czwartek 13 czerwca 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Morawiecki i Sasin w sprawie Turowa: ***** WSA!

21.7K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

To oczywiście parafraza kontekstu wypowiedzi Mateusza Morawieckiego i Jacka Sasina z dnia 7 czerwca 2023 z Turowa, ale oddaje ducha tego przekazu. W sprawie kopalni Turów Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin oraz Zjednoczona Prawica są gotowi być jak Marta Lempart w sprawie aborcji.

Pewnym jest, że górnictwo węglowe w Polsce jest tematem, który budzi wiele emocji. Mimo że jest to część naszej historycznej tożsamości i gospodarki, zarówno lokalnej, jak i narodowej, to wyzwanie ekologiczne jest niezaprzeczalnie realne. W tym kontekście kopalnia Turów staje się punktem zapalnym – obiektem licznych sporów, zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych.

Premier Mateusz Morawiecki, podczas spotkania z pracownikami kopalni Turów, oświadczył zdecydowanie: „Na pewno nie damy zamknąć tej kopalni. Zrobimy wszystko, aby do końca tego złoża, do 2044 r. ona normalnie funkcjonowała”. Rzeczą jasną jest, że priorytetem dla rządu jest ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Z drugiej strony mamy różne grupy społeczne, w tym Fundację Frank Bold, Greenpeace i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, które składają skargi na decyzje dotyczące kopalni. Wyraźnie widzimy, że obawy o środowisko naturalne oraz wpływ wydobycia węgla na zmiany klimatyczne są silnym motywem dla tych grup.

Morawiecki nie daje za wygraną i podkreśla:

“Żaden sąd nie będzie nam dyktował – czy z Brukseli, czy z Warszawy – co to znaczy bezpieczeństwo energetyczne, co to znaczy bezpieczeństwo dla ludzi, którzy tutaj pracują, bezpieczeństwo ich rodzin, bezpieczeństwo finansowe. To są dla nas fundamentalne sprawy”. To oświadczenie pokazuje konflikt między tym, co uważane jest za dobre dla Polski, a tym, co inni – zarówno w kraju, jak i za granicą – uważają za dobro ogólne.

– Przed nami postępowanie w WSA, które będzie dotyczyło rozpatrzenia merytorycznej sprawy Turowa. Niezależnie od tego będziemy skarżyć też samo postanowienie WSA – poinformował wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że nie było wysłuchania drugiej strony i to będzie podstawa do złożenia odwołania od postanowienia.

Co więcej, premier wyraził dezaprobatę dla partii opozycyjnej PO, argumentując, że reprezentuje ona politykę niemiecką, a nie polską, co sugeruje, że PO popiera zamknięcie kopalni. Morawiecki wyraził się dość zdecydowanie: „Jakoś nie słychać głosów ze strony PO. Wiadomo, jaką oni mają politykę, oni mają politykę niemiecką. Taką, jaką sobie życzą Niemcy, to już teraz bardzo wyraźnie widać”. Z drugiej strony, argumentacja taka może być postrzegana jako sposób na zdyskredytowanie przeciwników politycznych poprzez utożsamianie ich z zagranicznymi interesami, a nie z interesem Polski.

Premier podkreślił swoje zobowiązanie, mówiąc: “Możecie mnie, nasz rząd, obóz Prawa i Sprawiedliwości trzymać za słowo. To jest nasza jednoznaczna obietnica – i od niej nigdy nie odstąpimy”. Czy to obietnica, której można zaufać? Czy troska o środowisko zostanie zignorowana na rzecz bezpieczeństwa energetycznego?

Odpowiedź na te pytania nie jest prosta. W dzisiejszych czasach nie można ignorować konsekwencji górnictwa węglowego dla środowiska. Jednocześnie, rzeczywistość gospodarcza i społeczna Polski wymaga zrównoważonego podejścia, które uwzględnia zarówno bezpieczeństwo energetyczne, jak i ochronę miejsc pracy. Biorąc pod uwagę te dwa aspekty, decyzja dotycząca kopalni Turów staje się niezwykle skomplikowana.

Ostatecznie, konflikt dotyczący kopalni Turów jest mikrokosmosem większych wyzwań, z jakimi boryka się Polska i świat, dotyczących zrównoważonej gospodarki i ochrony środowiska. Jak daleko możemy pójść, chroniąc naszą gospodarkę kosztem naszej planety?

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

3 komentarzy “Morawiecki i Sasin w sprawie Turowa: ***** WSA!”

  1. Przeprowadzić w okolice Turowa wszystkich posłów PiS i wszelkiego rodzaju przydupasów PiSu…
    Niech z bliska doznają tego sąsiedztwa
    Dobrodziejstwo jakie niesie…
    🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
    💩💩💩💩💩💩💩💩

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Morawiecki zarzuca Rządowi Morawieckiego i PiS, że przegłosowali niekonstytucyjną ustawę o organizacji pracy Trybunału Julii Przyłębskiej.

Czy Premier właśnie zezwolił na normalne otwarcie restauracji, salonów fryzjerskich i kosmetycznych?

Wojna na Ukrainie. Sankcje Morawieckiego: Polska zamknie niedługo przestrzeń dla samolotów z Rosji. Rosyjski węgiel nadal mile widziany i kupowany przez PiS.

ZUS obraża się na CzasFinansów: Marzena Pyś skarży się na niekorzystny wyrok z naszą redakcją do Naczelnego Sądu Administracyjnego

Nie będzie podwyżek emerytur obiecanych w kampanii wyborczej przez PiS. A przynajmniej nie będzie takich, jakie obiecali.

Polska nie będzie przyjmować przymusowych migrantów z UE. Nie zapłaci też kar. Unia sama je sobie pobierze tak jak z karami za Turów i łamanie praworządności.

Rosyjska ropa, polski Orlen i ukraińska krew: Czescy aktywiści apelują o zaostrzenie sankcji przeciwko reżimowi Putina

Czy za Netflixa, Amazon i wypożyczanie filmów i seriali na VOD zapłacisz dzięki PIS więcej?

Wybory 2020: Trzaskowski uniewinniony prawomocnie. Morawiecki pozostaje jedynym któremu Sąd nakazał sprostować nieprawdziwe wypowiedzi

Poprzednie
Następne

2159 odsłon

ZUS obraża się na CzasFinansów: Marzena Pyś skarży się na niekorzystny wyrok z naszą redakcją do Naczelnego Sądu Administracyjnego

Nie jest tajemnicą, że ZUS robi co może aby tłumić krytykę prasową, szczególnie jeśli dotyczy ona tytułu prasowego CzasFinansów.pl. Nie jest też sekretem, że organ rentowy narusza prawo prasowe i złośliwie oraz uporczywie utrudnia dziennikarzom naszego tytułu prasowego dostęp do informacji w związku z przygotowywanymi artykułami prasowymi. Redakcja wtedy się nie poddaje i kieruje skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. ZUS, a konkretnie Prezes ZUS, przegrał już 4, albo 5 (trudno zliczyć), procesy i WSA zobowiązało organ i Prezesa ZUS do udzielenia odpowiedzi. Wkrótce w tych sprawach opublikujemy szersze artykuły. W jednym jednak przypadku Prezes ZUS strzeliła focha i uznała, że w nosie ma wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i kazała radcy prawnej Marzenie Pyś przygotować skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Redakcja oczywiście złożyła odpowiedź na skargę radcy prawnej Marzeny Pyś i wniosła o jej odrzucenie jako niezasadnej. Gdy proces się skończy przedstawimy dokładniej argumentację oraz sam wyrok aby opinia publiczna go poznała. Jednak już lektura pisma procesowego wytworzonego przez radcę prawną Marzenę Pyś wzbudziła nasze podejrzenia i wątpliwości co do wartości merytorycznych tejże skargi.

Poprosiliśmy zatem Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie o udzielenie informacji na temat Marzeny Pyś, aby poznać jej kwalifikacje oraz doświadczenia. Uzyskaliśmy poniższe informacje:

Informujemy że, r. pr. Marzena Pyś została wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie na podstawie art. 24 w zw. z art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1166) w dniu 14 stycznia 2015 r. pod numerem WA-11082. Uprawnienia do wykonywania zawodu r. pr. Marzena Pyś uzyskała w dniu 24 lutego 2015 r. Co do żądanych informacji dotyczących ewentualnych postępowań dyscyplinarnych i z jakim rezultatem się zakończyły informujemy, że Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie nie jest dysponentem żądanych informacji, w tym także w odniesieniu do r. pr. Marzeny Pyś. Dysponentem wnioskowanych informacji są organy dyscyplinarne Izby. Z poważaniem Anna Sękowska, Sekretarz Rady OIRP w Warszawie

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl w tej sprawie. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas w sprawach ZUS. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl prosimy również o kontakt, jeśli prokuratura wszczęła dochodzenie lub śledztwo wobec ZUS po Twoim zgłoszeniu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub jego pracowników. Opiszemy tę historię.

Czego dotyczył nasz wniosek o informację publiczną?

Po tym jak w społeczności Pokrzywdzonych przez ZUS wypłynęły dane z organu rentowego, że ZUS przegrywa coraz więcej procesów z ubezpieczonymi i Skarb Państwa traci miliony złotych rocznie na same koszty procesów i koszty prawników ubezpieczonych to nasza redakcja złożyła wniosek o informacje jakie straty dla Skarbu Państwa generują warszawskie oddziały ZUS.

Nasz wniosek o udzielenie informacji publicznej przez ZUS był zainspirowany tymi publicznymi i niepokojącymi informacjami:

Z niezrozumiałych powodów Departament Legislacyjno-Prawny centrali ZUS wpadł w dziki szał i postanowił za wszelką cenę ukryć przed opinią publiczną tę informację i dane. Dyrektor i Wicedyrektor przybrali postawę agresywnych furiatów, którzy uznali, że nie udzielą odpowiedzi bo nie podoba im się konkretnie osoba dziennikarza, który złożył w imieniu redakcji CzasFinansów wniosek.

Oddajmy głos ZUS, który tak pisał w stanowisku procesowym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na złożona przez naszego dziennikarza skargę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok na korzyść redakcji CzasFinansówPrezes ZUS przegrała proces

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpoznał wszystkie argumenty ZUS aby nie udzielić informacji publicznej o kwotach strat dla Skarbu Państwa jakie przysporzyły rodakom warszawskie oddziały ZUS. Mimo, że wcześniej Dyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego, następnie Wicedyrektor tegoż departamentu, a potem radca prawny ZUS bardzo się starali aby oczernić, zniesławić, pomówić, zniechęcić skład sędziowski do wydania wyroku zobowiązującego ZUS do wyjawienia opinii publicznej tych informacji to Sąd w tej sprawie przyznał rację dziennikarzowi CzasFinansów.

W dniu 30 maja 2023 zapadł niekorzystny dla Prezes ZUS wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Kolejny z rzędu zresztą, który ZUS przegrał z naszymi dziennikarzami (dla potrzeb tego artykułu będziemy posługiwać się stwierdzeniem, że ZUS przegrał z naszą redakcją):

Dziwaczna argumentacja radcy prawnej Marzeny Pyś w skardze kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego

Marzena Pyś, reprezentująca przed Naczelnym Sądem Administracyjnym Prezes ZUS Gertrudę Uścińską zdecydowała się na bardzo karkołomną argumentację. Nie będziemy wchodzić w szczegóły, ale przedstawimy krótki wycinek argumentów prawnych, jakie Marzena Pyś przytoczyła mających przekonać Naczelny Sąd Administracyjny do uchylenia wyroku Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego.

Argumentacja jest dziwaczna ponieważ najpierw ZUS w treści stanowiska procesowego twierdził, że naszego portalu to i tak nikt nie czyta, a społeczność pokrzywdzonych przez ZUS nie wie ani o naszym istnieniu, ani, że w ogóle występujemy do ZUS o informacje publiczne. Wtedy też opublikowaliśmy w grupach społeczności, że Dyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego stawia takie zarzuty. Społeczność ofiar ZUS stała się wtedy bardzo aktywna i zasypała w grupach oraz na nasz redakcyjny email mnóstwem propozycji tematów w sprawie których nasza redakcja mogłaby złożyć wniosek o informację publiczną. Wskazaliśmy te publikacje w skardze.

Jak się okazuje Marzena Pyś nie może sie pogodzić z tym faktem, sama zresztą wskazuje w treści skargi kasacyjnej, że nasza redakcja publikuje uzyskane informacje, a publikacje inicjują publiczne debaty na temat praktyk ZUS, poszczególnych urzędników tego organu. Podkreślić trzeba, że te wszystkie poniższe argumenty były juz podnoszone na etapie rozpoznania sprawy przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, a mimo to, Marzena Pyś, z uporem maniakalnym, polemizuję z wyrokiem. Sami przeczytajcie:

Lektura skargi kasacyjnej pozwoliła redakcji ocenić, że nie ma tam żadnych nowych okoliczności, a te strony wytworzone przez Marzenę Pyś stanowią wyłącznie polemikę z merytorycznym i szczegółowym uzasadnieniem wyroku WSA. Redakcja wniosła zatem do NSA o odrzucenie skargi i czekamy na wyrok.

Gdy zapadnie wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego to Was o tym poinformujemy, niezależnie od jego rozstrzygnięcia.

1 komentarz “ZUS obraża się na CzasFinansów: Marzena Pyś skarży się na niekorzystny wyrok z naszą redakcją do Naczelnego Sądu Administracyjnego”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły