Nawet 2 miliony euro kary dziennie za niewykonanie postanowienia TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Nawet 2 miliony euro kary dziennie za niewykonanie postanowienia TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Rzeczpospolita informuje, że powzięła nieoficjalną wiedzę, jakoby TSUE zamierzało nałożyć na Polskę astronomiczną karę 2 milionów euro dziennie za Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

Jak podaje wyżej wymieniony dziennik projekt postanowienia TSUE o zastosowaniu środka tymczasowego jest już gotowy i może być ogłoszony w przyszłym tygodniu. Przypomnijmy, że Polska wnosiła o termin do 13 luty 2020 na przedłożenie swojego stanowiska i wyjaśnień. Być może po ich przekazaniu, jeśli Polska nie zawiesi ustawowych art. 3 pkt 5, art. 27 i art. 73 § 1 ustawy o Sądzie Najwyższym, w związku z art. 9a ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa to TSUE zdecyduje się na stanowczy krok by wymusić dostosowanie przepisów do standardów Unii Europejskiej. W tym konkretnym przypadku może być nałożona sankcja finansowa w wysokości nawet 2 milionów euro dziennie za każdy dzień niewykonania postanowienia TSUE.

Jeśli ustalenia Rzeczpospolitej się potwierdzą Polska będzie zmuszona zapłacić wysoką cenę za sprzeciwianie się Unijnym standardom. Nie jest jasne czy Rząd zdecyduje się ugiąć, czy do czasu zakończenia wyborów prezydenckich nie zmieni swojego stanowiska, aby nie osłabiać pozycji Prezydenta Andrzeja Dudy w trakcie kampanii. Ustalenia dziennika są nieoficjalne i nie do czasu wydania postanowienia TSUE nie można być pewnym czy takie zostanie wydane, a jeśli zostanie to czy sankcja będzie w tak wysokiej kwocie, jak twierdzi Rzeczpospolita.

O sprawie będziemy Was informować wraz z napływem kolejnych informacji.

Co sądzisz na ten temat?
+1
0

CZAD!

+1
0

KOCHAM!

+1
0

DOBRE!

+1
0

SZOK!

+1
0

NUDY!

+1
0

LIPA!