środa 17 kwietnia 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Afera ZUS. Czy Dyrektor HR ZUS w Warszawie Joanna Drozd zapłaci z prywatnego majątku do 30 tysięcy za chuligańskie zwolnienie Ilony Garczyńskiej?

23.6K odsłon
4K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Redakcji CzasFinansów.pl udało się dotrzeć do pisma Państwowej Inspekcji Pracy, która w wyniku przeprowadzonej kontroli potwierdziła,. że ZUS działał wbrew prawu, poza prawem i z zamiarem złamania prawa w sprawie zwolnienia w trybie dyscyplinarnym, z winy pracownika, liderki Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. Dowiedzieliśmy się również, że Garczyńska została zwolniona przez Dyrektor HR w Centrali w Warszawie panią Joannę Drozd – osobę publicznie znaną ze swojej działalności w PKP. PiP wszczął postępowanie wykroczeniowe – według naszych informatorów karą do 30 tysięcy złotych ma zostać ukarana winna wykroczenia – Joanna Drozd – oznaczałoby to, że karę będzie musiała zapłacić z prywatnego majątku. Czy tak się stanie? Zaiste byłoby to godne i sprawiedliwe.

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl w tej sprawie. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas w sprawach ZUS. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl prosimy również o kontakt, jeśli prokuratura wszczęła dochodzenie lub śledztwo wobec ZUS po Twoim zgłoszeniu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub jego pracowników. Opiszemy tę historię.

Ilona Garczyńska podlegała pod dyrektor ZUS oddział we Wrocławiu Annę Maćkowiak i to Maćkowiak powinna rozwiązać z nią umowę. Ponieważ jednak Garczyńska stała się “gorącym kartoflem” i organ rentowy nadużył władzy, aby wykorzystać cały swój aparat publiczny to zdecydowano się znaleźć “jelenia”, który weźmie “na klatę” ewentualne skutki chuligańskiego i bezprawnego zwolnienia liderki Związkowej Alternatywy. Nasi informatorzy twierdzą, że do tego zadania na ochotnika zgłosiła się dyrektor HR Joanna Drozd, która jest osobą publiczną i ma przeszłość w takich firmach jak PKP.

Drozd doskonale wiedziała co jej grozi, a wykonując tę swoistą egzekucję umowy o pracę Ilony Garczyńskiej, nie mrugnęła jej nawet powieka. Według naszych informatorów po zwolnieniu Garczyńskiej miała przechadzać się dumna jak paw po korytarzach ZUS i żartować sobie, aby jej nie podskakiwać bo ona każdego może zwolnić jak Garczyńska. Plotki wskazują, że Drozd miała się na przerwach chwalić na korytarzu, że dla niej kogoś zwolnić dyscyplinarnie to jak splunąć. Nie udało się nam jednak potwierdzić tych plotek, zatem proszę je traktować z wielką dozą ostrożności.

Na zdjęciu sympatyczna Joanna Drozd na zdjęciu dostępnym publicznie w internecie.

Związek zawodowy Związkowa Alternatywa od samego początku alarmował, że zwolnienie Ilony Garczyńskiej było bezprawne, a ZUS w tej sprawie nie tylko ciężko naruszył jej prawa, ale również pogwałcił ustawę o związkach zawodowych. Pokrzywdzeni sprawę oczywiście zgłosili do Państwowej Inspekcji Pracy oraz do Sądu, a konkretniej do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych. PiP ostatnie wydał ocenę tej sytuacji.

O tej sprawie więcej pisaliśmy tutaj:

Przedstawiamy stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy:

Kontroli poddano formalnoprawny aspekt rozwiązania umowy o pracę w tr1bie art. 52 k.p. z Przewodniczącą Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w ZUS Panią Iloną Garczyńską.

Na podstawie okazanych dokumentów ustalono, że pracodawca rozwiązał ze skutkiem natychmiastowym umowę o pracę z Panią Przewodniczącą Iloną Garczyńską bez zgody Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w ZUS. Pracodawca zgodnie z trybem art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych wystąpił do Zarządu ZZ o zgodę na rozwiązanie stosunku pracy pracownika w trybie art. 52 k.p., lecz zgoda na dokonanie powyższej czynności nie została udzielona.

Powyższe jest niezgodne z art. 32 ust. 1 pkt 1 i ust. 8 ustawy o związkach zawodowych, które stanowią, iż pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku prawnego ze wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z inną osobą wykonującą pracę zarobkową będącą członkiem danej zakładowej organizacji związkowej upoważnioną do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy, zaś w przypadku gdy właściwy organ związku zawodowego nie dokona wskazania, o którym powyżej (brak uchwały) ochrona przewidziana w art. 32 ust. 1 przysługuje – w okresie do dokonania wskazania – odpowiednio przewodniczącemu zakładowej organizacji związkowej bądź przewodniczącemu komitetu założycielskiego.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami w zakresie rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem szczególnie chronionym bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej do pracodawcy wystosowano stosowne środki prawne, zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy, a w stosunku do osoby winnej stwierdzonego wykroczenia w zakresie rozwiązania stosunku pracy także wdrożono postępowanie wykroczeniowe.

(…)

Kontroli poddano formalnoprawny aspekt rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 52 k.p. z Przewodniczącą Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w ZUS Panią Iloną Garczyńską. Na podstawie okazanych dokumentów ustalono, że pracodawca rozwiązał ze skutkiem natychmiastowym umowę o pracę z Panią Przewodniczącą Iloną Garczyńską bez zgody Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w ZUS. Pracodawca zgodnie z trybem art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych wystąpił do Zarządu ZZ o zgodę na rozwiązanie stosunku pracy pracownika w trybie art. 52 k.p., lecz zgoda na dokonanie powyższej czynności nie została udzielona.

Powyższe jest niezgodne z art. 32 ust. 1 pkt 1 i ust. 8 ustawy o związkach zawodowych, które stanowią, iż pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku prawnego ze wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z inną osobą wykonującą pracę zarobkową będącą członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnioną do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy, zaś w przypadku gdy właściwy organ związku zawodowego nie dokona wskazania, o którym powyżej (brak uchwały) ochrona przewidziana w art. 32 ust. 1 przysługuje – w okresie do dokonania wskazania – odpowiednio przewodniczącemu zakładowej
organizacji związkowej bądź przewodniczącemu komitetu założycielskiego.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami w zakresie:

  • rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem szczególnie chronionym bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej,
  • przekroczenia górnej granicy wysokości wynagrodzenia zasadniczego, przysługującego dla poszczególnych stanowisk pracy, zgodnie z obowiązującym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy, na skutek realizacji porozumienia płacowego z 29.09.2021 r. zawartego z zakładowymi organizacjami związkowymi,
  • błędnego wskazania w świadectwie pracy okresów korzystania z uprawnień związanych z rodzicielstwem,

Do pracodawcy wystosowano stosowne środki prawne, zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy, a w stosunku do osoby winnej stwierdzonego wykroczenia w zakresie rozwiązania stosunku pracy także wdrożono postępowanie wykroczeniowe.

Jakiej kary może oczekiwać dyrektor HR ZUS w Warszawie Joanna Drozd za to złamanie prawa? Od 1 tysiąca złotych do 30 tysięcy złotych.

Nieoficjalnie mówi się, że Joanna Drozd była bliską nietajną współpracowniczką Dominika Wojtasiaka, dyrektora departamentu legislacyjno-prawnego. Wojtasiak miał stracić stanowisko Dyrektora po tym jak jego departament prawny i zatrudnieni w nim radcy prawni, przegrali spektakularne procesy właśnie ze Związkową Alternatywą oraz z dziennikarzami naszej redakcji. Nasi informatorzy twierdzą, że Wojtasiak, podobnie jak Drozd, do ZUS trafili z tych samych firm, czyli z PKP. Podobno trzymali się razem i wspólnie podejmowali wiele decyzji dotyczących działań ZUS.

Jeśli plotki o zwolnieniu na mocy porozumienia stron Wojtasiaka z ZUS się potwierdzą to możliwe, że podobny los czeka Drozd. Wówczas, gdyby to na nią PiP nałożył karę finansową, a ta może wynosić nawet 30 tysięcy, to Drozd musiałaby ją zapłacić z prywatnego majątku. Czy warto było spalać się, aż tak? Czas pokaże.

Poniżej przedstawiamy pismo PiP do Związkowej Alternatywny w sprawie zwolnienia Ilony Garczyńskiej z 5 maja 2023:

Artykuł zawiera informacje, które na dziś mają charakter plotek. Redakcja jest w trakcie ich weryfikowania. Gdy uda się uzyskać potwierdzenie lub dementi informacji, to wówczas zostaną one opublikowane. PiP oczywiście nie zwrócił się bezpośrednio (a przynajmniej nie jest nam na ten temat jeszcze nic wiadomo) do Joanny Drozd, aby płaciła karę – na chwilę obecną stan wiedzy redakcji jest taki, że toczy się postępowanie wobec sprawcy. Możliwe, że ZUS będzie próbował przerzucić karę na Skarb Państwa. Dowiemy się tego wszystkiego i Was poinformujemy. Tekst na grafice promującej należy traktować satyrycznie. Gdy nasi dziennikarze zwracając się do ZUS z prośbami o komentarz, zajęcie własnego stanowiska, czy wydanie informacji publicznej to organ najczęściej nas lekceważy. W tej sprawie podjęliśmy próbę uzyskania komentarza rzeczniczki ZUS Iwony Kowalskiej-Matis, ale niestety uporczywie ona ignoruje naszą redakcje, mimo, że jesteśmy do niej wielokrotnie odsyłani chociażby przez Dyrektor ZUS Annę Maćkowiak w sprawie publikacji prasowych.

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Jest wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej

Radca Prawny wrocławskiego ZUS Rafał Skarul pozwany za kłamstwa w pismach procesowych. Rzecznik Dyscyplinarny prowadzi dochodzenie.

Rosyjskie wpływy w ZUS? Czy publiczne pieniądze przez ZUS trafiają do Rosji? Zapytaliśmy organ, a Dominik Wojtasiak z ZUS odpowiada

Stop chamstwu w ZUS. Wrocławski Przyjazny Urząd ZUS zarządzany przez Annę Maćkowiak odmówił kobiecie zasiłku bo jest za gruba i kazał schudnąć

ZUS na celowniku Urzędu Ochrony Danych Osobowych za łamanie RODO i błędy przy przetwarzaniu danych

Siewcy hejtu. Rzecznik ZUS wygaduje głupoty. Tym razem w imieniu organu szkaluje za referendum Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa. Znowu.

Czy ZUS znów został przyłapany na szulerni na szkodę przedsiębiorców? Nagłe problemy programu Płatnik – w sprawie interweniuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Prokuratura wszczęła dochodzenie wobec ZUS – chodzi o przestępstwo urzędnicze. W sprawie może chodzić o naczelnika Marcina Madalińskiego i byłego dyrektora Piotra Burtowskiego.

Uwaga – ZUS przywłaszczy Twoje pieniądze jeśli nie złożysz wniosku o zwrot nadpłaty do 22 maja 2023 roku! Nie daj się oszukać!

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Jest wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej

W dniu 9 stycznia br. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk złożyła na ręce Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej z zajmowanego stanowiska.

Jak podkreśla Pani Minister:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to liczne zadania i obowiązki na rzecz bezpieczeństwa socjalnego Polek i Polaków, realizowane przez ponad czterdzieści tysięcy pracownic i pracowników zasługujących na godne warunki pracy i płacy. Nowe wyzwania w obszarze ubezpieczeń społecznych, jakie stawia przed sobą rząd koalicji 15 października wymagają nowego otwarcia, gwarantującego odpowiedzialne zarządzanie tak ważną instytucją.

Nie jest jasne czy reszta zarządu oraz rada nadzorcza również zostanie wymieniona.

Zobacz nasz film na Youtube:

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły