wtorek 28 maja 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

ZUS obraża się na CzasFinansów: Marzena Pyś skarży się na niekorzystny wyrok z naszą redakcją do Naczelnego Sądu Administracyjnego

2158 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Nie jest tajemnicą, że ZUS robi co może aby tłumić krytykę prasową, szczególnie jeśli dotyczy ona tytułu prasowego CzasFinansów.pl. Nie jest też sekretem, że organ rentowy narusza prawo prasowe i złośliwie oraz uporczywie utrudnia dziennikarzom naszego tytułu prasowego dostęp do informacji w związku z przygotowywanymi artykułami prasowymi. Redakcja wtedy się nie poddaje i kieruje skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. ZUS, a konkretnie Prezes ZUS, przegrał już 4, albo 5 (trudno zliczyć), procesy i WSA zobowiązało organ i Prezesa ZUS do udzielenia odpowiedzi. Wkrótce w tych sprawach opublikujemy szersze artykuły. W jednym jednak przypadku Prezes ZUS strzeliła focha i uznała, że w nosie ma wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i kazała radcy prawnej Marzenie Pyś przygotować skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Redakcja oczywiście złożyła odpowiedź na skargę radcy prawnej Marzeny Pyś i wniosła o jej odrzucenie jako niezasadnej. Gdy proces się skończy przedstawimy dokładniej argumentację oraz sam wyrok aby opinia publiczna go poznała. Jednak już lektura pisma procesowego wytworzonego przez radcę prawną Marzenę Pyś wzbudziła nasze podejrzenia i wątpliwości co do wartości merytorycznych tejże skargi.

Poprosiliśmy zatem Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie o udzielenie informacji na temat Marzeny Pyś, aby poznać jej kwalifikacje oraz doświadczenia. Uzyskaliśmy poniższe informacje:

Informujemy że, r. pr. Marzena Pyś została wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie na podstawie art. 24 w zw. z art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1166) w dniu 14 stycznia 2015 r. pod numerem WA-11082. Uprawnienia do wykonywania zawodu r. pr. Marzena Pyś uzyskała w dniu 24 lutego 2015 r. Co do żądanych informacji dotyczących ewentualnych postępowań dyscyplinarnych i z jakim rezultatem się zakończyły informujemy, że Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie nie jest dysponentem żądanych informacji, w tym także w odniesieniu do r. pr. Marzeny Pyś. Dysponentem wnioskowanych informacji są organy dyscyplinarne Izby. Z poważaniem Anna Sękowska, Sekretarz Rady OIRP w Warszawie

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl w tej sprawie. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas w sprawach ZUS. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl prosimy również o kontakt, jeśli prokuratura wszczęła dochodzenie lub śledztwo wobec ZUS po Twoim zgłoszeniu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub jego pracowników. Opiszemy tę historię.

Czego dotyczył nasz wniosek o informację publiczną?

Po tym jak w społeczności Pokrzywdzonych przez ZUS wypłynęły dane z organu rentowego, że ZUS przegrywa coraz więcej procesów z ubezpieczonymi i Skarb Państwa traci miliony złotych rocznie na same koszty procesów i koszty prawników ubezpieczonych to nasza redakcja złożyła wniosek o informacje jakie straty dla Skarbu Państwa generują warszawskie oddziały ZUS.

Nasz wniosek o udzielenie informacji publicznej przez ZUS był zainspirowany tymi publicznymi i niepokojącymi informacjami:

Z niezrozumiałych powodów Departament Legislacyjno-Prawny centrali ZUS wpadł w dziki szał i postanowił za wszelką cenę ukryć przed opinią publiczną tę informację i dane. Dyrektor i Wicedyrektor przybrali postawę agresywnych furiatów, którzy uznali, że nie udzielą odpowiedzi bo nie podoba im się konkretnie osoba dziennikarza, który złożył w imieniu redakcji CzasFinansów wniosek.

Oddajmy głos ZUS, który tak pisał w stanowisku procesowym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na złożona przez naszego dziennikarza skargę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok na korzyść redakcji CzasFinansówPrezes ZUS przegrała proces

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpoznał wszystkie argumenty ZUS aby nie udzielić informacji publicznej o kwotach strat dla Skarbu Państwa jakie przysporzyły rodakom warszawskie oddziały ZUS. Mimo, że wcześniej Dyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego, następnie Wicedyrektor tegoż departamentu, a potem radca prawny ZUS bardzo się starali aby oczernić, zniesławić, pomówić, zniechęcić skład sędziowski do wydania wyroku zobowiązującego ZUS do wyjawienia opinii publicznej tych informacji to Sąd w tej sprawie przyznał rację dziennikarzowi CzasFinansów.

W dniu 30 maja 2023 zapadł niekorzystny dla Prezes ZUS wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Kolejny z rzędu zresztą, który ZUS przegrał z naszymi dziennikarzami (dla potrzeb tego artykułu będziemy posługiwać się stwierdzeniem, że ZUS przegrał z naszą redakcją):

Dziwaczna argumentacja radcy prawnej Marzeny Pyś w skardze kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego

Marzena Pyś, reprezentująca przed Naczelnym Sądem Administracyjnym Prezes ZUS Gertrudę Uścińską zdecydowała się na bardzo karkołomną argumentację. Nie będziemy wchodzić w szczegóły, ale przedstawimy krótki wycinek argumentów prawnych, jakie Marzena Pyś przytoczyła mających przekonać Naczelny Sąd Administracyjny do uchylenia wyroku Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego.

Argumentacja jest dziwaczna ponieważ najpierw ZUS w treści stanowiska procesowego twierdził, że naszego portalu to i tak nikt nie czyta, a społeczność pokrzywdzonych przez ZUS nie wie ani o naszym istnieniu, ani, że w ogóle występujemy do ZUS o informacje publiczne. Wtedy też opublikowaliśmy w grupach społeczności, że Dyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego stawia takie zarzuty. Społeczność ofiar ZUS stała się wtedy bardzo aktywna i zasypała w grupach oraz na nasz redakcyjny email mnóstwem propozycji tematów w sprawie których nasza redakcja mogłaby złożyć wniosek o informację publiczną. Wskazaliśmy te publikacje w skardze.

Jak się okazuje Marzena Pyś nie może sie pogodzić z tym faktem, sama zresztą wskazuje w treści skargi kasacyjnej, że nasza redakcja publikuje uzyskane informacje, a publikacje inicjują publiczne debaty na temat praktyk ZUS, poszczególnych urzędników tego organu. Podkreślić trzeba, że te wszystkie poniższe argumenty były juz podnoszone na etapie rozpoznania sprawy przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, a mimo to, Marzena Pyś, z uporem maniakalnym, polemizuję z wyrokiem. Sami przeczytajcie:

Lektura skargi kasacyjnej pozwoliła redakcji ocenić, że nie ma tam żadnych nowych okoliczności, a te strony wytworzone przez Marzenę Pyś stanowią wyłącznie polemikę z merytorycznym i szczegółowym uzasadnieniem wyroku WSA. Redakcja wniosła zatem do NSA o odrzucenie skargi i czekamy na wyrok.

Gdy zapadnie wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego to Was o tym poinformujemy, niezależnie od jego rozstrzygnięcia.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
12
+1
11
+1
2
+1
2

1 komentarz “ZUS obraża się na CzasFinansów: Marzena Pyś skarży się na niekorzystny wyrok z naszą redakcją do Naczelnego Sądu Administracyjnego”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Tylko w CzasFinansów: ZUS kłamał co do terminowości wypłat L4. Ludzie czekali po 90-180 dni na wpłatę świadczenia chorobowego w 2020 roku. Mamy na to dowody!

ZUS nęka związki zawodowe pozwami i oskarżeniami o zniesławienie. Dlaczego Dominik Wojtasiak z ZUS ukrywa przed opinią publiczną kwoty wydane z pieniędzy publicznych?

Nękana przez przemocowców z ZUS Ilona Garczyńska robi zrzutkę na procesy ze swoimi prześladowcami.

Rząd oskarża mleczarzy o brak patriotyzmu bo kupują mleko za granicą, a sam sprowadza węgiel z Kolumbii i zleca wydruk kart do głosowania firmie z Berlina

ZUS znowu przegrał w Sądzie. Pomówili kobietę o pozorność zatrudnienia. Sąd uznał, że organ się mylił. Znowu.

Dominika Waszkiewicz z ZUS w Oławie wzywa do swojego miasta staruszkę, która od 40 lat podlega pod wrocławski ZUS

Rada Polskiej Agencji Kosmicznej o dobrowolnych składach ZUS: Rząd PiS nie planuje takiego rozwiązania.

Przyjazny urząd ZUS do chorych Ślązaków: oddajcie zasiłki chorobowe wy oszuści!

Morawiecki i Sasin w sprawie Turowa: ***** WSA!

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Jest wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej

W dniu 9 stycznia br. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk złożyła na ręce Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej z zajmowanego stanowiska.

Jak podkreśla Pani Minister:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to liczne zadania i obowiązki na rzecz bezpieczeństwa socjalnego Polek i Polaków, realizowane przez ponad czterdzieści tysięcy pracownic i pracowników zasługujących na godne warunki pracy i płacy. Nowe wyzwania w obszarze ubezpieczeń społecznych, jakie stawia przed sobą rząd koalicji 15 października wymagają nowego otwarcia, gwarantującego odpowiedzialne zarządzanie tak ważną instytucją.

Nie jest jasne czy reszta zarządu oraz rada nadzorcza również zostanie wymieniona.

Zobacz nasz film na Youtube:

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły