piątek 9 grudnia 2022

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Artykuł znajduje się poniżej pod naszym twitterem i facebookiem. Prosimy polub nas na twitterze i facebooku, natomiast aby przeczytać artykuł skroluj w dół.

Tymczasem na Twitterze:

Pisowska policja żąda karania za noszenie koszulki z napisem Jeb** PiS. Asesor Sądowy Karolina Kiejnich-Kruk w pierwszej instancji uznaję winę aktywisty. https://www.czasfinansow.pl/pisowska-policja-zada-karania-za-noszenie-koszulki-z-napisem-jeb-pis-asesor-sadowy-karolina-kiejnich-kruk-w-pierwszej-instancji-uznaje-wine-aktywisty/

Były szef wydziału drogówki zatrzymany za jazdę po pijanemu https://www.czasfinansow.pl/byly-szef-wydzialu-drogowki-zatrzymany-za-jazde-po-pijanemu/

ZUS rocznie wydaje 50 milionów na pensje dla zatrudnianych radców prawnych, a jednocześnie wydaje miliony na zewnętrze kancelarie adwokackie https://www.czasfinansow.pl/zus-rocznie-wydaje-50-milionow-na-pensje-dla-zatrudnianych-radcow-prawnych-a-jednoczesnie-wydaje-miliony-na-zewnetrze-kancelarie-adwokackie/

Tymczasem na Facebooku:

Anna Maćkowiak, nowa Dyrektor ZUS oddział we Wrocławiu przyłapana na braku rzetelności. Centrala ZUS potwierdza popełniane błędy.

2258 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Nie trzeba było długo czekać, aby nowa dyrektor wrocławskiego ZUS Anna Maćkowiak udowodniła, że nie ma znaczenia czy w organie rentowym zatrudniony jest referent bez matury czy dyrektor z wyższym wykształceniem. Jedno i drugie pracuje w ten sam nierzetelny i nieprofesjonalny sposób.

Osoba zajmująca stanowisko Dyrektora oddziału (najwyższe stanowisko) ma bezwzględny obowiązek w każdym swoim działaniu, a w szczególności w pismach urzędowych świecić przykładem rzetelności, staranności, nadzwyczajnego zaangażowania i profesjonalizmu. Zazwyczaj jest też tak, że nowo zatrudniona osoba na danym stanowisku stara się udowodnić wszystkim – i podwładnym i klientom – że jest właściwą osobą, a nie omyłką kadrową. Anna Maćkowiak odpuściła sobie starania już po kilku miesiącach.

Nasza redakcja dotarła do pisma z warszawskiej centrali ZUS, która potwierdza, że nowa dyrektor popełnia błędy pisarskie przez co nie przykłada należytej staranności i rzetelności w wykonywaniu swoich obowiązków służbowych. Przykład idzie z góry więc skoro dyrektor pracuje niechlujnie to czy można mieć pretensje, że byle referenci zusowscy też mają w czterech literach rzetelność, profesjonalizm i dokładność w pismach urzędowych?

Jakby nie patrzeć pisma urzędowe, szczególnie organu rentowego, często decydują o życiu, a nawet o śmierci adresatów. Społeczeństwo nie tylko ma prawo, ale wręcz obowiązek, wymagać by pracownicy organu administracji publicznej w swoich pismach urzędowych demonstrowali nadzwyczajną rzetelność.

Skoro przełożony udowadnia, że pismo urzędowe może być śmietnikiem błędów i literówek to dlaczego jakiś referent miałby się starać aby higiena wykonywania przez niego obowiązków służbowych była lepsza? Organ rentowy to nie jest przedsiębiorstwo prowadzące small biznes szaletu miejskiego tylko organ administracji państwowej. Być może nie wszyscy o tym pamiętają.

Nierzetelność i błędy w pismach urzędowych jako akceptowana przez ZUS patologia urzędnicza?

Pozorowanie przez wrocławski ZUS rzetelności i uczciwości urzędniczej długo nie trwało. Najpierw stanowisko stracił okryty niesławą i bardzo złymi opiniami dyrektor Piotr Burtowski. Potem niewiele pomogło zastępstwo dyrektora z Bydgoszczy Mariusza Jaroniewskiego… Anna Maćkowiak miała być lekarstwem na patologię nierzetelności zżerającą wrocławski ZUS jak nowotwór.

Kilka miesięcy po awansie Anna Maćkowiak dopuszcza się – jak twierdzi nasz czytelnik – nie tylko złamania RODO, ale wysyła pismo do naszego czytelnika na nazwę firmy, z którą nasz czytelnik nigdy nie miał nic wspólnego. Jak się okazuje firma do której nadała Anna Maćkowiak pismo z informacjami tajnymi i poufnymi w ogóle nie istnieje. Firma do której Anna Maćkowiak nie ma w nazwie słowa “Space” tylko “Spa”.

List zawierał informacje poufne i dane mogące być uznane za wrażliwe. W przypadku trafienia do niewłaściwego adresata można by mówić o złamaniu tajemnicy oraz naruszeniu RODO. Inna kwestią jest fakt, że tak fałszywie zaadresowane pismo ZUS często uznaje za doręczone, nawet jeśli wróci niepodjęte. Tak adresowane pisma przez ZUS wywołują skutki prawne, formalne i administracyjne, a zatem trywializowanie takich omyłek ze strony ZUS jest nieprofesjonalne i niepoważne.

Znajda się zapewne tacy, którzy stwierdzą, że takie błędy w pismach to nie jest powód do roztrząsania sprawy. Jednak skoro nowa Dyrektor tak szybko zaczyna popełniać z pozoru błahe błędy to jakie jeszcze popełnia? Nie przywiązując uwagi do profesjonalizmu i rzetelności w wykonywaniu obowiązków służbowych nie można wykluczyć, że w kwestiach poważnych także niedopełnia należytej sumienności?

Być może jest to trywialna omyłka z jej strony, ale Anna Maćkowiak nie jest sprzątaczką toalet na stacji benzynowej która może się mylić w harmonogramie czyszczenia ubikacji, a dyrektorem organu rentowego i powinna swoją postawą demonstrować rzetelność i profesjonalizm godną urzędu, a nie miejskiego szaletu.

Pismo, które naszemu czytelnikowi przysłała centrala ZUS w Warszawie po złożonej skardze na Annę Maćkowiak wskazuje, że zarzut nierzetelności i nieprofesjonalnego działania się potwierdził. Inspektor Ochrony Danych ZUS Sławomir Wichrowski bagatelizuje jednak tę nierzetelność i przechodzi wobec takiej omyłki do porządku dziennego. Zupełnie jakby tego rodzaju nierzetelności wśród dyrektorów oddziałów w całej Polsce były standardową cechą higieny pracy w ZUS.

Przeprosin nie będzie

Znamienne jest również to, że ani ZUS, ani Inspektor Ochrony Danych nie uznał za moralne przeprosić za brak profesjonalizmu.

Nie do końca czytelnicy CzasFinansów.pl powinni być zaskoczeni brakiem dobrych manier ze strony pracowników ZUS. Niedawno publikowaliśmy artykuł o Zastępcy Naczelnika ZUS oddział w Zielonej Górze Beacie Leszyk, która naszemu czytelnikowi wprost napisała:

“Prowadziliśmy postępowanie wyjaśniające na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Przepisy te nie przewidują obowiązku dokonania przeprosin stron postępowania po jego zakończeniu”

Jak widać nie jest to wyobcowane stanowisko a po prostu agresywna praktyka rynkowa i mentalność osób zatrudnionych w ZUS. Przykład Beaty Leszyk staje się tutaj znamienny szczególnie w kontekście faktu, ze 5 października 2022 w zielonogórskim oddziale ZUS w trakcie pracy, przy biurku, zmarł 85-letni pracownik zakładu.

Poniżej przedstawiamy pismo ZUS do naszego czytelnika:

Redakcja CzasFinansów prosi czytelników aby skontaktowali się z redakcją, jeśli w pismach podpisanych przez Dyrektor ZUS Annę Maćkowiak również zauważyli błędy, albo nieprawdziwe informacje lub wnioski. Gwarantujemy anonimowość i podjęcie interwencji dziennikarskiej w czynie społecznym aby nagłośnić wszelkie patologicznie czynności służbowe urzędników. Jeśli ktoś chciałby z kolei pochwalić dyrektora ZUS to również prosimy o kontakt. Zależy nam na przedstawianiu opinii publicznej wszelkich aspektów działalności urzędników. Z redakcją można się skontaktować drogą email na adres: redakcja@czasfinansow.pl

Co sądzisz na ten temat?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązanie artykuły

ZUS będzie nękać przedsiębiorców, zgłaszających wnioski o zwolnienie ze składek, Skarbówką

Przestępcy z ZUS: kolejne przestępstwo pracowników ZUS na przetwarzaniu danych osobowych

ZUS rocznie wydaje 50 milionów na pensje dla zatrudnianych radców prawnych, a jednocześnie wydaje miliony na zewnętrze kancelarie adwokackie

W ZUS są niskie zarobki? Dobre sobie! Mamy dowody, że oddział Lubelski wypłaca nawet 9 milionów rocznie samych premii dla swoich urzędników.

Wrocławski ZUS kolejny raz przyłapany na oszukiwaniu i nękaniu chorych? Pieniędzy za L4 za maj we wrześniu raczej nie zobaczysz.

ZUS uśmiercił kobietę. Tłumaczy się, że przez pomyłkę, ale czy można ZUS-owi wierzyć? Co na to Urząd Ochrony Danych Osobowych?

ZUS w środku IV fali epidemii wysyła staruszkę w największej grupie ryzyka do oddziału zakładu w innym mieście. Czy tak pracownicy ZUS eliminują rencistów i emerytów?

Przedsiębiorcy wściekli na ZUS. Gdy proszą o raty albo umorzenie to urzędnicy brutalnie nimi gardzą, a jak chodzi o długi kościoła to właśnie umorzono prawie 20 milionów.

Wyrok Sądu: ZUS musi przestać nękać dłużników i wymuszać spłaty ich długów przez rodziny

Poprzednie
Następne

295 odsłon

Uwaga na nierzetelną urzędniczkę ZUS – Magdalena Groń przyłapana na braku profesjonalizmu. Zastępca Dyrektora ZUS Adam Nowak uznaje skargę i przeprasza.

Śledztwo dziennikarskie CzasFinansów.pl pozwoliło dotrzeć do osób, wobec których Magdalena Groń wykonywała obowiązki służbowe. Nie jest to pierwszy raz kiedy są wobec jej rzetelności poważne zastrzeżenia. Pokrzywdzeni do których dotarliśmy zarzucają jej głównie niehlujstwo, poświadczanie nieprawdy w pismach urzędowych, niedotrzymywanie ustawowych terminów, brak rzetelności w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Redakcja dotarła do pisma organu rentowego, w którym Zastępca Dyrektora ds. Dochodów wrocławskiego ZUS uznaje skargi przeprasza za złamanie ustawowego terminu, którego urzędnicy mają bezwzględny obowiązek przestrzegać.

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl w tej sprawie. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas w sprawach ZUS. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl prosimy również o kontakt, jeśli prokuratura wszczęła dochodzenie lub śledztwo wobec ZUS po Twoim zgłoszeniu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub jego pracowników. Opiszemy tę historię.

Redakcja zwróciła się do ZUS z wnioskiem o informację publiczną dotyczącą przebiegu kariery Magdaleny Groń, ale organ rentowy odmówił udzielenie tej informacji. W ten sposób ZUS sam wykluczył się z możliwości przekazania rzetelnej informacji na temat przebiegu kariery Magdaleny Groń, a szkoda, bo miał szansę wybronić reputację swojej rzetelności w opinii publicznej. Redakcja pytała między innymi ile i jakich skarg odnotował ZUS na Magdalenę Groń, a także ile podobnych skarg organ odnotował i jak te uznane zażalenia załatwił. Niestety ZUS zdecydował się odmówić udzielenia opinii publicznej informacji o skargach co nie pozwala wykluczyć, że jest ich na tyle dużo, że ujawnienie skali byłoby dla reputacji organu rentowego miażdżące.

Ze skargi, do której dotarła redakcja, złożonej na Magdalenę Groń wynika, że skarżący oczekiwał by organ wobec działania wbrew prawu, poza prawem i ze złamaniem prawa, przez tę urzędniczkę nałożył na nią odpowiednie kary dyscyplinujące i motywujące ją do zaniechania dalszego działania ze złamaniem ustawy. Jak widać z odpowiedzi udzielonej przez Adama Nowak w imieniu ZUS, organ jako pracodawca, nie przedstawił czy i w jaki sposób zdyscyplinował nierzetelnego pracownika.

Można zatem domniemać, że Adam Nowak poza napisałem gołosłownych zapewnień o braku złych zamiarów ze strony ZUS, tylko upozorował takie stanowisko. Nasz czytelnik zwraca nam uwagę, że podejrzewa, że przedstawione wyjaśnienie jest iluzoryczne i nieszczere.

Do redakcji docierają głosy czytelników, którzy mieli do czynienia z Adamem Nowak i z opinii przedstawionych nam przez te osoby wynika, że często w wykonywaniu obowiązków służbowych posługuje się on złośliwością. Szczególnie jeśli chodzi o przesłanie płatnikom składek kopii akt postępowań, które organ prowadzi. Być może ta złośliwość Adama Nowaka jest też pewnego rodzaju wskazówką czy jego stanowisko wobec skargi na Magdalenę Groń można oceniać jako szczerzą i zgodną z prawdą. O tej sprawie niedługo napiszemy.

Nie jest jasne dlaczego organ rentowy ukrywa informacje przed opinią publiczną

Organ rentowy miał najwidoczniej poważny powód, aby ukryć te informacje przed opinią publiczną co niestety nie pozwala domniemać, że Magdalena Groń jest rzetelnym pracownikiem, ani, że jej działanie wbrew ustawie, poza ustawą i ze złamaniem ustaw jest incydentem czy sposobem na wykonywanie obowiązków służbowych przez wrocławski ZUS.

Jeśli któryś z czytelników chciałby złożyć wniosek o informację publiczną dotyczącą tego pracownika ZUS i przekazać nam odpowiedź, to poniżej przedstawiamy pytania jakie można w tym wniosku zapisać. Uzyskaną z ZUS odpowiedź prosimy wysłać na adres redakcja@czasfinansow.pl

Poniżej zakres wniosku o informację publiczną jaki w sprawie Magdaleny Groń został złożony. Można przekopiować poniższe i wysłać na adres ZUS.

Informacji ile podobnych złamań prawa, czyli wydań decyzji po ustawowym terminie, miało miejsce w ZUS oddział we Wrocławiu w okresach:
a. od 1 stycznia 2019 do 31 grudnia 2019
b. od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020
c. od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021

W jaki sposób ZUS oddział we Wrocławiu naprawił krzywdy i szkody wyrządzane wydaniem decyzji wbrew ustawie i ze złamaniem ustawy?

Informacji ile podobnych złamań prawa, czyli wydań decyzji po ustawowym terminie, popełnił pracownik Małgorzata Groń w okresach:
a. od 1 stycznia 2019 do 31 grudnia 2019
b. od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020
c. od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021

W jaki sposób ZUS oddział we Wrocławiu naprawił krzywdy i szkody wyrządzane przez Magdalenę Groń wydaniem decyzji wbrew ustawie i ze złamaniem ustawy?

Sposobu ukarania pracownika Małgorzata Groń za złamanie prawa, nałożonych konsekwencji oraz daty ukarania – dotyczy wyłącznie sprawy, której dotyczy załącznik do niniejszego wniosku.

Informacji na temat wdrożonych rozwiązań przez ZUS oddział we Wrocławiu, które mają sprawić, że organ nie będzie więcej łamał prawa i działał wyłącznie w granicach wiążących urzędników ustaw i kodeksu postępowania administracyjnego – wraz z odpisem dokumentów potwierdzających wdrożenie tych rozwiązań np. decyzji, postanowień, pouczeń itp.

Urzędniczka pozwana, będzie tłumaczyć się w Sądzie?

Osoby do których dotarliśmy, a które miały do czynienia z Magdaleną Groń, poinformowały nas, że rozważają kroki prawne przeciwko jej pracodawcy, ale również wobec niej samej. Nie udało się nam potwierdzić tej informacji, ale do Sądu we Wrocławiu wpłynął podobno pozew przeciwko Magdalenie Groń, a sama zainteresowana była też przesłuchiwana przez Policję w sprawach o niepokojenie osób wobec których prowadziła czynności służbowe.

Nie udało nam się uzyskać informacji czy wobec Magdaleny Groń organy ścigania zdecydowały się skierować do Sądu wniosek o ukaranie – tak jak to robiły wcześniej wobec dwóch innych pracownic wrocławskiego ZUS – Joannie Chmielewskiej oraz Katarzynie Huba. Nasz dziennikarz przy najbliższej okazji wykonywania obowiązków służbowych w siedzibie ZUS zwróci się z kamerą do Magdaleny Groń z pytaniami dotyczącymi tej sprawy – będzie miała okazję ustosunkować się czytelnikom CzasFinansów z zastrzeżeniami co do rzetelności wykonywania przez nią obowiązków służbowych.

W interesie publicznym leży zatem ostrzec osoby, wobec których Magdalena Groń może prowadzić czynności służbowe z ramienia wrocławskiego ZUS, gdyż mogą one być skażone wadą nierzetelności i braku profesjonalizmu. Być może rozsądnie będzie, by osoby lub podmioty, w sprawach których to właśnie ten urzędnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wykonuje obowiązki służbowe, złożyły wniosek o wyłączenie tego pracownika.

Ponieważ czytelnicy prosili by ostrzec innych to redakcja ich prośbę wypełnia.

Jeśli miałeś do czynienia z wrocławskim ZUS, a w Twojej sprawie uczestniczyła Magdalena Groń i chciałbyś się podzielić z redakcją swoimi pozytywnymi i negatywnymi doświadczeniami to prosimy o kontakt na adres email: redakcja@czasfinansow.pl

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tymczasem na Twitterze:

Pisowska policja żąda karania za noszenie koszulki z napisem Jeb** PiS. Asesor Sądowy Karolina Kiejnich-Kruk w pierwszej instancji uznaję winę aktywisty. https://www.czasfinansow.pl/pisowska-policja-zada-karania-za-noszenie-koszulki-z-napisem-jeb-pis-asesor-sadowy-karolina-kiejnich-kruk-w-pierwszej-instancji-uznaje-wine-aktywisty/

Były szef wydziału drogówki zatrzymany za jazdę po pijanemu https://www.czasfinansow.pl/byly-szef-wydzialu-drogowki-zatrzymany-za-jazde-po-pijanemu/

ZUS rocznie wydaje 50 milionów na pensje dla zatrudnianych radców prawnych, a jednocześnie wydaje miliony na zewnętrze kancelarie adwokackie https://www.czasfinansow.pl/zus-rocznie-wydaje-50-milionow-na-pensje-dla-zatrudnianych-radcow-prawnych-a-jednoczesnie-wydaje-miliony-na-zewnetrze-kancelarie-adwokackie/

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły