poniedziałek 15 lipca 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Rosyjskie wpływy w ZUS? Czy publiczne pieniądze przez ZUS trafiają do Rosji? Zapytaliśmy organ, a Dominik Wojtasiak z ZUS odpowiada

21.5K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Gdy wybuchła wojna w Ukrainie redakcja CzasFinansów.pl zwróciła się do ZUS z zapytaniem czy organ administracji publicznej posiada jakieś umowy z podmiotami, które są zarejestrowane w Rosji, albo są zarejestrowane w Polsce, ale mają kapitał lub udziałowców rosyjskich. Chodziło o zweryfikowanie sytuacji, czy pieniądze Skarbu Państwa pośrednio lub bezpośrednio nie trafią do Rosjan, którzy potem dzięki tym pieniądzom mogliby finansować bomby i rakiety wystrzeliwane w Ukrainę.

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl z zapytaniem o tę kwestię. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas, abyśmy zapytali organ rentowy o tę sprawę. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl

Dominik Wojtasiak, który jest Dyrektorem Departamentu Legislacyjno-Prawnego, udzielił naszej redakcji odpowiedzi na wniosek złożony 14 marca 2022 roku.

Na wniosek by wskazać umowy, które ZUS zawarł z podmiotami, które mają siedzibę w Rosji dostaliśmy odpowiedź, że nie ma ani jednej takiej umowy. Nie było przed 2022 roku i nie było ani jednej w 2022 roku.

Czy ZUS zerwałby umowy zawarte z rosyjskimi firmami? Organ nie daje jednoznacznej odpowiedzi

Składając wniosek o udzielenie informacji publicznej zapytaliśmy także czy jeśli ZUS zawarł jakieś umowy z Rosjanami to po wybuchu wojny w Ukrainie organ rentowy zamierza te umowy zerwać. Redakcja spodziewała się prostej odpowiedzi – tak.

Jednak Dominik Wojtasiak odpowiedział bardzo zagadkowo i niejednoznacznie, a mianowicie zasłonił się stwierdzeniem, że odpowiedź na zadane pytanie nie stanowi informacji publicznej. Jak dodaje Dominik Wojtasiak zamiar ZUS nie będzie stanowił informacji publicznej, skoro nie znalazł on odzwierciedlenia w wytworzonych dokumentach.

Niestety zamiast jednoznacznej odpowiedzi otrzymaliśmy dywagację, które nie pozwala z całą pewnością stwierdzić, że obecne władze ZUS, w tym zarząd i dyrektorzy, zerwaliby umowy z Rosjanami, gdyby takie były zawarte. Jest to oczywiście sfera rozważań hipotetycznych, ale skoro nie słyszymy stanowczego NIE to znaczy, że organ rentowy relatywizowałby czy wojna w Ukrainie jest wystraczającym czynnikiem by umowę z Rosjanami zerwać.

ZUS systemowo nie weryfikuje pochodzenia i kapitału swoich kontrahentów. Publiczne pieniądze mogą zasilać rosyjską machinę wojenną?

Zapytaliśmy również o umowy zawarte z podmiotami, które mają w swoich strukturach udziałowców Rosjan lub posiadają rosyjski kapitał. Chcieliśmy wiedzieć jakie takie umowy generują zysk dla Rosjan, a jednocześnie ile pieniędzy publicznych trafia do Rosjan przez ZUS. W tym zakresie odpowiedzi Dominika Wojtasiaka, jako reprezentanta ZUS, nie były satysfakcjonujące i jednoznaczne.

Dominik Wojtasiak poświadczył, że ZUS systemowo nie obchodzi czy podmiot, z którym ma jakieś umowy posiada rosyjski kapitał albo czy ma w swoich strukturach Rosjan. Jak wskazał Dyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego:

Zakres działania ZUS nie obejmuje sprawdzania, weryfikowania i gromadzenia informacji o pochodzeniu narodowościowym osób, wchodzących w skład struktur oraz pochodzeniu kapitału, w oparciu o które działają podmioty, z którymi zawierane są umowy przez ZUS. W związku z tym, Zakład nie posiada informacji żądanych w ww. punktach i dlatego nie możemy udzielić odpowiedzi na Pana wniosek w tym zakresie.

To bardzo zły sygnał ze strony organu administracji publicznej. Oznacza to, że ZUS po prostu nie wie, czy podmioty, z którymi zawiera umowy biznesowe i kontakty, nie posiadają rosyjkiego kapitału, albo czy w ich strukturach są Rosjanie. Wojtasiak i cały ZUS też nie wie, czy przez ZUS do Rosji nie trafiają pieniądze z finansów publicznych, z których Rosja może finansować bomby spadające w Ukrainie albo rakiety wystrzeliwane w Ukraine.

Umowy bez przetargów, ZUS na własne życzenie nie sprawdza gdzie trafią pieniądze z ich kontraktów biznesowych

Jest to o tyle problematyczne, że w wyniku wprowadzenia ustaw tzw. antycovidowych ZUS nie musi przeprowadzać przetargów. W rzetelnej procedurze przetargowej kontrahenci ZUS byliby weryfikowani, a kontrowersyjni oferenci odrzucani. Ponieważ jednak Rząd PiS nie wymaga przeprowadzania konkursów i przetargów to w zasadzie każdy podmiot może podpisać kontrakt z ZUS jeśli władze organu uznają to za dobry interes. Jak widać po stanowisku Dominika Wojtasiaka organ co do zasady nie weryfikuje podmiotów, z którymi zawiera umowy.

Na te praktyki ZUS z ratunkiem przyszedł Rząd PiS, który wprowadził przepisy “likwidujące” rosyjskie biznesy w Polsce. Dzięki tej ustawie można być spokojnym, że przez ZUS mniej pieniędzy zasila rosyjski budżet wojenny bo co do zasady firmy z rosyjskim kapitałem i udziałowcami nie mogą w obecnym stanie prawnym funkcjonować w Polsce.

Poniżej przedstawiamy całą odpowiedź Dominika Wojtasiaka z ZUS.

Co sądzisz na ten temat?
+1
33
+1
23
+1
43
+1
35
+1
91
+1
3
+1
8

11 komentarzy “Rosyjskie wpływy w ZUS? Czy publiczne pieniądze przez ZUS trafiają do Rosji? Zapytaliśmy organ, a Dominik Wojtasiak z ZUS odpowiada”

  1. Lipa na maxa. Morawiecki i PiS trąbią że ruskie bomby mordujące finansowane są z biznesów eurokratów, a tu się okazuje, że sam zus nie wie czy państwowa kasa nie płynie do ruskich. wstyd.

  2. Dobrze, że ZUS nie wybrał żadnej ruskiej firmy, ale mega ciulowo, że maja w tyłkach czy pieniadze z naszych podatków nie trafiają do ruskich. Przymykanie oczu jest gorsze niz jawny biznes us usual jak to mówi pis

  3. ja tam się nie dziwię, że taki wojtasiak nie napisał stanowczo, że by z ruskimi umowy zerwali bo sam przecież stosuje metody putinowskie więc rosja mu bratem

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Toruński ZUS na celowniku prokuratury. Wpłynęło zawiadomienie na prześladowanie chrześcijan przez urzędników.

Naczelnik ZUS: w ZUS PUE danych nie sprawdzamy. Centrala ZUS: nie przychodźcie, korzystajcie z ZUE PUE.

Stop patologii w ZUS. Naczelniczka Anna Parol-Olczak przyłapana na kłamstwach i manipulacji w udzielaniu odpowiedzi na skargę dotyczącą przetwarzania danych osobowych.

ZUSowski gwałt na prawach pracowniczych? Liderka związku zawodowego zwolniona bo ujawniała prawdę o chuligańskich działaniach ZUS wobec własnych pracowników?

ZUS przyjaźnie do klientów: Idziemy po pieniądze, które dostałeś z Tarczy Antykryzysowej – oddasz w zębach co do grosza – organ rentowy jak Zakład Usług Stalkerskich?

Przedsiębiorcy wściekli na ZUS. Gdy proszą o raty albo umorzenie to urzędnicy brutalnie nimi gardzą, a jak chodzi o długi kościoła to właśnie umorzono prawie 20 milionów.

Przestępcy z ZUS: kolejne przestępstwo pracowników ZUS na przetwarzaniu danych osobowych

GRZEGORZ BRAUN: ZUS to piramida finansowa

ZUS uśmiercił kobietę. Tłumaczy się, że przez pomyłkę, ale czy można ZUS-owi wierzyć? Co na to Urząd Ochrony Danych Osobowych?

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Jest wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej

W dniu 9 stycznia br. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk złożyła na ręce Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej z zajmowanego stanowiska.

Jak podkreśla Pani Minister:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to liczne zadania i obowiązki na rzecz bezpieczeństwa socjalnego Polek i Polaków, realizowane przez ponad czterdzieści tysięcy pracownic i pracowników zasługujących na godne warunki pracy i płacy. Nowe wyzwania w obszarze ubezpieczeń społecznych, jakie stawia przed sobą rząd koalicji 15 października wymagają nowego otwarcia, gwarantującego odpowiedzialne zarządzanie tak ważną instytucją.

Nie jest jasne czy reszta zarządu oraz rada nadzorcza również zostanie wymieniona.

Zobacz nasz film na Youtube:

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły