? Rząd przyjął strategię, że w czasie epidemii wszyscy nowi dłużnicy, zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy, w całości będą podlegać egzekucji skarbowej. Wszyscy konsumenci, którzy w wyniku zamknięcia firm, w których pracowali, przez Premiera Mateusza Morawieckiego, zostali bez pieniędzy i zaczną popadać w długi nie trafią zbyt szybko do komornika. Oczywiście o ile wcześniej nie mieli komornika za inne długi.

W tym czasie jedyna egzekucja jaka może im dojść to ta na rzecz Skarbu Państwa. Może ona być chociażby za mandat, albo karą za złamanie ograniczeń swobód obywatelskich. Z kolei przedsiębiorstwa i przedsiębiorcy będą podlegać wyłącznie egzekucji administracyjnej. Za niezapłacone podatki, ZUS, jak również za wyżej wspomniane mandaty i kary.

Egzekucja tylko na rzecz Skarbu Państwa

Rząd tak zaplanował egzekucję w czasie epidemii, aby zajętymi kwotami Skarb Państwa nie musiał się dzielić z pozostałymi wierzycielami. Wydaje się, że w czasie epidemii w interesie ekonomicznym Skarbu Państwa będzie wystawianie jak największej ilości mandatów konsumentom i przedsiębiorcom. Uzasadnione też będzie wystawianie kar administracyjnych przez Sanepid za naruszanie zasad kwarantanny, czy ograniczeń swobód obywatelskich. Rząd ma wyraźny interes w tym, aby zarówno mandaty, jak i kary, były jak największe. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Szybka ścieżka egzekucji kar za naruszania obywatelskiej solidarności łamie prawa konsumenta

W obecnej sytuacji organ egzekucji skarbowej w sposób agresywny będzie zajmował konta bankowe, wynagrodzenia oraz inne wierzytelności dłużników. Wszystko po to, aby jak najszybciej odzyskać od nich jak największe kwoty.

Redakcja Czasu Finansów dotarła do kilku komorników, który nie chcieli oficjalnie się wypowiadać. Poinformowali nas, że dostają sygnały z Ministerstwa Sprawiedliwości, że w kolejnych nowelizacjach tarczy antykryzysowej mają się pojawić zapisy, które mogą zmusić kancelarie komornicze do całkowitego wstrzymania, zawieszenia lub nawet zakończenia wszystkich egzekucji cywilnych i gospodarczych. Do czasu zakończenia epidemii oraz kilka miesięcy komornicy nie mieliby prawa wznawiać ani przyjmować nowych wniosków egzekucyjnych. Mówi się o przynajmniej trzech miesiącach po zakończeniu epidemii. Z oczywistych względów mniejsze kancelarie nie przetrwają tak długiego okresu czasu bez pieniędzy i będą musiały zakończyć swoją działalność. Przetrwają wyłącznie najwięksi uczestnicy tego rynku.

Podkreślić należy, że wszystkie powyższe informacje to jedynie nieoficjalne obawy komorników, które nie muszą się spełnić. Nasi rozmówcy twierdzą, że Rząd potrzebuje zastrzyku gotówki. Komornicy mają nie przeszkadzać w zbiegach egzekucji i się wycofać, aby wszystkie możliwe do zajęcia dłużnikowi kwoty trafiały w całości do Skarbu Państwa. Niewątpliwie Rząd wyeliminował sobie “konkurencję”, która pozwoli mu się szybciej obłowić w czasie epidemii.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł to udostępnił go na swoim facebooku, a także polub nasz fanpage na facebooku. Kliknij tutaj.

Co sądzisz na ten temat?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

1 komentarz “W czasie epidemii komornicy nie dostaną nowych spraw, tylko skarbówka będzie doić konta konsumentów”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Czy facebook, twitter i youtube wycofają z Polski po wejściu w życiu nowej ustawy o ochronie wolności słowa złożonej przez Ministerstwa Sprawiedliwości i Pis?

Związek Przedsiębiorstw Finansowych przeciwny drastycznej regulacji branży pożyczek przez UOKiK

Tak działają włoskie mafie – Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś o sprawie Romana Giertycha

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych widzi zagrożenie dla branży w pomyśle UOKiK

Dlaczego na konsumencie nie robi wrażenia groźba kary ani 5 tysięcy, ani 30 tysięcy złotych za złamanie kwarantanny?

Trybunał Konstytucyjny do Ministra Sprawiedliwości: nie szczuj!

Pogrom obywateli – krakowska policja wystawiała wnioski o kary po 10 i 12 tysięcy złotych za złamanie ograniczeń swobód obywatelskich

Czy za Netflixa, Amazon i wypożyczanie filmów i seriali na VOD zapłacisz dzięki PIS więcej?

Urzędnicy wylecą z roboty na zbity pysk?

Poprzednie
Następne

2311 odsłon

Trybunał Konstytucyjny do Ministra Sprawiedliwości: nie szczuj!

Afera hejterska w Ministerstwie Sprawiedliwości nie została jeszcze wyjaśnione, ale Trybunał Konstytucyjny ma wobec Ministra Sprawiedliwości kategoryczne i krytyczne stanowisko. Reprezentantka Trybułu Konstytucyjnego zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości by przestał na nią szczuć. Szczucie jak powszechnie wiadomo jest hejtem.

Sprawa dotyczy oświadczeń majątkowych. W sejmie Minister Sprawiedliwości, któremu towarzyszył Janusz Kowalski, został zapytany czy prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłebska powinna ujawnić swoje oświadczenie majątkowe. Minitser Sprawiedliwości był w tej kwestii jednoznaczny:

Jestem zwolennikiem jawności oświadczeń majątkowych. Każdemu doradzam, aby ujawniał oświadczenia majątkowe w takim zakresie, w jakim prawo to stanowi. To dotyczy także sędziów Trybunału Konstytucyjnego — powiedział.

Trybunał Konstytucyjny zdecydował się zabrać głos w tej sprawie. Jego reprezentantka Krystyna Pawłowicz uznała, że Minister Sprawiedliwości szczuje na nią.

Panie ministrze Ziobro, właśnie na konferencji prasowej w Sejmie, odpowiadając na prowokacyjne pytanie mediów, szczuje pan na mnie za to, że zgodnie z prawem korzystam z możliwości wnioskowania o nieujawnianie mego oświadczenia majątkowego… ZGODNIE z prawem. Dlaczego?

Ministerstwo Sprawiedliwości nie odpowiedziało Trybunałowi Konstytucyjnemu na zarzut szczucia, a więc hejtu. Do sprawy będziemy wracać.

6 komentarzy “Trybunał Konstytucyjny do Ministra Sprawiedliwości: nie szczuj!”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły