środa 31 maja 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Dominik Wojtasiak z ZUS ujawnia: prawie 3 miliony strat dla skarbu państwa przez uchylane sądownie decyzje dyrektora i naczelników wrocławskiego ZUS. To między innymi Piotr Burtowski, Marcin Madaliński, Karolina Klee-Stolaś i Jolanta Marszał

22.3K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Redakcja CzasFinansów.pl dotarła do ujawnionej przez Dominika Wojtasiaka, dyrektora departamentu prawnego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, informacji publicznej. Wniosek złożył jeden z członków kilkudziesięciotysięcznej społeczności pokrzywdzonych przez ZUS. Dominik Wojtasiak ujawnił, że tylko jeden wrocławski oddział organu rentowego w wyniku uchylanych przez Sądy bezprawnych, nielegalnych, albo po prostu nierzetelnych i błędnych decyzji i postanowień Skarb Państwa musiał zapłacić od 2018 roku prawie 3 miliony złotych. A to wcale nie jest koniec tych niebotycznych strat dla finansów publicznych.

Dziennikarskie śledztwo redakcji doprowadziło nas do informacji, że na decyzjach i postanowieniach organu, które pokrzywdzeni przez ZUS skarżą do Sądów, podpisują się przede wszystkim były już dyrektor Piotr Burtowski (dobrze znany czytelnikom naszego portalu), a także trzech naczelników: Marcin Madaliński (o jego praktykach i zarzutach czytelników wobec tego pracownika organu rentowego możecie przeczytać w naszych innych artykułach), Naczelniczka Karolina Klee-Stolaś oraz Naczelniczka Jolanta Marszał (o praktykach tej naczelniczki również możecie przeczytać na naszym portalu). To przez uchylane przez Sądy decyzje tych czterech pracowników organu rentowego Skarb Państwa stracił już blisko 3 miliony złotych, a wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek!

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl z zapytaniem o tę kwestię. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas, abyśmy zapytali organ rentowy o tę sprawę. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl

Poniżej printscreen z grup facebook “Pokrzywdzeni przez ZUS” oraz “Matki kontra ZUS”:

Powyższe kwoty dotyczą samych kosztów procesów, na które składają się koszt procesu, koszty zastępstwa procesowego dla adwokata lub radcy prawnego, który reprezentował w procesie pokrzywdzonego przez ZUS, czy też koszty biegłych i inne koszty jakie pokrzywdzony musiał zapłacić by bronić się przed skrzywdzeniem złą decyzją lub postanowieniem ZUS.

Oznacza to, że jeśli oprócz kosztów procesu Sąd zasądził np. wypłatę jakichś świadczeń to nie są one ujęte w powyższym zestawieniu. To zestawienie dotyczy tylko i wyłącznie zasądzonych przez Sąd od Skarbu Państwa kosztów procesu sądowego.

Od 302 tysięcy strat dla Skarbu Państwa w 2018 …

W roku 2018 w okresie od 1 stycznia 2018 do 31 grudnia 2018 roku Sądy uchylały decyzje i postanowienia podpisane przez Piotra Burtowskiego, Marcina Madalinskiego, Karolinę Klee-Stolaś oraz Jolantę Marszał i zobowiązały Skarb Państwa do wypłaty samych kosztów procesów na kwotę 302288,58zł.

W roku 2019 w okresie od 1 stycznia 2019 do 31 grudnia 2019 roku Sądy uchylały decyzje i postanowienia podpisane przez Piotra Burtowskiego, Marcina Madalinskiego, Karolinę Klee-Stolaś oraz Jolantę Marszał i zobowiązały Skarb Państwa do wypłaty samych kosztów procesów na kwotę 466168,76zł.

Dziennikarze SpidersWeb ostrzegali już w 2019 roku przed działaniem ZUS

Aby zrozumieć dlaczego ta kwota urosła należy cofnąć się do czerwca 2019 do artykułu prasowego Spider’s Web, który ujawnił, że dziennikarze dotarli do byłych pracowników ZUS, którzy wsypali swoich naczelników i dyrektorów. Ujawnili oni bowiem, że przełożeni kazali wydawać krzywdzące ludzi decyzje i postanowienia z założeniem, że jak ktoś chce to niech się odwołuje do Sądu i ZUS zobaczy jak tam dany pokrzywdzony przez organ rentowy sobie poradzi. Tę patologię ujawnili dziennikarze Spider’sWeb. Artykuł Spider’sWeb znajduje się pod tym linkiem: https://spidersweb.pl/bizblog/kontrole-zwolnien-lekarskich-zus/

Poniżej cytat z powyższego artykułu:

Z roku na rok strat dla Skarbu Państwa jest więcej!

Jak widać w przypadku samego wrocławskiego oddziału ZUS stosowanie tej praktyki sprawiło, że koszty przegranych spraw sądowych z odwołania od bezprawnych, nieuczciwych, nierzetelnych, albo po prostu błędnych decyzji urosły wobec 2018 aż o 160 tysięcy złotych.

W roku 2020 w okresie od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020 roku Sądy uchylały decyzje i postanowienia podpisane przez Piotra Burtowskiego, Marcina Madalińskiego, Karolinę Klee-Stolaś oraz Jolantę Marszał i zobowiązały Skarb Państwa do wypłaty samych kosztów procesów na kwotę 645449,96zł.

Wobec 302288,58zł za rok 2018 to jest gigantycznych wzrost strat dla Skarbu Państwa, do którego przyczynili się Piotr Burtowski, Marcin Madaliński, Karolina Klee-Stolaś oraz Jolanta Marszał.

Na tym etapie za lata 2018, 2019 i 2020 wyżej wymienieni spowodowali już stratę dla Skarbu Państwa i finansów publicznych na łączną kwotę 1 413907,30zł, czyli jeden milion czterysta trzynaście tysięcy złotych.

W roku 2021 w okresie od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021 roku Sądy uchylały decyzje i postanowienia podpisane przez Piotra Burtowskiego, Marcina Madalinskiego, Karolinę Klee-Stolaś oraz Jolantę Marszał i zobowiązały Skarb Państwa do wypłaty samych kosztów procesów na kwotę 766071,21zł.

Kwota z roku na rok rośnie w rakietowym tempie. 766071,21zł za 2021 wobec 302288,58zł za rok 2018 to gigantyczna strata dla finansów publicznych i niesłychane marnowanie pieniędzy podatników przez Piotra Burtowskiego, Marcina Madalińskiego, Karolinę Klee-Stolaś i Jolantę Marszał.

Od 2018 roku prawie 3 miliony strat dla Skarbu Państwa, z czego 808 tysięcy za 7 miesięcy samego roku 2022 – informuje Dominik Wojtasiak z ZUS

Jednak rok 2022 – jak publicznie informuje Dominik Wojtasiak z ZUS – będzie rekordowa. Za sam okres od 1 stycznia 2022 do 31 lipca 2022, a więc za 7 miesięcy, wrocławski organ rentowy już spowodował straty dla skarbu państwa na kwotę 808922zł. Osiemset tysięcy za połowę roku 2022, w porównaniu do trzystu tysięcy za cały rok 2018 to jest niebotyczna skala wzrostu marnowania pieniędzy podatników.

Jak informuje Dominik Wojtasiak – od 1 stycznia 2018 roku do 31 lipca 2022 roku straty dla skarbu państwa wyniosły łącznie 2 988 970,51zł, a zatem dwa miliony dziewięćset osiemdziesiąt osiem tysięcy złotych.

Jaka jest ogólnopolska skala tego zjawiska marnowania finansów publicznych przez dyrektorów i naczelników organu rentowego i jego oddziałów? Badamy to!

To jest przykład wyłącznie z jednego oddziału organu rentowego, a konkretnie ZUS oddział we Wrocławiu. Jeśli założyć, że kilkadziesiąt pozostałych oddziałów ZUS w całej Polsce generuje rocznie podobne kwoty strat dla Skarbu Państwa to mamy do czynienia z niespotykaną dotąd w Polsce aferą bezmyślnego marnotrawienia finansów publicznych przez Dyrektorów i Naczelników poszczególnych oddziałów organu rentowego.

Nasza redakcja złożyła wniosek o informację publiczną do ZUS, aby Dominik Wojtasiak wskazał naszym czytelnikom i społeczności pokrzywdzonych przez ZUS jakie są koszty za przegrane procesy z odwołań od decyzji i postanowień ZUS przez wszystkie oddziały organu rentowego, aby opinia publiczna mogła poznać rzeczywistą skalę tego zjawiska. Gdy tylko Dominik Wojtasiak z ZUS udzieli naszej redakcji odpowiedzi na wniosek o informację publiczną w tej sprawie to niezwłocznie Was o tym powiadomimy!

Do sprawy będziemy wracać!

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
34
+1
81
+1
2
+1
2

6 komentarzy “Dominik Wojtasiak z ZUS ujawnia: prawie 3 miliony strat dla skarbu państwa przez uchylane sądownie decyzje dyrektora i naczelników wrocławskiego ZUS. To między innymi Piotr Burtowski, Marcin Madaliński, Karolina Klee-Stolaś i Jolanta Marszał”

  1. A czy za takie olewanie dziennikarzy nie idzie się do pierdla? Panie Wojtasiak… warto ryzykować pierdlem dla pisowskiej władzy? Możliwe, że będziesz pan siedział

  2. Czyli ze składek na ZUS każdy mieszkaniec Wrocławia zapłacił ~4,50 zł za 3,5 roku za przegrane tułaczki po sądach. Fajnie sobie tym hajsem zarządzają.
    Aż strach pomyśleć jak to wygląda w innych ZUSach…
    Korci mnie by dowiedzieć się jak to wygląda w innych wielkich miastach (do wielkiej piątki wawa trójmiasto kraków poznań i śląsk dokuptujmy Toruń z Bydgoszczą oraz Zieloną Górę z Gorzowem Wielkopolskim dla porównania miast współwojewódzkich, ciekawe czy mają między sobą zawody).

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Rosyjskie wpływy w ZUS? Czy publiczne pieniądze przez ZUS trafiają do Rosji? Zapytaliśmy organ, a Dominik Wojtasiak z ZUS odpowiada

ZUS we Wrocławiu: dyskryminacja, mobbing i nierówne traktowanie pracowników?

Radca Prawny wrocławskiego ZUS Rafał Skarul pozwany za kłamstwa w pismach procesowych. Rzecznik Dyscyplinarny prowadzi dochodzenie.

ZUS twierdzi, że nie będzie postępowań egzekucyjnych w czasie epidemii. Czy można mu ufać?

Konfederacja: rzecznik ZUS Paweł Żebrowski kłamie. Mamy na to dowody od Dominika Wojtasiaka i Eryka Cegiełki z Departamentu Legislacyjno-Prawnego ZUS!

Tylko w CzasFinansów – Naczelnik ZUS Jolanta Marszał: nie są ważne dla ZUS terminy zawite decyzji i postanowień. Odwołania wniesione po terminie uchylają prawomocność decyzji do czasu wyroku Sądu.

Dyrektor ZUS we Wrocławiu Piotr Burtowski stracił stanowisko. Czy to pokłosie działań Urzędu Ochrony Danych Osobowych i Prokuratury?

Sąd o ZUS: znana sądowi praktyka naliczania przez Zakład odsetek jest błędna. Zostałeś wezwany do zapłaty odsetek? Sprawdź, czy nie jesteś naciągany!

Przestępcy z ZUS: Czy w bydgoskim ZUS doszło do wojny gangów między dyrektorem, a zarządem? Policja dokonała aresztowania!

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Konfederacja: rzecznik ZUS Paweł Żebrowski kłamie. Mamy na to dowody od Dominika Wojtasiaka i Eryka Cegiełki z Departamentu Legislacyjno-Prawnego ZUS!

Posłowie Konfederacji – Michał Urbaniak oraz Grzegorz Płaczek ujawniają dowody na to, że rzecznik ZUS Paweł Żebrowski kłamał opinię publiczną w sprawie kontroli emerytur przyznawanych Ukraińcom. Posłom nie wydały się wiarygodne wypowiedzi Żebrowskiego i złożyli zapytanie w sprawie jego twierdzeń do ZUS. Odpowiedział im Departament Legislacyjno-Prawny centrali ZUS, który zarządzany jest przez Dyrektora Dominika Wojtasiaka oraz jego zastępcę Eryka Cegiełkę. W przytoczonej odpowiedzi wprost wynika, że rzecznik ZUS oszukiwał opinię publiczną. To kolejny przypadek, gdzie Żebrowski przyłapywany jest na mijaniu się z prawdą.

Konfederacja, polska partia polityczna, wyraziła swoje obawy dotyczące możliwych nadużyć w polskim systemie emerytalnym, zwracając uwagę na sytuację emerytów z Ukrainy przebywających w Polsce. W konferencji prasowej zorganizowanej 28 maja 2023 r., Grzegorz Płaczek i poseł Michał Urbaniak omówili te kwestie.

Mówili o nich z nieukrywanym niepokojem, sugerując, że obecne rozwiązania są niesprawiedliwe dla polskich obywateli.

Oskarżyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o wypłacanie emerytur dla obywateli Ukrainy, którzy osiedlili się w Polsce. Płaczek Grzegorz stwierdził:

“Prawda jest taka, że emeryt czy emerytka z Ukrainy, która przeprowadzi się do Polski, może po jednym dniu pracy albo po miesiącu pracy ubiegać się o minimalną emeryturę w Polsce w wysokości 1588 zł brutto.”

Płaczek Grzegorz zwrócił uwagę na kontrowersyjną kwestię, którą jest dysonans pomiędzy oficjalnymi wypowiedziami rzecznika ZUS a odpowiedzią na oficjalne zapytanie skierowane do ZUS przez posła. Jego zdaniem, rzecznik ZUS twierdzi, że instytucja zbiera na bieżąco informacje od służb granicznych, które pozwalają na kontrolę miejsca przebywania obywateli Ukrainy pobierających emeryturę w Polsce. Jednak, jak wynika z odpowiedzi na oficjalne zapytanie o sygnaturze 99110/0146-362/2023, ZUS nie posiada takiej możliwości.

Przypomnieć należy, że odpowiedź sporządził Departament Legislacyjno-Prawny ZUS, którego dyrektorem jest Dominik Wojtasiak, a jego zastępcą Eryk Cegiełka. Mimo, że obaj słyną z tłumienia krytyki prasowej i ukrywania informacji publicznych przed mediami to trudno w tym przypadku podejrzewać ich o złą wolę – napisali po prostu prawdę i niechcący Wojtasiak i Cegiełka ujawnili, że rzecznik ZUS Paweł Żebrowski kłamał opinię publiczną w tak ważnej społecznie sprawie.

Podczas konferencji padło wiele ostrych słów na temat obecnej polityki emerytalnej. Michał Urbaniak, poseł na sejm, podkreślił:

“To nie jest sytuacja normalna, że ktoś, kto nie dokładał się do systemu emerytalnego przez wiele lat, może mieć takie same prawa w tym systemie emerytalnym jak osoby, które przez kilkadziesiąt, dwadzieścia, czasem 40 lat do tego systemu wpłacały.”

Płaczek podważył wiarygodność informacji przedstawianych przez rzecznika ZUS, który publicznie twierdził, że takie informacje są gromadzone. Zarzucił rzecznikowi ZUS Pawłowi Żebrowskiemu kłamanie opinii publicznej w mediach sprzyjających PiS.

Następnie głos zabrał poseł Urbaniak, który wyraził dezaprobatę dla sytuacji, w której polscy emeryci, którzy przez lata wpłacali na system emerytalny, zmagają się z trudnościami finansowymi, podczas gdy emeryci z Ukrainy, po krótkim okresie pracy, mogą otrzymywać świadczenia na równi z nimi. Urbaniak oznajmił, że to “skandaliczna sytuacja”, dodając, że jeżeli Konfederacja uzyska wpływ po wyborach, na pewno wprowadzi zmiany w tym zakresie.

Płaczek podnosił kwestię ukraińskich emerytów, którzy mogą, po krótkim okresie pracy w Polsce, ubiegać się o minimalną emeryturę w kraju. Zauważył, że Polacy mają prawo zastanawiać się, czy ich pieniądze są dobrze zarządzane i czy zasady systemu emerytalnego są sprawiedliwe. Zdaniem Płaczka, informacje o tych praktykach są niezgodne z tym, co media sprzyjające rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość przedstawiają jako oficjalne stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

O sprawie, o której mówią posłowie Konfederacji pisaliśmy tutaj:

Poseł Urbaniak potwierdził, że Konfederacja będzie dążyć do zmiany tej sytuacji, jeśli zdobędzie wpływy po najbliższych wyborach.

Zapis konferencji znajduje się tutaj:

W tej sprawie redakcja CzasFinansów.pl zwróciła się do ZUS z zapytaniem o tę kwestię. Gdy tylko uzyskamy informację to ją upublicznimy.

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna egzekucja komornicza getback groźby karalne hejt igor stachowiak Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński justyna kłoczko kara za naruszenia ograniczeń obywatelskich Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus Michał Woś minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Piotr Burtowski PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska strajk kobiet Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska Sędzia Joanna Żelazny tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów urząd skarbowy Vladimir Putin wierzytelności windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Stonoga Zbigniew Ziobro zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu ZUS PUE ZUS we Wrocławiu

1 komentarz “Konfederacja: rzecznik ZUS Paweł Żebrowski kłamie. Mamy na to dowody od Dominika Wojtasiaka i Eryka Cegiełki z Departamentu Legislacyjno-Prawnego ZUS!”

  1. Straszna lipa, że typa wsypali kumple z gangu…. sorry żebru, ale taki mamy klimat. Domi i Cegła cię wsypali hahahaha

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły