Czas Finansów miał rację. Giertych pozywa funkcjonariusza by płacił z prywatnego majątku

Czas Finansów miał rację. Giertych pozywa funkcjonariusza by płacił z prywatnego majątku

Gdy CzasFinansow.pl kilka tygodni temu opublikował artykuł, w którym wskazaliśmy, że można pozywać za naruszenie dóbr osobistych funkcjonariuszy publicznych, aby w razie zasądzenia przez Sąd kwot płacili oni z prywatnych majątków to w internecie wybuchła wrzawa.

Wielu myliło kwestię odpowiedzialności funkcjonariusza, która scedowana jest na Skarb Państwa z powództwem o naruszenie dóbr osobistych. My właśnie pisaliśmy o tej drugiej możliwości. Jak się okazuje mieliśmy rację.

Jak funkcjonariusz przegra w sądzie to będzie płacić z prywatnego majątku

Pierwszy znany pozew tego rodzaju złożył Roman Giertych przeciwko prokuratorowi, który zdaniem mecenasa pomówił go i naruszył jego dobra osobiste. Sprawa trafiła do Sądu i jak Roman Giertych wygra to prokurator będzie zobowiązany wyrokiem do zapłaty z prywatnego majątku, niezależnie od współwiny Skarbu Państwa.

Jak podaje Gazeta Wyborcza adwokat Krzysztof Pawlak, pełnomocnik Giertycha, nie ukrywa, że zadośćuczynienie ma nie tylko naprawić krzywdy wyrządzone jego klientowi. Celem jest także odwet.

“O satysfakcji można mówić, gdy wysokość zasądzonego zadośćuczynienia będzie dla sprawcy odczuwalną sankcją finansową” – przekonuje Pawlak w sądowym pozwie, do którego dotarliśmy. Dodaje też, że ma to być przestroga dla innych prokuratorów.

Sprawcą, który naruszył dobre imię Romana Giertycha, ma być Jacek Motawski. To szef Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, która kilka miesięcy temu zaczęła polowanie na Giertycha. Znany adwokat nie pozwał jednak instytucji, jaką jest prokuratura, lecz Jacka Motawskiego jako osobę fizyczną.

“Ponosi on odpowiedzialność niezależnie od Skarbu Państwa” – tłumaczy w pozwie mec. Pawlak.

Wyborcza dodaje, że w swoim pozwie Giertych skupia się na konferencji prasowej z połowy października. Odbyła się w siedzibie poznańskiej prokuratury dwa dni po jego zatrzymaniu. Trwała tylko kilka minut, bo dziennikarzom nie pozwolono zadawać pytań. Szef prokuratury Jacek Motawski wygłosił jedynie krótkie oświadczenie, które potem media zrelacjonowały. Zdaniem prawnika przypisanie Giertychowi bez wyroku sądu odpowiedzialności za wyprowadzanie pieniędzy z Polnordu jest naruszeniem jego dobrego imienia, szczególnie ważnego w przypadku adwokata.

“Celem wypowiedzi było oczernienie Romana Giertycha w opinii publicznej i przedstawienie go jako przestępcy i oszusta” – podkreśla mec. Pawlak.

Przyznaje, że Giertych jest osobą publiczną (w przeszłości był wicepremierem), zaś wolność wyrażania opinii na temat takich osób jest szersza. Osoby publiczne muszą liczyć się z krytyką i ją tolerować. “Jednakże sam fakt, że Roman Giertych jest osobą publiczną, nie uprawnia kogokolwiek do formułowania informacji nieprawdziwych, szkalujących” – zauważa mec. Pawlak.

W pozwie wyjaśnia też, że Roman Giertych nie widzi możliwości polubownego zakończenia sporu z prokuratorem Motawskim. Dlatego nawet nie proponował mu żadnej ugody. Giertych zażądał od szefa poznańskiej prokuratury opublikowania szeregu przeprosin, m.in. na portalach internetowych TVN24, TVP Info czy Radia Maryja, ale także na pierwszych stronach “Gazety Wyborczej”, “Gazety Polskiej Codziennie” i tygodnika “Sieci”.

50 tysięcy za naruszenie dóbr osobistych i kilkaset tysięcy złotych za przeprosiny w mediach. Z prywatnego majątku w razie przegranego procesu

Oprócz wyżej wskazanych przeprosin prokurator miałby do zapłaty z prywatnego majątku 50 tysięcy złotych zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych Romana Giertycha. Jeśli Sąd zasądzi taką kwotę oraz przeprosiny to należy pamiętać, że prokurator z prywatnego majątku będzie musiał wykupić miejsce reklamowe w wyżej wskazanych mediach, aby te przeprosiny tam opublikować. Może to kosztować ponad kilkaset tysięcy złotych.

Gazeta Wyborcza próbowała uzyskać komentarz w tej sprawie od pozwanego prokuratora. W imieniu Motawskiego odpisała im rzeczniczka prokuratury Anna Marszałek:

“Pan prokurator regionalny Jacek Motawski nie będzie odnosił się do zarzutów podniesionych przez pana Romana G., jak również przedstawiał swojego stanowiska w powyższej sprawie za pośrednictwem mediów”.

To powództwo jest pierwszym głośnym i medialnym procesem cywilnym o naruszenie dóbr osobistych wobec funkcjonariusza publicznego, które nie jest skierowane wobec Skarbu Państwa a wobec osoby fizycznej.

W naszym artykule pisaliśmy, że pokrzywdzeni przez policjantów, którzy wygrają w sądach mogą pozywać funkcjonariuszy za naruszenie dóbr osobistych. Sprawa Romana Giertych jest nieco inna, ale też opiera się na wyrokach Sądów, które orzekały, że działania wobec niego były bezprawne. Zachodzą zatem analogie.

Artykuł o możliwości pozwania funkcjonariusza za naruszenie dóbr osobistych by w razie wygranego wyroku płacił z prywatnego majątku dostępny jest tutaj:

Będziemy do sprawy wracać!

Co sądzisz na ten temat?
+1
1.1k

CZAD!

+1
33

KOCHAM!

+1
638

DOBRE!

+1
17

SZOK!

+1
6

NUDY!

+1
58

LIPA!

Napisz do autora

Aktywny od: 01.1.1970Dodał: 71 artykułów

Dodaj komentarz

44 komentarze

 1. A nawet jak przegra prokurator to co tak dla niego 50tys za jakąś sprawę wezmie łapówkę i chuj

  Sjcjjc

  5 lipca 2021 17:31 Odpowiedz
 2. Wasza niekimpetencja jest doprawdy fascynuhąca. Wy komoletnie nie rozumiecie ani pozwu Mec. Giertycha, ani przytoczonego wyroku.
  Naprawdę fascynujące.

  Marcin

  22 kwietnia 2021 14:30 Odpowiedz
 3. Yebać yebać mendy pisowskie! Jak potrzeba to wydrukuje ulotki w mojej drukarni!

  Max_Max

  18 lutego 2021 16:58 Odpowiedz
 4. Bardzo dobry artykuł godny uwagi

  Danuta

  13 lutego 2021 15:45 Odpowiedz
 5. “na konferencji prasowej z połowy października. (…) Trwała tylko kilka minut, bo dziennikarzom nie pozwolono zadawać pytań.” – tym samym, nie była konferencją prasową. PRASOWA jest wtedy, kiedy odpowiada się na pytania PRASY – w przeciwnym wypadku jest to tylko wygłoszenie oświadczenia.

  Satyr

  11 lutego 2021 06:18 Odpowiedz
 6. Brawo Pan ROMAN tak trzymać

  Tedi

  10 lutego 2021 23:34 Odpowiedz
 7. Bardzo dobrze, jazda z pisowskimi k*****

  Kazimierz Szczuk

  10 lutego 2021 22:39 Odpowiedz
 8. Brawo Roman, jak skończysz z Morawskim, to zajmij się prokuratorem, który skazał Tomka Komendę.

  Dziwisz się

  10 lutego 2021 20:07 Odpowiedz
  • Jak można takie brednie wypisywać; prokurator skazał?

   Dziwia się

   11 lutego 2021 17:43 Odpowiedz
   • naucz sie czytac,czy to problem dla ciebie [logicznie]

    pis to sekta zlodziei i b. ubekow

    12 lutego 2021 19:30 Odpowiedz
 9. Jednym słowem można kraść i oszukiwać ile wlezie. Koń Giertych stworzy precedens i bujaj się praworządności.
  Gratuluję obstającym za Giertychem logiki.

  ZAPIS

  10 lutego 2021 17:19 Odpowiedz
  • Jak na razie to nie jest skazany a w Polsce obowiązuje domniemanie niewinności. Ciebie również można pozwać. Pamiętaj na o tym oczerniając innych w komentarzach

   bialy

   10 lutego 2021 17:34 Odpowiedz
  • Tylko, że Giertych nic nie ukradł !!!

   Aleksandra

   10 lutego 2021 20:01 Odpowiedz
  • Pistroll

   Babcia 61

   11 lutego 2021 08:30 Odpowiedz
  • a ty kto oslomul pisokonfederacki jak ten prokurator ,konia to masz w czaszce zamiast mozgu ,masz dowody ze cos ukradl,chyba chcesz przekonac sie ze mozesz nie byc bezkarny za oczernianie innych

   opos udajacy sowe

   12 lutego 2021 19:34 Odpowiedz
  • Slawek

   Anonim

   14 lutego 2021 01:13 Odpowiedz
 10. Bardzo dobrze Panie Romanie. Niech każdy prokurator wie, że nie jest ponad prawem. Mojemu synowi prokurator też zmarnował życie. Nie miał dowodów. Też będzie pozew.

  Poszkodowany.

  10 lutego 2021 16:45 Odpowiedz
  • Życzę powodzenia i wysokiego odszkodowania.
   Swoją drogą po tych wszystkich akcjach w 2020r, kolejne lata mogą być bardzo ciekawe:
   2021 – Anulowanie mandatów i kar.
   2022 – Karanie funkcjonariuszy i urzędników nakładających kary.
   2023 – Egzekucja kar od funkcjonariuszy i urzędników.
   Pozdrawiam.

   Ppp

   11 lutego 2021 15:30 Odpowiedz
 11. To powinno być rozszerzone na urzędy skarbowe i wydziały budowlane

  Andrzej56

  10 lutego 2021 16:12 Odpowiedz
 12. Jak tzw funkcjonariusze publiczni z własnej kieszeni to może się zastanowią komu mają służyć władzy , czy społeczeństwu ,bravo panie mecenasie Gertych

  Mirella

  10 lutego 2021 16:12 Odpowiedz
 13. To owinno być rozszerzone na urzędy skarbowe i budowlane

  Andrzej56

  10 lutego 2021 16:11 Odpowiedz
 14. Bardzo się cieszę i liczę na wygraną Giertycha. Na początek oczywiście. Potem kolejni panowie i panie, łącznie z naczelniczkiem, zapłacą z własnej kieszeni.

  MM

  10 lutego 2021 15:50 Odpowiedz
 15. Bardzo się cieszę i liczę na wygraną Giertycha. Na początek oczywiście. Potem kolejni panowie i panie, łącznie z naczelniczkiem, zapłacą z własnej kieszeni.

  MM

  10 lutego 2021 15:48 Odpowiedz
 16. Czy można zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez pozwanego prokuratora? Ponieważ wykorzystał on swoje wypływy i pozycje żeby rzecznik prasowy wytłumaczył się za niego, a przecież prokurator został pozwany jako osoba prywatna a nie jako prokurator więc nadużył swojej władzy i kompetencji do prywaty

  Kamil

  10 lutego 2021 15:47 Odpowiedz
 17. Pan Giertych to chory czlowiek moze zmienic lekarza o innej specjalozacji.Ja jak go widze to pajac skaczacy na gumkach jak kuliella chop chop Pbserwuje go od mlodzierzowki Niech powie cos o swoim tatusiu dawnych czasach PZPR

  Heniek

  10 lutego 2021 15:02 Odpowiedz
  • Spadaj analfabeto

   Anonim

   10 lutego 2021 15:51 Odpowiedz
  • Niepiśmiennyś Heniek

   ***** ***

   10 lutego 2021 18:18 Odpowiedz
   • Oby to zadziałało P.MEC.Giertych.DZIEKUJE ZA TA INICJATYWE.MOZE NARÓD BĘDZIE ODRobine szczesliwy i mial nadzieje na lepsze jutroHONORATA

    Anonim

    13 lutego 2021 14:32 Odpowiedz
  • Jak cìe widzo to fijutek łopada

   Mark obrain

   10 lutego 2021 18:57 Odpowiedz
  • Jesteś chory człowieku tak jak całe ścierwo pisowskie

   Tedi.

   10 lutego 2021 23:41 Odpowiedz
  • Heniu—- moze zmien pampersa i naucz sie osle ortografii,styl twego bazgrolenia przypomina naziolskich analfabetow,kup sobie pasiak ,bo kraty blisko

   HENIEK-KONIA TY POIL

   12 lutego 2021 19:44 Odpowiedz
  • nick Heniek wróć się do szkoły młodzieżówko.

   Anonim

   16 lutego 2021 09:58 Odpowiedz
  • czlowieku zammmmnim cokolwiek napiszesz to walnij sie mlotem w ten pusty leb chyba ze nie masz lba tylko same plewy

   abc

   24 lutego 2021 10:08 Odpowiedz
 18. Im szybciej tych pajaców zacznie się pozywać tym prędzej będą pierwsze skazania i zasądzone odszkodowania i skończy się rumakowanie

  Bony

  10 lutego 2021 13:12 Odpowiedz
  • Bardzo się cieszę i liczę na wygraną Giertycha. Na początek oczywiście. Potem kolejni panowie i panie, łącznie z naczelniczkiem, zapłacą z własnej kieszeni.

   MM

   10 lutego 2021 15:49 Odpowiedz
 19. Jeśli nie odróżniacie sytuacji w której prokurator publicznie sugeruje nieuczciwość od sytuacji w której funkcjonariusz bez żadnych komentarzy nakłada jakąkolwiek grzywnę z jednoczesnym informowaniem o prawie odmowy i możliwości rozstrzygnięcia sprawy przez niezawisły sąd, to coś z Waszym rozumowaniem jest nie tak.

  Blue

  10 lutego 2021 12:13 Odpowiedz
  • pitolenie psie… wszystko opiera się o to co sąd napisze w uzasadnieniu oddalenia niekonstytucyjnego i przestępczego mandatu czy wniosku o ukaranie do sanepidu. A w sprawie Giertych psie też był on pouczony, że może skarżyć do Sądu czynności i tak zrobił i prokuratorek został rozjechany walcem za swoją nielegalność. I dlatego można spodziewać się, że dostanie wyrok i będzie bulił, a potem zacznie się lawina pozwów piesków co tylko wykonywali rozkaziki hahahahahah

   bidon

   10 lutego 2021 12:24 Odpowiedz
   • kazdy mandat nalozony przez sanepid po wygraniu sprawy przez pozwanego powinni zaplacic panie ktore kontrolowaly i inspektor ktory kazal im to zrobic kazdy z osobna po 30 tysi od lebka z prywatnego majatku tak jak oni wystawiaja 30 tysi

    abc

    24 lutego 2021 10:14 Odpowiedz
 20. I tak powinni być rozwiązywane te problemy Niech bekaja za swoje bezwstydne i demoralizujacewyroki

  Anonim

  10 lutego 2021 11:49 Odpowiedz
 21. No i proszę! Super! A tak policjanci hejtowali, że art czasufinansow lipny bo nie ponoszą żadnej odpowiedzialności a tu Giertych udowodnił że można pozwać!

  Brajan

  10 lutego 2021 10:29 Odpowiedz
 22. Bardzo ladnie! Jazda z pisowskimi sługusami

  Anty_pisior

  9 lutego 2021 23:43 Odpowiedz
  • I po co się tak podniecać. To jest dopiero pozew lub jego zapowiedź. Wiele różnych pozwów trafia do sądu. Jezeli zapadnie wyrok po myśli pana Giertycha i będzie on prawomocny możemy mówić o precedensie. Jednakże do tego jeszcze daleko.

   Slowak

   10 lutego 2021 19:40 Odpowiedz
  • Opozycjo do rządów Wstyd mi za wasze chamstwo i brutalność swoich. Sam miałem doświadczenie z sługusem ojcem gertych

   Jan Kowalski

   10 lutego 2021 20:03 Odpowiedz
   • CZY kOWALSKIE TO SAME MLOTY -jeden grozil smiercia i co stchorzyl,jestes jego powinowaty””mniej niz zero???

    mlot kowalski

    12 lutego 2021 19:48 Odpowiedz