Dodatkowe 500 milionów złotych trafiło do policji zaledwie kilka tygodni temu, ale już wiadomo, na co zostaną one przeznaczone. Jak tłumaczono, policja potrzebowała dodatkowych pieniędzy na bieżące funkcjonowanie, ale po bliższym przyjrzeniu się sytuacji, okazało się, że dodatkowe fundusze są potrzebne na więcej niż tylko na pokrycie bieżących kosztów.
Jak informował nadinsp. Dariusz Augustyniak, zastępca komendanta głównego Policji, podczas rozmowy z InfoSecurity24.pl, pieniądze zostały przeznaczone na trzy główne cele: “świadczenia pieniężne wypłacane przez okres roku funkcjonariuszom zwolnionym ze służby, składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za policjantów zwalnianych ze służby bez nabycia prawa do renty bądź emerytury policyjnej”, a także na wydatki bieżące i zakupy usług.
“Jesteśmy po rozmowach z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji i z Minister Finansów, i gwarantuje, że polska Policja nie będzie miała żadnych problemów w finansowaniu wydatków bieżących” – mówił pod koniec kwietnia w rozmowie z InfoSecurity24.pl nadinsp. Dariusz Augustyniak
Pierwsza kategoria wydatków, o której mówił Augustyniak, dotyczy wypłacania świadczeń pieniężnych zwolnionym ze służby funkcjonariuszom. W dokumentach wskazano, że dodatkowe środki mają pokryć m.in. nagrody jubileuszowe, odprawy, ekwiwalenty za urlop i czas wolny, odszkodowania, rekompensaty za czas służby przekraczający określone normy. Z kolei składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zostaną pokryte za policjantów, którzy zostali zwolnieni ze służby bez nabycia prawa do renty bądź emerytury policyjnej.
Druga kategoria to wydatki bieżące, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania policji. W skład tej grupy wchodzą zakupy paliwa, materiałów i części zamiennych do użytkowanych pojazdów służbowych i śmigłowców, płatności za energię elektryczną i cieplną, gaz, wodę, wywóz nieczystości, czynsze na kwaterach służbowych oraz w obiektach Policji. Ponadto, policja planuje wydawać dodatkowe środki na zakup usług, w tym usług asysty technicznej produktów, usług wsparcia administracyjnego i serwisu pogwarancyjnego systemów, zakup i odnowienie licencji, zakup aktualizacji, a także zakup usług pocztowych, zdrowotnych, obejmujących tłumaczenia i wykonanie ekspertyz, analiz i opinii oraz zakup usług telekomunikacyjnych
- Twisto informuje o wycieku danych. Klienci omyłkowo zgłoszeni do BIK.Na początku czerwca 2023 roku, operator płatności odroczonych Twisto, niedawno nabyty przez ING Bank Śląski, poinformował swoich użytkowników o niezamierzonym …
Twisto informuje o wycieku danych. Klienci omyłkowo zgłoszeni do BIK. Read More »
- Morawiecki i Sasin w sprawie Turowa: ***** WSA!To oczywiście parafraza kontekstu wypowiedzi Mateusza Morawieckiego i Jacka Sasina z dnia 7 czerwca 2023 z Turowa, ale oddaje ducha …
- MON kupuje koreański sprzęt wojskowy jakby za chwilówki. To pożyczka na 38 miliardów. PiS chce pożyczyć jeszcze drugie tyle. Kto to spłaci?Podczas gdy rządy na całym świecie dążą do zbalansowania bezpieczeństwa narodowego z odpowiedzialnością finansową, wydaje się, że Polska przyjęła niepokojącą …
- Lex Tusk. UE wszczyna postępowania przeciwko Polsce PiS. Czy przez Andrzeja Dudę będą kolejne kary finansowe?Na nic gimnastyka Prezydenta Andrzeja Dudy z nowelizacją ledwo co podpisanej przez niego ustawy. Unia Europejska dostrzega zagrożenia dla praworządności …
- Morawiecki zarzuca Rządowi Morawieckiego i PiS, że przegłosowali niekonstytucyjną ustawę o organizacji pracy Trybunału Julii Przyłębskiej.Trybunał Konstytucyjny ma zbadać, czy Rząd PiS i większość sejmowa przegłosowała, a Andrzej Duda potem podpisał, ustawę o organizacji pracy …
Z danych wynika, że tylko w pierwszym kwartale 2023 roku z Policji odeszło ponad 7 tysięcy funkcjonariuszy, co może wpłynąć na wzrost kosztów wynikających z wypłat świadczeń pieniężnych oraz związanych z tym składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Policja z pewnością potrzebuje stabilnego finansowania, aby móc pełnić swoje funkcje i zapewnić bezpieczeństwo obywateli. Jednakże, w kontekście ostatnich wydarzeń związanych z działaniami Policji, w tym kontrowersyjnymi interwencjami podczas protestów, niektórzy mogą mieć wątpliwości, czy dodatkowe pieniądze faktycznie zostaną przeznaczone na cele publiczne.
Niektórzy krytycy twierdzą, że zamiast zwiększać budżet Policji, należy zastanowić się nad reformami systemu i zmianami w funkcjonowaniu tej instytucji. Na przykład, niektórzy sugerują, że należy zreformować system szkoleń dla funkcjonariuszy, aby zwiększyć ich kompetencje w zakresie radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi oraz konfliktami społecznymi. Inni wskazują na potrzebę zwiększenia kontroli nad funkcjonowaniem Policji i zapewnienia przejrzystości w działań tej instytucji.
Podsumowując, zwiększenie budżetu Policji o 500 mln złotych wywołało kontrowersje i debatę na temat skuteczności i efektywności funkcjonowania tej instytucji. Bez wątpienia Policja potrzebuje stabilnego finansowania, aby móc realizować swoje zadania i zapewnić bezpieczeństwo obywateli, jednakże ważne jest również wprowadzenie zmian w sposobie działania Policji i zwiększenie jej przejrzystości.
7 komentarzy “Policji brakuje pieniędzy na funkcjonowanie? Dostali dodatkowe 500 milionów”
Bo policje dotkneła inflacja a nauczycieli nie.
Bo policje dotkneła inflacja a nauczycieli nie.
A NFZ brakuje na leczenie i co dali ….
Na youtube jest kanał “Sierżant Bagieta”, były już Policjant… polecam oglądnąć ostatni filmik a dowiecie się jak to NAPRAWDĘ wygląda w Policji ze sprzętem i NAWET dowiecie się czemu niekiedy widzicie radiowozy np. na bombach ale bez dźwięku lub czemu np. w zimie nie jadą za kierowcą który złamał jakiś przepis. Zobaczycie, że robią to nie z własnej woli ale dbają o własne BEZPIECZEŃSTWO. Polecam oglądnąć… https://youtu.be/ENjLIx9A3yE
Żadna z nich “policjantów zdegenerowany ZOMO,na usługach msciwej sektty moralnie upadłej,popierane przez.
zachłanny i wymierający kler.
Palowanie coraz drozsze
Pewnie brakło,na szkolenie z palowania i gazowania,wszakże te umiejętności w dzisiejszej milicji,są najważniejsze.