piątek 1 grudnia 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Nauczyciel dał po mordzie nauczycielce. Prokuratura umarza sprawę – nie ma tu interesu publicznego

21.7K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

W świecie edukacji czeka nas poważna debata, a sprawą, która przyciąga uwagę opinii publicznej, jest ostatnie zdarzenie w Zespole Szkół nr 2 w Lubinie. Pod koniec kwietnia nauczyciel języka angielskiego, 78-letni mężczyzna, niespodziewanie zaatakował koleżankę z pracy, również nauczycielkę języka angielskiego. Powodem konfliktu miał być dostęp do sali lekcyjnej, co w rezultacie przerodziło się w czterokrotne uderzenie nauczycielki w twarz – zdarzenie, które miało miejsce na oczach uczniów.

Za niewłaściwe zachowanie nauczyciela sprawę zgłoszono do miejscowych organów ścigania. Jak informuje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy, sprawa była przez miesiąc badana przez miejscową policję pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lubinie. “Zostało ono wszczęte o czyn prywatno-skargowy lekkiego uszkodzenia ciała,” mówi Tkaczyszyn.

Jednak po zgromadzeniu dowodów i analizie nagrań z monitoringu, prokurator postanowił umorzyć postępowanie. Według oficjalnych informacji, przestępstwo nie zasługiwało na dalsze śledztwo z uwagi na brak społecznego interesu. “Prokurator uznał, że zachowanie podejrzanego wyczerpało znamiona nie uszkodzenia ciała, lecz naruszenia nietykalności cielesnej i że brak jest interesu społecznego w kontynuowaniu tego ścigania z urzędu,” dodaje rzecznik prokuratury.

– Zostało ono wszczęte o czyn prywatno-skargowy lekkiego uszkodzenia ciała. W jego toku przedstawiono zarzut mężczyźnie, zatem prokurator na tym początkowym etapie ocenił, że trzeba takie postępowanie prowadzić. Natomiast po zgromadzeniu niezbędnych dowodów, w tym zapoznaniu się z nagraniem monitoringu, prokurator uznał, że zachowanie podejrzanego wyczerpało znamiona nie uszkodzenia ciała, lecz naruszenia nietykalności cielesnej i że brak jest interesu społecznego w kontynuowaniu tego ścigania z urzędu – informuje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Mimo tego, poszkodowana nauczycielka ma prawo do wniesienia zażalenia na decyzję prokuratora i dalszego dochodzenia sprawiedliwości w ramach oskarżenia prywatnego.

Ale skandal nie kończy się na umorzeniu postępowania przez prokuratora. Wywołał on również poważne kontrowersje w lokalnej administracji. Powiatowi radni mają na najbliższej sesji rozpatrzyć skargę dotyczącą zaniedbania obowiązków służbowych przez dyrektora placówki.

Aleksander Bobowski, dyrektor Departamentu Edukacji w Starostwie Powiatowym w Lubinie, twierdzi, że dyrektor szkoły działał zgodnie z przepisami prawa. “Dyrektor szkoły działa zgodnie z przepisami prawa. Nie możemy niczego na nim wymuszać. Miał obowiązek zgłosić informację o zdarzeniu na policję. Ewentualnie miał możliwość zgłoszenia zachowania niegodnego nauczyciela do komisji dyscyplinarnej przy wojewodzie dolnośląskim. Takie działania podjął,” mówi Bobowski.

Nie możemy jednak ignorować faktu, że poszkodowana nauczycielka przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim, a nauczyciel, który zaatakował ją, nadal uczy w szkole.

Dyrektor placówki, Artur Pastuch, niechętnie komentuje sprawę, podkreślając, że całe zdarzenie było niefortunne i że nie mógł zapobiec incydentowi.

“Nie chciałbym demonizować całego zdarzenia, bo już się pojawił hejt w Internecie. Sam nigdy nie podjąłbym się kwalifikowania tego czynu. Od tego są odpowiednie organy. Sprawa została zgłoszona i na policję, i do rzecznika dyscyplinarnego. Medialnie mnie to przeraża, jak można to w ten sposób interpretować. Ja nie mogłem zapobiec temu zdarzeniu, jest mi bardzo przykro, że to się stało. Masa ludzi każdego dnia pracuje na pozytywny wizerunek tej placówki,” mówi Pastuch.

Należy podkreślić, że to zdarzenie, a także jego konsekwencje, są symptomatyczne dla większego problemu przemocy w edukacji, który wymaga poważnej i natychmiastowej reakcji społeczeństwa, systemu edukacyjnego i organów ścigania.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
34
+1
76
+1
2
+1
2

4 komentarzy “Nauczyciel dał po mordzie nauczycielce. Prokuratura umarza sprawę – nie ma tu interesu publicznego”

  1. Ciekawe, gdyby to był katecheta albo ksiądz , czy prokuratura by też tak postąpiła .To jest przyzwolenie na bicie każdego ,ucznia, nauczycielki.

  2. Fakt haniebny, który nigdy nie powinien mieć miejsca, ale czemu ” po mordzie”? Chyba uderzył w twarz. Nie propagujmy wulgaryzmów. W końcu to ona jest poszkodowana.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Kryzys ukraińskiego zboża. Zełensky krytykuje Polskę.

Hapipożyczki

Masz skrzynkę email w polskim portalu? PiS chce ustawy, która zapewni służbom swobodny dostęp do twojego konta email.

Czy akcja #nieklammedyka to pokłosie działalności UOKiK-u przez ostatnie 10 lat?

News CzasFinansów.pl: Prezes ZUS Gertruda Usćińska z końcem roku kończy pracę dla Zakładu!

Strażnicy Galaktyki 3 – trzecia część marvelowej space opery na zwiastunie filmowym

Z Bollywood do sądu w Warszawie: Natalia Janoszek pozywa Krzysztofa Stanowskiego za program Dziennikarskie Zero o jej karierze

Nazwał Andrzeja Dudę debilem. Proces o znieważenie Prezydenta skończony. Teraz Polska czeka na wyrok.

Podwójne standardy Policji przy zwalczaniu gróźb karalnych i hejtu

Poprzednie
Następne

24.2K odsłon

News CzasFinansów.pl: Prezes ZUS Gertruda Usćińska z końcem roku kończy pracę dla Zakładu!

CzasFinansów.pl nieoficjalnie się dowiedział ze źródeł związanych z Departamentem Legislacyjno-Prawnym centrali ZUS oraz ze źródeł zbliżonych do środowiska dyrekcji wrocławskiego oddziału organu rentowego, że Gertruda Uścińska skończy kadencję Prezesa i pracę dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z końcem tego roku.

Jeśli wierzyć plotkom to Gertruda Uścińska przewidywała koniec rządów PiS i sama miała zabiegać u Premiera Mateusza Morawieckiego, jeszcze przed wyborami, aby przyjął jej rezygnację. Według niepotwierdzonych i nieoficjalnych informacji Premier miał ją wtedy przekonać by została na stanowisku do końca roku ponieważ jej odejście przed wyborami może zostać źle odebrane i wpłynąć na ich wynik.

Próbowaliśmy uzyskać potwierdzenie już zaprzeczenie tej plotki w ZUS, ale organ nie odpowiada na nasze emaile, a gdy dzwoniliśmy do rzecznika ZUS to nikt nie odebrał. W tej sprawie złożyliśmy jednak wniosek o informacje publiczną i wniosek o wypowiedzenie się przez ZUS – gdy tylko otrzymamy jakieś informację to Wam powiadomimy.

O reakcje na ten news zapytaliśmy pracowników wrocławskiego ZUS. Prosili nas o anonimowość ponieważ jak twierdzą, za kontakty z prasą związaną z naszym tytułem prasowym pracownicy organu są straszeni konsekwencjami dyscyplinarnymi. Nasz rozmówca twierdzi, że centrala ZUS straszy pracowników naszą redakcją i grozi im zwolnieniami. W strachu przed mobbingiem i stratą pracy nie chcą się wypowiadać, ale dano nam do zrozumienia, że przynajmniej we wrocławskich oddziałach mają nadzieję, że ta plotka okaże się prawdą.

Wydaje się oczywiste, że po zmianie władzy Gertruda Uścińska i tak straci stanowisko. Póki co wiadomość należy traktować jako plotkę.

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl w tej sprawie. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas w sprawach ZUS. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl prosimy również o kontakt, jeśli prokuratura wszczęła dochodzenie lub śledztwo wobec ZUS po Twoim zgłoszeniu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub jego pracowników. Opiszemy tę historię.

Zobacz nasz film na Youtube:

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły