sobota 23 września 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Prezydent Andrzej Duda: Nie ma zagrożenia ze strony Białorusi. Co dalej z płotem Błaszczaka?

2301 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

30 czerwca 2022 Prezydent Andrzej Duda wypowiedział się w Madrycie na temat sytuacji konfliktu Polski z Białorusią. Przypomnijmy, że Rząd PiS twierdząc, że na granicy z Białorusią ma miejsce kryzys i konflikt straszniejszy niż wojna w Ukrainie zdecydował się na budowę płotu Błaszczaka.

Duda powiedział pytany o zagrożenia ze strony Łukaszenki stwierdził kategorycznie, że na dzisiaj nie czuje on jako Prezydent ani nie czuje też NATO jakiegokolwiek niebezpieczeństwa ze strony Białorusi. Stwierdził również, że nie uważa, aby Białoruś włączyła się w militarny sposób w wojnę w Ukrainie.

W tle z wyraźnie zaniepokojoną miną przysłuchiwał się stanowisku Prezydenta wicepremier Mariusz Błaszczak, twórca wartego około półtora miliarda płotu Błaszczaka na granicy Polski z Białorusią. Błaszczak wraz z innymi ministrami od miesięcy przekonuje, że Polsce grozi ze strony Białorusi wielkie niebezpieczeństwo i budowa płotu Błaszczaka, z wyłączeniem procedur budowlanych i procedur przetargowych, jest kluczowa, aby zapewnić Polakom bezpieczeństwo. Na płot Błaszczaka wydano z publicznych pieniędzy setki milionów złotych.

Do sprawy płotu Błaszczaka będzie wracać.

Co sądzisz na ten temat?
+1
12
+1
44
+1
23
+1
24
+1
23
+1
11
+1
12

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Płot Błaszczaka: Straż Graniczna raportuje zaawansowany stan prac.

Kryzys ukraińskiego zboża. Zełensky krytykuje Polskę.

Sędzia Mariusz Muszyński ma Prezydenta Dudę w dudzie. Wojna w Trybunale trwa!

Szef MSWiA Mariusz Kamiński próbuje ukraść chwałę Mariuszowi Błaszczakowi. Nieskutecznie. Płot Błaszczaka ma jednego twórcę

Błaszczak i MON ogłaszają: kupimy łodzie podwodne, takie, aby można nimi wystrzeliwać torpedy w obiekty na lądzie

Afera rakietowa. Błaszczak jak Kurdej-Szatan i Frasyniuk? Budowniczy płotu zaatakował mundur żołnierza Wojska Polskiego?

Prezydent Duda na chwilę wetuje ustawę Lex Czarnek. Pis zapewne ponownie ja przegłosuje po zakończeniu wojny w Ukrainie.

Systemy Patriot w Polsce. PiS ich nie chce od Niemców. Thomas Bagger zabiera głos

Kaczyński do dziennikarza amerykańskiego koncernu medialnego: jesteście przedstawicielami Kremla

Poprzednie
Następne

21.8K odsłon

Tydzień dwulicowości: Orlen kupuje ropę z Rosji dla Czech. Czy Morawiecki już nie uważa handlu ropą z Rosją za sponsorowanie mordu narodu ukraińskiego?

Polski Orlen, gigant naftowy, który jest często uważany za wyznacznik zdrowia i dobrego samopoczucia polskiej gospodarki, znalazł się w ogniu krytyki. Wynika to z doniesień, które sugerują, że mimo wcześniejszych ostrych uwag premiera Mateusza Morawieckiego dotyczących kupowania ropy z Rosji, Orlen kontynuuje praktykę importu tego surowca do Czech. Premier Morawiecki, który wcześniej krytykował kupowanie ropy z Rosji, teraz wydaje się bronić tej praktyki, twierdząc, że “My mamy dostęp do morza, a Czesi – nie”

Czescy aktywiści protestują. Przeczytaj nasz artykuł:

Przypomnijmy samego Mateusza Morawieckiego, który w imieniu PiS i Polaków inicjował akcję Stop Russia Now z hasłem krwawa ropa jako źródło ludobójstwa narodu ukraińskiego:

Ta akcja odbywa się pod akcja Stop Russia Now! Zatrzymajmy Rosję teraz. Teraz. Bo każdego dnia. W każdej godzinie. W każdej minucie. Brutalni rosyjscy żołnierze mordują na rozkaz Kremla. To nie jest samowola. To jest specjalna operacja (…) Ta akcja ma się przyczynić do tego, aby Europa nie było Europą obojętności, bezradności. Nie była Europą porażki. (…)

Spotykamy się tutaj, aby zainicjować akcję specjalną, która ma budzić sumienia. Bo Władimir Putin przygotował specjalną operację zbrodni wojennych i ludobójstwa. To, co się dzieje na ulicach ukraińskich miast, wstrząsa naszym sumieniem, ale zbyt krótko. Zbyt szybko nasi partnerzy w Europie Zachodniej i Europie Południowej chcieliby wrócić w koleiny normalności” – powiedział premier Morawiecki.

“Dzisiaj do różnych miast w Europie ruszą billboardy, akcja będzie wzmacniana w mediach społecznościowych, będę też jechał do Niemiec i innych państw, aby cały czas przypominać, co strasznego dzieje się na Ukrainie” – zapowiedział premier.

“Niemcy, Francja, Austria, Włochy, te kraje muszą zrobić jak najwięcej, żeby zatrzymać wojnę na Ukrainie. Żeby wstrzymać finansowanie machiny wojennej Putina. Dlatego będę rzeczywiście w Niemczech rozmawiał z różnymi ludźmi, najprawdopodobniej także z panem kanclerzem (Olafem Scholzem)” – dodał Morawiecki.

“Mówiłem już miesiąc temu – drodzy europejscy przywódcy, sankcje, które nałożyliście na Rosje, są za słabe. Popatrzcie na kurs rubla, na to, co się dzieje z rosyjską gospodarką – tam nie dzieje się nic specjalnego, ona ucierpi, ale w dłuższym terminie, ale nie teraz. A Ukrainie potrzebne są działania tu i teraz” – dodał premier.

Rosyjska ropa wciąż płynie do Europy rurociągiem Przyjaźń. Unijne sankcje nie dotyczą transportu surowca rurociągami lądowymi, a według źródeł Reutersa dostawy tą drogą w czerwcu mają wzrosnąć o 16 proc. w porównaniu z majem 2023. Głównym odbiorcą rosyjskiej ropy w Czechach jest rafineria w Litvinowie, która należy do spółki Orlen Unipetrol z Grupy Orlen.

Morawiecki tłumaczy, że Czechy, nie mając możliwości infrastrukturalnych, zażądały od Komisji Europejskiej, Orlenu i wszystkich zainteresowanych dostępu do ropy. Polska ma możliwość ściągnięcia drogą morską ropy z innych kierunków, natomiast Czechy muszą na swoje potrzeby zapewniać sobie surowiec drogą lądową, a więc poprzez rurociągi z Rosji.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, że Polska nadal jest największym importerem rosyjskiego gazu LPG. W ubiegłym roku sprowadziliśmy gaz płynny z tego kierunku o wartości 710,3 mln euro, podczas gdy wartość importów pozostałych krajów unijnych wyniosła łącznie 417 mln euro. Premier Morawiecki odniósł się do tej kwestii krótko, stwierdzając: “Nie ma dzisiaj żadnych sankcji nałożonych na LPG, a Polska trzyma się ściśle sankcji nakładanych przez Unię”.

Orlen nie udzielił odpowiedzi na pytania Reutersa, ale po publikacji artykułu przez agencję wydał oświadczenie. W oświadczeniu stwierdza: “Orlen posiada wyłącznie jeden kontrakt na dostawy rosyjskiej ropy, podpisany jeszcze w2013 r. Dostawy są realizowane do Czech i są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa surowcowo-paliwowego tego kraju”.. Spółka podkreśliła, że “istnieją infrastrukturalne ograniczenia, które uniemożliwiają pełne pokrycie czeskiego zapotrzebowania na ropę z innych kierunków niż rosyjski”. Dalej dodała, że “dlatego czeski rząd wystąpił o niestosowanie sankcji na ropę z Rosji i kontynuację dostaw”

Równocześnie, Polski koncern za pośrednictwem Unipetrol posiada w Czechach dwie rafinerie – w Litvinowie i Kralupach. “Zakład w Kralupach w ogóle nie korzysta z rosyjskiej ropy” – podkreślił gigant naftowy.

To jest nie tylko problem dwulicowości, ale także braku spójności. Jest wyraźnie zrozumiałe, że sankcje i geopolityczne napięcia między Europą a Rosją są tematami delikatnymi. Jednak w obliczu takich wyzwań, politycy muszą zrozumieć, że jest to także czas, gdy muszą być konsekwentni w swoich działaniach i deklaracjach. Dla wielu, Morawiecki i Orlen wydają się grać na dwóch frontach, co przynosi więcej pytań niż odpowiedzi.

Gdyby Morawiecki początkowo był bardziej transparentny w swoich poglądach na kupowanie ropy z Rosji, nie byłby teraz krytykowany za sprzeczne komunikaty. Podobnie, Orlen, który jest ważnym graczem na rynku paliw, powinien być bardziej otwarty w swoich decyzjach dotyczących importu ropy.

Podczas gdy Rosja pozostaje jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie, jej rola jako dostawcy dla Europy jest coraz bardziej kontrowersyjna. Jednak w obliczu tego dylematu, konsekwencja i przejrzystość powinny być na czele listy priorytetów polskiego rządu i firm takich jak Orlen.

Pomimo tych krytycznych uwag, musimy docenić skomplikowaną rzeczywistość geopolityczną, z którą Polska i Europa mają do czynienia. Jednak niezależnie od tych wyzwań, prawda jest taka, że spójność i przejrzystość są zawsze najlepszą polityką. Niezależnie od tego, jak skomplikowane są obecne czasy, to jest lekcja, której nie można zapomnieć.

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin wierzytelności windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

4 komentarzy “Tydzień dwulicowości: Orlen kupuje ropę z Rosji dla Czech. Czy Morawiecki już nie uważa handlu ropą z Rosją za sponsorowanie mordu narodu ukraińskiego?”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły