Sąd Okręgowy we Wrocławiu: trudno mówić, że zdjęcia płodów są prowokujące.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu: trudno mówić, że zdjęcia płodów są prowokujące.

Wrocławski Sąd uznał winnych Martę Lempart i Marcina Murzyńskiego zakłócania zgromadzenia Fundacji “Pro – Prawo do Życia”. Uznał jednocześnie, że działania Fundacji nie były prowokujące wobec innych osób. Lempart musi zapłacić 300zł, a Murzyński 200zł.

Wyrok Sądu II instancji zmniejszył grzywnę, gdyż w I instancji wymierzono im po 500zł. Zarówno Lempart, jak i Murzyński nie zgodzili się wyrokiem i odwołali się od niego wzorem Ewy Trojanowskiej z Obywateli RP, która brała z nimi udział w pikiecie w sierpniu 2017 we Wrocławiu, gdzie pod Pręgierzem Fundacji ustawiła swoje antyaborcyjne banery. Na banerach znajdowały się drastyczne zdjęcia płodów i figurka Matki Boskiej.

Sędzia, który uniewinnił Trojanowską, czyli Wojciech Sawicki uznał, że “zabrała głos i wypowiedziała swoją opinię, robiąc to w sposób taktowny. Natomiast Lempart i Murzyński nie sprzeciwili się w sposób taktowny.

Sędzia Joanna Żelazny uznała, że trudno mówić, że działania Fundacji Pro – Prawo do Życia były jakieś prowokujący obwinionych czy też inne osoby. Wypowiedź Marty Lempart nie była spokojna. Krzyczała, skandowała hasła m.in. o świeckości państwa. Dołączył się do niej później Marcin Murzyński. Trudni nie oddać racji organizatorowi i policji, że były to wypowiedzi o kontekście ironicznym i wpływały na zachowanie uczestników zgromadzenia: odwracali się i zasłaniali uszy.

Na ogłoszeniu wyroku był tylko Marcin Murzyński, który powiedział, że jest zaskoczony, bo w toku całego postępowania nie zostały przedstawione dowody, które wskazałyby, że organizator zgromadzenia otworzył je i zamknął. A jako osoba, która organizowała kilkaset zgromadzeń publicznych we Wrocławiu, jestem na to szczególnie uczulony, bo regularnie poucza mnie policja.

Drastyczne zdjęcia płodów w ocenie Sądów są taktowne i zgodne z dobrymi obyczajami. Mimo, że jest to pogląd niszowy i sprzeczny z powszechnie oczekiwanymi zachowaniami społecznymi, ale tych wrocławscy sędziowie nie dostrzegają. Linia orzecznictwa sądowego zdaje się również być zbieżna ze stanowiskiem Prokuratury Krajowej. Wyborcza pisała, że pod koniec stycznia prokuratura nakazała wrocławskim śledczym zajęcie się sprawami działaczy antyaborcyjnych wywieszającymi banery z ludzkimi szczątkami. W razie ich skazywania przez sądy zobowiązania prokuratorów do walki o ich uniewinnienie.

Co sądzisz na ten temat?
+1
0

CZAD!

+1
0

KOCHAM!

+1
0

DOBRE!

+1
0

SZOK!

+1
0

NUDY!

+1
0

LIPA!