sobota 20 kwietnia 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Autor książki wygrał z youtuberem, który udostępniał jego audiobook. Zapowiada, że teraz pozwie Chomikuj.pl

21.6K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

W sprawie, która może stanowić punkt zwrotny dla praw autorskich w Polsce, dziennikarz i pisarz Przemysław Semczuk odniósł zwycięstwo sądowe przeciwko youtuberowi, który bezprawnie udostępnił jedną z jego książek w formie audiobooka na YouTube. Wyrok ten, który stał się prawomocny, nakłada na youtubera konieczność likwidacji kanału, zwrotu zarobionych pieniędzy, zapłacenia grzywny, nawiązki i pokrycia kosztów procesowych.

Dawid W., pseudonim “GameTech”, udostępnił na swoim kanale na przestrzeni kilku lat kilkanaście audiobooków różnych autorów i wydawnictw, w tym książkę Przemysława Semczuka pt. “Kryptonim Frankenstein”. Kanał miał od kilkunastu do kilkuset tysięcy odtworzeń, a obserwowało go piętnaście tysięcy osób.

Proces sądowy trwał rok, zakończony wyrokiem jednoznacznie niekorzystnym dla youtubera. Łączne koszty, w tym grzywna, nawiązka i koszty sądowe, wyniosły prawie dziesięć tysięcy złotych. Dodatkowo, Dawid W. został relegowany ze szkoły oficerskiej i teraz musi zwrócić 150 tysięcy złotych za trzy lata nauki.

Semczuk twierdzi, że wyrok stanowi przełom, ponieważ pokazuje, że “nie ma bezkarności” w przypadkach podobnych do jego. Wskazuje, że zgłoszenie sprawy na policję okazało się skuteczniejsze niż tradycyjne ściganie sądowe, które czasami stosują wydawcy.

Semczuk zapowiada teraz, że zamierza ścigać osoby publikujące jego książki na innych stronach internetowych, takich jak Chomikuj.pl. Wskazał na proces z Chomikuj.pl, który trwał ponad dziesięć lat, w porównaniu z rokiem procesu przeciwko Dawidowi W., argumentując, że pozywanie platformy to błąd.

Semczuk krytykuje wydawców za brak działań przeciwko kradzieży praw autorskich. Pomimo powiadomienia kilku wydawnictw o sprawie Dawida W., żadne z nich nie podjęło działań, nie zgłosiło kradzieży na policję, a nawet nie odpowiedziało na e-mail.

Niedawno Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie popularnego serwisu do udostępniania treści, Chomikuj.pl, po prawie jedenastu latach procesu. Sąd uznał za udowodnione, że na stronie dochodziło do wielokrotnych naruszeń praw autorskich, związanych z pirackimi plikami z książkami. Zgodnie z wyrokiem, serwis ponosi za to odpowiedzialność, ponieważ nie wprowadził skutecznego systemu zabezpieczeń. Jednakże, sąd nie uwzględnił powództwa 15 wydawnictw z 2012 roku, reprezentowanych przez Wolters Kluwer, stwierdzając, że pozwana cypryjska spółka nie jest już usługodawcą i nie można jej nakazać filtrowania plików​1​.

Rozwinięcie sprawy wokół praw autorskich w Polsce stanowi ważne przypomnienie dla twórców, wydawców i użytkowników internetu o istotności i konsekwencjach naruszenia praw autorskich. Wygląda na to, że Przemysław Semczuk otworzył nową drogę w walce z naruszeniami praw autorskich, która może skutecznie zniechęcić do takich praktyk. Czas pokaże, jak te zmiany wpłyną na krajobraz cyfrowych praw autorskich w Polsce i poza nią. W międzyczasie, twórcy i wydawcy powinni pozostać czujni i aktywni w obronie swoich praw.

Źródło: Wirtuane Media

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Poprzednie
Następne

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły