środa 7 czerwca 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Anna Maćkowiak, nowa Dyrektor ZUS oddział we Wrocławiu przyłapana na braku rzetelności. Centrala ZUS potwierdza popełniane błędy.

2784 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Nie trzeba było długo czekać, aby nowa dyrektor wrocławskiego ZUS Anna Maćkowiak udowodniła, że nie ma znaczenia czy w organie rentowym zatrudniony jest referent bez matury czy dyrektor z wyższym wykształceniem. Jedno i drugie pracuje w ten sam nierzetelny i nieprofesjonalny sposób.

Osoba zajmująca stanowisko Dyrektora oddziału (najwyższe stanowisko) ma bezwzględny obowiązek w każdym swoim działaniu, a w szczególności w pismach urzędowych świecić przykładem rzetelności, staranności, nadzwyczajnego zaangażowania i profesjonalizmu. Zazwyczaj jest też tak, że nowo zatrudniona osoba na danym stanowisku stara się udowodnić wszystkim – i podwładnym i klientom – że jest właściwą osobą, a nie omyłką kadrową. Anna Maćkowiak odpuściła sobie starania już po kilku miesiącach.

Nasza redakcja dotarła do pisma z warszawskiej centrali ZUS, która potwierdza, że nowa dyrektor popełnia błędy pisarskie przez co nie przykłada należytej staranności i rzetelności w wykonywaniu swoich obowiązków służbowych. Przykład idzie z góry więc skoro dyrektor pracuje niechlujnie to czy można mieć pretensje, że byle referenci zusowscy też mają w czterech literach rzetelność, profesjonalizm i dokładność w pismach urzędowych?

Jakby nie patrzeć pisma urzędowe, szczególnie organu rentowego, często decydują o życiu, a nawet o śmierci adresatów. Społeczeństwo nie tylko ma prawo, ale wręcz obowiązek, wymagać by pracownicy organu administracji publicznej w swoich pismach urzędowych demonstrowali nadzwyczajną rzetelność.

Skoro przełożony udowadnia, że pismo urzędowe może być śmietnikiem błędów i literówek to dlaczego jakiś referent miałby się starać aby higiena wykonywania przez niego obowiązków służbowych była lepsza? Organ rentowy to nie jest przedsiębiorstwo prowadzące small biznes szaletu miejskiego tylko organ administracji państwowej. Być może nie wszyscy o tym pamiętają.

Nierzetelność i błędy w pismach urzędowych jako akceptowana przez ZUS patologia urzędnicza?

Pozorowanie przez wrocławski ZUS rzetelności i uczciwości urzędniczej długo nie trwało. Najpierw stanowisko stracił okryty niesławą i bardzo złymi opiniami dyrektor Piotr Burtowski. Potem niewiele pomogło zastępstwo dyrektora z Bydgoszczy Mariusza Jaroniewskiego… Anna Maćkowiak miała być lekarstwem na patologię nierzetelności zżerającą wrocławski ZUS jak nowotwór.

Kilka miesięcy po awansie Anna Maćkowiak dopuszcza się – jak twierdzi nasz czytelnik – nie tylko złamania RODO, ale wysyła pismo do naszego czytelnika na nazwę firmy, z którą nasz czytelnik nigdy nie miał nic wspólnego. Jak się okazuje firma do której nadała Anna Maćkowiak pismo z informacjami tajnymi i poufnymi w ogóle nie istnieje. Firma do której Anna Maćkowiak nie ma w nazwie słowa “Space” tylko “Spa”.

List zawierał informacje poufne i dane mogące być uznane za wrażliwe. W przypadku trafienia do niewłaściwego adresata można by mówić o złamaniu tajemnicy oraz naruszeniu RODO. Inna kwestią jest fakt, że tak fałszywie zaadresowane pismo ZUS często uznaje za doręczone, nawet jeśli wróci niepodjęte. Tak adresowane pisma przez ZUS wywołują skutki prawne, formalne i administracyjne, a zatem trywializowanie takich omyłek ze strony ZUS jest nieprofesjonalne i niepoważne.

Znajda się zapewne tacy, którzy stwierdzą, że takie błędy w pismach to nie jest powód do roztrząsania sprawy. Jednak skoro nowa Dyrektor tak szybko zaczyna popełniać z pozoru błahe błędy to jakie jeszcze popełnia? Nie przywiązując uwagi do profesjonalizmu i rzetelności w wykonywaniu obowiązków służbowych nie można wykluczyć, że w kwestiach poważnych także niedopełnia należytej sumienności?

Być może jest to trywialna omyłka z jej strony, ale Anna Maćkowiak nie jest sprzątaczką toalet na stacji benzynowej która może się mylić w harmonogramie czyszczenia ubikacji, a dyrektorem organu rentowego i powinna swoją postawą demonstrować rzetelność i profesjonalizm godną urzędu, a nie miejskiego szaletu.

Pismo, które naszemu czytelnikowi przysłała centrala ZUS w Warszawie po złożonej skardze na Annę Maćkowiak wskazuje, że zarzut nierzetelności i nieprofesjonalnego działania się potwierdził. Inspektor Ochrony Danych ZUS Sławomir Wichrowski bagatelizuje jednak tę nierzetelność i przechodzi wobec takiej omyłki do porządku dziennego. Zupełnie jakby tego rodzaju nierzetelności wśród dyrektorów oddziałów w całej Polsce były standardową cechą higieny pracy w ZUS.

Przeprosin nie będzie

Znamienne jest również to, że ani ZUS, ani Inspektor Ochrony Danych nie uznał za moralne przeprosić za brak profesjonalizmu.

Nie do końca czytelnicy CzasFinansów.pl powinni być zaskoczeni brakiem dobrych manier ze strony pracowników ZUS. Niedawno publikowaliśmy artykuł o Zastępcy Naczelnika ZUS oddział w Zielonej Górze Beacie Leszyk, która naszemu czytelnikowi wprost napisała:

“Prowadziliśmy postępowanie wyjaśniające na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Przepisy te nie przewidują obowiązku dokonania przeprosin stron postępowania po jego zakończeniu”

Jak widać nie jest to wyobcowane stanowisko a po prostu agresywna praktyka rynkowa i mentalność osób zatrudnionych w ZUS. Przykład Beaty Leszyk staje się tutaj znamienny szczególnie w kontekście faktu, ze 5 października 2022 w zielonogórskim oddziale ZUS w trakcie pracy, przy biurku, zmarł 85-letni pracownik zakładu.

Poniżej przedstawiamy pismo ZUS do naszego czytelnika:

Redakcja CzasFinansów prosi czytelników aby skontaktowali się z redakcją, jeśli w pismach podpisanych przez Dyrektor ZUS Annę Maćkowiak również zauważyli błędy, albo nieprawdziwe informacje lub wnioski. Gwarantujemy anonimowość i podjęcie interwencji dziennikarskiej w czynie społecznym aby nagłośnić wszelkie patologicznie czynności służbowe urzędników. Jeśli ktoś chciałby z kolei pochwalić dyrektora ZUS to również prosimy o kontakt. Zależy nam na przedstawianiu opinii publicznej wszelkich aspektów działalności urzędników. Z redakcją można się skontaktować drogą email na adres: redakcja@czasfinansow.pl

Co sądzisz na ten temat?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Sąd o ZUS: znana sądowi praktyka naliczania przez Zakład odsetek jest błędna. Zostałeś wezwany do zapłaty odsetek? Sprawdź, czy nie jesteś naciągany!

Czy ZUS znów został przyłapany na szulerni na szkodę przedsiębiorców? Nagłe problemy programu Płatnik – w sprawie interweniuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Praca w ZUS zabija? Pracownik Zakładu w Zielonej Górze zmarł przy biurku. Po chwilach zadumy oddział wrócił do pracy “business as usual”.

W sierpniu 2020 ZUS tłumaczył 90-dniowe opóźnienia w wypłacie L4 brakami kadrowymi i wzrostem ilości L4. Sprawdziliśmy to. Dominik Wojtasiak z ZUS udzielił redakcji informacji publicznej

ZUS będzie nękać przedsiębiorców, zgłaszających wnioski o zwolnienie ze składek, Skarbówką

ZUS w 2022 umorzy miliard złotych długu za nieopłacane składki wobec górników

Rosyjskie wpływy w ZUS? Czy publiczne pieniądze przez ZUS trafiają do Rosji? Zapytaliśmy organ, a Dominik Wojtasiak z ZUS odpowiada

ZUS ma problem. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw będzie mógł występować przed sądami broniąc przedsiębiorców!

Przestępcy z ZUS: CBA kieruje zawiadomienie do prokuratury na byłego prezesa ZUS, członka zarządu, dyrektora i naczelnika

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Przyjazny urząd ZUS do chorych Ślązaków: oddajcie zasiłki chorobowe wy oszuści!

ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zdecydował zainwestować w nowoczesne technologie do monitorowania zwolnień chorobowych, co wywołuje kontrowersje wśród lekarzy i pacjentów. Organ właśnie oskarżył mieszkańców Śląska o to, że są oszustami, którzy wyłudzają świadczenia chorobowe. Jako dowód ZUS wskazuje dane o ilości i kwotach cofniętych ostatnio świadczeń. Na pierwszy rzut oka oskarżenie pracowników ZUS wydaje się być poważne, ale pamiętajmy, że jak nazwał ZUS Sławomir Mentzen – ta piramida finansowa (na marginesie ZUS poinformował redakcję CzasFinansow.pl, że nie pozwał ani nie oskarżył Mentzena o zniesławienie za tę wypowiedź – szuka pieniędzy, więc – co też ujawnili dziennikarze SpidersWeb w czerwcu 2019 ludzie Gertrudy Uścińskiej dostali polecenie wydawania szkodliwych i krzywdzących schorowanych ludzi decyzji z założeniem, żeby się odwoływali do Sądów to zobaczą jak sobie poradzą. Te dane mogą być nierzetelne.

W samym województwie śląskim, blisko połowa skontrolowanych przez ZUS przypadków wykorzystywała zwolnienie chorobowe niezgodnie z jego celem. Zakład postanowił wziąć pod lupę lekarzy i pacjentów, wykorzystując nowoczesną technologię w celu wykrycia ewentualnych nadużyć. “System za pomocą specjalnego algorytmu może wskazać, które zwolnienie budzi wątpliwości” – informuje Polsat News. Jednak na ile skuteczne są te kontrole? Czy technologia zastąpi ludzki osąd?

Podczas pierwszego kwartału tego roku, spośród 117 tys. kontrolowanych zwolnień, tylko niecałe 8 tys. zakończyło się decyzją o wstrzymaniu wypłat – mówi Grzegorz Dyjak z ZUS. Wydaje się, że efektywność tych kontroli jest niska, biorąc pod uwagę ogromne nakłady na nowoczesną technologię. To zatrważające, jak łatwo ZUS może teraz wstrzymać wypłatę, opierając się na algorytmach, które mogą być zawodne. W końcu, pacjenci, którzy naprawdę potrzebują wsparcia, mogą być pokrzywdzeni przez te działania.

Według ustawy, ZUS ma obowiązek kontrolować wykorzystanie zwolnień lekarskich oraz orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy. W tym kontekście, warto zwrócić uwagę na to, jak ZUS prowadzi te kontrole. Zgodnie z relacjami, kontrolerzy ZUS sprawdzają, czy osoba na zwolnieniu nie wykonuje czynności niezgodnych z zaleceniami lekarza. Może to obejmować różne czynności, które niekoniecznie przeszkadzają w powrocie do zdrowia. Wiele osób na zwolnieniu lekarskim wykonuje lekkie prace w domu, które nie przeszkadzają w powrocie do zdrowia, ale mogą zostać źle zinterpretowane przez kontrolerów ZUS.

Dodatkowo, wyniki kontroli ZUS w województwie śląskim są niepokojące. Około 400 mieszkańców musi zwrócić zasiłki chorobowe na kwotę przekraczającą 714 tys. zł. W mieście Rybnik, 181 osób musi zwrócić swój zasiłek, a łączna kwota zwrotu to 335 tys. zł. Jest to poważne obciążenie dla osób, które już i tak borykają się z problemami zdrowotnymi.

Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS, przypomina, że kontrolę zwolnień lekarskich mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 ubezpieczonych. Czy to nie jest próba przerzucenia odpowiedzialności na pracodawców? Czy pracodawcy mają odpowiednie narzędzia do przeprowadzania takich kontroli? Przede wszystkim, czy mają oni kompetencje do oceny stanu zdrowia swoich pracowników?

Wszystko wskazuje na to, że nowoczesne technologie używane przez ZUS mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Mogą one prowadzić do fałszywych pozytywnych wyników, które zmuszają pacjentów do zwracania zasiłków, które są im potrzebne do pokrycia kosztów leczenia. Zamiast inwestować w technologię, która prowadzi do większej liczby kontroli, ZUS powinien skupić się na inwestycjach w lepszą opiekę zdrowotną dla polskich obywateli. W końcu, to oni są najważniejsi.

Zdjęcie ilustracyjne, bez związku z artykułem.

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna egzekucja komornicza getback groźby karalne hejt igor stachowiak Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński justyna kłoczko kara za naruszenia ograniczeń obywatelskich Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus Michał Woś minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Piotr Burtowski PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska strajk kobiet Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska Sędzia Joanna Żelazny tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów urząd skarbowy Vladimir Putin wierzytelności windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu ZUS PUE ZUS we Wrocławiu

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły