Policjantowi i komendantowi grozi proces o odszkodowanie z prywatnego majątku. Menedżerka dyskoteki niewinna wykroczenia.

Policjantowi i komendantowi grozi proces o odszkodowanie z prywatnego majątku. Menedżerka dyskoteki niewinna wykroczenia.

Policjanci nie zaprzestają działań stalkerskich i nieustannie nękają właścicieli klubów, które decydują się na otwarcie swoich biznesów. Oprócz grożenia zarzutami z art 165 kodeksu karnego (którego pozorność wykazaliśmy w tym artykule) funkcjonariusze decydujący się przekroczyć swoje uprawnienia często sięgają po zarzut popełnienia wykroczenia z art. 54 kodeksu wykroczeń. 8 stycznia 2021 Sąd Rejonowy w Sopocie II wydział karny w sposób bezlitosny rozprawił się z policjantami, którzy wnieśli o ukaranie menadżerski sopockiego klubu za to wykroczenie.

Oczywiści policjant zaryzykował również wniosek o ukaranie kobiety karą 30 tysięcy złotych przez sanepid. Teraz sam może mieć kłopoty z prawem. Jakie? Kobieta ma prawo go pozwać za naruszenie jej dóbr osobistych. Pisaliśmy o tej możliwości tutaj:

Sędzia Anna Lewandowska przede wszystkim postanowiła w imieniu Sądu, że zarzucany kobiecie czyn z art 54 kodeksu wykroczeń nie wypełnia przesłanek wskazanych w tym artykule. Zgodnie z jego treścią stanowi on o tym, że ten kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500zł albo karze nagany.

Sąd wskazał, że cytowany przepis ma charakter blankietowy, a to znaczy, że sam nie określa znamion czynu zabronionego zachowania, lecz odsyła do innych przepisów, które regulują zasady i sposób zachowania się w miejscach publicznych.

Policjant i komendant nie rozróżnili osoby fizycznej od firmy

Sędzia wskazała policjantom, że prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na działalności dyskoteki nie jest “zachowaniem się” w rozumieniu powołanego przepisu kodeksu wykroczeń. Sąd zwrócił uwagę, że policjanci nie posiadali wiedzy aby rozróżnić, że ograniczenie zachowania osoby fizycznej nie jest tożsame z ograniczeniem wolności prowadzenia działalności gospodarczej. Takie ograniczenie może być nałożone wyłącznie w drodze ustawy i reguluje to art 233 ust 3 Konstytucji.

Gdyby był wprowadzony ustawą stan klęski żywiołowej to wówczas można by było mówić o ograniczeniu tej wolności, ale takiego stanu nikt ustawą w Polsce nie prowadził. Mimo, że jak stwierdził Sąd w uzasadnieniu istnieją obiektywne przesłanki by ten stan uchwalić.

Sąd stwierdził, że niekonstytucyjny przepis rozporządzenia nie może wypełniać blankietowej normy art 54 kodeksu wykroczeń, a to w ocenie Sądu oznacza, że zachowanie pomówioną o popełnienie wykroczenia kobiety nie stanowi wykroczenia. Postanowienie Sądu dostało sygnaturę II W 746/20 i wydane zostało 8 stycznia 2021 roku.

Sprawa dotyczy sopockiego klubu, w którym policja podjęła interwencję 8 listopada ub.r. Po otrzymaniu informacji o tym, że w lokalu odbywa się głośna impreza, policjanci przyjechali na miejsce i przeprowadzili kontrolę. Według policyjnych raportów w lokalu było kilkadziesiąt osób, które bawiły się przy głośnej muzyce. Nie zachowywano dystansu, większość zebranych nie miała także zasłoniętych twarzy. O wszystkim powiadomiono sanepid. W grudniu zaś do sądu trafił wniosek o nałożenie na menedżerkę klubu kary w wysokości 30 tys. zł.

Co ten wyrok oznacza dla policjantów, którzy wnioskowali o ukaranie kobiety do Sądu?

Policjant jako funkcjonariusz publiczny, który zobowiązany jest służbą do przestrzegania prawa sam nie może tego prawa ani łamać, ani naginać, by karać niewinnych obywateli. O ile kwestia decyzji Sanepidu w tej sprawie nie jest rozstrzygnięta to tak spreparowany i upozorowany zarzut popełnienia wykroczenia daje kobiecie możliwość do pozwania konkretnego funkcjonariusza policji, który owy wniosek stworzył i skierował do Sądu. Zazwyczaj procedura wygląda tak, że policjant wniosek przygotowuje, a zatwierdza go powagą własnego nazwiska i stanowisko Komendant danej komendy czy posterunku policji.

Roman Giertych niedawno udowodnił, że można pozwać funkcjonariusza za naruszenie przez niego dóbr osobistych. Takie powództwo prowadzone jest w sądzie cywilnym i pozwanym jest konkretna osoba fizyczny, czyli funkcjonariusz. Jeśli Sąd przychyli się do pozwu i stwierdzi, że funkcjonariusz naruszył dobra osobiste to w razie wydania wyroku ten funkcjonariusz będzie odpowiadał prywatnym majątkiem. Niezależnie od współwiny Skarbu Państwa. Więcej o tym piszemy tutaj:

Wobec czego pomówiona o popełnienie wykroczenia kobieta ma teraz prawo pozwać i tego policjanta i jego komendanta o naruszenie jej dóbr osobistych. Wobec każdego z tych funkcjonariuszy można żądać kwoty 10 tysięcy złotych oraz np. kolejnych 25 tysięcy na cel społeczny, np. na fundacje wspierającą onkologię dziecięcą.

Uzasadnienie wyroku, w którym Sąd stwierdza, że policjant nie rozróżnił ograniczenia prawa człowieka od ograniczenia wolności prowadzenia działalności gospodarczej jest dowodem na ewidentną winę policjantów. Trudno bowiem uwierzyć, że ten funkcjonariusz był na tyle niewykształcony, że nie rozróżnia prawa osoby fizycznej od prawa firmy.

Nawet jeśli bezpośrednio winny policjant nie ma wystarczającej wiedzy lub wykształcenia niezbędnego do dalszego wykonywania służby to należy pamiętać, że jego Komendant zatwierdził ten wniosek o ukaranie.

Nie ma zatem mowy o omyłce, ale o działaniu z premedytacją wbrew nie tylko prawu, ale i zasadom logicznego myślenia. Takie działanie świadczy na korzyść pomówionej kobiety, która ma wielką szansę wygrać takie powództwo, a policjant i komendant mogą być wyrokiem zmuszeni do wypłaty odszkodowania za naruszenie jej dóbr osobistych oraz kwoty na cele społeczne.

Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że ten wyrok dotyczy konkretnego zachowania się menedżerki klubu. Każdy komu nadgorliwy policjant postawi taki sam zarzut, czy wniosek o ukaranie, będzie na jej przykładzie mógł się bronić w Sądzie, a potem w razie podobnego wyroku po prostu pozwać policjanta i jego komendanta.

Poniżej prezentujemy wyrok w całości:

Pamiętać należy, że uniewinnienie od popełnienia wykroczenia nie oznacza, że Sanepid nie nałoży na kobietę kary do 30 tysięcy złotych. Te dwa postępowania dzieją się niezależnie od siebie. Gdyby Sanepid nałożył karę finansową to w odwołaniu kobiecie z pewnością pomoże to uzasadnienie Sądu Rejonowego Wydziału Karnego w sądowym odwołaniu od kary nałożonej na sanepid.

Co sądzisz na ten temat?
+1
374

CZAD!

+1
54

KOCHAM!

+1
434

DOBRE!

+1
81

SZOK!

+1
14

NUDY!

+1
32

LIPA!

Napisz do autora

Aktywny od: 01.1.1970Dodał: 71 artykułów

Dodaj komentarz

37 komentarzy

 1. Artykuł stronniczy. Nękanie? Dziennikarstwo powinno być rzetelne autorze tekstu.
  Pozwać można każdego, za wszystko. Tak samo jutro mogę złożyć pozew w stosunku do dziennikarza za ten artykuł. Mogę żądać 10.000zl dla Mojej osoby i 25.000zl na cele społeczne. Pytanie brzmi, jaki wyrok wyda sąd?

  Dhshs

  23 marca 2021 15:18 Odpowiedz
 2. Tak samo jak Sąd Wam nic nie zrobil to nie zrobi tez Policjantom, o tym też napiszcie.

  Ona

  23 marca 2021 14:48 Odpowiedz
 3. Bzdura totalna , czas finansów już przedstawiał podobne fikcyjne elementy sytuacji dotyczących np noszenia maseczek . Bzdurą jest ze policjant odpowie finansowo ponieważ wadliwe prawo powstało na pułapie rzadu i jako bubel prawy weszło w życie . W związku z powyższym za działanie odpowie skarb państwa , czyli my . Podniecającym sie pajacom sugerował bym się douczyć

  Mark

  23 marca 2021 14:30 Odpowiedz
 4. Uwierzę jak zobaczę. Na tą chwilę przemyślenia własne autora, wyssane z palca.

  Juhas

  21 marca 2021 10:32 Odpowiedz
 5. Widać tutaj w jaki sposób podzieleni są ludzie w Polsce. Są Polacy i psy.

  Jaro

  21 marca 2021 04:38 Odpowiedz
 6. Jakiekolwiek naruszanie praw nabytych narusza dobro osobiste, majątkowe jak i zdrowotne. To są wystarczające powody do żądania odszkodowania, do tego dodam że tylko i wyłącznie w wypadku zastosowania kary w stosunku do tych co naruszyli prawo, nauczy ich żeby tego więcej nie robili. Dodam jeszcze że o ile zwykły człowiek może czegoś nie wiedzieć o tyle funkcjonariusze mają stały dostęp do prawników i jeżeli robią coś w brew prawu to robią to z premedytacją.

  Kazio

  20 marca 2021 16:19 Odpowiedz
 7. Jak sanepid nałoży niekonstytucyjną karę, pozwać sanepid, niech bulą

  Aktywny

  19 marca 2021 01:02 Odpowiedz
 8. Wszystko fajnie, tylko gdzie tutaj doszło do naruszenia dóbr osobistych, bo to jest akurat kluczowa kwestia by mówić o odszkodowaniu. I w prawie cywilnym odpowiedzialność ponosi ten, kto się na danym dokumencie podpisuje (czyli w tym przypadku komendant), a nie osoba który wniosek (dokument) przygotowała.

  Opos

  13 marca 2021 10:55 Odpowiedz
  • ten kto przygotowuje też się podpisuje, a dobra osobiste wynikają w RODO (nie można przekazywać takich informacji)

   fenix

   22 marca 2021 13:30 Odpowiedz
 9. Totalny brak odpowiedzialności społecznej. Paru idiotów naraża nas i policję bo są w swej wiedzy niemiernie nieodpowiedzialni.

  Bogdan

  8 marca 2021 07:51 Odpowiedz
  • Hau hau

   Kundel

   9 marca 2021 23:01 Odpowiedz
  • Największym idiotą jesteś ty sam nieogarze

   lol

   14 marca 2021 05:24 Odpowiedz
 10. Super! Trzymam kciuki, aby policjanci zostali ukarani. W końcu może to podła instytucja stanie po stronie ludzo.

  YebaćKOVID

  7 marca 2021 11:21 Odpowiedz
 11. Bardzo mi sie spodobal ten artykul a nade wszystko wyrok sadu , brawo , juz nie jestesmy sami !!!

  Ewa

  6 marca 2021 22:04 Odpowiedz
 12. Spodobał mi się artykuł, ale brak korekty dyskwalifikuje Was jako poważne medium. Literówki, przekręcenia, błędy stylistyczne i interpunkcyjne są straszne

  pertyn

  5 marca 2021 22:30 Odpowiedz
  • miodek sie znalazl hehe

   baton

   7 marca 2021 01:37 Odpowiedz
 13. I bardzo dobrze ! Milicjant który często ma załatwioną przez mamusię pracę, albo była to dla niego ostatnia deska ratunku przed pójściem do roboty na magazyn do biedronki, bo uczyć się nie chciało i wykształcenia nie ma, teraz pozyska bardzo cenną wiedzę o życiu – oko za oko, ząb za ząb, jak mówi biblia. Byłeś gadem, to płać, pięcioletnie oszczędności, wydalenie ze slużby i utrata emeryturki. PRZECIEŻ Z NASZYCH PODATKÓW MA PENSJĘ ! MA BYĆ POSŁUSZNY ! A JAK NIE TO WON DO POŚREDNIAKA !

  xavier

  5 marca 2021 15:33 Odpowiedz
 14. szczucie jednych na drugich

  x

  5 marca 2021 12:53 Odpowiedz
 15. Kóń znowu w natarciu

  Jaaa

  2 marca 2021 05:46 Odpowiedz
 16. A co tu komentować ***** ***0

  Bolko

  27 lutego 2021 15:10 Odpowiedz
 17. Przecież oni są niedouczeni….. Kaczorek i Zbychu czepiają się jedynie sędziów, przedsiębiorców i tych komorników. Ich poziom i przewiny – bardzo rzadkie zresztą – to nic przy naruszeniach przepisów przez Policję. I co …jakaś reforma naboru do Policji… kary, wydalenie ze służby. Nic…. tutaj im pasuje. To ich ochrona … panmstwowa ochrona do rozwalania państwa i przekrętów. Wstyd dla Policji na lata. Znów będą przywracać dobre imię jak po MO przez dziesięciolecia

  klukaaaa

  26 lutego 2021 13:49 Odpowiedz
 18. To nie firma otworzyła lokal, tylko konkretną osoba, wobec której, jako podejrzewanej o popełnienie wykroczenia wystąpiono do sądu o ukaranie. To, że Sąd stwierdził, iż nie ma popełniła ona wykroczenia ze wskazanego przez oskarżyciela publicznego artykułu, to nie znaczy, że wcale go nie popełniła. Sąd rozpatruje tylko, czy obwiniony swoim zachowaniem wypełnił znamiona wskazanego w danym artykule kodeksu czynu. Jeśli nie, to dalej nie interesuje się skierowanym wnioskiem, choćby i wiedział, że to jest wykroczenie z innego artykułu. Więc bym nie rozpędzał się tak z karaniem w pozwach cywilnych policjantów. Jedynie co bym im zarzucił to odpowiedzialność dyscyplinarną. Jeśli by tak było, to sądy byłyby zarzucane pozwami przeciwko urzędnikom, a jakoś tego nie widać.

  Zniesmaczony

  24 lutego 2021 13:43 Odpowiedz
  • O to właśnie chodzi. Naród się budzi i to chamstwo policjantów będzie kończyło się jak piszesz – tysiącami pozwów. To zaczyna się dziać, a za trzy lata rozpędzi się tak, że patourzędnik lub patopolicjant 10 razy się zastanowi mim zaryzykuje pozorowanie zarzutu

   Mirek

   24 lutego 2021 15:07 Odpowiedz
   • Skoro tak twierdzisz to za kilka lat to nie bedzie juz policjantów. A

    JarekW

    28 lutego 2021 19:38 Odpowiedz
    • Nie będzie ZŁYCH policjantów.
     Ci, co się oduczą agresji wobec bezbronnych i nauczą działać zgodnie z prawem – zostaną. Niestety, innego wyjścia nie ma – tylko surowe kary dla urzędników i funkcjonariuszy może poprawić ich poziom oraz zmniejszyć zagrożenie dla obywateli..
     Pozdrawiam.

     Antyprzemoc

     5 marca 2021 16:01 Odpowiedz
  • Bogusia

   To nie firma otworzyła lokal - czy tj. żart ? Firma ma osobowość prawną, a prawa wypełnia np. menadżer ( logiczne ?!

   25 lutego 2021 00:02 Odpowiedz
  • A co tu komentować ***** ***0

   Bolko

   27 lutego 2021 15:12 Odpowiedz
 19. Przysługuje jeszcze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art.234 kk i 231kk

  Andrzej Olski

  24 lutego 2021 10:54 Odpowiedz
  • Absurdalny, kipiacy dyletanctwem artykuł. Nikt nie pozwie policjanta za to, że pelni służbę w danej rzeczywistości prawnej i wypełnia swoje obowiązki w czasie obowiązujących przepisów. Policjant nie jest od rozstrzygania czy coś jest konstytucyjne czy też nie, od tego jest trybunał konstytucyjny.

   Bolec

   25 lutego 2021 01:33 Odpowiedz
   • Proszę sobie przypomnieć słowa przysięgi składanej przez policjantów.

    Suweren

    25 lutego 2021 23:37 Odpowiedz
   • Bzdura. Policjant, jak każdy inny urzędnik państwowy może działać jedynie w ramach prawa. Stosowanie się przez niego do bezprawnych rozporządzeń jest naruszeniem Konstytucji, bowiem to ona dokładnie mu to nakazuje.

    Michał

    27 lutego 2021 12:01 Odpowiedz
   • No to np. zabójstwo Popiełuszki już chyba usprawiedliwiłeś. Brawo.

    Jasne

    28 lutego 2021 23:43 Odpowiedz
    • Nawet zabójstwo Abla przez Kaina wyciągniesz jako argument ???? Pomyśl zanim coś napiszesz

     AW

     2 marca 2021 18:15 Odpowiedz
 20. Ludzie filmujcie tych [usunięte przez moderatora] nazwiska jak dojdziemy do władzy wszystkich wsadzimy gdzie ich miejsce a potem banicja i napiętnowanie żeby każdy wiedział z kim ma doczynienia

  XX

  23 lutego 2021 22:25 Odpowiedz
 21. Yebać policję, yebać pis

  Harekryszna

  23 lutego 2021 21:57 Odpowiedz
 22. “Fundację do walki z onkologią dziecięcą” – kto to pisał?

  lekarz

  23 lutego 2021 21:53 Odpowiedz
 23. Im szybciej naród zacznie tych typów pozywać tym szybciej skończy się ich rumakowanie.

  BK

  23 lutego 2021 21:10 Odpowiedz