wtorek 8 października 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Prokuratura nie odpuszcza raperowi Mata. W czwartek Sąd Okręgowy zdecyduje czy uzna zażalenie prokuratury na umorzenie

21.6K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzy w czwartek zażalenie prokuratury na postanowienie sądu pierwszej instancji w sprawie raper “Maty” i jego znajomego oskarżonych o posiadanie narkotyków. W lutym Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa umorzył postępowanie przeciwko Michałowi S. i raperowi Michałowi M., ps. “Mata”, oskarżonym o posiadanie środka odurzającego o łącznej wadze 1,84 g. Sąd umorzył postępowanie na podstawie art. 62a ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

Jednak prokuratura nie zgadza się z tym postanowieniem i wniosła zażalenie.

“Oskarżyciel publiczny nie zgadza się z wydanym przez sąd rozstrzygnięciem. Niezwłocznie po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia, prokuratura złoży zażalenie na wydane postanowienie” – przekazała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Znany raper “Mata” oraz jego o trzy lata starszy kolega zostali zatrzymani pod koniec stycznia ubiegłego roku tuż po godzinie 23 w rejonie ulicy Okolskiej na warszawskim Mokotowie. “Funkcjonariusze podjęli interwencję wobec dwóch młodych mężczyzn, którzy na widok patrolu znacznie przyspieszyli swoje kroki” – informowała PAP policja.

Podczas legitymowania obaj mężczyźni dobrowolnie z kieszeni odzieży wyciągnęli woreczki z zawartością suszu koloru brunatno-zielonego o zapachu charakterystycznym dla marihuany. “Stróże prawa zatrzymali mężczyzn i zabezpieczyli ujawnioną substancję. Badania narkotesterem potwierdziły, że zabezpieczony susz roślinny to marihuana” – tłumaczyła policja, która dodała, że mężczyźni przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uznał, że środek odurzający, którego posiadanie zarzuca się Michałowi S., miał znikomy wpływ na organizm, a “Mata” miał przy sobie niewielką ilość marihuany. W związku z tym sąd postanowił umorzyć postępowanie.

Oskarżyciel publiczny uważa jednak, że umorzenie postępowania w tej sprawie jest nieuzasadnione i wnosi o jego wznowienie. Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzy zażalenie prokuratury 11 maja.

Narkotyki to zawsze temat bardzo kontrowersyjny, a ich posiadanie lub handel jest nielegalny w większości krajów, w tym w Polsce. W przypadku znanego rapera “Maty” i jego znajomego, którzy zostali oskarżeni o posiadanie marihuany, sprawa została umorzona przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa na podstawie art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Jednak prokuratura nie zgodziła się z tym postanowieniem i złożyła zażalenie.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie uzasadniała swoje zażalenie tym, że nie zgadza się z decyzją sądu pierwszej instancji i będzie dążyć do wydania wyroku skazującego wobec obu oskarżonych. Właśnie dlatego Sąd Okręgowy w Warszawie w czwartek rozpatrzy zażalenie prokuratury na postanowienie sądu pierwszej instancji w tej sprawie.

Narkotyki są bardzo szkodliwe dla zdrowia i nielegalne, dlatego w Polsce i wielu innych krajach ich posiadanie, handel i używanie są surowo karane. W przypadku rapera “Maty” i jego znajomego, którzy zostali zatrzymani przez policję pod koniec stycznia 2022 roku z niewielką ilością marihuany, postępowanie zostało umorzone na podstawie art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Przepis ten umożliwia umorzenie postępowania w przypadku posiadania narkotyków w niewielkich ilościach, gdy nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie uznała jednak, że umorzenie postępowania jest niewłaściwe i złożyła zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji. Teraz Sąd Okręgowy w Warszawie musi rozstrzygnąć, czy postępowanie powinno być umorzone, czy też należy wydać wyrok skazujący wobec obu oskarżonych.

Ważnym aspektem w tej sprawie jest fakt, że obaj oskarżeni nie ukrywali posiadania marihuany, a wręcz przeciwnie – dobrowolnie wyciągnęli woreczki z zawartością suszu koloru brunatno-zielonego o zapachu charakterystycznym dla marihuany. Policja zatrzymała ich, zabezpieczyła substancję i potwierdziła narkotesterem, że jest to marihuana. Oskarżeni przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

3 komentarzy “Prokuratura nie odpuszcza raperowi Mata. W czwartek Sąd Okręgowy zdecyduje czy uzna zażalenie prokuratury na umorzenie”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Afera szczepionkowa. Szczepienia celebrytów. Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś zapowiedział zawiadomienie do prokuratury na placówkę Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prokuratura: eliminacja to nawoływanie do przestępstwa. Też prokuratura: eksterminacja to nie nawoływanie do przestępstwa.

Sąd Najwyższy uniewinnia za wpis “Polska dla Polaków” zawierający wulgaryzmy.

Prokurator zdegradowany za pytanie o podstawę prawną polecenia służbowego

Sędzia Joanna Żelazny: apelacja Józefa Piniora zakończona częściowym sukcesem

Lech Wałęsa podejrzany o składanie fałszywych zeznań w sprawie TW Bolek?

Ziobro nie może się pogodzić z uniewinnieniem draq queen inscenizującą śmierć księdza od tęczowej zarazy, ale w wieszaniu na szubienicach swoich przeciwników politycznych nie widzi nic złego

Prokuratura bierze się za prokurator Ewę Wrzosek. Chce zniesienia jej immunitetu i postawić zarzuty

Ministerstwo Sprawiedliwości: Organizatorzy strajków to przestępcy. Prokuratura wobec mężczyzny który napadł na dziennikarkę na proteście – wycofać wniosek o areszt i wypuścić do domu.

Poprzednie
Następne

21.5K odsłon

Sąd Najwyższy uniewinnia za wpis “Polska dla Polaków” zawierający wulgaryzmy.

Pawłowi T. postawiony zarzut za wpis na Facebooku zaczynający się od słów “Polska dla Polaków!” został uniewinniony przez 7-osobowy skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego, który składał się z pięciu sędziów i dwóch ławników. W swoim uzasadnieniu, skład orzekający stwierdził, że wpis ten był naganny, jednak nie było dowodów na to, że jego autor nawoływał do nienawiści, obrażał osoby innej narodowości lub wzbudzał w nich wrogość.

To warunek skazania zgodnie z art. 256 par. 1 Kodeksu karnego. Przewodniczący składu orzekającego, sędzia Adam Redzik, podkreślił również, że wykładnia przepisu nie może być rozszerzana, a art. 54 Konstytucji gwarantuje wolność wypowiedzi dla wszystkich, a wyjątki muszą być ściśle stosowane.

Sprawa toczyła się o ten wpis

„Polska dla Polaków! w d… mam poprawność. Mój syn ma dorastać w Polsce białej i z tradycjami, jakie są od wieków! Żadna k… z tęczowych polityków tego nie zmieni!!!!”.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował prokuraturę o sprawie, która była już rozpatrywana przez sądy, włącznie z Sądem Najwyższym (Izba Karna). Wcześniejszy wyrok Sądu Rejonowego w Żywcu z 4 lutego 2021 roku skazał P.T. za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych i rasowych, zgodnie z art. 256 § 1 k.k. Nałożono na niego karę sześciu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz grzywnę w wysokości 2000 zł.

W tej sprawie prokurator generalny zarzucił, że Sąd Rejonowy nie dokonał kompleksowej analizy materiału dowodowego, który wskazywałby, że wypowiedź oskarżonego nie stanowiła nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych czy rasowych zgodnie z art. 256 § 1 k.k. Powołał się również na fakt, że nie było dowodów na to, że oskarżony działał z zamiarem dopuszczenia się mowy nienawiści.

Prokurator generalny argumentował, że z samego wpisu P.T., jego wyjaśnień oraz wypowiedzi naukowych nie można wysnuć wniosku, że wzywał, nakłaniał, podżegał lub skłaniał do wzbudzenia silnej niechęci, złości, braku akceptacji lub wrogości do określonej grupy osób ze względu na ich przynależność narodową, etniczną, rasową, wyznaniową czy bezwyznaniowość.

W pierwszej instancji Sąd Najwyższy nie zgodził się z argumentem prokuratora generalnego, stwierdzając, że emocjonalne wezwanie bez formy dyskusji czy komentarza trudno nie traktować jako nawoływanie nieokreślonych odbiorców do działań w celu realizacji treści wezwania. Dodatkowo, wpis nie był odosobniony, ale miał charakter powtarzający się.

Wyrok jest już ostateczny i posiada sygnaturę akt II NSNk 12/23.

1 komentarz “Sąd Najwyższy uniewinnia za wpis “Polska dla Polaków” zawierający wulgaryzmy.”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły