piątek 1 grudnia 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

W ZUS są niskie zarobki? Dobre sobie! Mamy dowody, że oddział Lubelski wypłaca nawet 9 milionów rocznie samych premii dla swoich urzędników.

294 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

W mediach bardzo wiele się mówi jakim to złym pracodawcą jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych i jak nieludzkie i żałosne pensje wypłaca swoich urzędnikom. Portal JawnyLublin.pl ujawnił informację publiczną Wicedyrektor Eryk Cegiełka z ZUS, w którym przyznał on, że za rok 2019, czyli w roku 2020, ten jeden oddział organu rentowego wypłacił premii (lub nagród) na łączną kwotę aż 9 milionów złotych. To nagrody wypłacone w czasie apogeum epidemii Covid-19.

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl w tej sprawie. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas w sprawach ZUS. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl prosimy również o kontakt, jeśli prokuratura wszczęła dochodzenie lub śledztwo wobec ZUS po Twoim zgłoszeniu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub jego pracowników. Opiszemy tę historię.

Nagrody powinny być starannie umotywowane, bo są z naszych podatków uważa portal JawnyLublin.pl, a nasza redakcja się z tą opinią zgadza

Zasady wynagradzania pracowników są określone w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy. Każdego roku w ZUS jest tworzony fundusz nagród. Składa się na niego kwota równa 5% rocznego planowanego funduszu wynagrodzeń. – Fundusz nagród przeznacza się na wypłatę nagród dla pracowników co najmniej raz za każdy kwartał. Nagrody są stałym elementem wynagrodzeń i mają charakter motywacyjny. Przyznaje się je za wyróżniające wyniki pracy, sumienność, jakość i terminowość pracy, realizację dodatkowych zadań oraz szczególne zaangażowanie w wykonywane zadania – wyjaśnia Eryk Cegiełka, wicedyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego ZUS.

Poniżej przedstawiamy odpowiedź na wniosek o informację publiczną które Fundacji Wolność udzielił Wicedyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego Eryk Cegiełka w dniu 12 czerwca 2020 roku – są tam nagrody i premie przyznane w 2019 i wypłacane zarówno w 2019 jak i w 2020 roku. W odpowiedzi są też wskazane kwoty premii przyznanych za rok 2020, które do 1 kwietnia 2020 zostały już wypłacone.

Sprawę wysokości premii dla portalu JawnyLublin.pl skomentował Ireneusz Połeć, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Lubelskie. Poddaje on w wątpliwość czy nagrody były przez Dyrektora i Naczelników rozdzielone uczciwie i sprawiedliwie.

– Osobiście jestem za tym, aby fachowców lepiej wynagradzać. Jest to faktycznie istotne patrząc od strony urzędu czy zwykłej firmy. W końcu wolimy być obsługiwani przez fachowców, a nie osoby, które nie nadają się do tego. Uważam, że dodatkowe nagrody pieniężne płacone z naszych podatków powinny być solidnie umocowane w efektach działań podejmowanych przez nagrodzonych, jak i opiniami klientów ZUS – uważa Ireneusz Połeć, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Lubelskie.

– Nagrody dla urzędników zawsze budzą kontrowersje. Ciekawe jest to, że najwyższa z nich jest za IV kwartał 2019 r. Czyżby wynikało z tego, że przez całe pierwsze 3 kwartały nie warto się starać? Odpowiedź Wicedyrektora Departamentu Legislacyjno-Prawnego jest bardzo ogólna (nic nie można z niej wywnioskować). Zapewne to wynika z braku konkrentych argumentów przemawiających za osobą, która dostała najwyższą nagrodę w kwocie 9 030 zł. Czym dla ZUS są wysokie standardy? Czym jest istotny wkład w modyfikację elektronicznych aplikacji dziedzinowych (urzędnik jest front-end developerem, a może back-end developerem?). Takie konkretne informacje na pewno przyczyniłyby się do zwiększonego zainteresowania innych osób pracujących w ZUS, aby oni w kolejnych latach również mogli otrzymać nagrodę – uważa Ireneusz Połeć.

– Warto jednak zwrócić uwagę, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych (w Lublinie) jest coraz lepszy w obsłudze klienta. Mogę to potwierdzić na przykładzie firm, które są w ZPP Lubelskie. Jednak mam wątpliwości czy nagrody zostały przekazane osobom, które na pewno na to zasłużyły. Warto byłoby zapytać o bardziej szczegółowe informacje od przedstawiciela ZUS.

Redakcja CzasFinansów.pl zwróciła się do ZUS z wnioskiem o informację publiczną dotyczącą premii jakie były wypłacone za rok 2020 w ZUS oddział we Wrocławiu, ale organ rentowy odmówił udzielenia redakcji tej informacji. Jeśli ktoś z czytelników, albo ze społeczności pokrzywdzonych przez ZUS, chciałby złożyć taki wniosek i przesłać odpowiedź redakcji to można ją wysłać na adres: redakcja@czasfinansow.pl

Dziękujemy społeczności pokrzywdzonych przez ZUS za przysłanie odnośnika do artykułu portalu jawnylublin.pl

Co sądzisz na ten temat?
+1
12
+1
22
+1
12
+1
22
+1
11
+1
12
+1
12

2 komentarzy “W ZUS są niskie zarobki? Dobre sobie! Mamy dowody, że oddział Lubelski wypłaca nawet 9 milionów rocznie samych premii dla swoich urzędników.”

  1. 9 milionów w covidzie? a tak jęczeli że oni l4 nie mogą w terminie wypłacać bo tak przeładowani robotą za psie pieniądze… kłamcy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Radca Prawny wrocławskiego ZUS Rafał Skarul pozwany za kłamstwa w pismach procesowych. Rzecznik Dyscyplinarny prowadzi dochodzenie.

Wyrok Sądu: ZUS musi przestać nękać dłużników i wymuszać spłaty ich długów przez rodziny

Tylko w CzasFinansów – Naczelnik ZUS Jolanta Marszał: nie są ważne dla ZUS terminy zawite decyzji i postanowień. Odwołania wniesione po terminie uchylają prawomocność decyzji do czasu wyroku Sądu.

ZUS rocznie wydaje 50 milionów na pensje dla zatrudnianych radców prawnych, a jednocześnie wydaje miliony na zewnętrze kancelarie adwokackie

ZUS rozdaje emerytury Ukraińcom już po 1 dniu pracy w Polsce? Rzecznik Paweł Żebrowski ręczy własnym nazwiskiem, że to fake news

ZUS jak damski bokser. Nie wystarczy nękanie kobiet. Zwolniona przewodnicząca Związku Zawodowego oskarżona o zniesławienie.

Przestępcy z ZUS: Czy w bydgoskim ZUS doszło do wojny gangów między dyrektorem, a zarządem? Policja dokonała aresztowania!

Dominik Wojtasiak z ZUS ujawnia: prawie 3 miliony strat dla skarbu państwa przez uchylane sądownie decyzje dyrektora i naczelników wrocławskiego ZUS. To między innymi Piotr Burtowski, Marcin Madaliński, Karolina Klee-Stolaś i Jolanta Marszał

Afera w ZUS. Nie płacą w terminie chorym za zwolnienia lekarskie, ale swoim wypłacili w 4 lata prawie 2 miliardy premii. Na bogato za pierwszy rok pandemii

Poprzednie
Następne

24.2K odsłon

News CzasFinansów.pl: Prezes ZUS Gertruda Usćińska z końcem roku kończy pracę dla Zakładu!

CzasFinansów.pl nieoficjalnie się dowiedział ze źródeł związanych z Departamentem Legislacyjno-Prawnym centrali ZUS oraz ze źródeł zbliżonych do środowiska dyrekcji wrocławskiego oddziału organu rentowego, że Gertruda Uścińska skończy kadencję Prezesa i pracę dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z końcem tego roku.

Jeśli wierzyć plotkom to Gertruda Uścińska przewidywała koniec rządów PiS i sama miała zabiegać u Premiera Mateusza Morawieckiego, jeszcze przed wyborami, aby przyjął jej rezygnację. Według niepotwierdzonych i nieoficjalnych informacji Premier miał ją wtedy przekonać by została na stanowisku do końca roku ponieważ jej odejście przed wyborami może zostać źle odebrane i wpłynąć na ich wynik.

Próbowaliśmy uzyskać potwierdzenie już zaprzeczenie tej plotki w ZUS, ale organ nie odpowiada na nasze emaile, a gdy dzwoniliśmy do rzecznika ZUS to nikt nie odebrał. W tej sprawie złożyliśmy jednak wniosek o informacje publiczną i wniosek o wypowiedzenie się przez ZUS – gdy tylko otrzymamy jakieś informację to Wam powiadomimy.

O reakcje na ten news zapytaliśmy pracowników wrocławskiego ZUS. Prosili nas o anonimowość ponieważ jak twierdzą, za kontakty z prasą związaną z naszym tytułem prasowym pracownicy organu są straszeni konsekwencjami dyscyplinarnymi. Nasz rozmówca twierdzi, że centrala ZUS straszy pracowników naszą redakcją i grozi im zwolnieniami. W strachu przed mobbingiem i stratą pracy nie chcą się wypowiadać, ale dano nam do zrozumienia, że przynajmniej we wrocławskich oddziałach mają nadzieję, że ta plotka okaże się prawdą.

Wydaje się oczywiste, że po zmianie władzy Gertruda Uścińska i tak straci stanowisko. Póki co wiadomość należy traktować jako plotkę.

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl w tej sprawie. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas w sprawach ZUS. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl prosimy również o kontakt, jeśli prokuratura wszczęła dochodzenie lub śledztwo wobec ZUS po Twoim zgłoszeniu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub jego pracowników. Opiszemy tę historię.

Zobacz nasz film na Youtube:

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły