wtorek 3 października 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Stop chamstwu w ZUS. Wrocławski Przyjazny Urząd ZUS zarządzany przez Annę Maćkowiak odmówił kobiecie zasiłku bo jest za gruba i kazał schudnąć

25.4K odsłon
5K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Niewyobrażalne chamstwo i prostactwo prezentują podwładni Anny Maćkowiak z wrocławskiego oddziału ZUS. Wyborcza ujawnia wstrząsającą historię niepełnosprawnej otyłej wałbrzyszanki, którzy nieludzko i w sposób charakterystyczny dla kanalii kazali jej schudnąć i przyjechać do siedziby ZUS we Wrocławiu jeśli chce zasiłek. To niestety nie wypadek a typowe chamstwo i braki w wychowaniu osób zatrudnionych w oddziale Maćkowiak.

O braku manier, chamstwie i niezauważalnym dobrym wychowaniu pracowników ZUS oddział we Wrocławiu, za który własną twarzą i powagą własnego nazwiska odpowiada Anna Maćkowiak, pisaliśmy już wielokrotnie. Ofiary nieprzyjaznych i pozbawionych kultury pyskówek i odzywek pracowników, którzy wykonują obowiązki służbowe w imieniu i na rzecz Dyrektora ZUS czyli Anny Maćkowiak, wielokrotnie zgłaszały nam problem i prosiły o interwencję. Podobna sprawa dotyczy mieszkanki Wałbrzycha, która o pomoc poprosiła redakcję Wyborczej.

Kobieta nie była w stanie się stawić więc nieludzcy i pozbawieni sumienia i odruchów ludzkich urzędnicy odmówili jej prawa do zasiłku. Chamstwo i prostackie traktowanie klientów przez osoby zatrudnione we wrocławskim ZUS nie jest niczym nowym. Do redakcji docierają sygnały z jak wielkim zbydlęceniem manier traktują pracownicy wrocławskiego ZUS klientów, ubezpieczonych i petentów.

Podwładni Anny Maćkowiak działający w jej imieniu i na jej rzecz wzywają osoby do urzędu, a gdy te się stawiają zgodnie z otrzymanymi pisemnymi wezwaniami to urzędnicy cwaniakują i ochronie każą mówić by wezwani składali sobie pisemne prośby o nowe terminy. Ta złośliwość, arogancja, buta, brak kultury i chamstwo w wykonywaniu obowiązków służbowych dzieje się za zgodą Anny Maćkowiak. Ona staje się twarzą tej patologii.

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl w tej sprawie. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas w sprawach ZUS. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl prosimy również o kontakt, jeśli prokuratura wszczęła dochodzenie lub śledztwo wobec ZUS po Twoim zgłoszeniu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub jego pracowników. Opiszemy tę historię.

Kobieta stara się o tzw. 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Jak relacjonują dziennikarze kobieta ma 71 lat i jest niepełnosprawna. Dodatkowo chorobliwa otyłość uwięziła ją w domu. W Wałbrzychu. Wcześniej była przedsiębiorcą i prowadziła knajpkę “Mijanka”. Doznała niestety wypadku – upadek z wysokości sprawił, że zaczęła mieć problemy z poruszaniem się.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że mentalność osób zatrudnionych w ZUS sprawia, że nienawidzą oni przedsiębiorców, a przedsiębiorcze kobiety, najlepiej w ciąży, to ich ulubiony cel. W internecie po wpisaniu w google “ZUS NĘKA” są setki artykułów o tym, jak pracownicy ZUS nękają i upodlają kobiety w ciąży.

Jak podaje Wyborcza:

Kobieta nie wychodzi, ma stałą opiekę z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Opiekunka, która do niej przychodzi, musi pomóc jej we wszystkim – od mycia po zakupy. Jest z nią 2–3 godziny dziennie. Później kobieta zostaje sama. Najprostsze czynności fizjologiczne są dla niej problemem. Jej stan zdrowa pogarsza się.

Od 7 lat z powodu tuszy nie wychodzi z domu. Jest skazana na opiekę osób trzecich. Raz dziennie przychodzi do niej opiekunka z ośrodka pomocy, która robi jej zakupy, sprząta, gotuje, pomaga w czynnościach higienicznych. Problemy wałbrzyszanki pojawiły się, gdy kilka la temu spadła w pracy z wysokości i uszkodziła sobie kręgosłup i złamała kości miednicy. Unieruchomiona i pozbawiona możliwości ruchu, zaczęła tyć. Powoli ciało odmawiało jej posłuszeństwo. Dziś problemy zdrowotne uniemożliwiają jej poruszanie się, wykonywanie codziennych czynności i zakłócają naturalne procesy fizjologiczne.

Biedaczce został przydzielony pełnomocnik z urzędu. Prosił on o anonimowość Wyborczą. Jak informuje jego klienta miała 10 lat temu orzeczoną niepełnosprawność. Od tego czasu jej stan zdrowia się pogorszył. Kobieta złożyła wniosek o 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Ponieważ mieszka w Wałbrzychu to do swojego oddziału ZUS złożyła wniosek.

W wałbrzyskim ZUS-ie nie trafiła na osoby zdolne do zrozumienia trudnej sytuacji zdrowotnej kobiety. Odmówiono jej. Już to było bestialskich zachowaniem osób zatrudnionych w ZUS. Jednak Pani Maria nie poddała się i odwołała się. Sprawa trafiła do Sądu.

Adwokat mówi: orzecznicy ZUS uznali, że jest za gruba i musi schudnąć.

– Czuję się coraz gorzej – mówi pani Maria. – Nie jestem w stanie samodzielnie funkcjonować. Dla mnie to, że mam się teraz stawić we Wrocławiu na badania, jest tragedią. Sąd pisze, że jeśli tego nie zrobię, opinia zostanie wydana na podstawie dostępnych dokumentów.

Kobieta stara się o tzw. 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

– Pani Maria od 7 lat jest uwięziona w domu – mówi pełnomocnik wyznaczony z urzędu do jej reprezentowania, który prosi o zachowanie anonimowości. – Z tego powodu utrudniona jest opieka medyczna nad nią. Nie ma też zgromadzonej pełnej dokumentacji z miejsc, w których się leczyła.

Wałbrzyszanka ma świadomość, że wydanie opinii na tej podstawie może być dla niej niekorzystne.

– Nasza klientka w przeszłości miała już orzeczoną niepełnosprawność na czas określony – mówi adwokat. – To było 10 lat temu. Trudno jednak nie mieć na względzie, że jej stan od tego czasu uległ jedynie pogorszeniu.

Tymczasem ZUS nie wziął tego pod uwagę. Wniosek wałbrzyszanki został rozpatrzony negatywnie, dlatego odwołała się do sądu.

ZUS uznał, że wałbrzyszanka jest niepełnosprawna z powodu otyłości. Jak schudnie to będzie po problemie.

Pani Maria skontaktowała się z „Gazetą Wyborczą”, gdy okazało się, że musi jechać na badania lekarzy orzeczników do Wrocławia. Kobieta stara się o tzw. 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. ZUS jednak uznał, po przeprowadzeniu procedury, że pieniądze się jej nie należą, a ona powinna schudnąć.

Sytuacja pani Marii jest dramatyczna, bo otrzymuje zaledwie 980 zł emerytury na rękę. Musi z tego utrzymać mieszkanie i siebie. – Gdyby nie moja córka, zdechłabym z głodu – mówi wprost.

– Orzecznicy ZUS-u potraktowali sprawę bez należytej staranności i jednokierunkowo – mówi pełnomocnik Wyborczej – Zasugerowali, że pani Maria po prostu musi schudnąć.

– Lekarze, którzy przyszli do mnie, uznali, że jestem gruba i to jest powód mojej niepełnosprawności – mówi Wyborczej wałbrzyszanka. – Nie wzięli pod uwagę, że mam uszkodzony po wypadku kręgosłup, że miałam złamaną miednicę.

– Dezaprobatę wobec zaistniałej sytuacji budzi przede wszystkim impas, w którym obecnie znajduje się pani Maria. Z powodu posiadanych obciążeń fizycznych i trudnej sytuacji osobistej nie jest ona w stanie podołać stawiennictwu w placówce mieszczącej się we Wrocławiu. Zaś jej nieobecność może doprowadzić do wydania opinii jedynie na podstawie niepełnej oraz nieaktualnej już dokumentacji medycznej. Tak ustalone warunki przeprowadzenia dowodu z opinii biegłych uniemożliwiają pani Marii w praktyce dowiedzenie oczywistej dla nas niezdolności do samodzielnej egzystencji. – mówią Wyborczej pełnomocnicy kobiety

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że gdyby kobieta jednak dała radę i podjęła trud i wysiłek by stawić się we wrocławskim ZUS to zgodnie ze stosowanymi tam praktykami mogłaby zostać spławiona. Nikt by do niej wyszedł, a odpowiedzialny za nią urzędnik kazałby ochronie powiedzieć aby składała sobie kolejne pismo i umawiała się na kolejny termin bo teraz nikt nie ma dla niej czasu.

ZUS wydaje publiczne pieniądze na logotyp Przyjazny Urząd

Cała ta historia opowiedziana przez Wyborczą jest o tym bulwersująca, że organ rentowy kupuje sobie od kilku lat za publicznie pieniądze od prywatnego przedsiębiorcy możliwość używania na pismach urzędowych logo “Przyjazny Urząd”. Organ w ten sposób wprowadza w błąd adresatów swoich pism co do swojej uprzejmości. Jak w praktyce wygląda “Przyjazny Urząd” można się przekonać na historii Pani Marii.

Do sprawy będziemy wracać!

Aktualizacja artykułu:

W dniu 24 luty 2023 nasza redakcja wysłała do rzecznik ZUS w województwie dolnośląskim do Pani Iwony Kowalska-Matis pytania prasowe związane z publikacją Gazety Wyborczej. Gdy dostaniemy odpowiedzi to poinformujemy o tym czytelników.

10 marca 2023. Pomimo wielokrotnie wysyłanych pytań do rzeczniczki dolnośląskiego ZUS Pani Iwon Kowalskiej-Matis ani razu nie udzieliła ona jakiejkolwiek odpowiedzi na zadawane kwestie, jak również zlekceważyła prośbę redakcji o zajęcie stanowiska w sprawie zarzutów kierowanych wobec ZUS oddział we Wrocławiu przez Gazetę Wyborczą.

Prośba z 24 luty 2023 pozostała zlekceważona przez ZUS. 2 marca 2023 wysłaliśmy ponaglenie, na które przyszła odpowiedź, że Pani Rzecznik przebywa poza biurem do 3 marca 2023. Trzecią próbę uzyskania stanowiska ZUS w tej sprawie podjęliśmy 6 marca 2023, wskazując, że jeśli do końca 8 marca 2023 nie uzyskamy odpowiedzi to będziemy zmuszeni opublikować artykuł z umyślną rezygnacją ZUS z zajęcia stanowiska, odpowiedzi na pytania i przedstawienia własnej wersji wydarzeń. Pani Iwona Kowalska-Matis podjęła w imieniu ZUS decyzję o rezygnacji ZUS z ustosunkowania się do opisywanych kwestii. Jeśli oczywiście kiedyś zmieni zdanie i przyśle odpowiedzi na pytania to je opublikujemy. Poniżej lista zadanych ZUS pytań 24 luty 2023 roku:

 1. Czy prawdziwy jest zarzut Wyborczej, że podwładni Anny Maćkowiak borykającej się z otyłością kobiecie z Wałbrzycha kazali schudnąć i przyjechać do orzecznika będącego podwładnym Anny Maćkowiak?
 2. Czy Anna Maćkowiak uznała nieprzyjazne i niekulturalne odzywki do schorowanej kobiety z Wałbrzycha jako etyczną i praktykę oczekiwaną przez nią w zarządzanym przez nią oddziale ZUS?
 3. Jeśli Anna Maćkowiak uznała za nieprzyjazną i niekulturalną odzywkę do schorowanej kobiety z Wałbrzycha to jak ukarała swojego podwładnego za komentarz by schorowana kobieta schudła i przyjechała?
 4. Czy to prawda, że podwładni Anny Maćkowiak wzywają osoby wobec których wykonują czynności służbowe, a gdy Ci sie stawiają to pracownicy ZUS odmawiają ich obsłużenia?
 5. Jakie jest stanowisko Dyrektora ZUS we Wrocławiu na kwestię nieprzyjaznych i niekulturalnych odzywek podwładnych Anny Maćkowiak?
 6. Czy Anna Maćkowiak potępia jako Dyrektor ZUS takie nieprzyjazne i niekulturalne odzywki swoich pracowników? A jeśli tak to jakie podjęła kroki po publikacji Wyborczej na temat odzywki by schorowana kobieta schudła i przyjechała do jej oddziału?
 7. Czy Anna Maćkowiak jako kobieta potępia takie nieprzyjazne i niekulturalne odzywki swoich pracowników? A jeśli tak to jakie podjęła kroki po publikacji Wyborczej na temat odzywki by schorowana kobieta schudła i przyjechała do jej oddziału?
 8. Czy Anna Maćkowiak uznaje takie odzywki, jak te ujawnione przez Wyborczą, za oczekiwane przez nią od swoich podwładnych zachowanie wobec klientów i petentów ZUS?
 9. Czy Anna Maćkowiak, jako przełożona osób zatrudnionych w ZUS oddział we Wrocławiu, godzi się na nieprzyjazne i niekulturalne odzywki i pyskówki swoich podwładnych, czy może uznaje je za moralnie naganne i wobec każdego pracownika, który w ten sposób traktuje klientów, ubezpieczonych i petentów ZUS, stosuje kary przewidziane w kodeksie pracy? Jeśli tak to jakie.
 10. Czy skoro podwładni Anny Maćkowiak nakazują schorowanym kobietom schudnąć to jakie obowiązki w zakresie utrzymania nieotyłej sylwetki są wdrożone w ZUS oddział we Wrocławiu i w jaki sposób pracodawca dba, aby pracownicy ZUS oddział we Wrocławiu nie byli otyli?
 11. Jeśli to nie podwładni Anny Maćkowiak w ten sposób postąpili wobec Pani Marii to proszę wskazać który Dyrektor ZUS za to odpowiada
 12. Proszę wskazać imiona i nazwisko pracowników ZUS / orzeczników pracujących dla ZUS, którzy kazali Pani Marii schudnąć
 13. Prosze wskazać imię i nazwisko pracownika ZUS, który wydał niekorzystną dla Pani Marii decyzję o odmowie zasiłku o który wnosiła
 14. Dlaczego ZUS zleckeważył pytania prasowe Gazety Wyborczej i nie udzielił odpowiedzi mediom?
 15. Proszę o zajęcie stanowiska ZUS i przedstawienie własnej wersji zdarzeń wobec zarzutów opisanych przez Gazetę Wyborczą w wyżej przytoczonych artykułach

Odpowiedź na powyższe pytania umożliwi oddziałowi ZUS, którego twarzą jest Anna Maćkowiak, zajęcie stanowiska w tej sprawie i pozwoli przedstawić Państwa wersję zdarzeń.
W przypadku nieudzielenia odpowiedzi publikacja prasowa zostanie opublikowana bez Państwa stanowiska, ale z informacją, że prosiliśmy o odpowiedzi na powyższe pytania.

Źródło: https://walbrzych.wyborcza.pl/walbrzych/7,178336,29430250,kobieta-od-7-lat-nie-wychodzi-z-domu-orzecznik-zus-karze-schudnac.html

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
12
+1
13
+1
29
+1
11
+1
5

12 komentarzy “Stop chamstwu w ZUS. Wrocławski Przyjazny Urząd ZUS zarządzany przez Annę Maćkowiak odmówił kobiecie zasiłku bo jest za gruba i kazał schudnąć”

 1. Znam przypadek gdzie orzecznik ZUS odmówił 19 letniej osobie z zespołem Downa do tego z głęboką głuchotą dodatku tzw. 500+ bo jak orzekł nie jest ona całkowicie niezdolna do samodzielnej egzystencji.
  Lekarze orzecznicy w ZUS to urzędnicy wypełniający tabelkę. W 20 min potrafi orzec o stanie zdrowia , ocenić sprawność wszystkich organów łącznie z moczo -płciowym. Wszystko to bez dotykania pacjenta. Tak samo tzw. biegli sądowi , ci z listy warszawskiej w szczególności. Jedyne co prawdziwe i rzetelne to wystawienie rachunku . Niestety żaden szanujący się lekarz , który może zarobić w swoim zawodzie nie wpisuje się na listę biegłych sądowych , tylko Ci co chcą sobie dorobić bo inaczej nie mogą. Znam przypadek ze biegli mający po 85 lat , psycholog specjalizująca się w poradach ” dla par” oraz psychiatra specjalista od uzależnień orzekał w sprawie osoby z autyzmem i to nasze sądy zadowala.

 2. Renata Dąbek

  Czy to prawda że te imiona i nazwiska z pism zusowskich i legitymacji służbowych zusowskich są zmyślone? Podobno oni nie używają prawdziwych imion i nazwisk tylko pseudonimów, aby chronić własną tożsamość… ktoś z zus może to potwierdzić lub zaprzeczyć? Podobno tylko dyrektor i naczelnicy i ich vice oraz zastępcy sa prawdziwi, a reszta w dół używa pseudonimów. Prawda to?

 3. Ja mam nagranie z marcinem malinskim z tego zus, chamsko do mnie pyskuje, gdzie moge wyslac nagranie abyscie je upublicznili?

   1. Iwona Kazimieczukowa

    Dobre info od pracownika ZUSU! Fajnie, że też tu jesteście i komentujecie. Czasfinansow czesto pisał, że ma info od pracowników zus, ale w to nie wierzyłam, ale skoro są osoby dementujące w komentarzach personel zusowski to coś jest na rzeczy! Super! Lubię to!

 4. Witam, również posiadam nagrania z tej patologi ZUS. Nawet jeden lekarz grozi mi śmiercią po tym jak oddałem ich do prokuratury za poświadczanie nieprawdy w dokumentach, przekroczenie uprawnień itd.
  Ponadto dyrektor lub lekarz główny orzecznik odpowiada za nadzór nad pracownikami i za takie czyny należy wytoczyć powództwo cywilne takiemu aby z własnych środków zapłacił za to. Wydaje mi się że 200 000 tyś zł sąd zasądzi.
  Osobiście za cudowne uzdrowienie i po wygranej w sądzie pracy, wytoczyłem powództwo ZUS o 1 500 000 sprawa w toku (2 opinie biegłych wskazujące winę ZUS, sąd powołał 5) po 2 opiniach sąd chce wydać wyrok !!!! widać wystarczy dowodów !!!

 5. droga redakcjo ja nagrywam swoje wizyty na pretficza i mam kilka nagran chamskich pyskówej urzędniczek, moge wam podesłać abyście je upublicznili? Gdzie mogę je wysłać?

 6. Co za zwyrodnialec tak mógł do kobiety powiedzieć??? Byłam pare razy we wrocławskim zus i widziałam, że większość chłopów tam pracujących to grubasy, wstydziliby się. Kto ich tak wychował????

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

ZUS nęka, udręcza, prześladuje, poniża i znieważa przedsiębiorców, głównie kobiety?

PiS i ZUS zamierzają uniemożliwić chorym przedsiębiorcom pobieranie świadczeń za swoje choroby.

ZUS będzie nękać przedsiębiorców, zgłaszających wnioski o zwolnienie ze składek, Skarbówką

Wrocławski ZUS kolejny raz przyłapany na oszukiwaniu i nękaniu chorych? Pieniędzy za L4 za maj we wrześniu raczej nie zobaczysz.

Sąd o ZUS: znana sądowi praktyka naliczania przez Zakład odsetek jest błędna. Zostałeś wezwany do zapłaty odsetek? Sprawdź, czy nie jesteś naciągany!

Strajk w ZUS. Przestępcy w ZUS? Mobbing w oddziałach ZUS? Sędzia z Sądu Rejonowego Wrocław Krzyki VII Wydziału Karnego Izabela Krupa zachęca do zawiadomień

Afera ZUS. Zakład nęka i gnębi swoich pracowników jak kobiety w ciąży. Czy Dyrektor wrocławskiego ZUS wydymał Naczelnika?

ZUS w środku IV fali epidemii wysyła staruszkę w największej grupie ryzyka do oddziału zakładu w innym mieście. Czy tak pracownicy ZUS eliminują rencistów i emerytów?

Dlaczego ZUS oszukuje kobiety w ciąży i złośliwie nie wypłaca im świadczeń? Prawo.pl potwierdza częściowo śledztwo dziennikarskie CzasFinansów!

Poprzednie
Następne

24K odsłon

ZUS przyjaźnie do klientów: Idziemy po pieniądze, które dostałeś z Tarczy Antykryzysowej – oddasz w zębach co do grosza – organ rentowy jak Zakład Usług Stalkerskich?

CzasFinansów.pl jeszcze w 2020 roku ostrzegał, że ZUS będzie ścigać, nękać i prześladować przedsiębiorców i firmy, którzy skorzystali z tarczy antykryzysowej i dostali pomoc w czasie Koronawirusa. Ustalenia dziennikarzy śledczych naszego portalu potwierdził dziś portal prawo.pl i salon24.pl

Decyzją Prezes ZUS Gertudy Uścińskiej, według doniesień mediów, w każdym oddziale powstała specjalne spec-grupa, która ma zajmować się odzyskiwaniem udzielanej pomocy. Wszystko odbywa się w wielkiej tajemnicy aby zusowskie stalk-grupy nie wyszły na jaw w czasie wyborów – to tak jakby mówić: tylko nie mów nikomu… czy to kolejny dowód na to, że ZUS stał się Zakładem Usług Stalkerskich? Ustalenia innych mediów zdają się to potwierdzać.

Prawo.pl 28 września 2023 potwierdził ustalenia naszych dziennikarzy. Redakcja pisze tak:

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali pomoc z Tarcz Antykryzysowych, zwłaszcza świadczenie postojowe, mogą spodziewać się weryfikacji i decyzji ZUS nakazujących zwrot otrzymanych pieniędzy. W każdym oddziale Zakładu powstały specgrupy pracowników, którzy ręcznie weryfikują udzieloną pomoc. Z informacji Prawo.pl wynika, że w wielu przypadkach pomoc otrzymały firmy, które nie powinny. Zdaniem prawników najbliższe lata to będą batalie sądowe.

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl w tej sprawie. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas w sprawach ZUS. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl prosimy również o kontakt, jeśli prokuratura wszczęła dochodzenie lub śledztwo wobec ZUS po Twoim zgłoszeniu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub jego pracowników. Opiszemy tę historię.

Centrala ZUS kazała oddziałom stworzyć specjalne stalk-grupy

Jak nieoficjalnie dowiedział się serwis Prawo.pl, we wszystkich oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce zostały utworzone kilkuosobowe specgrupy pracowników, czyli komórki, których zadaniem jest weryfikacja Tarcz Antykryzysowych, a w ich ramach – świadczeń postojowych.

– To odbywa się po cichu, bo wiadomo, że jest okres wyborczy i przedsiębiorcy by się zdenerwowali, gdyby dostali zawiadomienia.

Działalność grupy miała ruszyć z kopyta w sierpniu, potem zostało to odłożone na wrzesień, a teraz też pewne działania zostały przełożone, ale pracownicy dostają na razie małe, szczątkowe wykazy podmiotów do weryfikacji. Na duży komplet z centrali ZUS czekamy – mówi serwisowi Prawo.pl, prosząc o anonimowość, pracownik ZUS, dobrze zorientowany w sprawie. I dodaje:

– Centrala nie chce tego na razie udostępniać, bo gdyby wypłynęła informacja, że w danym województwie czy powiecie trzeba zweryfikować powiedzmy 2 tys. firm, to zrobiłby się szum.

Zusowscy stalkerzy idą po przedsiębiorców, którzy skorzystali z pomocy

Z nieoficjalnych informacji zdobytych przez dziennikarzy Prawo.pl wynika, że problem dotyczy głównie świadczeń postojowych, czyli jednej z części Tarcz Antykryzysowych, o którym mowa w art. 15zq ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 1327, dalej: ustawa w sprawie COVID-19). Wszystko ma być zweryfikowane i sprawdzone, czy automaty (algorytmy), którymi dysponuje ZUS – i które zostały wykorzystane przy przyjmowaniu wniosków – działały prawidłowo i wypłaty zostały dokonane przedsiębiorcom, którym ta pomoc się należała i czy była wypłacona w prawidłowej wysokości.

– Teraz okazuje się, że jest mnóstwo błędów i mnóstwo informacji potwierdzających, że pieniądze nie powinny zostać przekazane z uwagi na niekompletną dokumentację czy podawane w nich nieprawdziwe dane. Automaty przyjmowały wnioski i automatycznie kierowały do wypłaty, jeśli wszystkie rubryki były wypełnione. Nie było natomiast ich merytorycznej kontroli – czy to, co zostało podane we wniosku jest zgodne ze stanem faktycznym. Nie sprawdzano np., czy i jaki jest stan zatrudnienia. W efekcie to, co zostało napisane na PUE ZUS a automat uznał, że jest poprawne, było puszczane. I takich spraw była większość. Teraz my musimy to wszystko sprawdzać i odkręcać, a następnie przekazywać to osobom, które będą wydawały decyzje nakazujące zwrot pieniędzy – mówi nasz informator. Jak twierdzi, dotyczy to spraw z całego okresu pandemii, czyli od 2020 r. do teraz, bo od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego (tj. od 1 lipca 2023 r.) płatnicy mają 6 miesięcy na weryfikację swoich wniosków albo złożenie wniosków, jeśli tego wcześniej nie zrobili.

A są też sprawy, w których automat wstrzymał wypłatę, choć ta powinna trafić na konto przedsiębiorcy.

Mało tego. Żeby otrzymać pomoc, to musiało dojść do pogorszenia sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, tymczasem w trakcie sprawdzania przez inspektorów kontroli okazywało się, że w sprawach tego drastycznego spadku nie było, a nawet był wzrost przychodów, czyli przedsiębiorca nie powinien korzystać z tarcz pomocowych. A mimo to masowo z tej pomocy korzystali. Jednocześnie mogło się zdarzyć, że przedsiębiorca, który w pandemii rzeczywiście znajdował się w trudnej sytuacji, tej pomocy nie otrzymał – mówi pracownik ZUS. Potwierdza też nasze informacje, że są przedsiębiorcy-obcokrajowcy, którzy prowadzili działalność w Polsce i otrzymali pomoc z ZUS, ale w międzyczasie wyjechali za granicę i ślad po nich zaginął, a ZUS nie jest w stanie teraz ich namierzyć, by zweryfikować pomoc im udzieloną. – Mamy mnóstwo takich przypadków. Gdy np. właściciel firmy był narodowości ukraińskiej i zatrudniał Ukraińców, a on zlikwidował działalność i się rozpłynął, a jego pracownicy zniknęli z naszego pola widzenia, to jest olbrzymi problem w uzyskaniu dokumentów od tych ludzi. A jest jeszcze kwestia firm, które wykorzystywały studentów do uzyskania pomocy z tarcz – słyszymy.

Dziennikarze Prawo.pl zapytali ZUS m.in. o to, ilu osobom łącznie Zakład wypłacił pomoc finansową w ramach Tarcz Antykryzysowych i w jakiej wysokości oraz ile osób zostało już zweryfikowanych pod kątem zasadności otrzymania pomocy, a ile osób ZUS nie jest w stanie zweryfikować i z jakiego powodu. W odpowiedzi Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS, przekazał Prawo.pl, że złożono 3,8 mln wniosków o świadczenie postojowe, a kwota wypłat wyniosła 6,4 mld zł. Z kolei liczba spraw o dodatkowe zasiłki opiekuńcze wyniosła 1,6 mln, a wypłacona kwota – 1,1 mld zł.

Według ZUS, w okresie do 31 lipca 2023 r. przeprowadzono:

6,2 tys. kontroli płatników składek w zakresie weryfikacji wniosków o świadczenia postojowe, a kwota pomocy w postaci świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą, dla wniosków zweryfikowanych w trakcie prowadzonych kontroli wyniosła 14,2 mln zł;

17,1 tys. kontroli płatników składek w zakresie weryfikacji wniosków o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, a kwota otrzymanej pomocy w postaci zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, dla wniosków zweryfikowanych w trakcie prowadzonych kontroli wyniosła 830,7 mln zł.

Jak przekazał portalowi Prawo.pl Paweł Żebrowski, Departament Kontroli Płatników Składek (DKP) nie posiada informacji dotyczących wysokości otrzymanej pomocy w postaci wypłaconych świadczeń dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne (konieczne byłoby przeprowadzenie szacowania wielkości). ZUS nie prowadzi też statystyk dotyczących liczby podmiotów, których nie jest w stanie zweryfikować.

Wiadomo natomiast, że w okresie od stycznia do lipca 2023 roku liczba nienależnie pobranych świadczeń postojowych wynosiła 2,1 tysiąca.

To są tylko podmioty, o których ZUS już wie – mówi krótko informator Prawo.pl

Paweł Żebrowski twierdzi, że system, który realizował w ZUS tarczę antykryzysową działał poprawnie i realizował pomoc zgodnie zobowiązującymi przepisami i nie jest prawdą, że automat ZUS mylił się w przyznawaniu środków.

– Od samego początku informowaliśmy, że ZUS ma obowiązek kontrolowania osób, które otrzymały pomoc od państwa. Zgodnie z przepisami przy udzielaniu wsparcia zasadą było, że przyjmowanie wniosków odbywało się na podstawie oświadczeń przedsiębiorców. Dzięki temu ZUS mógł szybciej przyznać środki w czasie kryzysu wywołanego COVID-19 – mówi.

I dodaje:

– Należy podkreślić, że osoby, które wnioskowały o pomoc biorą pełną odpowiedzialność za przekazane informacje w oświadczeniach. ZUS ma prawo sprawdzić te dokumenty 5 lat od wypłaty świadczeń. Do kontroli typowane są oświadczenia, gdzie istnieje duże ryzyko wprowadzenia urzędu w błąd. Ponadto o możliwych nieprawidłowościach informują ZUS również sygnaliści. Niekiedy są to osoby, z którymi pracodawca zawarł umowy cywilnoprawne.

Rzecznik zawraca uwagę, że w niektórych przypadkach, gdy ZUS miał informacje o tym, że mogło dojść do złamania prawa była powiadamiana prokuratura.

– Warto zaznaczyć, że pomoc wypłacana w ramach świadczenia postojowego to środki publiczne. Wnioski o postojowe to oświadczenia, które w założeniu opierają się na dużym zaufaniu do obywateli. To nie oznacza, że informacje podane w tych wnioskach nie będą analizowane – zaznacza Żebrowski. Według niego, dzięki wysiłkom pracowników ZUS udało się odzyskać miliony złotych publicznych pieniędzy. Przykładem jest głośna sprawa z Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie przedsiębiorca fikcyjnie zatrudnił na zleceniu kilkuset osób, posiadających status studenta i wyłudził ponad 1 mln złotych.

– Za wyłudzenie świadczeń odpowiedział nie tylko przedsiębiorca, ale także kilkuset studentów skuszonych perspektywą łatwego zysku. To za ich sprawą doszło do poświadczenia nieprawdy we wnioskach składanych do ZUS. Tylko w tej sprawie Zakład odzyskał już 1 mln złotych – wskazuje Żebrowski.

Rzecznik prasowy ZUS twierdzi, że nie jest prawdą, że w ostatnim czasie w ZUS powstały supergrupy pracowników, którzy ręcznie weryfikują udzieloną pomoc. Jednocześnie twierdzi jednak, że ZUS zakończył pilotażowy projekt, który ma pomóc oszacować ryzyka nadużyć. – Dotyczy to również kwestii przekazywania fałszywych informacji do ZUS. Oddziały zostały oficjalnie zobowiązane do tego, aby nadal realizować ten projekt. Jego głównym zadaniem jest ochrona publicznych pieniędzy i walka z nieuczciwymi ludźmi, którzy próbują wyłudzić pieniądze z ZUS – podkreśla.

Źródło: Prawo.pl – https://www.prawo.pl/kadry/zwrot-pieniedzy-z-tarcz-antykryzysowych,523267.html

Zobacz nasz film na Youtube:

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin wierzytelności windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły