środa 31 maja 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

W ZUS są niskie zarobki? Dobre sobie! Mamy dowody, że oddział Lubelski wypłaca nawet 9 milionów rocznie samych premii dla swoich urzędników.

273 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

W mediach bardzo wiele się mówi jakim to złym pracodawcą jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych i jak nieludzkie i żałosne pensje wypłaca swoich urzędnikom. Portal JawnyLublin.pl ujawnił informację publiczną Wicedyrektor Eryk Cegiełka z ZUS, w którym przyznał on, że za rok 2019, czyli w roku 2020, ten jeden oddział organu rentowego wypłacił premii (lub nagród) na łączną kwotę aż 9 milionów złotych. To nagrody wypłacone w czasie apogeum epidemii Covid-19.

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl w tej sprawie. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas w sprawach ZUS. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl prosimy również o kontakt, jeśli prokuratura wszczęła dochodzenie lub śledztwo wobec ZUS po Twoim zgłoszeniu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub jego pracowników. Opiszemy tę historię.

Nagrody powinny być starannie umotywowane, bo są z naszych podatków uważa portal JawnyLublin.pl, a nasza redakcja się z tą opinią zgadza

Zasady wynagradzania pracowników są określone w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy. Każdego roku w ZUS jest tworzony fundusz nagród. Składa się na niego kwota równa 5% rocznego planowanego funduszu wynagrodzeń. – Fundusz nagród przeznacza się na wypłatę nagród dla pracowników co najmniej raz za każdy kwartał. Nagrody są stałym elementem wynagrodzeń i mają charakter motywacyjny. Przyznaje się je za wyróżniające wyniki pracy, sumienność, jakość i terminowość pracy, realizację dodatkowych zadań oraz szczególne zaangażowanie w wykonywane zadania – wyjaśnia Eryk Cegiełka, wicedyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego ZUS.

Poniżej przedstawiamy odpowiedź na wniosek o informację publiczną które Fundacji Wolność udzielił Wicedyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego Eryk Cegiełka w dniu 12 czerwca 2020 roku – są tam nagrody i premie przyznane w 2019 i wypłacane zarówno w 2019 jak i w 2020 roku. W odpowiedzi są też wskazane kwoty premii przyznanych za rok 2020, które do 1 kwietnia 2020 zostały już wypłacone.

Sprawę wysokości premii dla portalu JawnyLublin.pl skomentował Ireneusz Połeć, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Lubelskie. Poddaje on w wątpliwość czy nagrody były przez Dyrektora i Naczelników rozdzielone uczciwie i sprawiedliwie.

– Osobiście jestem za tym, aby fachowców lepiej wynagradzać. Jest to faktycznie istotne patrząc od strony urzędu czy zwykłej firmy. W końcu wolimy być obsługiwani przez fachowców, a nie osoby, które nie nadają się do tego. Uważam, że dodatkowe nagrody pieniężne płacone z naszych podatków powinny być solidnie umocowane w efektach działań podejmowanych przez nagrodzonych, jak i opiniami klientów ZUS – uważa Ireneusz Połeć, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Lubelskie.

– Nagrody dla urzędników zawsze budzą kontrowersje. Ciekawe jest to, że najwyższa z nich jest za IV kwartał 2019 r. Czyżby wynikało z tego, że przez całe pierwsze 3 kwartały nie warto się starać? Odpowiedź Wicedyrektora Departamentu Legislacyjno-Prawnego jest bardzo ogólna (nic nie można z niej wywnioskować). Zapewne to wynika z braku konkrentych argumentów przemawiających za osobą, która dostała najwyższą nagrodę w kwocie 9 030 zł. Czym dla ZUS są wysokie standardy? Czym jest istotny wkład w modyfikację elektronicznych aplikacji dziedzinowych (urzędnik jest front-end developerem, a może back-end developerem?). Takie konkretne informacje na pewno przyczyniłyby się do zwiększonego zainteresowania innych osób pracujących w ZUS, aby oni w kolejnych latach również mogli otrzymać nagrodę – uważa Ireneusz Połeć.

– Warto jednak zwrócić uwagę, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych (w Lublinie) jest coraz lepszy w obsłudze klienta. Mogę to potwierdzić na przykładzie firm, które są w ZPP Lubelskie. Jednak mam wątpliwości czy nagrody zostały przekazane osobom, które na pewno na to zasłużyły. Warto byłoby zapytać o bardziej szczegółowe informacje od przedstawiciela ZUS.

Redakcja CzasFinansów.pl zwróciła się do ZUS z wnioskiem o informację publiczną dotyczącą premii jakie były wypłacone za rok 2020 w ZUS oddział we Wrocławiu, ale organ rentowy odmówił udzielenia redakcji tej informacji. Jeśli ktoś z czytelników, albo ze społeczności pokrzywdzonych przez ZUS, chciałby złożyć taki wniosek i przesłać odpowiedź redakcji to można ją wysłać na adres: redakcja@czasfinansow.pl

Dziękujemy społeczności pokrzywdzonych przez ZUS za przysłanie odnośnika do artykułu portalu jawnylublin.pl

Co sądzisz na ten temat?
+1
12
+1
22
+1
12
+1
22
+1
11
+1
12
+1
12

2 komentarzy “W ZUS są niskie zarobki? Dobre sobie! Mamy dowody, że oddział Lubelski wypłaca nawet 9 milionów rocznie samych premii dla swoich urzędników.”

  1. 9 milionów w covidzie? a tak jęczeli że oni l4 nie mogą w terminie wypłacać bo tak przeładowani robotą za psie pieniądze… kłamcy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Radca Prawny wrocławskiego ZUS Rafał Skarul pozwany za kłamstwa w pismach procesowych. Rzecznik Dyscyplinarny prowadzi dochodzenie.

Dominik Wojtasiak z ZUS ujawnia: prawie 3 miliony strat dla skarbu państwa przez uchylane sądownie decyzje dyrektora i naczelników wrocławskiego ZUS. To między innymi Piotr Burtowski, Marcin Madaliński, Karolina Klee-Stolaś i Jolanta Marszał

Czy opolanie to kapusie i donosiciele jak twierdzi ZUS?

ZUS: mobbing, molestowanie seksualne oraz próby samobójcze pracowników? Tak twierdzi nasz informator z 20 letnim stażem pracy jako inspektor kontroli w Zakładzie

Czy ZUS znów został przyłapany na szulerni na szkodę przedsiębiorców? Nagłe problemy programu Płatnik – w sprawie interweniuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Afera chamstwa w ZUS: Dyrektor Anna Maćkowiak każe nam kontaktować się z Rzecznikiem, a Rzecznik nas lekceważy.

ZUS rocznie wydaje 50 milionów na pensje dla zatrudnianych radców prawnych, a jednocześnie wydaje miliony na zewnętrze kancelarie adwokackie

ZUS brutalniej nęka chorych. Harpagany Uścińskiej przeprowadzają więcej agresywnych kontroli schorowanych ludzi.

Kolejny wyciek danych osobowych w ZUS: Pracownica ZUS została zwolniona dyscyplinarnie

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Konfederacja: rzecznik ZUS Paweł Żebrowski kłamie. Mamy na to dowody od Dominika Wojtasiaka i Eryka Cegiełki z Departamentu Legislacyjno-Prawnego ZUS!

Posłowie Konfederacji – Michał Urbaniak oraz Grzegorz Płaczek ujawniają dowody na to, że rzecznik ZUS Paweł Żebrowski kłamał opinię publiczną w sprawie kontroli emerytur przyznawanych Ukraińcom. Posłom nie wydały się wiarygodne wypowiedzi Żebrowskiego i złożyli zapytanie w sprawie jego twierdzeń do ZUS. Odpowiedział im Departament Legislacyjno-Prawny centrali ZUS, który zarządzany jest przez Dyrektora Dominika Wojtasiaka oraz jego zastępcę Eryka Cegiełkę. W przytoczonej odpowiedzi wprost wynika, że rzecznik ZUS oszukiwał opinię publiczną. To kolejny przypadek, gdzie Żebrowski przyłapywany jest na mijaniu się z prawdą.

Konfederacja, polska partia polityczna, wyraziła swoje obawy dotyczące możliwych nadużyć w polskim systemie emerytalnym, zwracając uwagę na sytuację emerytów z Ukrainy przebywających w Polsce. W konferencji prasowej zorganizowanej 28 maja 2023 r., Grzegorz Płaczek i poseł Michał Urbaniak omówili te kwestie.

Mówili o nich z nieukrywanym niepokojem, sugerując, że obecne rozwiązania są niesprawiedliwe dla polskich obywateli.

Oskarżyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o wypłacanie emerytur dla obywateli Ukrainy, którzy osiedlili się w Polsce. Płaczek Grzegorz stwierdził:

“Prawda jest taka, że emeryt czy emerytka z Ukrainy, która przeprowadzi się do Polski, może po jednym dniu pracy albo po miesiącu pracy ubiegać się o minimalną emeryturę w Polsce w wysokości 1588 zł brutto.”

Płaczek Grzegorz zwrócił uwagę na kontrowersyjną kwestię, którą jest dysonans pomiędzy oficjalnymi wypowiedziami rzecznika ZUS a odpowiedzią na oficjalne zapytanie skierowane do ZUS przez posła. Jego zdaniem, rzecznik ZUS twierdzi, że instytucja zbiera na bieżąco informacje od służb granicznych, które pozwalają na kontrolę miejsca przebywania obywateli Ukrainy pobierających emeryturę w Polsce. Jednak, jak wynika z odpowiedzi na oficjalne zapytanie o sygnaturze 99110/0146-362/2023, ZUS nie posiada takiej możliwości.

Przypomnieć należy, że odpowiedź sporządził Departament Legislacyjno-Prawny ZUS, którego dyrektorem jest Dominik Wojtasiak, a jego zastępcą Eryk Cegiełka. Mimo, że obaj słyną z tłumienia krytyki prasowej i ukrywania informacji publicznych przed mediami to trudno w tym przypadku podejrzewać ich o złą wolę – napisali po prostu prawdę i niechcący Wojtasiak i Cegiełka ujawnili, że rzecznik ZUS Paweł Żebrowski kłamał opinię publiczną w tak ważnej społecznie sprawie.

Podczas konferencji padło wiele ostrych słów na temat obecnej polityki emerytalnej. Michał Urbaniak, poseł na sejm, podkreślił:

“To nie jest sytuacja normalna, że ktoś, kto nie dokładał się do systemu emerytalnego przez wiele lat, może mieć takie same prawa w tym systemie emerytalnym jak osoby, które przez kilkadziesiąt, dwadzieścia, czasem 40 lat do tego systemu wpłacały.”

Płaczek podważył wiarygodność informacji przedstawianych przez rzecznika ZUS, który publicznie twierdził, że takie informacje są gromadzone. Zarzucił rzecznikowi ZUS Pawłowi Żebrowskiemu kłamanie opinii publicznej w mediach sprzyjających PiS.

Następnie głos zabrał poseł Urbaniak, który wyraził dezaprobatę dla sytuacji, w której polscy emeryci, którzy przez lata wpłacali na system emerytalny, zmagają się z trudnościami finansowymi, podczas gdy emeryci z Ukrainy, po krótkim okresie pracy, mogą otrzymywać świadczenia na równi z nimi. Urbaniak oznajmił, że to “skandaliczna sytuacja”, dodając, że jeżeli Konfederacja uzyska wpływ po wyborach, na pewno wprowadzi zmiany w tym zakresie.

Płaczek podnosił kwestię ukraińskich emerytów, którzy mogą, po krótkim okresie pracy w Polsce, ubiegać się o minimalną emeryturę w kraju. Zauważył, że Polacy mają prawo zastanawiać się, czy ich pieniądze są dobrze zarządzane i czy zasady systemu emerytalnego są sprawiedliwe. Zdaniem Płaczka, informacje o tych praktykach są niezgodne z tym, co media sprzyjające rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość przedstawiają jako oficjalne stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

O sprawie, o której mówią posłowie Konfederacji pisaliśmy tutaj:

Poseł Urbaniak potwierdził, że Konfederacja będzie dążyć do zmiany tej sytuacji, jeśli zdobędzie wpływy po najbliższych wyborach.

Zapis konferencji znajduje się tutaj:

W tej sprawie redakcja CzasFinansów.pl zwróciła się do ZUS z zapytaniem o tę kwestię. Gdy tylko uzyskamy informację to ją upublicznimy.

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna egzekucja komornicza getback groźby karalne hejt igor stachowiak Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński justyna kłoczko kara za naruszenia ograniczeń obywatelskich Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus Michał Woś minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Piotr Burtowski PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska strajk kobiet Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska Sędzia Joanna Żelazny tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów urząd skarbowy Vladimir Putin wierzytelności windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Stonoga Zbigniew Ziobro zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu ZUS PUE ZUS we Wrocławiu

1 komentarz “Konfederacja: rzecznik ZUS Paweł Żebrowski kłamie. Mamy na to dowody od Dominika Wojtasiaka i Eryka Cegiełki z Departamentu Legislacyjno-Prawnego ZUS!”

  1. Straszna lipa, że typa wsypali kumple z gangu…. sorry żebru, ale taki mamy klimat. Domi i Cegła cię wsypali hahahaha

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły