czwartek 8 czerwca 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Nauczyciel dał po mordzie nauczycielce. Prokuratura umarza sprawę – nie ma tu interesu publicznego

21.6K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

W świecie edukacji czeka nas poważna debata, a sprawą, która przyciąga uwagę opinii publicznej, jest ostatnie zdarzenie w Zespole Szkół nr 2 w Lubinie. Pod koniec kwietnia nauczyciel języka angielskiego, 78-letni mężczyzna, niespodziewanie zaatakował koleżankę z pracy, również nauczycielkę języka angielskiego. Powodem konfliktu miał być dostęp do sali lekcyjnej, co w rezultacie przerodziło się w czterokrotne uderzenie nauczycielki w twarz – zdarzenie, które miało miejsce na oczach uczniów.

Za niewłaściwe zachowanie nauczyciela sprawę zgłoszono do miejscowych organów ścigania. Jak informuje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy, sprawa była przez miesiąc badana przez miejscową policję pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lubinie. “Zostało ono wszczęte o czyn prywatno-skargowy lekkiego uszkodzenia ciała,” mówi Tkaczyszyn.

Jednak po zgromadzeniu dowodów i analizie nagrań z monitoringu, prokurator postanowił umorzyć postępowanie. Według oficjalnych informacji, przestępstwo nie zasługiwało na dalsze śledztwo z uwagi na brak społecznego interesu. “Prokurator uznał, że zachowanie podejrzanego wyczerpało znamiona nie uszkodzenia ciała, lecz naruszenia nietykalności cielesnej i że brak jest interesu społecznego w kontynuowaniu tego ścigania z urzędu,” dodaje rzecznik prokuratury.

– Zostało ono wszczęte o czyn prywatno-skargowy lekkiego uszkodzenia ciała. W jego toku przedstawiono zarzut mężczyźnie, zatem prokurator na tym początkowym etapie ocenił, że trzeba takie postępowanie prowadzić. Natomiast po zgromadzeniu niezbędnych dowodów, w tym zapoznaniu się z nagraniem monitoringu, prokurator uznał, że zachowanie podejrzanego wyczerpało znamiona nie uszkodzenia ciała, lecz naruszenia nietykalności cielesnej i że brak jest interesu społecznego w kontynuowaniu tego ścigania z urzędu – informuje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Mimo tego, poszkodowana nauczycielka ma prawo do wniesienia zażalenia na decyzję prokuratora i dalszego dochodzenia sprawiedliwości w ramach oskarżenia prywatnego.

Ale skandal nie kończy się na umorzeniu postępowania przez prokuratora. Wywołał on również poważne kontrowersje w lokalnej administracji. Powiatowi radni mają na najbliższej sesji rozpatrzyć skargę dotyczącą zaniedbania obowiązków służbowych przez dyrektora placówki.

Aleksander Bobowski, dyrektor Departamentu Edukacji w Starostwie Powiatowym w Lubinie, twierdzi, że dyrektor szkoły działał zgodnie z przepisami prawa. “Dyrektor szkoły działa zgodnie z przepisami prawa. Nie możemy niczego na nim wymuszać. Miał obowiązek zgłosić informację o zdarzeniu na policję. Ewentualnie miał możliwość zgłoszenia zachowania niegodnego nauczyciela do komisji dyscyplinarnej przy wojewodzie dolnośląskim. Takie działania podjął,” mówi Bobowski.

Nie możemy jednak ignorować faktu, że poszkodowana nauczycielka przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim, a nauczyciel, który zaatakował ją, nadal uczy w szkole.

Dyrektor placówki, Artur Pastuch, niechętnie komentuje sprawę, podkreślając, że całe zdarzenie było niefortunne i że nie mógł zapobiec incydentowi.

“Nie chciałbym demonizować całego zdarzenia, bo już się pojawił hejt w Internecie. Sam nigdy nie podjąłbym się kwalifikowania tego czynu. Od tego są odpowiednie organy. Sprawa została zgłoszona i na policję, i do rzecznika dyscyplinarnego. Medialnie mnie to przeraża, jak można to w ten sposób interpretować. Ja nie mogłem zapobiec temu zdarzeniu, jest mi bardzo przykro, że to się stało. Masa ludzi każdego dnia pracuje na pozytywny wizerunek tej placówki,” mówi Pastuch.

Należy podkreślić, że to zdarzenie, a także jego konsekwencje, są symptomatyczne dla większego problemu przemocy w edukacji, który wymaga poważnej i natychmiastowej reakcji społeczeństwa, systemu edukacyjnego i organów ścigania.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
34
+1
76
+1
2
+1
2

3 komentarzy “Nauczyciel dał po mordzie nauczycielce. Prokuratura umarza sprawę – nie ma tu interesu publicznego”

  1. Fakt haniebny, który nigdy nie powinien mieć miejsca, ale czemu ” po mordzie”? Chyba uderzył w twarz. Nie propagujmy wulgaryzmów. W końcu to ona jest poszkodowana.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Wrocławscy Sędziowie, których wyroki mogą być unieważnione

PiS składa projekt zawieszenia biegu przedawnień przestępstw w czasie epidemii

8 lat więzienia za patostreaming. Ustawa już w sejmie, ale nadal groźby karalne i zniewagi na streamach nie będzie uznawane za patologię.

Decyzja Sądu Najwyższego w oczach PiS – Sedziokracja w pełnej krasie

Radca Prawny wrocławskiego ZUS Rafał Skarul pozwany za kłamstwa w pismach procesowych. Rzecznik Dyscyplinarny prowadzi dochodzenie.

Recenzja: Ernest Cline Armada – książka

Rząd PiS liderem zakupu krwawego gazu LPG od Rosji? Polski złoty sponsoruje terror Putina?

Sędzia Sądu Apelacyjnego Ewa Barnaszewska: media mają prawo kłamać, nie muszą weryfikować pomówień i zniesławień

Policyjna fikcja walki z hejtem – groźba wtargnięcia do firmy i zajebania pracowników to nie groźba karalna tylko dopuszczalna krytyka

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Twisto informuje o wycieku danych. Klienci omyłkowo zgłoszeni do BIK.

Na początku czerwca 2023 roku, operator płatności odroczonych Twisto, niedawno nabyty przez ING Bank Śląski, poinformował swoich użytkowników o niezamierzonym naruszeniu ochrony danych. Firma przekazała informacje o umowach swoich klientów do Biura Informacji Kredytowej (BIK) – a skala tego naruszenia pozostaje niewiadoma.

Incydent był drugim poważnym wyciekiem danych w ciągu ostatnich tygodni, co zwraca uwagę na rosnące problemy z bezpieczeństwem w sektorze finansowym. Wcześniej doszło do blokady kart płatniczych klientów przez banki z powodu podobnych problemów z bezpieczeństwem.

“Zdarzenie zostało wykryte przez jednego z naszych pracowników, skontaktowaliśmy się z BIK z prośbą o jak najszybsze usunięcie nieprawidłowo wpisanych informacji,” powiedziała firma w komunikacie do klientów. Oczekuje się, że niewłaściwie wprowadzone informacje zostaną usunięte w ciągu najbliższych 2-3 dni roboczych.

Twisto podjęło odpowiednie działania, zgłaszając incydent do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. “Czekamy na wskazówki w tej sprawie,” dodaje firma.

Joanna Kasiedczak, rzeczniczka Twisto, podkreśliła portalowi Cashless.pl, że firma nie jest jeszcze w stanie określić skali zdarzenia. “Dostaliśmy potwierdzenie od BIK, że rekordy zostaną trwale usunięte w ciągu 2-3 dni roboczych,” powiedziała.

Twisto prowadzi równolegle analizę przyczyn zdarzenia, szukając rozwiązań, które mogą pomóc uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. “Planowane jest ponowne przeszkolenie personelu, w tym wdrożenie dodatkowych procedur wewnętrznych, gdyż w istocie to naruszenie stanowi niefortunny zbieg okoliczności, z ułomnością ludzką, którą wykluczyć można jedynie poprzez cykliczne uświadamianie jak ważne dla Twisto jest właściwe przestrzeganie prawa ochrony danych,” zapewnia firma.

Twisto zaznacza, że obecnie nie stwierdzono trwałych negatywnych skutków dla użytkowników i uważa, że są one mało prawdopodobne. Firma twierdzi, że BIK, utworzony przez banki i Związek Banków Polskich, ma odpowiednią wiedzę na temat prawidłowego postępowania z danymi.

Ten drugi poważny wyciek danych w ciągu ostatnich tygodni pokazuje, jak ważne jest dla instytucji finansowych utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa i prywatności dla swoich klientów. Jednocześnie podkreśla, jak istotne jest odpowiednie szkolenie pracowników w zakresie ochrony danych osobowych. Każdy wyciek informacji może prowadzić do utraty zaufania klientów i poważnych konsekwencji prawnych.

Incydent z Twisto, będący teraz częścią ING Banku Śląskiego, jest szczególnie niepokojący w kontekście ostatnich wydarzeń. Pokazuje, że żadna firma, niezależnie od wielkości czy renomy, nie jest odporna na potencjalne naruszenia ochrony danych. To kolejny apel o zwiększenie świadomości i uwagi, jaką należy poświęcić ochronie danych osobowych – szczególnie w sektorze finansowym, gdzie konsekwencje mogą być niezwykle poważne.

Jak podawał ING Bank Polski w swoim komunikacie o inwestycji w Twisto z 5 października 2017 roku za unikalnym rozwiązaniem Twisto stoi Nikita, innowacyjny silnik zarządzania ryzykiem. Dzięki wykorzystaniu technologii big data oraz machine learning Nikita potrafi ocenić zdolność kredytową klienta w ciągu mierzonym w milisekundach. Uruchomienie usługi Twisto „kup teraz, zapłać później” w Polsce odbędzie się w 2018 r.

Nawiązanie strategicznego partnerstwa z Twisto jest dowodem na zaangażowanie ING w rozwój nowoczesnych rozwiązań dla firm w obszarze e-commerce. Inwestycja w podmiot oferujący usługę późniejszych płatności to równocześnie realizacja naszej strategii dostarczania innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na nowe potrzeby klientów. Sukces Twisto na czeskim rynku jest potwierdzeniem nie tylko kompetencji zespołu, ale także dobrego rozpoznania potrzeb dzisiejszych konsumentów – powiedział Michał Bolesławski, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Umowa ING Banku Śląskiego z Twisto Polska jest częścią wartej 5 mln euro rundy inwestycyjnej Twisto Czechy, której przewodzi Grupa ING w towarzystwie UNIQA. Jej celem jest nawiązanie strategicznego partnerstwa w regionie Europy Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem rynku polskiego. Spółka Twisto Czechy jest także wspierana przez dotychczasowych inwestorów ENERN i Partners.

Podczas gdy rynek e-commerce w Czechach był doskonałą platformą do szukania nowych rozwiązań, wejście na polski rynek – 4 razy większy od czeskiego – pozwoli dotrzeć Twisto do nowych konsumentów w regionie. Dzięki know-how i wsparciu na miejscu naszych nowych inwestorów wchodzimy na polski rynek w odpowiednim momencie i z produktem, który będzie dobrze dopasowany do potrzeb polskich klientów. Wierzymy, że z pomocą ING jako partnera strategicznego i naszych nowych inwestorów – Cezarego Smorszczewskiego oraz UNIQA, dostarczymy klientom i sklepom internetowym najlepszy możliwy produkt – powiedział Michal Šmída, założyciel i CEO Twisto.

ING aktywnie szuka nowych rozwiązań, które dadzą dodatkową wartość klientowi. W tym celu bank nawiązuje współpracę z startupami i firmami, które pomagają mu wzbogacić ofertę o usługi odpowiadające potrzebom klientów. Bank otworzył także wewnętrzny akcelerator – Innovation Lab, który m.in. analizował możliwości rozwoju usługi późniejszych płatności w Polsce. Na podstawie jego prac bank podjął decyzję o podjęciu współpracy z Twisto i wspólnego rozwijania w Polsce usługi „kup teraz, zapłać później”.

Źródło: Cashless.pl, ING Bank Polski

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna egzekucja komornicza getback groźby karalne hejt igor stachowiak Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński justyna kłoczko kara za naruszenia ograniczeń obywatelskich Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus Michał Woś minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Piotr Burtowski PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska strajk kobiet Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska Sędzia Joanna Żelazny tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów urząd skarbowy Vladimir Putin wierzytelności windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu ZUS PUE ZUS we Wrocławiu

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły