Konfederacja zablokowana przez Facebook. Konto znikło. Bosak grozi pozwem!

Konfederacja zablokowana przez Facebook. Konto znikło. Bosak grozi pozwem!

Sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński poinformował, że Meta, czyli właściciel facebook, poinformował go dzisiaj, że profil Konfederacji na facebooku zostanie zablokowany z powodu naruszania regulaminu portalu. Konkretnie chodzi o naruszenie dotyczące informacji o Koronawirusie.

Jak poinformował właściciel facebooka administratorzy fanpage Konfederacji byli wielokrotnie uprzedzani, że może dojść do tej sytuacji.

“Kilkukrotnie ostrzegaliśmy administratorów strony, że w trosce o bezpieczeństwo naszej społeczności i aby zapobiegać zagrożeniu dla zdrowia i życia ludzi, nie pozwalamy na publikowanie tego rodzaju treści” – poinformowała w oświadczeniu firma Meta, administrator Facebooka.

“Zgodnie z cytowanym w mediach oświadczeniem biura prasowego portalu społecznościowego, strona Konfederacji została usunięta z powodu powtarzających się naruszeń zasad Facebooka dotyczących mowy nienawiści poprzez publikowanie “treści bezpośrednio atakujących inne osoby na podstawie tzw. cech chronionych, takich jak narodowość czy orientacja seksualna” oraz zasad dotyczących dezinformacji na temat COVID-19, “a w szczególności fałszywych twierdzeń o tym, że maski nie ograniczają rozprzestrzeniania się choroby, że śmiertelność COVID-19 jest taka sama lub niższa niż grypy, a także że szczepionki na COVID-19 nie zapewniają żadnej odporności i są nieefektywne”.

W sprawie zabrał głos Krzysztof Bosak z Konfederacji:

– To zdumiewające, że korporacja Meta kontaktowała się z rządem, a nie z nami. (…) Nie jest to błaha sprawa bowiem był to największy profil partii politycznej w Polsce. Odbieramy tę sytuację jako ingerencję w polską demokrację – skomentował podczas zwołanej w środę konferencji Krzysztof Bosak – Partia “nie zostawi tak tej sprawy” i podejmie stanowcze kroki. Bosak zapowiedział, że Konfederacja przedstawi swój projekt “o ochronie swobody wypowiedzi i rozpowszechniania informacji na portalach internetowych przez aktorów demokratycznego życia politycznego”. Polityk zapowiedział też, że facebook zostanie w tej sprawie pozwany.

Z ustaleń redakcji CzasFinansów.pl wynika, że z facebookiem można wygrać w kwestii blokady kont i fanpage. Jednak rzadko kiedy sukces osiąga się bez skierowania pozwu do Sądu. To dopiero na drodze procesu sądowego facebook często się ugina i odblokowuje zarówno konta prywatne, jak i fanpage.

Problem w tym, że większość użytkowników facebooka, a także większość przedsiębiorców prowadzących zablokowane fanpage z różnych powodów nie decyduje się na walkę w sądzie, która przecież wiąże się z kosztami sądowymi i adwokackimi. Można jednak przypuszczać, że Konfederacja nie odpuści i rozpocznie proces z facebookiem. Możliwe, że po roku czy dwóch nawet uda się im wygrać.

Do sprawy będziemy wracać

Przeczytaj nasze inne artykuły:

Co sądzisz na ten temat?
+1
0

CZAD!

+1
0

KOCHAM!

+1
0

DOBRE!

+1
2

SZOK!

+1
0

NUDY!

+1
0

LIPA!