sobota 27 kwietnia 2024

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Sędzia Witold Jakimko o policjantach w czasie epidemii: nie mają wykształcenia by móc samodzielnie ocenić zgodność z prawem przepisów. Mają bezmyślnie wykonać każdy rozkaz

2343 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Sędzia Witold Jakimko uznał, że policjanci w czasie epidemii mają bezmyślnie wykonywać rozkazy bez zastanawiania się czy prawo na podstawie którego działają jest legalne czy przestępcze. Jeśli okaże się, że prawo było nielegalne to należy pozywać Skarb Państwa o zadośćuczynienia a nie składać zawiadomienia o przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy. Jak dodaje – policjant nie ma wiedzy i wykształcenia, które daje mu prawo oceny czy prawo na podstawie którego działa jest legalne albo zgodne z Konstytucją. Rozkaz ma być wykonany i koniec.

14 czerwca 2022 roku w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Śródmieścia odbyła się rozprawa w sprawie zażalenia na decyzję prokuratury o umorzeniu dochodzenia postępowania o przestępstwo popełnione przez policjantów z Komendy Policji Wrocław Stare Miasta wobec właściciela wrocławskich klubów Boogie oraz WallStreet.

W czasie epidemii Policja stosowała kordony uniemożliwiające wejście do klubu, a Sanepid wydał decyzję o zamknięciu działalności gospodarczej. To były bardzo intensywne noce, w których w czasie przepychanek z Policją protestujący mężczyzna zasłabł po tym jak kolanem dusił go policjant. W trakcie tych zdarzeń inny aktywista nagrał policjantów w radiowozie z nienaturalnie powiększonymi źrenicami. Właściciele klubu złożyli zawiadomienie na przestępstwo przekroczenia uprawnień przez policjantów, ale jak się można było domyślić Prokuratura szybko sprawę ukręciła i umorzyła.

Budzący kontrowersje Sędzia Witold Jakimko dostał sprawę do osądzenia

Pokrzywdzeni odwołali się do Sądu. Sędzia Witold Jakimko podtrzymał decyzję prokuratury uznając, że policjant nie jest wystarczająco inteligentny i wykształcony by mieć kompetencje analizy zgodności z prawem danego aktu prawnego i jeśli taki akt istnieje w porządku dziennym, nawet wbrew Konstytucji, to policjant ma bezmyślnie wykonać rozkaz.

Sędzia Witold Jakimko znany jest wrocławskiej społeczności ze swoich kontrowersyjnych wyroków. Na CzasFinansów pisaliśmy już o jego wyroku uznającego, że kradzież tożsamości poprzez założenie konta na portalu społecznościowym z imieniem, nazwiskiem i zdjęciem innej osoby nie jest przestępstwem dopóki złodziej tożsamości nie wyrządzi szkody finansowej. Oznacza to, że jeśli ktoś ukradnie komuś dane osobowe oraz zdjęcie, a następnie założy na tę osobę konto na portalu i będzie się wypowiadać krytycznie, ale miło i nie na razie osoby, której ukradł tożsamość na stratę finansową to w ocenie Witolda Jakimko jest to czyn prawnie dozwolony.

Teraz Witold Jakimko popełnił kolejne orzeczenie, które z pewnością ocenione zostanie jako kontrowersyjne.

Oddajmy jednak głos samemu Sędziemu:

Sąd nie uwzględnił zażalenia. Postanowił utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie. O co chodzi w tej sprawie?

Funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego prywatnego. Przekroczenie oznacza przede wszystkim podjęcie czynności wykraczające poza zakres kompetencji czynności bez podstawy faktycznej lub prawnej. Zarzut niedopełnienia obowiązków można przedstawić funkcjonariuszowi publicznemu w wypadku zaniechania lub wykonania albo nienależytego wykonania sprzecznego z prawem.

Źródłem obowiązku funkcjonariusza jest przede wszystkim przepis prawa, lecz także pragmatyka służbowa. Przenosząc powyższe rozważania na grunt przedmiotowej sprawy, w działaniu policji jest brak znamion czynu zabronionego.

Powyższe przepisy niezależnie od kontrowersji jakie wywołały w społeczeństwie, czyli ustanowienie nakazów i zakazów związanych ze stanem epidemii mają moc prawa powszechnie obowiązującego.

Na tej podstawie funkcjonariusze podejmowali swoje czynności.

Słusznie prokurator w swojej decyzji podał, iż funkcjonariusz policji nie jest upoważniony do dokonywania kontroli konstytucyjnej aktów powszechnie obowiązujących stanowiących podstawy działań funkcjonariuszy.

Stanowiły one też plan działań prewencyjnych i operacyjnych wprowadzonych przez naczelnika wydziału prewencji Komendy Policji Stare Miasto, a nadto państwowego inspektora sanitarnego nakazujące zamknięcie klubu. To nie było pozbawione podstawy prawnej, nie stanowiło zatem przekroczenia uprawnień jednocześnie.

Twierdzenia skarżących o tym, jakoby działanie uniemożliwiło również utrzymanie lokalu czystości, nie zasługują na uwzględnienie. Nie wydaje się bowiem, aby wykonywanie czynności porządkowych  niezbędne było akurat w weekend w godzinach nocnych. Równie dobrze czynności takie mogły być wprowadzone w dzień, kiedy lokal nie jest dostępny dla gości. W świetle wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego  oczywistym jest, że skarżący dąży jedynie do obejścia zakazu prowadzenia działalności.

Wątpliwości co do zgodności z prawem decyzji administracyjnej nie może stanowić okoliczności usprawiedliwiającej nieprzestrzegania prawa.

Jeśli wskutek realizacji tych przepisów skarżącym wyrządzona została szkoda finansowa lub naruszone zostały ich dobra osobiste to właściwą drogą jest postępowanie cywilne.

Funkcjonariusz to strażnik miejski lub policjant, ale to nie jest prawnik.  On nie jest upoważniony do dokonywania kontroli konstytucyjnej aktów powszechnie obowiązujących. Czasem nawet jest w doktrynie czytamy czy taką konstytucyjną kontrolę rozproszoną może dokonywać Sędzia.
Proszę sobie wyobrazić jakby funkcjonariusz mógł dokonywać kontroli konstytucyjnej aktów powszechnie obowiązujących aktów prawnych.

Każdy policjant miałby inny na to pogląd. Nie byłoby bezpieczeństwa, tylko chaos na ulicach bo stanowić to może okoliczności usprawiedliwiające nieprzestrzegania indywidualnego aktu stosowania prawa.

Nie przekreślam Państwa argumentacji prawnej. Tylko, że ona jest jakby źle zaadresowana. I nie powinna być zaadresowana tutaj do policji. Jeżeli jest konflikt prawmy i wolności i jest to konflikt, który rusza prawa konstytucyjne. To tak, jak mówię, można go inaczej adresować przeciwko państwu czy skarbowi państwa jeśli powstała szkoda. Od Skarbu Państwa zawsze można dochodzić odszkodowania.

W takim trybie też można zadać pytanie do Trybunału Konstytucyjnego, czy te normy były zgodne czy nie? Jeżeli okaże się, że one były niezgodne, wówczas odpowiedzialność z skarbu państwa odszkodowawcza istnieje, to niejako dodatkowo tłumaczę, żeby to wyjaśnić i przy relacji z tej sprawy.

Proszę tylko o sobie wyobrazić niekoniecznie sprawę związaną z tym faktem, ale jakąkolwiek interwencję policji, gdzie policjant ocenia konstytucyjność i normy prawnej. A pan na przykład ma być osobą chronioną.

Ale przez te normy prawne on oceni negatywnie lub oceni pozytywnie I co z tego wyniknie to już państwu pozostawiam do oceny

Jak zatem widać Sędzia wskazuje, że policjant ma wykonać każdy rozkaz i nie zastanawiać się nad legalnością swoich działań. Sędzia oczekuje wręcz, że policjant powinien mieć bezwzględny zakaz myślenia o legalności przepisów i wykonać swoją robotę.

Powyższe stanowi zasłyszane z nagrania wypowiedzi z uzasadnienia Sędziego. Ze względu na jakość nagrania cytaty mogą nie być dokładne.

W ocenie Witolda Jakimko za nielegalny rozkaz można pozwać Skarb Państwa z powództwa cywilnego, a jego zdaniem wyłączona jest odpowiedzialność karna za czyn z art 231 kodeksu karnego czyli przekroczenia uprawnień.

Sędzia nie precyzuje, czy pozwać należy samego policjanta – można domniemać, że według Witolda Jakimko nie należy pozywać konkretnych funkcjonariuszy, a Skarb Państwa. Następnie po wygranym procesie żądać by Skarb Państwa regresem odzyskał kwotę odszkodowania od winnych policjantów.

Wyrok jest negatywnie oceniani przez szeroko rozumianą opinię publiczną, a niektórzy komentatorzy wprost nazywają go szkodliwym społecznie. Przez takie orzecznictwo usprawiedliwiane mogą być bicie kobiet przez policjantów na protestach, łamanie rąk uczestniczkom strajków, używanie gazu wobec posłów i posłanek, czy wywożenie strajkujących do komisariatów oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od miasta. W Polsce nie ma jednak prawa precedensowego i nawet jeśli jakiś Sędzia wyda głupi wyrok to nie znaczy, że inni będą tę głupotę powielać. Tak przynajmniej wierzą pokrzywdzeni przez funkcjonariuszy publicznych.

Sprawę upubliczniło stowarzyszenie WIR Masz Głos. Po zapoznaniu się w czerwcu 2022 ze słownym uzasadnieniem Sędziego Witolda Jakimak internauci skupieni wokół stowarzyszenia WIR komentowali w internecie, że trudno nie przyznać Sędziemu racji – pies ma zawsze wykonywać polecenia swojego pana.

Tym bardziej, że zapadały już wyroki, że określenie pies wobec policjantów nie jest zniewagą, zaś Polska Policja wyraziła zgodę jednemu ze swoich funkcjonariuszy by prowadził prywatnie policyjny fanpage Psy Dają Głos. Uznano, że określenie pies wobec policjantów w ocenie Komendy Głównej Policji nie godzi w wizerunek, reputacje i godność zawodu. Link do artykułu znajduje się tutaj

Witold Jakimko został powołany wskutek działalności tzw. NEO KRS o czym donosi Oko.Press w artykule dostępnym tutaj

Z informacji uzyskanych przez dziennikarzy CzasFinansów wynika, że niedługo po tym wyroku Witold Jakimko przestał być Sędzią Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieścia i otrzymał delegację do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Do sprawy będziemy wracać.

Co sądzisz na ten temat?
+1
12
+1
11
+1
12
+1
14
+1
13
+1
12
+1
33

2 komentarzy “Sędzia Witold Jakimko o policjantach w czasie epidemii: nie mają wykształcenia by móc samodzielnie ocenić zgodność z prawem przepisów. Mają bezmyślnie wykonać każdy rozkaz”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Policjant przyłapany na przestępstwie zniewagi. Wiceprezydent Bydgoszczy każe się leczyć, a o Margot pisze: dupa mu pęknie w więzieniu

Sędzia Sądu Apelacyjnego Ewa Barnaszewska: media mają prawo kłamać, nie muszą weryfikować pomówień i zniesławień

Bandyci w mundurach: gwałtowny wzrost przestępstw popełnianych przez policjantów w roku 2021!

Policja oszukuje swoich wierzycieli? Nie płacą rachunków za paliwo, papier do drukarek, prąd, roboty budowlane, opinie biegłych, a nawet leki.

Bandyci w mundurach: policjanci z Piątku pobili śmiertelnie 30-letniego mężczyznę. Prokuratura stawia zarzuty!

Bandyci w mundurach: Policjanci znów złamali prawo. Wraca sprawa nękania protestujących w czasie pandemii.

Koszty radcy prawnego w sprawach cywilnych w 2024

Siewcy Hejtu – Sędzia Agnieszka Wróblewska-Kafka: zabiję cię, załatwię cię, obawiaj się to nie groźby karalne

Dlaczego na konsumencie nie robi wrażenia groźba kary ani 5 tysięcy, ani 30 tysięcy złotych za złamanie kwarantanny?

Poprzednie
Następne

22.2K odsłon

Koszty radcy prawnego w sprawach cywilnych w 2024

Poniżej przedstawiamy obowiązują w 2024 roku koszty zastępstwa procesowego.

Ministerstwo Sprawiedliwości jeszcze nie określiło czy i jakie będą zmiany w kosztach zastępstwa procesowego w roku 2024. Obowiązują póki co stawki z roku 2022. Gdy tylko zostanie upubliczniona zmiana stawek na rok 2023 to ten artykuł zostanie zaktualizowany.

Koszty zastępstwa procesowego w 2024 – sprawy o świadczenie pieniężne

W sprawach cywilnych, na ogół stawka za zastępstwo procesowe uzależniona jest od wartości przedmiotu sporu (roszczenia). Jest to kryterium podstawowe, którym należy kierować się w przypadku nie wskazania kosztów wprost w tekście rozporządzenia. Kwoty wynoszą odpowiednio:

do 500 zł – 90 zł;
powyżej 500 zł do 1500 zł – 270 zł;
powyżej 1500 zł do 5000 zł – 900 zł;
powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 1800 zł;
powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 3600 zł;
powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 5400 zł;
powyżej 200 000 zł do 2 000 000 zł – 10 800 zł;
powyżej 2 000 000 zł do 5 000 000 zł – 15 000 zł;
powyżej 5 000 000 zł – 25 000 zł.

Wysokość tych kosztów ulega zmniejszeniu, jeżeli sprawa zakończy się wydaniem nakazu zapłaty w:

postępowaniu upominawczym,
elektronicznym postępowaniu upominawczym,
postępowaniu nakazowym,
europejskim postępowaniu nakazowym

W takim przypadku minimalne stawki są zmniejszane i wynoszą:

do 500 zł – 60 zł;
powyżej 500 zł do 1500 zł – 180 zł;
powyżej 1500 zł do 5000 zł – 600 zł;
powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 1200 zł;
powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 2400 zł;
powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 3600 zł;
powyżej 200 000 zł – 7200 zł.

Oczywiście w przypadku skutecznego wniesienia sprzeciwu lub zarzutów opłatę ustala się na zasadach ogólnych.
Koszty zastępstwa procesowego 2022 – prawo rzeczowe

Koszty będą kształtować się odmiennie w przypadku spraw z zakresu prawa rzeczowego. Należą do nich sprawy z zakresu powstania, treści, zmiany i ustania prawa własności i innych praw do rzeczy i zwierząt. Koszty zastępstwa procesowego są wymienione wprost, zależnie od sprawy:

o stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości – 50% stawki wskazanej w akapicie powyższym zależnej od wartości przedmiotu sporu;
rozgraniczenie – 720 zł;
dotyczących służebności – 480 zł;
naruszenie posiadania – 320 zł;
o wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru dokumentów – 240 zł;
o zniesienie współwłasności – stawkę obliczoną na podstawie § 2 od wartości udziału współwłaściciela zastępowanego przez radcę prawnego, a w przypadku zgodnego wniosku uczestników – 50% tej stawki;
związanych z korzystaniem z rzeczy wspólnej lub z zarządem rzeczą wspólną – 480 zł;
o usunięcie niezgodności między treścią wpisu w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym – 50% stawki wskazanej w pierwszym akapicie, zależnej od wartości prawa dotkniętego niezgodnością

Koszty zastępstwa procesowego 2022 – sprawy z zakresu prawa rodzinnego

Od rodzaju sprawy uzależnione są również koszty zastępstwa procesowego w sprawach rodzinnych. Stawki są następujące:

rozwód i unieważnienie małżeństwa – 720 zł;
stwierdzenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa – 720 zł;
przysposobienie – 360 zł;
pozbawienie, ograniczenie, zawieszenie lub przywrócenie władzy rodzicielskiej oraz odebranie dziecka – 240 zł;
ustalenie ojcostwa, zaprzeczenie ojcostwa, ustalenie bezskuteczności uznania dziecka oraz rozwiązanie przysposobienia – 480 zł;
rozstrzygnięcie w istotnych sprawach rodziny lub co do zarządu majątkiem wspólnym – 480 zł;
ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami – 720 zł;
alimenty, nakazanie wypłacenia wynagrodzenia za pracę do rąk drugiego małżonka – 120 zł.

W sprawach o podział majątku koszty zastępstwa procesowego są uzależnione od wartości tego majątku i obliczane według zasad ogólnych. Jeżeli jednak małżonkowie będą zgodni i podział nastąpi bez komplikacji, wtedy koszty te ulegają obniżeniu o połowę.
Koszty zastępstwa procesowego 2022 – prawo spadkowe

Sprawy spadkowe obejmują następujące roszczenia:

zabezpieczenie spadku,
dokonanie spisu inwentarza,
odrzucenie spadku,
ogłoszenie testamentu i nakazanie jego złożenia,
zarządu spadku nieobjętego i wyjawienie przedmiotów spadkowych
stwierdzenie nabycia spadku

Koszty zastępstwa procesowego zostały określone na minimalnym poziomie 120 zł. Jeśli jednak przedmiotem postępowania jest ważność testamentu, wzrasta ona do 720 zł.

W sprawach dotyczących działu spadku stawka jest ustalana na podstawie wartości udziału spadkowego uczestnika zastępowanego przez profesjonalnego pełnomocnika. Jeśli między uczestnikami działu spadku nie ma sporu, również i w tym wypadku wysokość stawki jest zmniejszana o połowę.
Koszty zastępstwa procesowego 2022 – prawo pracy

Podobnie jak w przypadku spraw spadkowych czy rodzinnych koszty zastępstwa procesowego w sprawach z zakresu prawa pracy również są uzależnione od rodzaju konkretnej sprawy. Będą się one kształtowały następująco:

nawiązanie umowy o pracę, uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, przywrócenie do pracy lub ustalenie sposobu ustania stosunku pracy – 180 zł;
wynagrodzenie za pracę lub odszkodowanie inne niż za wypadek przy pracy – 75% stawki od wartości wynagrodzenia lub odszkodowania będącego przedmiotem sprawy;
inne roszczenia niemajątkowe – 120 zł;
ustalenie wypadku przy pracy, jeżeli nie jest połączone z dochodzeniem odszkodowania lub renty – 240 zł;
świadczenie odszkodowawcze należne z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej – 50% stawki obliczonej od wartości odszkodowania będącego przedmiotem sprawy.

Koszty zastępstwa procesowego 2022 – inne sprawy cywilne

Rozporządzenie określające koszty wskazuje również szereg innych spraw z które w postępowaniu cywilnym pełnomocnik otrzyma wynagrodzenie, należą do nich następujące postępowania:

o uchylenie uchwały organu spółdzielni – 360 zł;
o ochronę dóbr osobistych i ochronę praw autorskich – 720 zł;
z zakresu postępowania nieprocesowego w sprawie niewymienionej odrębnie – 240 zł;
o uchylenie wyroku sądu polubownego – 2400 zł;
z zakresu postępowania restrukturyzacyjnego lub upadłościowego – 3600 zł;
o uznanie orzeczenia sądu zagranicznego – 480 zł;
egzekucyjnych przy egzekucji z nieruchomości – 50% stawki obliczonej od wartości przedmiotu sporu, a przy egzekucji innego rodzaju – 25% tej stawki;
ze skargi na czynności komornika – 80 zł;
o wyjawienie majątku – 120 zł;
rejestracji spółki – 2400 zł, a w przypadku rejestracji spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca
umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym – 1200 zł;
rejestracji spółdzielni – 2400 zł;
innych rejestracji – 1200 zł;
zmiany w rejestrze – 720 zł, a w przypadku zmiany w rejestrze przy wykorzystaniu wzorca uchwały udostępnionego w
systemie teleinformatycznym – 360 zł;
o zaopatrzenie tytułu egzekucyjnego w klauzulę wykonalności – 120 zł;
o zwolnienie spod zajęcia rzeczy i praw zabezpieczonych w postępowaniu karnym u osoby podejrzanej o popełnienie
przestępstwa przeciwko mieniu – 120 zł;
o zwrot korzyści uzyskanych kosztem Skarbu Państwa – 120 zł;
o ustalenie autorstwa projektu wynalazczego – 960 zł;
o ustalenie prawa do patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji – 1200 zł;
o naruszenie patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji – 1680 zł;
o stwierdzenie prawa korzystania z wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego albo prawa używania znaku towarowego, lub oznaczenia geograficznego bądź utraty prawa używania oznaczenia geograficznego – 1440 zł;
o przeniesienie patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji – 1680 zł;
o uchylenie uchwały wspólników bądź akcjonariuszy i o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników, bądź akcjonariuszy – 1080 zł;
o wyłączenie wspólnika – 1080 zł;
o rozwiązanie spółki kapitałowej – 1080 zł;
o przyznanie prawa pomocy w postępowaniu prowadzonym w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej – 300 zł;
o odszkodowanie lub o zadośćuczynienie związane z warunkami wykonywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania – 240 zł;
o ubezwłasnowolnienie – 480 zł;
o uznanie za zmarłego lub stwierdzenie zgonu oraz rozstrzygnięcie co do aktów stanu cywilnego – 360 zł.

Koszty zastępstwa procesowego 2022 – postępowanie odwoławcze

Oczywiście praca pełnomocnika nie kończy się na ogół w pierwszej instancji. Dlatego też za sprawy odwoławcze stawka jest obliczana osobno. Duże znaczenie ma tutaj rodzaj środka odwoławczego oraz sąd, do którego trafia. Minimalna stawka w postępowaniu przed sądem okręgowym wynosi nie mniej niż 120 zł, przed sądem apelacyjnym i Sądem Najwyższym nie mniej niż 240 zł. Stawka minimalna obowiązuje też w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym. Wynosi ona:

za sporządzenie i wniesienie skargi konstytucyjnej oraz za stawiennictwo na rozprawie – stawka minimalna wynosi 960 zł;
za sporządzenie i wniesienie skargi konstytucyjnej oraz za sporządzenie opinii o braku podstaw do wniesienia tej skargi – stawka minimalna wynosi 480 zł.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły