piątek 6 grudnia 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Ministrowie, agenci CBA i policjanci przyłapani na przestępstwie wyłudzania VAT?

2815 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Wysocy funkcjonariusze Ministerstwa Finansów, którzy wyjeżdżali na zagraniczne misje, mieli wyłudzać VAT. Od ministrów po funkcjonariuszy policji i CBA – Prokuratura Krajowa zażądała listy wszystkich osób, które odzyskiwały VAT za zakupy, wyjeżdżając za granicę. Prokuratura uruchomiła postępowanie sprawdzające. Pod koniec lipca Rzeczpospolita poinformowała o wynikach swojego dziennikarskiego śledztwa.

Jak informuje gazeta:

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że sprawa dotyczy czterech wysokiej rangi funkcjonariuszy pracujących w służbie celno-skarbowej, którzy z racji wykonywanej profesji są powołani do tropienia nadużyć podatników. Byli oddelegowywani na misje na Ukrainę i do Mołdawii (to misja UE ds. Pomocy Granicznej). Domniemane wyłudzenie podatku miało związek z ich podróżami zagranicznymi do tych krajów w ramach procedury „zwrotu VAT dla podróżnych”, czyli tax free. Z tego przywileju mogą korzystać wyłącznie „osoby fizyczne nieposiadające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej”.

Tymczasem funkcjonariusze celno-skarbowi byli oddelegowani na misje zagraniczne, lecz stałe miejsce zamieszkania mieli w Polsce. Kupowali w kraju elektronikę, a podczas wyjazdu za granicę zgłaszali, że chcą zwrotu podatku VAT, i odbierali go. Sprawa wyszła na jaw, bo jeden z lotniskowych celników miał odmówić podbicia stempla „tax free”. Proceder, który bada warszawska prokuratura, trwał latami, co najmniej od 2012 r.

W tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyło Biuro Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów. Dokument, który wykrył działania mafii vatowskiej w Krajowej Administracji Skarbowej (czyli w tzw. Skarbówce) liczy blisko 200 stron. Zagraniczne misje nadzorowali kolejni szefowie Służby Celnej. Najpierw Jacek Kapica w rządach PO–PSL, a następnie Marian Banaś w czasach PiS. Banaś pełnił formalny nadzór też później, już jako szef Krajowej Administracji Skarbowej, którym był do sierpnia 2019 r.

Jak informuje Rzeczpospolita:

Od lat urzędnicy i funkcjonariusze wielu służb są delegowani za granicę – prokuratury, Służby Granicznej, CBA, policji m.in. – w ramach FRONTEX (ochrona granic), jako policyjni oficerowie łącznikowi. Od 2003 r. do 2016 r. UE zorganizowała ponad 30 misji w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Obecnie prowadzi dziesięć misji cywilnych oraz sześć misji i operacji wojskowych w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie – w większości z nich biorą udział Polacy.


– Misje, za które sowicie płaci Bruksela, to nobilitacja i skok w karierze. Niełatwo się tam dostać – wskazuje nam funkcjonariusz Krajowej Administracji Skarbowej. Np. na misjach w Mołdawii był m.in. były zastępca szefa służby celnej gen. Sławomir Pichor czy późniejszy szef KAS

Do sprawy będziemy wracać!

Co sądzisz na ten temat?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

2 komentarzy “Ministrowie, agenci CBA i policjanci przyłapani na przestępstwie wyłudzania VAT?”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Czy UOKiK i Tomasz Chróstny też od Orlenu usłyszą by z kontrolą wypier…?

UOKiK tłumaczy się NIK tak jak niesłusznie karani przedsiębiorcy tłumaczyli się Urzędowi

Czy UOKiK złamał prawo przy ochronie konsumentów? – NIK miażdży działalność Marka Niechciała

PiS i Morawiecki wymyślili jak legalnie okraść podatnika z nadpłat na podatkach?

Poprzednie
Następne

2154 odsłon

Czy UOKiK i Tomasz Chróstny też od Orlenu usłyszą by z kontrolą wypier…?

Orlen nie tylko odmówił kontrolerom Najwyższej Izby Kontroli wykonania obowiązków służbowych, ale zgłosił ich do prokuratury. Koncern zarządzany przez Daniela Obajtka uznał, że NIK nie ma podstawy prawnej do kontroli, a urzędnicy dopuścili się przestępstwa przekroczenia uprawnień. Czy gdy Orlen będzie kontrolowany przez urzędników UOKiK to też ich tak potraktują?

Jak informowało Radio Zet, w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej ma być prowadzona kontrola dotycząca bezpieczeństwa paliwowego w sektorze naftowym oraz fuzji PKN Orlen z Lotosem i PGNiG. Spółka ma jednak uniemożliwiać kontrolerom NIK przeprowadzenie rzetelnej kontroli, blokując dostęp do podstawowych dokumentów.

Radio ZET dotarło do pisma szefa NIK Mariana Banasia skierowanego do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Prezes NIK pisze w nim, że kontrolerzy próbowali już wielokrotnie podjąć kontrolę w PKN Orlen i Fundacji Orlen, jednak pełnomocnicy spółki odmawiali kontrolerom możliwości podjęcia czynności. Według Radia Zet, kontrolerzy są zastraszani przez koncern doniesieniami złożonymi do prokuratury.

Nie ma żadnej podstawy prawnej, żeby Najwyższa Izba Kontroli miała kontrolować PKN Orlen — powiedział w środę prezes koncernu Daniel Obajtek, poproszony o komentarz do informacji o niewpuszczeniu kontrolerów NIK do Orlenu.

“Chciałbym, żeby NIK nie łamał prawa. (…) Mam cztery opinie kancelarii, które mają wysoką renomę, że NIK ma kontrolować środki publiczne. (…) Nie ma żadnej podstawy prawnej i takie opinie prawne mamy, żeby NIK miał nas skontrolować” — powiedział Daniel Obajtek na antenie TVP Info.

“Dam panu przykład, jeżeli Skarb Państwa kupiłby w Shellu-u jedną akcję, to też pan Banaś z NIK-em wszedłby do Shell-a, żeby kontrolować Shell-a? Skarb Państwa, zgodnie z kodeksem spółek ma te same prawa, co każdy inny akcjonariusz i wpuszczając NIK, złamałbym prawo. Ja bym wtedy złamał prawo, mając te opinie, więc Najwyższa Izba Kontroli w żadnym wypadku nie ma w tym przypadku racji”

Czy Orlen tak samo potraktuje urzędników z UOKiK? Wątpliwie, ale trzeba pamiętać, że prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest bezpośrednim podwładnym Premiera Mateusza Morawieckiego. W przeciwieństwie do Mariana Banasia, który podlega Sejmowi. Pisowski nominant na szefa urzędu antymonopolowego bez zgody swojego szefa z nowogrodzkiej raczej nie wyda żadnej decyzji, czy nie rozpocznie kontroli, która mogłaby być problemem dla partii.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły