sobota 30 września 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

ZUSowski gwałt na prawach pracowniczych? Liderka związku zawodowego zwolniona bo ujawniała prawdę o chuligańskich działaniach ZUS wobec własnych pracowników?

21.7K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Rozważna, chroniona liderka Związkowej Alternatywy, Ilona Garczyńska, nagle znalazła się na zewnątrz, zaskoczona dyscyplinarnym zwolnieniem z ZUS. Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa reaguje natychmiast, zapowiadając bezterminowy strajk, który ma rozpocząć się przed wakacjami i obejmować cały kraj. Ten niespodziewany ruch zaostrza długotrwały konflikt między pracownikami a władzami ZUS, który trwa już od wielu miesięcy.

“Pracujemy już ponad ludzkie siły, po 12 godzin dziennie, za minimalną krajową. Jesteśmy zastraszani i źle traktowani. Tak dalej być nie może,” mówią związkowcy z Zakładu

Wszyscy kojarzymy ZUS jako instytucję państwową odpowiedzialną za wypłatę świadczeń emerytalnych. W ostatnich miesiącach, jednak, Zakład Ubezpieczeń Społecznych stał się areną gorącego konfliktu, który może mieć poważne konsekwencje dla wszystkich Polaków.

Chroniona liderka Związkowej Alternatywy, Ilona Garczyńska, została dyscyplinarnie zwolniona z ZUS. Związek poinformował, że daje mu to prawo do natychmiastowego przystąpienia do akcji strajkowej. Bezterminowy strajk ma rozpocząć się przed wakacjami i objąć cały kraj – wynika z informacji Radia ZET.

Spór pracowników z władzami ZUS trwa od wielu miesięcy. Urzędnicy od dawna narzekają się na przeładowanie obowiązkami i niskie płace. “Pracujemy już ponad ludzkie siły, po 12 godzin dziennie, za minimalną krajową. Jesteśmy zastraszani i źle traktowani. Tak dalej być nie może” – mówili w rozmowie z money.pl związkowcy z Zakładu.

Negocjatorka z ramienia Związkowej Alternatywy, Ilona Garczyńska, została zwolniona dyscyplinarnie z pracy 25 maja 2022 roku – wynika z informacji Radia ZET. ZUS powołał się na art. 52 Kodeksu pracy, pozwalającym rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych.

Związek nie zamierza zostawić sprawy bez odzewu. Zapowiada rozpoczęcie strajku jeszcze przed wakacjami.

Zdaniem Piotra Szumlewicza, przewodniczącego Związku Zawodowego Alternatywa, w wyniku strajku może zostać wstrzymana wypłata emerytur. Do postulatu dotyczącego wzrostu płac doszedł nowy: przywrócenie do pracy Ilony Garczyńskiej oraz dymisja prezes ZUS, Gertrudy Uścińskiej.

Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS, w odpowiedzi na zarzuty przesłał do Radia ZET oświadczenie, w którym zapewnia, że “wypłaty emerytur oraz świadczenia 500+ nie są zagrożone”. Twierdzi, że Pani Garczyńska “wielokrotnie naruszyła ona podstawowe obowiązki pracownicze (…). Wypowiedzi pani Ilony Garczyńskiej przekroczyły granice dozwolonej krytyki, są szkalujące i dążą do całkowitego zdyskredytowania Zakładu w przestrzeni publicznej. Za takie można uznać nazwanie jednego z dyrektorów oddziału ZUS ‘psychopatą'” – informuje rzecznik ZUS w przesłanym piśmie.

Wypowiedzi rzecznika ZUS Pawła Żebrowskiego budzą wiele wątpliwości. Nie tylko w ich prawdziwość, ale po prostu w ich uczciwość i rzetelność. Żebrowski poręczył powagą własnego imienia i nazwiska wysyłając do RadioZet.pl stanowisko prasowe ZUS. Podpisał je własnym nazwiskiem rodowym. Związkowa Alternatywa zapowiada, że powiadomi i prokuraturę, ale również Państwową Inspekcję Pracy o chuligańskich czynach departamentu HR ZUS, jak i całego organu rentowego.

Jeśli okazałoby się, że PiP potwierdzi bezprawność zwolnienia Ilony Garczyńskiej to winnej pracownicy ZUS grozi odpowiedzialność za brutalny gwałt na prawach pracowniczych i kolejny brutalny gwałt na ustawie o związkach zawodowych. Za takie wykroczenia grozi mandat nawet do 30 tysięcy złotych.

Jednak w razie potwierdzenia działania wbrew prawu, poza prawem i ze złośliwym zamiarem złamania prawa przez pracownika ZUS, który osobiście zwolnił Ilonę Garczyńską to osobną sprawą jest dobre imię, reputacja i wizerunek samego Pawła Żebrowskiego.

Okazać się bowiem może, że po prostu kłamał i oszukiwał nie tylko media w swoim komunikacie prasowym, ale przede wszystkim oszukał i okłamał konsumentów i klientów ZUS – szeroko rozumianą opinię publiczną. W przypadku potwierdzenie przez PiP, że zwolnienie było ze złamaniem prawa, opinia publiczna uzyska prawo do nazywania Pawła Żebrowskiego kłamcą, który oszukuje.

Podjął więc ogromne ryzyko. Być może w ciągu roku lub dwóch prokuratura i Państwowa Inspekcja Pracy zweryfikuje rzetelność i dobre imię Pawła Żebrowskiego. Póki co kłamcą, czy człowiekiem, który oszukuje w swoich wypowiedziach jako rzecznik ZUS (ale także po prostu jako człowiek), nazwać go nie można.

Redakcja ma jednak przeczucie, że PiP stanie po stronie Ilony Garczyńskiej i związku zawodowego. Czy redakcja się myli? Czas to pokaże. Jeśli okaże się, że Państwowa Inspekcja Pracy potwierdzi przysięgę Pawła Żebrowskiego, że zwolnienie Ilony Garczyńskiej było zgodne z prawem to redakcja CzasFinansów.pl oczywiście przeprosi rzecznika ZUS jeśli poczułby się urażony, że media wątpią w jego prawdomówność i uczciwość. Wracając jednak do samej sprawy poruszonej przez redakcję money.pl

W połowie 2021 roku Pracownicy ZUS-u urządzili na facebookowej grupie nieformalny konkurs: “kto ma w biurze gorsze piekło”, opisując fatalne warunki pracy. Jedna z kobiet pisała tak: “kiedy wychodziłam po 8 godzinach pracy w 32 st. C (na zewnątrz było 26 st. C), aż mi się przed oczami ciemno zrobiło. Parę osób musi chyba zemdleć lub nabawić się udaru cieplnego, żeby dotarło, że w takich warunkach nie da się pracować”.

Zwolniona z ZUS Ilona Garczyńska mówiła wówczas portalowi money.pl tak:

“Ludzie myślą, że pracujemy w luksusach, a prawda jest taka, że pracodawca oszczędza na nas, jak tylko może. Pracujemy w potwornej duchocie, w maseczkach na twarzach, których nie wolno nam zdjąć, w pełnym obuwiu i bez wody butelkowanej do picia, bo takie oszczędności są teraz w ZUS”.

To, co dzieje się obecnie w ZUS, jest symptomatycznym przykładem problemów, z którymi boryka się wiele instytucji publicznych. Niskie płace, nadmiar obowiązków, złe warunki pracy – to wszystko prowadzi do frustracji pracowników, a w konsekwencji do strajków i zakłóceń w funkcjonowaniu systemu.

Nie da się uniknąć pytania: jakie to może mieć konsekwencje dla polskich emerytów, którzy są zależni od regularnych wypłat z ZUS? Czy bezterminowy strajk pracowników ZUS rzeczywiście może zagrażać wypłatom emerytur, jak twierdzi przewodniczący Związku Zawodowego Alternatywa, Piotr Szumlewicz?

Czy rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, ma rację twierdząc, że “wypłaty emerytur oraz świadczenia 500+ nie są zagrożone”? Czy w obliczu strajku, system jest w stanie zapewnić ciągłość wypłat emerytur i świadczeń?

Na te i wiele innych pytań, przyszłość przyniesie odpowiedź. Na razie jednak, obserwując sytuację w ZUS, możemy tylko mieć nadzieję, że strony konfliktu znajdą sposób na rozwiązanie problemów, zanim sytuacja stanie się jeszcze bardziej napięta.

Wszyscy obserwujemy te wydarzenia z niepokojem, bo dotykają one bezpośrednio nas wszystkich. Jakiekolwiek zakłócenia w funkcjonowaniu ZUS mogą mieć poważne konsekwencje dla wszystkich Polaków, zwłaszcza dla tych, którzy są zależni od regularnych wypłat emerytur i świadczeń.

Jak na razie nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak rozwinie się ta sytuacja. Wszyscy jednak mamy nadzieję, że zostanie ona rozwiązana w sposób, który zabezpieczy interesy pracowników ZUS, jak i wszystkich obywateli, którzy są zależni od tej instytucji.

Ważne jest, aby pamiętać, że pracownicy publiczni, tak jak pracownicy ZUS, są kluczowym elementem naszego społeczeństwa. Ich praca jest niezbędna do funkcjonowania naszego systemu społecznego. Musimy zrozumieć ich frustrację i zrozumieć, że ich walka o lepsze warunki pracy nie jest tylko ich osobistym problemem, ale problemem nas wszystkich.

Jedno jest pewne: sytuacja w ZUS pokazuje, że nie możemy już dłużej ignorować problemów, z którymi borykają się pracownicy publiczni. To jest kwestia, której nie możemy już dłużej ignorować. To jest problem, który musimy rozwiązać, jeśli chcemy zabezpieczyć przyszłość naszego systemu emerytalnego.

Sytuacja w ZUS jest więc nie tylko problemem pracowników tej instytucji. To jest problem nas wszystkich. Musimy zrozumieć, że to, co dzieje się w ZUS, dotyczy nas wszystkich. To jest nasz wspólny problem, który musimy wspólnie rozwiązać.

Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/strajk-w-zus-przed-wakacjami-wyplata-swiadczen-moze-byc-zagrozona-6772964811962976a.html

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin wierzytelności windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

2 komentarzy “ZUSowski gwałt na prawach pracowniczych? Liderka związku zawodowego zwolniona bo ujawniała prawdę o chuligańskich działaniach ZUS wobec własnych pracowników?”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

ZUS twierdzi, że nie będzie postępowań egzekucyjnych w czasie epidemii. Czy można mu ufać?

Czy ZUS znów został przyłapany na szulerni na szkodę przedsiębiorców? Nagłe problemy programu Płatnik – w sprawie interweniuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Naczelnik ZUS Marcin Madaliński – kim jest kontrowersyjny szef ZUS, któremu czytelnicy i internauci zarzucają łamanie prawa – mamy informacje z ZUS!

Uwaga na nierzetelną urzędniczkę ZUS – Magdalena Groń przyłapana na braku profesjonalizmu. Zastępca Dyrektora ZUS Adam Nowak uznaje skargę i przeprasza.

Tylko w CzasFinansów: ZUS kłamał co do terminowości wypłat L4. Ludzie czekali po 90-180 dni na wpłatę świadczenia chorobowego w 2020 roku. Mamy na to dowody!

ZUS i harpagany Uścińskiej versus Związkowa Alternatywa Piotra Szumlewicza. Sąd masakruje bambikoprawników ZUS, a to dopiero początek procesu

Zusowski rodobandytyzm? Kolejny wyciek danych osobowych z winy pracowników Zakładu. Chodzi o ZUS PUE.

Wojciech Andrusiewicz okłamał całą Polskę. Zapewniał powagą nazwiska, że Skarb Państwa na aferze respiratorowej nie straci ani złotówki. Stracił.

ZUS przyjaźnie do klientów: Idziemy po pieniądze, które dostałeś z Tarczy Antykryzysowej – oddasz w zębach co do grosza – organ rentowy jak Zakład Usług Stalkerskich?

Poprzednie
Następne

24K odsłon

ZUS przyjaźnie do klientów: Idziemy po pieniądze, które dostałeś z Tarczy Antykryzysowej – oddasz w zębach co do grosza – organ rentowy jak Zakład Usług Stalkerskich?

CzasFinansów.pl jeszcze w 2020 roku ostrzegał, że ZUS będzie ścigać, nękać i prześladować przedsiębiorców i firmy, którzy skorzystali z tarczy antykryzysowej i dostali pomoc w czasie Koronawirusa. Ustalenia dziennikarzy śledczych naszego portalu potwierdził dziś portal prawo.pl i salon24.pl

Decyzją Prezes ZUS Gertudy Uścińskiej, według doniesień mediów, w każdym oddziale powstała specjalne spec-grupa, która ma zajmować się odzyskiwaniem udzielanej pomocy. Wszystko odbywa się w wielkiej tajemnicy aby zusowskie stalk-grupy nie wyszły na jaw w czasie wyborów – to tak jakby mówić: tylko nie mów nikomu… czy to kolejny dowód na to, że ZUS stał się Zakładem Usług Stalkerskich? Ustalenia innych mediów zdają się to potwierdzać.

Prawo.pl 28 września 2023 potwierdził ustalenia naszych dziennikarzy. Redakcja pisze tak:

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali pomoc z Tarcz Antykryzysowych, zwłaszcza świadczenie postojowe, mogą spodziewać się weryfikacji i decyzji ZUS nakazujących zwrot otrzymanych pieniędzy. W każdym oddziale Zakładu powstały specgrupy pracowników, którzy ręcznie weryfikują udzieloną pomoc. Z informacji Prawo.pl wynika, że w wielu przypadkach pomoc otrzymały firmy, które nie powinny. Zdaniem prawników najbliższe lata to będą batalie sądowe.

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl w tej sprawie. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas w sprawach ZUS. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl prosimy również o kontakt, jeśli prokuratura wszczęła dochodzenie lub śledztwo wobec ZUS po Twoim zgłoszeniu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub jego pracowników. Opiszemy tę historię.

Centrala ZUS kazała oddziałom stworzyć specjalne stalk-grupy

Jak nieoficjalnie dowiedział się serwis Prawo.pl, we wszystkich oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce zostały utworzone kilkuosobowe specgrupy pracowników, czyli komórki, których zadaniem jest weryfikacja Tarcz Antykryzysowych, a w ich ramach – świadczeń postojowych.

– To odbywa się po cichu, bo wiadomo, że jest okres wyborczy i przedsiębiorcy by się zdenerwowali, gdyby dostali zawiadomienia.

Działalność grupy miała ruszyć z kopyta w sierpniu, potem zostało to odłożone na wrzesień, a teraz też pewne działania zostały przełożone, ale pracownicy dostają na razie małe, szczątkowe wykazy podmiotów do weryfikacji. Na duży komplet z centrali ZUS czekamy – mówi serwisowi Prawo.pl, prosząc o anonimowość, pracownik ZUS, dobrze zorientowany w sprawie. I dodaje:

– Centrala nie chce tego na razie udostępniać, bo gdyby wypłynęła informacja, że w danym województwie czy powiecie trzeba zweryfikować powiedzmy 2 tys. firm, to zrobiłby się szum.

Zusowscy stalkerzy idą po przedsiębiorców, którzy skorzystali z pomocy

Z nieoficjalnych informacji zdobytych przez dziennikarzy Prawo.pl wynika, że problem dotyczy głównie świadczeń postojowych, czyli jednej z części Tarcz Antykryzysowych, o którym mowa w art. 15zq ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 1327, dalej: ustawa w sprawie COVID-19). Wszystko ma być zweryfikowane i sprawdzone, czy automaty (algorytmy), którymi dysponuje ZUS – i które zostały wykorzystane przy przyjmowaniu wniosków – działały prawidłowo i wypłaty zostały dokonane przedsiębiorcom, którym ta pomoc się należała i czy była wypłacona w prawidłowej wysokości.

– Teraz okazuje się, że jest mnóstwo błędów i mnóstwo informacji potwierdzających, że pieniądze nie powinny zostać przekazane z uwagi na niekompletną dokumentację czy podawane w nich nieprawdziwe dane. Automaty przyjmowały wnioski i automatycznie kierowały do wypłaty, jeśli wszystkie rubryki były wypełnione. Nie było natomiast ich merytorycznej kontroli – czy to, co zostało podane we wniosku jest zgodne ze stanem faktycznym. Nie sprawdzano np., czy i jaki jest stan zatrudnienia. W efekcie to, co zostało napisane na PUE ZUS a automat uznał, że jest poprawne, było puszczane. I takich spraw była większość. Teraz my musimy to wszystko sprawdzać i odkręcać, a następnie przekazywać to osobom, które będą wydawały decyzje nakazujące zwrot pieniędzy – mówi nasz informator. Jak twierdzi, dotyczy to spraw z całego okresu pandemii, czyli od 2020 r. do teraz, bo od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego (tj. od 1 lipca 2023 r.) płatnicy mają 6 miesięcy na weryfikację swoich wniosków albo złożenie wniosków, jeśli tego wcześniej nie zrobili.

A są też sprawy, w których automat wstrzymał wypłatę, choć ta powinna trafić na konto przedsiębiorcy.

Mało tego. Żeby otrzymać pomoc, to musiało dojść do pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, tymczasem w trakcie sprawdzania przez inspektorów kontroli okazywało się, że w sprawach tego drastycznego spadku nie było, a nawet był wzrost przychodów, czyli przedsiębiorca nie powinien korzystać z tarcz pomocowych. A mimo to masowo z tej pomocy korzystali. Jednocześnie mogło się zdarzyć, że przedsiębiorca, który w pandemii rzeczywiście znajdował się w trudnej sytuacji, tej pomocy nie otrzymał – mówi pracownik ZUS. Potwierdza też nasze informacje, że są przedsiębiorcy-obcokrajowcy, którzy prowadzili działalność w Polsce i otrzymali pomoc z ZUS, ale w międzyczasie wyjechali za granicę i ślad po nich zaginął, a ZUS nie jest w stanie teraz ich namierzyć, by zweryfikować pomoc im udzieloną. – Mamy mnóstwo takich przypadków. Gdy np. właściciel firmy był narodowości ukraińskiej i zatrudniał Ukraińców, a on zlikwidował działalność i się rozpłynął, a jego pracownicy zniknęli z naszego pola widzenia, to jest olbrzymi problem w uzyskaniu dokumentów od tych ludzi. A jest jeszcze kwestia firm, które wykorzystywały studentów do uzyskania pomocy z tarcz – słyszymy.

Dziennikarze Prawo.pl zapytali ZUS m.in. o to, ilu osobom łącznie Zakład wypłacił pomoc finansową w ramach Tarcz Antykryzysowych i w jakiej wysokości oraz ile osób zostało już zweryfikowanych pod kątem zasadności otrzymania pomocy, a ile osób ZUS nie jest w stanie zweryfikować i z jakiego powodu. W odpowiedzi Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS, przekazał Prawo.pl, że złożono 3,8 mln wniosków o świadczenie postojowe, a kwota wypłat wyniosła 6,4 mld zł. Z kolei liczba spraw o dodatkowe zasiłki opiekuńcze wyniosła 1,6 mln, a wypłacona kwota – 1,1 mld zł.

Według ZUS, w okresie do 31 lipca 2023 r. przeprowadzono:

6,2 tys. kontroli płatników składek w zakresie weryfikacji wniosków o świadczenia postojowe, a kwota pomocy w postaci świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą, dla wniosków zweryfikowanych w trakcie prowadzonych kontroli wyniosła 14,2 mln zł;

17,1 tys. kontroli płatników składek w zakresie weryfikacji wniosków o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, a kwota otrzymanej pomocy w postaci zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, dla wniosków zweryfikowanych w trakcie prowadzonych kontroli wyniosła 830,7 mln zł.

Jak przekazał portalowi Prawo.pl Paweł Żebrowski, Departament Kontroli Płatników Składek (DKP) nie posiada informacji dotyczących wysokości otrzymanej pomocy w postaci wypłaconych świadczeń dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne (konieczne byłoby przeprowadzenie szacowania wielkości). ZUS nie prowadzi też statystyk dotyczących liczby podmiotów, których nie jest w stanie zweryfikować.

Wiadomo natomiast, że w okresie od stycznia do lipca 2023 roku liczba nienależnie pobranych świadczeń postojowych wynosiła 2,1 tysiąca.

To są tylko podmioty, o których ZUS już wie – mówi krótko informator Prawo.pl

Paweł Żebrowski twierdzi, że system, który realizował w ZUS tarczę antykryzysową działał poprawnie i realizował pomoc zgodnie zobowiązującymi przepisami i nie jest prawdą, że automat ZUS mylił się w przyznawaniu środków.

– Od samego początku informowaliśmy, że ZUS ma obowiązek kontrolowania osób, które otrzymały pomoc od państwa. Zgodnie z przepisami przy udzielaniu wsparcia zasadą było, że przyjmowanie wniosków odbywało się na podstawie oświadczeń przedsiębiorców. Dzięki temu ZUS mógł szybciej przyznać środki w czasie kryzysu wywołanego COVID-19 – mówi.

I dodaje:

– Należy podkreślić, że osoby, które wnioskowały o pomoc biorą pełną odpowiedzialność za przekazane informacje w oświadczeniach. ZUS ma prawo sprawdzić te dokumenty 5 lat od wypłaty świadczeń. Do kontroli typowane są oświadczenia, gdzie istnieje duże ryzyko wprowadzenia urzędu w błąd. Ponadto o możliwych nieprawidłowościach informują ZUS również sygnaliści. Niekiedy są to osoby, z którymi pracodawca zawarł umowy cywilnoprawne.

Rzecznik zawraca uwagę, że w niektórych przypadkach, gdy ZUS miał informacje o tym, że mogło dojść do złamania prawa była powiadamiana prokuratura.

– Warto zaznaczyć, że pomoc wypłacana w ramach świadczenia postojowego to środki publiczne. Wnioski o postojowe to oświadczenia, które w założeniu opierają się na dużym zaufaniu do obywateli. To nie oznacza, że informacje podane w tych wnioskach nie będą analizowane – zaznacza Żebrowski. Według niego, dzięki wysiłkom pracowników ZUS udało się odzyskać miliony złotych publicznych pieniędzy. Przykładem jest głośna sprawa z Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie przedsiębiorca fikcyjnie zatrudnił na zleceniu kilkuset osób, posiadających status studenta i wyłudził ponad 1 mln złotych.

– Za wyłudzenie świadczeń odpowiedział nie tylko przedsiębiorca, ale także kilkuset studentów skuszonych perspektywą łatwego zysku. To za ich sprawą doszło do poświadczenia nieprawdy we wnioskach składanych do ZUS. Tylko w tej sprawie Zakład odzyskał już 1 mln złotych – wskazuje Żebrowski.

Rzecznik prasowy ZUS twierdzi, że nie jest prawdą, że w ostatnim czasie w ZUS powstały supergrupy pracowników, którzy ręcznie weryfikują udzieloną pomoc. Jednocześnie twierdzi jednak, że ZUS zakończył pilotażowy projekt, który ma pomóc oszacować ryzyka nadużyć. – Dotyczy to również kwestii przekazywania fałszywych informacji do ZUS. Oddziały zostały oficjalnie zobowiązane do tego, aby nadal realizować ten projekt. Jego głównym zadaniem jest ochrona publicznych pieniędzy i walka z nieuczciwymi ludźmi, którzy próbują wyłudzić pieniądze z ZUS – podkreśla.

Źródło: Prawo.pl – https://www.prawo.pl/kadry/zwrot-pieniedzy-z-tarcz-antykryzysowych,523267.html

Zobacz nasz film na Youtube:

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin wierzytelności windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły