piątek 9 grudnia 2022

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Artykuł znajduje się poniżej pod naszym twitterem i facebookiem. Prosimy polub nas na twitterze i facebooku, natomiast aby przeczytać artykuł skroluj w dół.

Tymczasem na Twitterze:

Pisowska policja żąda karania za noszenie koszulki z napisem Jeb** PiS. Asesor Sądowy Karolina Kiejnich-Kruk w pierwszej instancji uznaję winę aktywisty. https://www.czasfinansow.pl/pisowska-policja-zada-karania-za-noszenie-koszulki-z-napisem-jeb-pis-asesor-sadowy-karolina-kiejnich-kruk-w-pierwszej-instancji-uznaje-wine-aktywisty/

Były szef wydziału drogówki zatrzymany za jazdę po pijanemu https://www.czasfinansow.pl/byly-szef-wydzialu-drogowki-zatrzymany-za-jazde-po-pijanemu/

ZUS rocznie wydaje 50 milionów na pensje dla zatrudnianych radców prawnych, a jednocześnie wydaje miliony na zewnętrze kancelarie adwokackie https://www.czasfinansow.pl/zus-rocznie-wydaje-50-milionow-na-pensje-dla-zatrudnianych-radcow-prawnych-a-jednoczesnie-wydaje-miliony-na-zewnetrze-kancelarie-adwokackie/

Tymczasem na Facebooku:

Dominik Wojtasiak z ZUS ujawnia: prawie 3 miliony strat dla skarbu państwa przez uchylane sądownie decyzje dyrektora i naczelników wrocławskiego ZUS. To między innymi Piotr Burtowski, Marcin Madaliński, Karolina Klee-Stolaś i Jolanta Marszał

21.2K odsłon
1K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Redakcja CzasFinansów.pl dotarła do ujawnionej przez Dominika Wojtasiaka, dyrektora departamentu prawnego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, informacji publicznej. Wniosek złożył jeden z członków kilkudziesięciotysięcznej społeczności pokrzywdzonych przez ZUS. Dominik Wojtasiak ujawnił, że tylko jeden wrocławski oddział organu rentowego w wyniku uchylanych przez Sądy bezprawnych, nielegalnych, albo po prostu nierzetelnych i błędnych decyzji i postanowień Skarb Państwa musiał zapłacić od 2018 roku prawie 3 miliony złotych. A to wcale nie jest koniec tych niebotycznych strat dla finansów publicznych.

Dziennikarskie śledztwo redakcji doprowadziło nas do informacji, że na decyzjach i postanowieniach organu, które pokrzywdzeni przez ZUS skarżą do Sądów, podpisują się przede wszystkim były już dyrektor Piotr Burtowski (dobrze znany czytelnikom naszego portalu), a także trzech naczelników: Marcin Madaliński (o jego praktykach i zarzutach czytelników wobec tego pracownika organu rentowego możecie przeczytać w naszych innych artykułach), Naczelniczka Karolina Klee-Stolaś oraz Naczelniczka Jolanta Marszał (o praktykach tej naczelniczki również możecie przeczytać na naszym portalu). To przez uchylane przez Sądy decyzje tych czterech pracowników organu rentowego Skarb Państwa stracił już blisko 3 miliony złotych, a wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek!

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl z zapytaniem o tę kwestię. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas, abyśmy zapytali organ rentowy o tę sprawę. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl

Poniżej printscreen z grup facebook “Pokrzywdzeni przez ZUS” oraz “Matki kontra ZUS”:

Powyższe kwoty dotyczą samych kosztów procesów, na które składają się koszt procesu, koszty zastępstwa procesowego dla adwokata lub radcy prawnego, który reprezentował w procesie pokrzywdzonego przez ZUS, czy też koszty biegłych i inne koszty jakie pokrzywdzony musiał zapłacić by bronić się przed skrzywdzeniem złą decyzją lub postanowieniem ZUS.

Oznacza to, że jeśli oprócz kosztów procesu Sąd zasądził np. wypłatę jakichś świadczeń to nie są one ujęte w powyższym zestawieniu. To zestawienie dotyczy tylko i wyłącznie zasądzonych przez Sąd od Skarbu Państwa kosztów procesu sądowego.

Od 302 tysięcy strat dla Skarbu Państwa w 2018 …

W roku 2018 w okresie od 1 stycznia 2018 do 31 grudnia 2018 roku Sądy uchylały decyzje i postanowienia podpisane przez Piotra Burtowskiego, Marcina Madalinskiego, Karolinę Klee-Stolaś oraz Jolantę Marszał i zobowiązały Skarb Państwa do wypłaty samych kosztów procesów na kwotę 302288,58zł.

W roku 2019 w okresie od 1 stycznia 2019 do 31 grudnia 2019 roku Sądy uchylały decyzje i postanowienia podpisane przez Piotra Burtowskiego, Marcina Madalinskiego, Karolinę Klee-Stolaś oraz Jolantę Marszał i zobowiązały Skarb Państwa do wypłaty samych kosztów procesów na kwotę 466168,76zł.

Dziennikarze SpidersWeb ostrzegali już w 2019 roku przed działaniem ZUS

Aby zrozumieć dlaczego ta kwota urosła należy cofnąć się do czerwca 2019 do artykułu prasowego Spider’s Web, który ujawnił, że dziennikarze dotarli do byłych pracowników ZUS, którzy wsypali swoich naczelników i dyrektorów. Ujawnili oni bowiem, że przełożeni kazali wydawać krzywdzące ludzi decyzje i postanowienia z założeniem, że jak ktoś chce to niech się odwołuje do Sądu i ZUS zobaczy jak tam dany pokrzywdzony przez organ rentowy sobie poradzi. Tę patologię ujawnili dziennikarze Spider’sWeb. Artykuł Spider’sWeb znajduje się pod tym linkiem: https://spidersweb.pl/bizblog/kontrole-zwolnien-lekarskich-zus/

Poniżej cytat z powyższego artykułu:

Z roku na rok strat dla Skarbu Państwa jest więcej!

Jak widać w przypadku samego wrocławskiego oddziału ZUS stosowanie tej praktyki sprawiło, że koszty przegranych spraw sądowych z odwołania od bezprawnych, nieuczciwych, nierzetelnych, albo po prostu błędnych decyzji urosły wobec 2018 aż o 160 tysięcy złotych.

W roku 2020 w okresie od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020 roku Sądy uchylały decyzje i postanowienia podpisane przez Piotra Burtowskiego, Marcina Madalińskiego, Karolinę Klee-Stolaś oraz Jolantę Marszał i zobowiązały Skarb Państwa do wypłaty samych kosztów procesów na kwotę 645449,96zł.

Wobec 302288,58zł za rok 2018 to jest gigantycznych wzrost strat dla Skarbu Państwa, do którego przyczynili się Piotr Burtowski, Marcin Madaliński, Karolina Klee-Stolaś oraz Jolanta Marszał.

Na tym etapie za lata 2018, 2019 i 2020 wyżej wymienieni spowodowali już stratę dla Skarbu Państwa i finansów publicznych na łączną kwotę 1 413907,30zł, czyli jeden milion czterysta trzynaście tysięcy złotych.

W roku 2021 w okresie od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021 roku Sądy uchylały decyzje i postanowienia podpisane przez Piotra Burtowskiego, Marcina Madalinskiego, Karolinę Klee-Stolaś oraz Jolantę Marszał i zobowiązały Skarb Państwa do wypłaty samych kosztów procesów na kwotę 766071,21zł.

Kwota z roku na rok rośnie w rakietowym tempie. 766071,21zł za 2021 wobec 302288,58zł za rok 2018 to gigantyczna strata dla finansów publicznych i niesłychane marnowanie pieniędzy podatników przez Piotra Burtowskiego, Marcina Madalińskiego, Karolinę Klee-Stolaś i Jolantę Marszał.

Od 2018 roku prawie 3 miliony strat dla Skarbu Państwa, z czego 808 tysięcy za 7 miesięcy samego roku 2022 – informuje Dominik Wojtasiak z ZUS

Jednak rok 2022 – jak publicznie informuje Dominik Wojtasiak z ZUS – będzie rekordowa. Za sam okres od 1 stycznia 2022 do 31 lipca 2022, a więc za 7 miesięcy, wrocławski organ rentowy już spowodował straty dla skarbu państwa na kwotę 808922zł. Osiemset tysięcy za połowę roku 2022, w porównaniu do trzystu tysięcy za cały rok 2018 to jest niebotyczna skala wzrostu marnowania pieniędzy podatników.

Jak informuje Dominik Wojtasiak – od 1 stycznia 2018 roku do 31 lipca 2022 roku straty dla skarbu państwa wyniosły łącznie 2 988 970,51zł, a zatem dwa miliony dziewięćset osiemdziesiąt osiem tysięcy złotych.

Jaka jest ogólnopolska skala tego zjawiska marnowania finansów publicznych przez dyrektorów i naczelników organu rentowego i jego oddziałów? Badamy to!

To jest przykład wyłącznie z jednego oddziału organu rentowego, a konkretnie ZUS oddział we Wrocławiu. Jeśli założyć, że kilkadziesiąt pozostałych oddziałów ZUS w całej Polsce generuje rocznie podobne kwoty strat dla Skarbu Państwa to mamy do czynienia z niespotykaną dotąd w Polsce aferą bezmyślnego marnotrawienia finansów publicznych przez Dyrektorów i Naczelników poszczególnych oddziałów organu rentowego.

Nasza redakcja złożyła wniosek o informację publiczną do ZUS, aby Dominik Wojtasiak wskazał naszym czytelnikom i społeczności pokrzywdzonych przez ZUS jakie są koszty za przegrane procesy z odwołań od decyzji i postanowień ZUS przez wszystkie oddziały organu rentowego, aby opinia publiczna mogła poznać rzeczywistą skalę tego zjawiska. Gdy tylko Dominik Wojtasiak z ZUS udzieli naszej redakcji odpowiedzi na wniosek o informację publiczną w tej sprawie to niezwłocznie Was o tym powiadomimy!

Do sprawy będziemy wracać!

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
34
+1
80
+1
2
+1
2

6 komentarzy “Dominik Wojtasiak z ZUS ujawnia: prawie 3 miliony strat dla skarbu państwa przez uchylane sądownie decyzje dyrektora i naczelników wrocławskiego ZUS. To między innymi Piotr Burtowski, Marcin Madaliński, Karolina Klee-Stolaś i Jolanta Marszał”

  1. A czy za takie olewanie dziennikarzy nie idzie się do pierdla? Panie Wojtasiak… warto ryzykować pierdlem dla pisowskiej władzy? Możliwe, że będziesz pan siedział

  2. Czyli ze składek na ZUS każdy mieszkaniec Wrocławia zapłacił ~4,50 zł za 3,5 roku za przegrane tułaczki po sądach. Fajnie sobie tym hajsem zarządzają.
    Aż strach pomyśleć jak to wygląda w innych ZUSach…
    Korci mnie by dowiedzieć się jak to wygląda w innych wielkich miastach (do wielkiej piątki wawa trójmiasto kraków poznań i śląsk dokuptujmy Toruń z Bydgoszczą oraz Zieloną Górę z Gorzowem Wielkopolskim dla porównania miast współwojewódzkich, ciekawe czy mają między sobą zawody).

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązanie artykuły

Na bakier z dobrym wychowaniem w ZUS? Naczelnik Beata Leszyk i przyjazny urząd, który nie przeprasza.

ZUS prewencyjne nęka przedsiębiorców, oczywiście dla ich własnego dobra.

GRZEGORZ BRAUN: ZUS to piramida finansowa

Paratarcza jak lichwiarska chwilówka? Czy za rok ZUS odzyska każde postojowe od firm z odsetkami, karą i kosztami egzekucji?

Przestępcy z ZUS: Czy w bydgoskim ZUS doszło do wojny gangów między dyrektorem, a zarządem? Policja dokonała aresztowania!

Wyrok Sądu: ZUS musi przestać nękać dłużników i wymuszać spłaty ich długów przez rodziny

ZUS na celowniku Urzędu Ochrony Danych Osobowych za łamanie RODO i błędy przy przetwarzaniu danych

W sierpniu 2020 ZUS tłumaczył 90-dniowe opóźnienia w wypłacie L4 brakami kadrowymi i wzrostem ilości L4. Sprawdziliśmy to. Dominik Wojtasiak z ZUS udzielił redakcji informacji publicznej

Czy opolanie to kapusie i donosiciele jak twierdzi ZUS?

Poprzednie
Następne

299 odsłon

Uwaga na nierzetelną urzędniczkę ZUS – Magdalena Groń przyłapana na braku profesjonalizmu. Zastępca Dyrektora ZUS Adam Nowak uznaje skargę i przeprasza.

Śledztwo dziennikarskie CzasFinansów.pl pozwoliło dotrzeć do osób, wobec których Magdalena Groń wykonywała obowiązki służbowe. Nie jest to pierwszy raz kiedy są wobec jej rzetelności poważne zastrzeżenia. Pokrzywdzeni do których dotarliśmy zarzucają jej głównie niehlujstwo, poświadczanie nieprawdy w pismach urzędowych, niedotrzymywanie ustawowych terminów, brak rzetelności w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Redakcja dotarła do pisma organu rentowego, w którym Zastępca Dyrektora ds. Dochodów wrocławskiego ZUS uznaje skargi przeprasza za złamanie ustawowego terminu, którego urzędnicy mają bezwzględny obowiązek przestrzegać.

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl w tej sprawie. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas w sprawach ZUS. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl prosimy również o kontakt, jeśli prokuratura wszczęła dochodzenie lub śledztwo wobec ZUS po Twoim zgłoszeniu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub jego pracowników. Opiszemy tę historię.

Redakcja zwróciła się do ZUS z wnioskiem o informację publiczną dotyczącą przebiegu kariery Magdaleny Groń, ale organ rentowy odmówił udzielenie tej informacji. W ten sposób ZUS sam wykluczył się z możliwości przekazania rzetelnej informacji na temat przebiegu kariery Magdaleny Groń, a szkoda, bo miał szansę wybronić reputację swojej rzetelności w opinii publicznej. Redakcja pytała między innymi ile i jakich skarg odnotował ZUS na Magdalenę Groń, a także ile podobnych skarg organ odnotował i jak te uznane zażalenia załatwił. Niestety ZUS zdecydował się odmówić udzielenia opinii publicznej informacji o skargach co nie pozwala wykluczyć, że jest ich na tyle dużo, że ujawnienie skali byłoby dla reputacji organu rentowego miażdżące.

Ze skargi, do której dotarła redakcja, złożonej na Magdalenę Groń wynika, że skarżący oczekiwał by organ wobec działania wbrew prawu, poza prawem i ze złamaniem prawa, przez tę urzędniczkę nałożył na nią odpowiednie kary dyscyplinujące i motywujące ją do zaniechania dalszego działania ze złamaniem ustawy. Jak widać z odpowiedzi udzielonej przez Adama Nowak w imieniu ZUS, organ jako pracodawca, nie przedstawił czy i w jaki sposób zdyscyplinował nierzetelnego pracownika.

Można zatem domniemać, że Adam Nowak poza napisałem gołosłownych zapewnień o braku złych zamiarów ze strony ZUS, tylko upozorował takie stanowisko. Nasz czytelnik zwraca nam uwagę, że podejrzewa, że przedstawione wyjaśnienie jest iluzoryczne i nieszczere.

Do redakcji docierają głosy czytelników, którzy mieli do czynienia z Adamem Nowak i z opinii przedstawionych nam przez te osoby wynika, że często w wykonywaniu obowiązków służbowych posługuje się on złośliwością. Szczególnie jeśli chodzi o przesłanie płatnikom składek kopii akt postępowań, które organ prowadzi. Być może ta złośliwość Adama Nowaka jest też pewnego rodzaju wskazówką czy jego stanowisko wobec skargi na Magdalenę Groń można oceniać jako szczerzą i zgodną z prawdą. O tej sprawie niedługo napiszemy.

Nie jest jasne dlaczego organ rentowy ukrywa informacje przed opinią publiczną

Organ rentowy miał najwidoczniej poważny powód, aby ukryć te informacje przed opinią publiczną co niestety nie pozwala domniemać, że Magdalena Groń jest rzetelnym pracownikiem, ani, że jej działanie wbrew ustawie, poza ustawą i ze złamaniem ustaw jest incydentem czy sposobem na wykonywanie obowiązków służbowych przez wrocławski ZUS.

Jeśli któryś z czytelników chciałby złożyć wniosek o informację publiczną dotyczącą tego pracownika ZUS i przekazać nam odpowiedź, to poniżej przedstawiamy pytania jakie można w tym wniosku zapisać. Uzyskaną z ZUS odpowiedź prosimy wysłać na adres redakcja@czasfinansow.pl

Poniżej zakres wniosku o informację publiczną jaki w sprawie Magdaleny Groń został złożony. Można przekopiować poniższe i wysłać na adres ZUS.

Informacji ile podobnych złamań prawa, czyli wydań decyzji po ustawowym terminie, miało miejsce w ZUS oddział we Wrocławiu w okresach:
a. od 1 stycznia 2019 do 31 grudnia 2019
b. od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020
c. od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021

W jaki sposób ZUS oddział we Wrocławiu naprawił krzywdy i szkody wyrządzane wydaniem decyzji wbrew ustawie i ze złamaniem ustawy?

Informacji ile podobnych złamań prawa, czyli wydań decyzji po ustawowym terminie, popełnił pracownik Małgorzata Groń w okresach:
a. od 1 stycznia 2019 do 31 grudnia 2019
b. od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020
c. od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021

W jaki sposób ZUS oddział we Wrocławiu naprawił krzywdy i szkody wyrządzane przez Magdalenę Groń wydaniem decyzji wbrew ustawie i ze złamaniem ustawy?

Sposobu ukarania pracownika Małgorzata Groń za złamanie prawa, nałożonych konsekwencji oraz daty ukarania – dotyczy wyłącznie sprawy, której dotyczy załącznik do niniejszego wniosku.

Informacji na temat wdrożonych rozwiązań przez ZUS oddział we Wrocławiu, które mają sprawić, że organ nie będzie więcej łamał prawa i działał wyłącznie w granicach wiążących urzędników ustaw i kodeksu postępowania administracyjnego – wraz z odpisem dokumentów potwierdzających wdrożenie tych rozwiązań np. decyzji, postanowień, pouczeń itp.

Urzędniczka pozwana, będzie tłumaczyć się w Sądzie?

Osoby do których dotarliśmy, a które miały do czynienia z Magdaleną Groń, poinformowały nas, że rozważają kroki prawne przeciwko jej pracodawcy, ale również wobec niej samej. Nie udało się nam potwierdzić tej informacji, ale do Sądu we Wrocławiu wpłynął podobno pozew przeciwko Magdalenie Groń, a sama zainteresowana była też przesłuchiwana przez Policję w sprawach o niepokojenie osób wobec których prowadziła czynności służbowe.

Nie udało nam się uzyskać informacji czy wobec Magdaleny Groń organy ścigania zdecydowały się skierować do Sądu wniosek o ukaranie – tak jak to robiły wcześniej wobec dwóch innych pracownic wrocławskiego ZUS – Joannie Chmielewskiej oraz Katarzynie Huba. Nasz dziennikarz przy najbliższej okazji wykonywania obowiązków służbowych w siedzibie ZUS zwróci się z kamerą do Magdaleny Groń z pytaniami dotyczącymi tej sprawy – będzie miała okazję ustosunkować się czytelnikom CzasFinansów z zastrzeżeniami co do rzetelności wykonywania przez nią obowiązków służbowych.

W interesie publicznym leży zatem ostrzec osoby, wobec których Magdalena Groń może prowadzić czynności służbowe z ramienia wrocławskiego ZUS, gdyż mogą one być skażone wadą nierzetelności i braku profesjonalizmu. Być może rozsądnie będzie, by osoby lub podmioty, w sprawach których to właśnie ten urzędnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wykonuje obowiązki służbowe, złożyły wniosek o wyłączenie tego pracownika.

Ponieważ czytelnicy prosili by ostrzec innych to redakcja ich prośbę wypełnia.

Jeśli miałeś do czynienia z wrocławskim ZUS, a w Twojej sprawie uczestniczyła Magdalena Groń i chciałbyś się podzielić z redakcją swoimi pozytywnymi i negatywnymi doświadczeniami to prosimy o kontakt na adres email: redakcja@czasfinansow.pl

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tymczasem na Twitterze:

Pisowska policja żąda karania za noszenie koszulki z napisem Jeb** PiS. Asesor Sądowy Karolina Kiejnich-Kruk w pierwszej instancji uznaję winę aktywisty. https://www.czasfinansow.pl/pisowska-policja-zada-karania-za-noszenie-koszulki-z-napisem-jeb-pis-asesor-sadowy-karolina-kiejnich-kruk-w-pierwszej-instancji-uznaje-wine-aktywisty/

Były szef wydziału drogówki zatrzymany za jazdę po pijanemu https://www.czasfinansow.pl/byly-szef-wydzialu-drogowki-zatrzymany-za-jazde-po-pijanemu/

ZUS rocznie wydaje 50 milionów na pensje dla zatrudnianych radców prawnych, a jednocześnie wydaje miliony na zewnętrze kancelarie adwokackie https://www.czasfinansow.pl/zus-rocznie-wydaje-50-milionow-na-pensje-dla-zatrudnianych-radcow-prawnych-a-jednoczesnie-wydaje-miliony-na-zewnetrze-kancelarie-adwokackie/

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły