czwartek 23 maja 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Siewcy Hejtu. Sędzia Witold Jakimko: Kradzież tożsamości, danych osobowych i wizerunku jest legalna jeśli…

2680 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Samo założenie konta na portalu społecznościowym o imieniu, nazwisku i ze zdjęciem innej osoby nie jest przestępstwem. Komentowanie oraz lajkowanie jako osoba której ukradliśmy tożsamość również nie jest przestępstwem do czasu, aż tymi komentarzami prawdziwej osobie nie wyrządzimy krzywdy finansowej lub osobistej. Takie jest prawomocne stanowisko Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieścia, które w jego imieniu wydał Sędzia Witold Jakimko.

Czytelnikowi Czas Finansów, który zgłosił się do redakcji, ktoś wyrządził krzywdę. Ukradł jego imię, nazwisko oraz zdjęcie, a następnie założył na te jego dane i z jego zdjęciem konto na portalu społecznościowym i zaczął dodawać komentarze we wpisach dotyczących branży, w której pracuje nasz czytelnik.

Ktoś ukradł imię, nazwisko i zdjęcie i dodawał kompromitujące komentarze

Wpisy nie wyzywały, nie obrażały, nie groziły, ale ośmieszały naszego czytelnika i stawiały go w kłopotliwej sytuacji zawodowej i prywatnej. Takie działanie dyskredytowało go w środowisku, w którym nasz czytelnik pracuje. Nasz czytelnik załączył printscreeny jako dowód założenia konta z jego tożsamością i wizerunkiem oraz tyle wpisów do ilu sam dał radę dotrzeć. Wykazał zatem, że złodziej tożsamości dokonał konkretnych czynów i wpisów jako nasz czytelnik. Szkoda osobista jest tutaj bezsprzeczna i oczywista.

Gdy nasz czytelnik się tego dowiedział bo wpisy zostały mu w końcu przekazane przez inne osoby z jego branży to złożył zawiadomienie do prokuratury na przestępstwo kradzieży tożsamości. Prokuratura Wrocław Stare Miasto przekazała sprawę do Komendy Policji Wrocław Stare Miasto na ul. Trzemeskiej. To ta sama komenda, na której zmarł Igor Stachowiak oraz, na której niedawno miała miejsce afera, że zgubiono teczkę tajnego informatora.

Funkcjonariusz Maciej Krawczyk na tropie…

Sprawa trafiła do funkcjonariusza Macieja Krawczyka. Policjant sporządził dla naszego czytelnika wezwanie na przesłuchanie w celu przyjęcia od niego zawiadomienia o przestępstwie. Maciej Krawczyk wyznaczył termin przesłuchania nie uwzględniając możliwości awiza wezwania przez pocztę. W rezultacie nasz czytelnik odebrał wezwanie, ale po terminie wskazanym w tym wezwaniu. Niezwłocznie zadzwonił do Macieja Krawczyka na wskazany w wezwaniu numer, ale policjant powiedział, że sprawę już umorzył z powodu nieusprawiedliwionego niestawiennictwa.

I faktycznie niedługo potem Prokuratura Wrocław Stare Miasto przysłała umorzenie z tego powodu – nieusprawiedliwione stawiennictwo. Nasz czytelnik zaskarżył to postanowienie podając, że policjant niedopełnił należytej staranności, gdyż wysyłając wezwanie sam wybrał za elektronicznym poręczeniem odbioru i dysponował numerem nadawczym, a więc w dniu przesłuchania mógł sprawdzić czy poczta w ogóle doręczyła wezwanie. Tym bardziej, że sprawa dotyczyła grudnia 2021 roku. W trakcie tzw. okresu awizo wypadały jeszcze Święta Bożego Narodzenia. Maciej Krawczyk tego nie zrobił i napisał w swoim postanowieniu o umorzenie fałszywą i nieprawdziwą informację, że powodem jest nieusprawiedliwione niestawiennictwo na przesłuchanie.

Policja przeprasza za funkcjonariusza Macieja Krawczyka

Gdy nasz czytelnik odebrał wezwanie to niezwłocznie zadzwonił do Macieja Krawczyka jeszcze w 2021 roku. Ten go jednak poinformował, że akta już zwrócił do prokuratury. Wtedy też złożył skargę na policjanta do Komendanta Miejskiego Policji. Tylko na marginesie należy wspomnieć, że Policja przeprosiła na piśmie naszego czytelnika za kłamstwo policjanta Macieja Krawczyka w tej sprawie.

Sędzia Witold Jakimko uważa, że publikując wpisy pod imieniem, nazwiskiem i zdjęciem innej osoby to nie przestępstwo na szkodę tej osoby

Niedługo potem przyszło pismo z prokuratury, w którym umorzono postępowanie właśnie z powodów wskazanych przez policjanta Macieja Krawczyka. Nasz czytelnik je zaskarżył do prokuratury podając jako powód kłamstwo policjanta oraz niedopełnienie obowiązków polegających na tym, że z winy Macieja Krawczyka nasz czytelnik nie miał fizycznie możliwości stawić się na przesłuchaniu w celu przyjęcia zawiadomienia i wykazania szkody osobistej.

Jak udało się nam dowiedzieć w treści zaskarżenia pokrzywdzony wskazał obrazowo, że jego szkoda osobista jest taka, jak gdyby ktoś założył na imie i nazwisko policjanta konta na portalu społecznościowym i dodał do tego konta prawdziwe zdjęcie tego policjanta, a następnie krytykowałby działania Rządu i Policji poprzez dodawanie komentarzy. Sąd jednak uznał, że takie podszywanie się pod drugiego człowieka i dodawanie takich komentarzy, póki nie są one obraźliwe albo nie zawierają gróźb tylko mieszczą się w ramach wolności słowa, to takie działanie nie jest kradzieżą tożsamości.

Sprawa trafiła do Sędziego Witolda Jakimko, który podtrzymał w mocy decyzję prokuratury. W swoim uzasadnieniu Sędzia Witold Jakimko z niejasnego powodu pominął kwestię merytoryczną działań Policjanta. Być może Witold Jakimko z jakiegoś prywatnego powodu celowo chroni Macieja Krawczyka z Komendy Policji Wrocław Stare Miasto bo trudno jest obiektywnie ocenić, aby tak doświadczony stażem Sędzia był ślepy na ewidentny błąd policjanta.

Pomijając w całości kwestią złamania prawa przez policjanta Macieja Krawczyka Sędzia Witold Jakimko uznał mocą Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieścia, co stanowi już prawomocne orzeczenie Sądu, że nie jest przestępstwem zakładanie kont na portalach społecznościowych o cudzych danych osobowych. Nie jest też przestępstwem, gdy dla uwiarygodnienia tego fałszywego konta dodamy prawdziwe zdjęcie osoby, której ktoś ukradł tożsamość. Nie jest też przestępstem wypowiadanie się w imieniu osoby, której tożsamość została ukradziona. Pod warunkiem, że te wpisy nie sprawiają szkody majątkowej lub osobistej osobie, której tożsamość została ukradziona.

Prawomocnie, w imieniu Rzeczpospolitej, Sędzia Witold Jakimko orzekł, że dopuki złodziej tożsamości publikuje w imieniu swojej ofiary wpisy, które nie przynoszą szkody finansowej to taka działalność jest legalna i dozwolona. Samo wypowiadanie się przez złodzieja tożsamości w taki sposób, który może stawiać ofiarę w niewygodnym świetle, lekko ją ośmieszać w ocenie Sędziego Witolda Jakimko nie jest szkodą osobistą.

Głupota wymiaru sprawiedliwości, czy przymykanie oko na hejt?

Jest to dość przełomowe prawomocne orzeczenie Sądowe bo wprost zezwala bezkarnie kraść czyjeś imię, nazwisko oraz zdjęcie, zakładać na te dane konta i brać udział w różnych dyskusjach, które mogą zawstydzić albo stawiać ofiarę w niekomfortowej sytuacji.

Oczywiście należy tutaj zaznaczyć, że to orzeczenie Sądu Rejonowego Wrocław Śródmieście dotyczy osób, które nie mają statusu funkcjonariusza publicznego. Można domniemać, że gdyby ktoś założył na portalach społecznościowych konta o imieniu, nazwisku i zdjęciu policjanta Macieja Krawczyka, albo sędziego Witolda Jakimko to wtedy ci funkcjonariusze publiczny uznaliby, że ma miejsce ich ogromna szkoda osobista, a w dodatku zamach na funkcjonariusza publicznego. Można domniemać, bo nie wiemy jakby się zachowali obaj panowie gdyby to ich dane osobowe i wizerunek był używany do ośmieszających ich komentarzy.

Czytelnik, który zgłosił się do nas w tej sprawie uważa, że Sędzia Witold Jakimko popełnił błąd bo jego zadaniem było rozpoznanie czy policjant złamał prawo i zasady dobrych praktyk w policji poprzez okłamanie, że wezwanie zostało doręczone prawidłowo, a pokrzywdzony się nie stawił w terminie i nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Sędzia natomiast udawał, że nie dostrzega w działaniu policji nic złego i przekroczył swoje uprawnienia dokonując oceny prawnej kradzieży tożsamości podczas gdy zaskarżona było niedopełnienie obowiązków przez policjanta. Być może Sędzia za wszelką cenę nie chciał przyznać tego, co przyznała sama policja, że doszło do błędów. W tym przypadku Policja stanęła na wysokości zadania. Sędzia Witold Jakimko rozczarował.

Do sprawy będziemy wracać.

Co sądzisz na ten temat?
+1
23
+1
1
+1
22
+1
13
+1
4
+1
2
+1
2

1 komentarz “Siewcy Hejtu. Sędzia Witold Jakimko: Kradzież tożsamości, danych osobowych i wizerunku jest legalna jeśli…”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Siewcy hejtu – Sędzia Anna Martyniec: Starszy mężczyzna ma prawo wyzywać młodszą kobietę od kur…

Sędzia Witold Jakimko o policjantach w czasie epidemii: nie mają wykształcenia by móc samodzielnie ocenić zgodność z prawem przepisów. Mają bezmyślnie wykonać każdy rozkaz

Sędzia Joanna Żelazny: apelacja Józefa Piniora zakończona częściowym sukcesem

Koszty zastępstwa procesowego w 2024 roku

Koszty zastępstwa procesowego w 2023 roku

Rzecznik Dyscyplinarny sędziów Przemysław Radzik nie zdał testu niezależności

Zbigniew Stonoga znów wygrał w Sądzie. Tym razem ze stołeczną policją. Komendant musi zapłacić ponad 30 tysięcy.

Tłum tchórzy, wataha psów, antypolskie zachowania – Sędzia Anna Borkowska w sprawie Frasyniuka uznaje za dozwoloną krytykę funkcjonariuszy

Stawki adwokackie w 2023

Poprzednie
Następne

22.2K odsłon

Koszty radcy prawnego w sprawach cywilnych w 2024

Poniżej przedstawiamy obowiązują w 2024 roku koszty zastępstwa procesowego.

Ministerstwo Sprawiedliwości jeszcze nie określiło czy i jakie będą zmiany w kosztach zastępstwa procesowego w roku 2024. Obowiązują póki co stawki z roku 2022. Gdy tylko zostanie upubliczniona zmiana stawek na rok 2023 to ten artykuł zostanie zaktualizowany.

Koszty zastępstwa procesowego w 2024 – sprawy o świadczenie pieniężne

W sprawach cywilnych, na ogół stawka za zastępstwo procesowe uzależniona jest od wartości przedmiotu sporu (roszczenia). Jest to kryterium podstawowe, którym należy kierować się w przypadku nie wskazania kosztów wprost w tekście rozporządzenia. Kwoty wynoszą odpowiednio:

do 500 zł – 90 zł;
powyżej 500 zł do 1500 zł – 270 zł;
powyżej 1500 zł do 5000 zł – 900 zł;
powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 1800 zł;
powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 3600 zł;
powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 5400 zł;
powyżej 200 000 zł do 2 000 000 zł – 10 800 zł;
powyżej 2 000 000 zł do 5 000 000 zł – 15 000 zł;
powyżej 5 000 000 zł – 25 000 zł.

Wysokość tych kosztów ulega zmniejszeniu, jeżeli sprawa zakończy się wydaniem nakazu zapłaty w:

postępowaniu upominawczym,
elektronicznym postępowaniu upominawczym,
postępowaniu nakazowym,
europejskim postępowaniu nakazowym

W takim przypadku minimalne stawki są zmniejszane i wynoszą:

do 500 zł – 60 zł;
powyżej 500 zł do 1500 zł – 180 zł;
powyżej 1500 zł do 5000 zł – 600 zł;
powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 1200 zł;
powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 2400 zł;
powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 3600 zł;
powyżej 200 000 zł – 7200 zł.

Oczywiście w przypadku skutecznego wniesienia sprzeciwu lub zarzutów opłatę ustala się na zasadach ogólnych.
Koszty zastępstwa procesowego 2022 – prawo rzeczowe

Koszty będą kształtować się odmiennie w przypadku spraw z zakresu prawa rzeczowego. Należą do nich sprawy z zakresu powstania, treści, zmiany i ustania prawa własności i innych praw do rzeczy i zwierząt. Koszty zastępstwa procesowego są wymienione wprost, zależnie od sprawy:

o stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości – 50% stawki wskazanej w akapicie powyższym zależnej od wartości przedmiotu sporu;
rozgraniczenie – 720 zł;
dotyczących służebności – 480 zł;
naruszenie posiadania – 320 zł;
o wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru dokumentów – 240 zł;
o zniesienie współwłasności – stawkę obliczoną na podstawie § 2 od wartości udziału współwłaściciela zastępowanego przez radcę prawnego, a w przypadku zgodnego wniosku uczestników – 50% tej stawki;
związanych z korzystaniem z rzeczy wspólnej lub z zarządem rzeczą wspólną – 480 zł;
o usunięcie niezgodności między treścią wpisu w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym – 50% stawki wskazanej w pierwszym akapicie, zależnej od wartości prawa dotkniętego niezgodnością

Koszty zastępstwa procesowego 2022 – sprawy z zakresu prawa rodzinnego

Od rodzaju sprawy uzależnione są również koszty zastępstwa procesowego w sprawach rodzinnych. Stawki są następujące:

rozwód i unieważnienie małżeństwa – 720 zł;
stwierdzenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa – 720 zł;
przysposobienie – 360 zł;
pozbawienie, ograniczenie, zawieszenie lub przywrócenie władzy rodzicielskiej oraz odebranie dziecka – 240 zł;
ustalenie ojcostwa, zaprzeczenie ojcostwa, ustalenie bezskuteczności uznania dziecka oraz rozwiązanie przysposobienia – 480 zł;
rozstrzygnięcie w istotnych sprawach rodziny lub co do zarządu majątkiem wspólnym – 480 zł;
ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami – 720 zł;
alimenty, nakazanie wypłacenia wynagrodzenia za pracę do rąk drugiego małżonka – 120 zł.

W sprawach o podział majątku koszty zastępstwa procesowego są uzależnione od wartości tego majątku i obliczane według zasad ogólnych. Jeżeli jednak małżonkowie będą zgodni i podział nastąpi bez komplikacji, wtedy koszty te ulegają obniżeniu o połowę.
Koszty zastępstwa procesowego 2022 – prawo spadkowe

Sprawy spadkowe obejmują następujące roszczenia:

zabezpieczenie spadku,
dokonanie spisu inwentarza,
odrzucenie spadku,
ogłoszenie testamentu i nakazanie jego złożenia,
zarządu spadku nieobjętego i wyjawienie przedmiotów spadkowych
stwierdzenie nabycia spadku

Koszty zastępstwa procesowego zostały określone na minimalnym poziomie 120 zł. Jeśli jednak przedmiotem postępowania jest ważność testamentu, wzrasta ona do 720 zł.

W sprawach dotyczących działu spadku stawka jest ustalana na podstawie wartości udziału spadkowego uczestnika zastępowanego przez profesjonalnego pełnomocnika. Jeśli między uczestnikami działu spadku nie ma sporu, również i w tym wypadku wysokość stawki jest zmniejszana o połowę.
Koszty zastępstwa procesowego 2022 – prawo pracy

Podobnie jak w przypadku spraw spadkowych czy rodzinnych koszty zastępstwa procesowego w sprawach z zakresu prawa pracy również są uzależnione od rodzaju konkretnej sprawy. Będą się one kształtowały następująco:

nawiązanie umowy o pracę, uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, przywrócenie do pracy lub ustalenie sposobu ustania stosunku pracy – 180 zł;
wynagrodzenie za pracę lub odszkodowanie inne niż za wypadek przy pracy – 75% stawki od wartości wynagrodzenia lub odszkodowania będącego przedmiotem sprawy;
inne roszczenia niemajątkowe – 120 zł;
ustalenie wypadku przy pracy, jeżeli nie jest połączone z dochodzeniem odszkodowania lub renty – 240 zł;
świadczenie odszkodowawcze należne z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej – 50% stawki obliczonej od wartości odszkodowania będącego przedmiotem sprawy.

Koszty zastępstwa procesowego 2022 – inne sprawy cywilne

Rozporządzenie określające koszty wskazuje również szereg innych spraw z które w postępowaniu cywilnym pełnomocnik otrzyma wynagrodzenie, należą do nich następujące postępowania:

o uchylenie uchwały organu spółdzielni – 360 zł;
o ochronę dóbr osobistych i ochronę praw autorskich – 720 zł;
z zakresu postępowania nieprocesowego w sprawie niewymienionej odrębnie – 240 zł;
o uchylenie wyroku sądu polubownego – 2400 zł;
z zakresu postępowania restrukturyzacyjnego lub upadłościowego – 3600 zł;
o uznanie orzeczenia sądu zagranicznego – 480 zł;
egzekucyjnych przy egzekucji z nieruchomości – 50% stawki obliczonej od wartości przedmiotu sporu, a przy egzekucji innego rodzaju – 25% tej stawki;
ze skargi na czynności komornika – 80 zł;
o wyjawienie majątku – 120 zł;
rejestracji spółki – 2400 zł, a w przypadku rejestracji spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca
umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym – 1200 zł;
rejestracji spółdzielni – 2400 zł;
innych rejestracji – 1200 zł;
zmiany w rejestrze – 720 zł, a w przypadku zmiany w rejestrze przy wykorzystaniu wzorca uchwały udostępnionego w
systemie teleinformatycznym – 360 zł;
o zaopatrzenie tytułu egzekucyjnego w klauzulę wykonalności – 120 zł;
o zwolnienie spod zajęcia rzeczy i praw zabezpieczonych w postępowaniu karnym u osoby podejrzanej o popełnienie
przestępstwa przeciwko mieniu – 120 zł;
o zwrot korzyści uzyskanych kosztem Skarbu Państwa – 120 zł;
o ustalenie autorstwa projektu wynalazczego – 960 zł;
o ustalenie prawa do patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji – 1200 zł;
o naruszenie patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji – 1680 zł;
o stwierdzenie prawa korzystania z wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego albo prawa używania znaku towarowego, lub oznaczenia geograficznego bądź utraty prawa używania oznaczenia geograficznego – 1440 zł;
o przeniesienie patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji – 1680 zł;
o uchylenie uchwały wspólników bądź akcjonariuszy i o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników, bądź akcjonariuszy – 1080 zł;
o wyłączenie wspólnika – 1080 zł;
o rozwiązanie spółki kapitałowej – 1080 zł;
o przyznanie prawa pomocy w postępowaniu prowadzonym w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej – 300 zł;
o odszkodowanie lub o zadośćuczynienie związane z warunkami wykonywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania – 240 zł;
o ubezwłasnowolnienie – 480 zł;
o uznanie za zmarłego lub stwierdzenie zgonu oraz rozstrzygnięcie co do aktów stanu cywilnego – 360 zł.

Koszty zastępstwa procesowego 2022 – postępowanie odwoławcze

Oczywiście praca pełnomocnika nie kończy się na ogół w pierwszej instancji. Dlatego też za sprawy odwoławcze stawka jest obliczana osobno. Duże znaczenie ma tutaj rodzaj środka odwoławczego oraz sąd, do którego trafia. Minimalna stawka w postępowaniu przed sądem okręgowym wynosi nie mniej niż 120 zł, przed sądem apelacyjnym i Sądem Najwyższym nie mniej niż 240 zł. Stawka minimalna obowiązuje też w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym. Wynosi ona:

za sporządzenie i wniesienie skargi konstytucyjnej oraz za stawiennictwo na rozprawie – stawka minimalna wynosi 960 zł;
za sporządzenie i wniesienie skargi konstytucyjnej oraz za sporządzenie opinii o braku podstaw do wniesienia tej skargi – stawka minimalna wynosi 480 zł.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły