Prezydent o dłużnikach: to oszuści!

Prezydent o dłużnikach: to oszuści!

Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia, podczas spotkania z mieszkańcami na facebooku nazwał sprawę po imieniu. Bez owijania w bawełnę. Nie krył oburzenia, że wiele osób zalegających z czynszami nie chce nawet odpracować swojego długu, a mimo to domaga się remontów miejskich kamienic. – To są oszuści – mówił prezydent.

14 maja 2020 roku podczas spotkania z mieszkańcami Wrocławia na swoim facebooku Prezydent Wrocławia poruszał wiele tematów. Jednym z nich była poruszona przez wrocławian kwestia remontów mieszkań komunalnych. Mieszkańcy dopytywali się o terminy remontu budynków komunalnych. Jacek Sutryk przypomniał wówczas, że ci dłużnicy-konsumenci zalegają miastu kilkaset milionów złotych. Dodał również, że mimo możliwości by odpracować część swoich długów, konsumenci nie przejawiają takich zamiarów, ani takiej woli. O sprawie pierwszy napisał portal tuwroclaw.pl

– Ja żeby kupić swoje mieszkanie musiałem wziąć kredyt. Kredyt, o którym zawsze uwielbia pisać prasa. Sutryk wziął kredyt, tak jak wiele innych osób wzięło kredyt na mieszkanie, a wiele innych osób ma mieszkanie komunalne i nie musiało wziąć na nie kredytu. To kurcze wywiążcie się chociaż z tego obowiązku i płaćcie za te mieszkania – mówił podczas wystąpienia Prezydent – To są ludzie nieodpowiedzialni. To są oszuści, którzy nas wszystkich okradają i należy temu postawić wreszcie tamę, i ja to zrobię – zapowiedział. – Wreszcie trzeba zacząć mówić we Wrocławiu i w Polsce w sposób jasny, prosty i oczywisty. Nie patrzeć na dochody i zyski polityczne – dodał.

Pierwszy raz od roku 2000 funkcjonariusz publiczny nazwał sprawy po imieniu. Do tej pory, kiedy wierzyciele chociażby sugerowali, że dłużnicy, którzy nie spłacają swoich długów nawet w ratach, są oszustami, czy złodziejami, to spotykali się z agresywnym i histerycznym stanowiskiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK za nazwanie dłużnika, a nawet za sugerowanie, że jest oszustem, czy złodziejem, potrafi wymierzyć drakońską karę finansową, gdyż według wyobrażenia Prezesa tego Urzędu jest to naruszanie prywatności konsumenta, a także obrażanie go przez silniejszą stronę, co narusza jego prawa konsumenta.

Do tej pory ocena, że dłużnik może być oszustem lub złodziejem, uznawana była przez UOKiK oraz związki zrzeszające firmy windykacyjne oraz wierzycieli za nieetyczne. W sytuacji, w której Prezydent miasta wprost nazywa konsumentów, którzy nie spłacają długów oszustami i złodziejami, którzy okradają sytuacja staje się precedensem. Jakkolwiek by nie oceniać tego twardego stanowiska to trudno Jackowi Sutrykowi nie przyznać racji w jego ocenie osób, które nie spłacają swoich zobowiązań.

Stanowisko wyrażone przez funkcjonariusza publicznego, urzędnika państwowego jakim jest Prezydent Wrocławia z całą pewnością nie spodoba się Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Autorytet Prezydenta miasta będzie również trudnym do podważenia przez UOKiK. Należy również się zastanowić kto w strukturach Państwa ma większy autorytet – Prezydent, czy Prezes Urzędu?

– Albo to miasto oszukujemy, albo z nim jesteśmy. Jeżeli oczekujecie remontów, to płaćcie za te mieszkania. Wreszcie trzeba stawiać sprawy jasno i nie patrzeć na zyski polityczne. Ja mówię: jest wielu oszustów, którzy na tym korzystają. I trzeba z tym walczyć. To nie jest mój majątek, tylko nasz majątek. – mówił Prezydent

W podobny sposób o osobach zalegających z płatnością za kary za jazdę bez ważnego biletu publicznie wypowiedział się prezes wrocławskiego MPK. Artykuł na ten temat można przeczytać tutaj – wystarczy kliknąć.

Co sądzisz na ten temat?
+1
37

CZAD!

+1
36

KOCHAM!

+1
40

DOBRE!

+1
13

SZOK!

+1
22

NUDY!

+1
9

LIPA!

Napisz do autora

Aktywny od: 01.1.1970Dodał: 17 artykułów

Dodaj komentarz

10 komentarzy

 1. Co to za pierdolenie?
  W dużej części są to osoby doświadczone przez los, niepełnosprawne, mające na utrzymaniu niepełnosprawnych członków rodziny. Rodziny z problemami, wykluczone ze społeczeństwa. Zamiast prezydencik z pensją liczoną w dziesiątkach tysięcy złotych ważyć się na takie słowa powinien zająć się problemami społecznym w mieście w którym mieszka. Co za skurwysyństwo

  zdziwiony

  7 stycznia 2021 10:43 Odpowiedz
 2. Po części prawda. W mojej kamienicy mieszka chłopak, który po śmierci babci i ojca pozostał sam na 85m2 (w tej samej bramie są opuszczone dwa małe mieszkania, można go przesiedlić). Nie płaci czynszu tak, jak nie płaciła jego babcia wcześniej. Jednak wynajmuje pokoje i zarabia na tym. Długu nie zamierza uregulować. Jak kogoś takiego nazwać? Tylko nieuczciwi są również w urzędzie. Nie powinno to mieć wpływu, na to, czy mieszkańcy zalegają z płatnościami. To iiny zupełnie temat.

  Iwona

  18 sierpnia 2020 13:46 Odpowiedz
 3. HALLO tu WROCŁAW !
  Tego już za wiele … to kim są skorumpowani urzędnicy Ratusza bezkarnie okradający na każdym kroku Mieszkańców Wrocławia m.in. i MNIE przedsiębiorcę od 22 lat …i dlaczego jeszcze NIE są ROZLICZENI z pustostanów, zadłużania miasta przez zmieniających się Prezydentów i wiceprezydentów – ich kolesi, za rozdawnictwo mienia komunalnego, stawiania sobie pomników za życia, okazyjnego nabywania komunalnych mieszkań i lokali użytkowych, celowych pustostanów kamienic m.in. na Hostele,na piętrowe Parkingi, Balowanie na koszt Mieszkańców w słynnych wrocławskich Balach Charytatywnych, nabywania kamienic w drodze poświadczania NIEPRAWDY przez samych Miasta oraz zlecania politycznych wyroków we wrocławskich sądach i bezczelnego powoływania się na bezprawne wyroki okradające Wrocławian z Firm i majątku życia…? Zastawianie pułapek i umyślne niszczenie do spodu każdego wskazanego do zniszczenia
  i bezczelnego żądania tzw. “dobrowolnego dogadywania się i tzw. dobrowolnego płacenia łapówek w każdym Departamencie “…
  A kto nie płacił ŁAPÓWEK ten NIE miał za co żyć …musiał żebrać raz w roku w Caritasie i co m-c w Kościołach parafialnych o paczkę żywnościową …
  I kto tu jest OSZUSTEM i ZŁODZIEJEM ???
  TO HAŃBA !!!

  Pokrzywdzona działaniami o charakterze przestępczym...

  18 sierpnia 2020 05:12 Odpowiedz
  • Zadłużenie Wrocławia i kolejny Kredyt NIE wynika z WINY niezapłaconych czynszów przez najemców, których często RATUSZ pozbawia miejsc pracy WYNIKA z zupełnie innych przyczyn po stronie RATUSZA często opisywanych na fb !

   j.w

   18 sierpnia 2020 15:40 Odpowiedz
 4. Brawo Panie Prezydencie, w końcu ktoś miało odwagę właściwe nazwać tych pasożytów ! i nie brońcie ich, mogli odpracować ale nie, tylko roszczenia,remonty im robić buhahahah. A na bruk, po d most łaskawie to tałatajstwo !

  PinokioMM

  21 maja 2020 20:24 Odpowiedz
 5. 90% dłużników bez własnej winy nie płacą czynszu? Won na bruk w takim razie zrobić miejsce tym co chcą płacić czynsz i go płacą. Pasożyty szkodzą poczciwym osobom z problemami. Na ulice żebrać i tam się mazgaić że im w życiu coś nie wyszło. Nie płacisz to wont!

  kiler

  20 maja 2020 16:49 Odpowiedz
 6. Po pierwsze – Ok. 90% dłużników nie płaci BEZ WŁASNEJ WINY, zatem nie są oszustami.
  Po drugie – Jeśli dług jest wieloletni, to często jest niespłacalny, więc należy go UMORZYĆ, a nie wydziwiać o „dobrej woli”, która i tak w niczym nie pomoże.
  Po trzecie – Jeśli dług wynosi kilkanaście tysięcy zlotych, a „odpracowanie” liczy się po pensji minimalnej, to człowiek prędzej umrze, niż to odpracuje. Zatem pretensje w tej sprawie są bezsensowne – chyba, że za odpracowanie części, druga część będzie umorzona.
  Zwalanie winy na poszkodowanych, to nie „nazywanie sprawy po imieniu”. Takowe by wystąpiło, gdyby wszystkich sprawdzić i policzyć faktycznych oszustów – tylko jednocyfrowa liczba procent nie zrobiłaby na nikim wrażenia, więc prezydent woli rzucać fałszywe oskarżenia na ślepo.
  UOKIK ma rację – aby nazwać kogoś oszustem, trzeba to indywidualnie udowodnić.
  Pozdrawiam.

  Ppp

  20 maja 2020 16:09 Odpowiedz
  • Ja wierzę Panu Prezydentowi niż anonimowemu internaucie. Prezydent wie co mówi, jak mówi, że to oszuści to musi to być prawda.

   pracownik urzędu miasta wrocławia

   20 maja 2020 16:40 Odpowiedz
  • hej ppp jesteś w błędzie bo co do statutowej zasady uokik nie ma kompetencji do indywidualnych analiz. Oni się zajmują masową ilością. Więc uokik nie ma nawet prawa wypowiadać się w indywidualnych sprawach.

   łajka

   20 maja 2020 16:47 Odpowiedz
 7. W końcu ktoś z jakami nawa pasożytów po imieniu ! za nic nie paca, a wszystko się im należy i nawet odpracować nie chcą, bo co nie maja czasu, bo co zarobieni są piciem piwska i oglądaniem tv, za który abonamentu też nie płacą pewnie ! Nie przepadam za Sutrykiem, za tragedię , która robi z drogami we Wrocku, ale tu pokazał kochones !

  AntyPasożyt

  20 maja 2020 15:00 Odpowiedz