środa 17 kwietnia 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

ZUSowski gwałt na prawach pracowniczych? Liderka związku zawodowego zwolniona bo ujawniała prawdę o chuligańskich działaniach ZUS wobec własnych pracowników?

21.7K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Rozważna, chroniona liderka Związkowej Alternatywy, Ilona Garczyńska, nagle znalazła się na zewnątrz, zaskoczona dyscyplinarnym zwolnieniem z ZUS. Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa reaguje natychmiast, zapowiadając bezterminowy strajk, który ma rozpocząć się przed wakacjami i obejmować cały kraj. Ten niespodziewany ruch zaostrza długotrwały konflikt między pracownikami a władzami ZUS, który trwa już od wielu miesięcy.

“Pracujemy już ponad ludzkie siły, po 12 godzin dziennie, za minimalną krajową. Jesteśmy zastraszani i źle traktowani. Tak dalej być nie może,” mówią związkowcy z Zakładu

Wszyscy kojarzymy ZUS jako instytucję państwową odpowiedzialną za wypłatę świadczeń emerytalnych. W ostatnich miesiącach, jednak, Zakład Ubezpieczeń Społecznych stał się areną gorącego konfliktu, który może mieć poważne konsekwencje dla wszystkich Polaków.

Chroniona liderka Związkowej Alternatywy, Ilona Garczyńska, została dyscyplinarnie zwolniona z ZUS. Związek poinformował, że daje mu to prawo do natychmiastowego przystąpienia do akcji strajkowej. Bezterminowy strajk ma rozpocząć się przed wakacjami i objąć cały kraj – wynika z informacji Radia ZET.

Spór pracowników z władzami ZUS trwa od wielu miesięcy. Urzędnicy od dawna narzekają się na przeładowanie obowiązkami i niskie płace. “Pracujemy już ponad ludzkie siły, po 12 godzin dziennie, za minimalną krajową. Jesteśmy zastraszani i źle traktowani. Tak dalej być nie może” – mówili w rozmowie z money.pl związkowcy z Zakładu.

Negocjatorka z ramienia Związkowej Alternatywy, Ilona Garczyńska, została zwolniona dyscyplinarnie z pracy 25 maja 2022 roku – wynika z informacji Radia ZET. ZUS powołał się na art. 52 Kodeksu pracy, pozwalającym rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych.

Związek nie zamierza zostawić sprawy bez odzewu. Zapowiada rozpoczęcie strajku jeszcze przed wakacjami.

Zdaniem Piotra Szumlewicza, przewodniczącego Związku Zawodowego Alternatywa, w wyniku strajku może zostać wstrzymana wypłata emerytur. Do postulatu dotyczącego wzrostu płac doszedł nowy: przywrócenie do pracy Ilony Garczyńskiej oraz dymisja prezes ZUS, Gertrudy Uścińskiej.

Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS, w odpowiedzi na zarzuty przesłał do Radia ZET oświadczenie, w którym zapewnia, że “wypłaty emerytur oraz świadczenia 500+ nie są zagrożone”. Twierdzi, że Pani Garczyńska “wielokrotnie naruszyła ona podstawowe obowiązki pracownicze (…). Wypowiedzi pani Ilony Garczyńskiej przekroczyły granice dozwolonej krytyki, są szkalujące i dążą do całkowitego zdyskredytowania Zakładu w przestrzeni publicznej. Za takie można uznać nazwanie jednego z dyrektorów oddziału ZUS ‘psychopatą'” – informuje rzecznik ZUS w przesłanym piśmie.

Wypowiedzi rzecznika ZUS Pawła Żebrowskiego budzą wiele wątpliwości. Nie tylko w ich prawdziwość, ale po prostu w ich uczciwość i rzetelność. Żebrowski poręczył powagą własnego imienia i nazwiska wysyłając do RadioZet.pl stanowisko prasowe ZUS. Podpisał je własnym nazwiskiem rodowym. Związkowa Alternatywa zapowiada, że powiadomi i prokuraturę, ale również Państwową Inspekcję Pracy o chuligańskich czynach departamentu HR ZUS, jak i całego organu rentowego.

Jeśli okazałoby się, że PiP potwierdzi bezprawność zwolnienia Ilony Garczyńskiej to winnej pracownicy ZUS grozi odpowiedzialność za brutalny gwałt na prawach pracowniczych i kolejny brutalny gwałt na ustawie o związkach zawodowych. Za takie wykroczenia grozi mandat nawet do 30 tysięcy złotych.

Jednak w razie potwierdzenia działania wbrew prawu, poza prawem i ze złośliwym zamiarem złamania prawa przez pracownika ZUS, który osobiście zwolnił Ilonę Garczyńską to osobną sprawą jest dobre imię, reputacja i wizerunek samego Pawła Żebrowskiego.

Okazać się bowiem może, że po prostu kłamał i oszukiwał nie tylko media w swoim komunikacie prasowym, ale przede wszystkim oszukał i okłamał konsumentów i klientów ZUS – szeroko rozumianą opinię publiczną. W przypadku potwierdzenie przez PiP, że zwolnienie było ze złamaniem prawa, opinia publiczna uzyska prawo do nazywania Pawła Żebrowskiego kłamcą, który oszukuje.

Podjął więc ogromne ryzyko. Być może w ciągu roku lub dwóch prokuratura i Państwowa Inspekcja Pracy zweryfikuje rzetelność i dobre imię Pawła Żebrowskiego. Póki co kłamcą, czy człowiekiem, który oszukuje w swoich wypowiedziach jako rzecznik ZUS (ale także po prostu jako człowiek), nazwać go nie można.

Redakcja ma jednak przeczucie, że PiP stanie po stronie Ilony Garczyńskiej i związku zawodowego. Czy redakcja się myli? Czas to pokaże. Jeśli okaże się, że Państwowa Inspekcja Pracy potwierdzi przysięgę Pawła Żebrowskiego, że zwolnienie Ilony Garczyńskiej było zgodne z prawem to redakcja CzasFinansów.pl oczywiście przeprosi rzecznika ZUS jeśli poczułby się urażony, że media wątpią w jego prawdomówność i uczciwość. Wracając jednak do samej sprawy poruszonej przez redakcję money.pl

W połowie 2021 roku Pracownicy ZUS-u urządzili na facebookowej grupie nieformalny konkurs: “kto ma w biurze gorsze piekło”, opisując fatalne warunki pracy. Jedna z kobiet pisała tak: “kiedy wychodziłam po 8 godzinach pracy w 32 st. C (na zewnątrz było 26 st. C), aż mi się przed oczami ciemno zrobiło. Parę osób musi chyba zemdleć lub nabawić się udaru cieplnego, żeby dotarło, że w takich warunkach nie da się pracować”.

Zwolniona z ZUS Ilona Garczyńska mówiła wówczas portalowi money.pl tak:

“Ludzie myślą, że pracujemy w luksusach, a prawda jest taka, że pracodawca oszczędza na nas, jak tylko może. Pracujemy w potwornej duchocie, w maseczkach na twarzach, których nie wolno nam zdjąć, w pełnym obuwiu i bez wody butelkowanej do picia, bo takie oszczędności są teraz w ZUS”.

To, co dzieje się obecnie w ZUS, jest symptomatycznym przykładem problemów, z którymi boryka się wiele instytucji publicznych. Niskie płace, nadmiar obowiązków, złe warunki pracy – to wszystko prowadzi do frustracji pracowników, a w konsekwencji do strajków i zakłóceń w funkcjonowaniu systemu.

Nie da się uniknąć pytania: jakie to może mieć konsekwencje dla polskich emerytów, którzy są zależni od regularnych wypłat z ZUS? Czy bezterminowy strajk pracowników ZUS rzeczywiście może zagrażać wypłatom emerytur, jak twierdzi przewodniczący Związku Zawodowego Alternatywa, Piotr Szumlewicz?

Czy rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, ma rację twierdząc, że “wypłaty emerytur oraz świadczenia 500+ nie są zagrożone”? Czy w obliczu strajku, system jest w stanie zapewnić ciągłość wypłat emerytur i świadczeń?

Na te i wiele innych pytań, przyszłość przyniesie odpowiedź. Na razie jednak, obserwując sytuację w ZUS, możemy tylko mieć nadzieję, że strony konfliktu znajdą sposób na rozwiązanie problemów, zanim sytuacja stanie się jeszcze bardziej napięta.

Wszyscy obserwujemy te wydarzenia z niepokojem, bo dotykają one bezpośrednio nas wszystkich. Jakiekolwiek zakłócenia w funkcjonowaniu ZUS mogą mieć poważne konsekwencje dla wszystkich Polaków, zwłaszcza dla tych, którzy są zależni od regularnych wypłat emerytur i świadczeń.

Jak na razie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak rozwinie się ta sytuacja. Wszyscy jednak mamy nadzieję, że zostanie ona rozwiązana w sposób, który zabezpieczy interesy pracowników ZUS, jak i wszystkich obywateli, którzy są zależni od tej instytucji.

Ważne jest, aby pamiętać, że pracownicy publiczni, tak jak pracownicy ZUS, są kluczowym elementem naszego społeczeństwa. Ich praca jest niezbędna do funkcjonowania naszego systemu społecznego. Musimy zrozumieć ich frustrację i zrozumieć, że ich walka o lepsze warunki pracy nie jest tylko ich osobistym problemem, ale problemem nas wszystkich.

Jedno jest pewne: sytuacja w ZUS pokazuje, że nie możemy już dłużej ignorować problemów, z którymi borykają się pracownicy publiczni. To jest kwestia, której nie możemy już dłużej ignorować. To jest problem, który musimy rozwiązać, jeśli chcemy zabezpieczyć przyszłość naszego systemu emerytalnego.

Sytuacja w ZUS jest więc nie tylko problemem pracowników tej instytucji. To jest problem nas wszystkich. Musimy zrozumieć, że to, co dzieje się w ZUS, dotyczy nas wszystkich. To jest nasz wspólny problem, który musimy wspólnie rozwiązać.

Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/strajk-w-zus-przed-wakacjami-wyplata-swiadczen-moze-byc-zagrozona-6772964811962976a.html

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

2 komentarzy “ZUSowski gwałt na prawach pracowniczych? Liderka związku zawodowego zwolniona bo ujawniała prawdę o chuligańskich działaniach ZUS wobec własnych pracowników?”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

ZUS prewencyjne nęka przedsiębiorców, oczywiście dla ich własnego dobra.

ZUS doprowadza chorych do długów i śmierci? Zachorowali, a ZUS potraktował ich gorzej niż pracodawca, który nie wypłaca pensji.

Wyrok Sądu: ZUS musi przestać nękać dłużników i wymuszać spłaty ich długów przez rodziny

ZUS rozdaje emerytury Ukraińcom już po 1 dniu pracy w Polsce? Rzecznik Paweł Żebrowski ręczy własnym nazwiskiem, że to fake news

Prokuratura wszczęła dochodzenie wobec ZUS – chodzi o przestępstwo urzędnicze. W sprawie może chodzić o naczelnika Marcina Madalińskiego i byłego dyrektora Piotra Burtowskiego.

Przestępcy z ZUS: Czy w bydgoskim ZUS doszło do wojny gangów między dyrektorem, a zarządem? Policja dokonała aresztowania!

Czy ZUS znów został przyłapany na szulerni na szkodę przedsiębiorców? Nagłe problemy programu Płatnik – w sprawie interweniuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Praca w ZUS zabija? Pracownik Zakładu w Zielonej Górze zmarł przy biurku. Po chwilach zadumy oddział wrócił do pracy “business as usual”.

ZUS znowu przegrał w Sądzie. Pomówili kobietę o pozorność zatrudnienia. Sąd uznał, że organ się mylił. Znowu.

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Jest wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej

W dniu 9 stycznia br. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk złożyła na ręce Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej z zajmowanego stanowiska.

Jak podkreśla Pani Minister:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to liczne zadania i obowiązki na rzecz bezpieczeństwa socjalnego Polek i Polaków, realizowane przez ponad czterdzieści tysięcy pracownic i pracowników zasługujących na godne warunki pracy i płacy. Nowe wyzwania w obszarze ubezpieczeń społecznych, jakie stawia przed sobą rząd koalicji 15 października wymagają nowego otwarcia, gwarantującego odpowiedzialne zarządzanie tak ważną instytucją.

Nie jest jasne czy reszta zarządu oraz rada nadzorcza również zostanie wymieniona.

Zobacz nasz film na Youtube:

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły