piątek 1 grudnia 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

ZUS ma problem. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw będzie mógł występować przed sądami broniąc przedsiębiorców!

21.6K odsłon
2K

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

ZUS i jego radcy prawni w tarapatach. Prezydent podpisał ustawę, dającą Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorstw prawo do występowania przeciwko ZUS w procesach jakie organ ma z przedsiębiorcami. Radcy prawni ZUS, którzy dotąd pozwalali sobie na swawole i lekceważenie wyroków Sądu Najwyższego w procesach sądowych będę musieli zacząć przestrzegać prawa. Przed Rzecznikiem nie będą już na tyle odważni i aroganccy. Chyba.

Czekaliśmy na to 4 lata. ZUS nie będzie już tak bezkarny jak dotychczas. Niestety to instytucja która łamie podstawowe zasady Konstytucji Biznesu: co nie zabronione jest dozwolone, domniemania uczciwości przeds, rozstrzygania wątpliwości na rzecz przedsięb., proporcjonalnosci – ogłosił na twitterze Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl w tej sprawie. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas w sprawach ZUS. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl prosimy również o kontakt, jeśli prokuratura wszczęła dochodzenie lub śledztwo wobec ZUS po Twoim zgłoszeniu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub jego pracowników. Opiszemy tę historię.

Ustawa likwidująca bariery administracyjne i prawne – co się zmieni dla przedsiębiorców?

Wprowadzenie zmian w wielu aktach prawnych ma na celu zmniejszenie barier administracyjnych i prawnych, które dotykają również przedsiębiorców. Ustawa przynosi kilka istotnych zmian, które wpłyną na prowadzenie działalności gospodarczej.

Decyzja ostateczna w pierwszej instancji?

Jedną z istotnych zmian jest wprowadzenie zasady, że decyzja wydana w pierwszej instancji będzie decyzją ostateczną, jeśli organ w całości uwzględnił żądanie strony. W takiej sytuacji organ nie będzie zobligowany do uzasadnienia swojej decyzji. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli strona otrzymuje decyzję, która jest zgodna z jej żądaniem, nie musi czekać na upływ terminu do wniesienia odwołania lub składać oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do odwołania.

Wyjątek od dwuinstancyjności postępowania administracyjnego?

Ustawa wprowadza także wyjątek od dwuinstancyjności postępowania administracyjnego w określonych sytuacjach. W takim przypadku możliwe jest skontrolowanie decyzji organu w postępowaniu sądowo-administracyjnym. Organ, który wydał decyzję, jest zobowiązany do sporządzenia uzasadnienia i przekazania go do sądu wraz z aktami sprawy oraz odpowiedzią na skargę.

Organizacje pozarządowe w roli powoda lub przystępującego do postępowania?

Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie możliwości dla organizacji pozarządowych do wytaczania powództw lub przystępowania do postępowań sądowych na rzecz przedsiębiorców, którzy są członkami danej organizacji. Jednak przedsiębiorca musi wyrazić pisemną zgodę na takie działanie organizacji. Zmiana dotyczy także ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, dzięki której Rzecznik będzie miał wyraźną podstawę prawną do występowania w postępowaniach w sprawach cywilnych z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, gdy stroną jest przedsiębiorca. Jednakże jego udział jest uzależniony od wyrażenia pisemnej zgody przez przedsiębiorcę oraz od wcześniejszego udziału w postępowaniu administracyjnym, które poprzedzało postępowanie sądowe, do którego chce przystąpić.

W ramach zmian wprowadzonych przez ustawę o znoszeniu barier administracyjnych i prawnych, pojawi się także zmiana w zakresie wymaganych dokumentów dla przedsiębiorców, którzy składają wnioski o udzielenie koncesji na transport drogowy. Według nowych przepisów, przedsiębiorca będzie miał obowiązek złożenia jedynie dokumentu stwierdzającego, że posiada wymagane kwalifikacje oraz zaświadczenia o niekaralności. Dotychczas przedsiębiorcy składali wiele innych dokumentów, co w praktyce było uciążliwe i czasochłonne.

Jak podkreślił prezydent podczas podpisywania ustawy, jej celem jest usprawnienie działalności przedsiębiorców i zmniejszenie biurokracji, co ma na celu zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki. Wprowadzenie tych zmian powinno przyczynić się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Warto jednak pamiętać, że ustawy nie można traktować jako jedynego remedium na problem biurokracji i nieprzejrzystości w polskim systemie prawnym. Jak zauważa prof. Marcin Matczak, „na chwilę obecną w Polsce istnieje ponad 200 tysięcy aktów prawnych, co stanowi jedną z przyczyn naszej skomplikowanej i czasochłonnej biurokracji” (źródło: Puls Biznesu). Zmniejszenie ilości przepisów i usprawnienie systemu prawnego wymagać będzie zatem dalszych działań ze strony władz i społeczeństwa.

Podsumowując, wprowadzone przez ustawę zmiany powinny przyczynić się do usprawnienia działalności przedsiębiorców w Polsce, szczególnie poprzez zmniejszenie barier administracyjnych i prawnych. Niemniej jednak, aby osiągnąć pełny efekt, konieczne będą dalsze reformy systemu prawnego i uproszczenie przepisów, co pozwoli na skuteczne ograniczenie biurokracji i zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki.

Co sądzisz na ten temat?
+1
13
+1
22
+1
32
+1
33
+1
76
+1
2
+1
2

1 komentarz “ZUS ma problem. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw będzie mógł występować przed sądami broniąc przedsiębiorców!”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Przestępcy z ZUS: Dyrektor gabinetu prezesa ZUS skazany za wyciek danych i przestępstwo urzędnicze!

Nękana przez przemocowców z ZUS Ilona Garczyńska robi zrzutkę na procesy ze swoimi prześladowcami.

ZUS twierdzi, że nie będzie postępowań egzekucyjnych w czasie epidemii. Czy można mu ufać?

Przedsiębiorcy wściekli na ZUS. Gdy proszą o raty albo umorzenie to urzędnicy brutalnie nimi gardzą, a jak chodzi o długi kościoła to właśnie umorzono prawie 20 milionów.

Siewcy hejtu. Rzecznik ZUS wygaduje głupoty. Tym razem w imieniu organu szkaluje za referendum Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa. Znowu.

ZUS i rzecznik Paweł Żebrowski ręczą dobrym imieniem oraz reputacją Zakładu i samego Żebrowskiego: Nie kłamiemy i nie oszukujemy! Ilona Garczyńska zwolniona zgodnie z prawem!

Prokuratura wszczęła dochodzenie wobec ZUS – chodzi o oszustwo ZUS na szkodę płatnika składek. W sprawie może chodzić o naczelnika Marcina Madalińskiego.

Naczelnik ZUS: w ZUS PUE danych nie sprawdzamy. Centrala ZUS: nie przychodźcie, korzystajcie z ZUE PUE.

Prokuratura wszczęła dochodzenie wobec ZUS – chodzi o przestępstwo urzędnicze. W sprawie może chodzić o naczelnika Marcina Madalińskiego i byłego dyrektora Piotra Burtowskiego.

Poprzednie
Następne

24.2K odsłon

News CzasFinansów.pl: Prezes ZUS Gertruda Usćińska z końcem roku kończy pracę dla Zakładu!

CzasFinansów.pl nieoficjalnie się dowiedział ze źródeł związanych z Departamentem Legislacyjno-Prawnym centrali ZUS oraz ze źródeł zbliżonych do środowiska dyrekcji wrocławskiego oddziału organu rentowego, że Gertruda Uścińska skończy kadencję Prezesa i pracę dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z końcem tego roku.

Jeśli wierzyć plotkom to Gertruda Uścińska przewidywała koniec rządów PiS i sama miała zabiegać u Premiera Mateusza Morawieckiego, jeszcze przed wyborami, aby przyjął jej rezygnację. Według niepotwierdzonych i nieoficjalnych informacji Premier miał ją wtedy przekonać by została na stanowisku do końca roku ponieważ jej odejście przed wyborami może zostać źle odebrane i wpłynąć na ich wynik.

Próbowaliśmy uzyskać potwierdzenie już zaprzeczenie tej plotki w ZUS, ale organ nie odpowiada na nasze emaile, a gdy dzwoniliśmy do rzecznika ZUS to nikt nie odebrał. W tej sprawie złożyliśmy jednak wniosek o informacje publiczną i wniosek o wypowiedzenie się przez ZUS – gdy tylko otrzymamy jakieś informację to Wam powiadomimy.

O reakcje na ten news zapytaliśmy pracowników wrocławskiego ZUS. Prosili nas o anonimowość ponieważ jak twierdzą, za kontakty z prasą związaną z naszym tytułem prasowym pracownicy organu są straszeni konsekwencjami dyscyplinarnymi. Nasz rozmówca twierdzi, że centrala ZUS straszy pracowników naszą redakcją i grozi im zwolnieniami. W strachu przed mobbingiem i stratą pracy nie chcą się wypowiadać, ale dano nam do zrozumienia, że przynajmniej we wrocławskich oddziałach mają nadzieję, że ta plotka okaże się prawdą.

Wydaje się oczywiste, że po zmianie władzy Gertruda Uścińska i tak straci stanowisko. Póki co wiadomość należy traktować jako plotkę.

Artykuł powstał dzięki naszym czytelnikom, którzy zwracali się do redakcji CzasFinansów.pl w tej sprawie. Jak również dzięki społeczności Pokrzywdzeni przez ZUS oraz Matki kontra ZUS których członkowie pisali do nas w sprawach ZUS. Dziękujemy za wskazówkę, bez waszej społeczności ten artykuł by nie powstał. Jednocześnie zachęcamy do kliknięcia na nazwy społeczności gdyż są to odnośniki do grup facebook – każdy pokrzywdzony przez ZUS, albo szukający pomocy w swoim problemie z organem rentowym może dołączyć i znaleźć tam pomoc i wsparcie innych ofiar, ale i radców prawnych i adwokatów wyspecjalizowanych w ochronie słabszych przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznym. Jeśli natomiast czujesz bezradność i chciałbyś, aby nasza redakcja w ramach interwencji dziennikarskiej, anonimowo, opisała Twoją historię to napisz na nasz email: redakcja@czasfinansow.pl prosimy również o kontakt, jeśli prokuratura wszczęła dochodzenie lub śledztwo wobec ZUS po Twoim zgłoszeniu na Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub jego pracowników. Opiszemy tę historię.

Zobacz nasz film na Youtube:

Przeczytaj też najnowsze artykuły:

Najnowsze komentarze czytelników do artykułów:

TAGI ostatnich artykułów:

Andrzej Duda Anna Maćkowiak bandyci w mundurach covid Daniel Obajtek dobra osobiste Dominik Wojtasiak dług egzekucja administracyjna Eryk Cegiełka Gertruda Uścinska getback groźby karalne hejt Ilona Garczyńska Izba Dyscyplinarna Jarosław Kaczyński Koronawirus koszty zastępstwa procesowego KPO L4 Maciej Wąsik Marcin Madaliński marek niechciał marian banaś Mariusz Błaszczak mateusz morawiecki matki kontra zus minimalna krajowa Ministerstwo Sprawiedliwości mobbing najwyższa izba kontroli naruszenie dóbr osobistych nękanie Orlen Paweł Żebrowski Piotr Burtowski Piotr Szumlewicz PiS policja policja w czasie epidemii pomówienie prawo i sprawiedliwość prokuratura Przemysław Czarnek przestępcy z ZUS Płot Błaszczaka RODO Siewcy hejtu Solidarna Polska Straż Graniczna Sąd Sąd Okręgowy we Wrocławiu Sąd Rejonowy we Wrocławiu Sądy Sędzia Anna Borkowska tarcza antykryzysowa Tomasz Chróstny Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska uokik Urząd Ochrony Danych Osobowych Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Vladimir Putin windykacja wybory prezydenckie Władysław Frasyniuk Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład ubezpieczeń społecznych zus Zarząd Główny NSZZ Policjantów Zbigniew Ziobro zjednoczona prawica zniesławienie znieważenie znieważenie funkcjonariusza ZUS ZUS oddział we Wrocławiu zusowska przestepczość ZUS we Wrocławiu Związkowa Alternatywa

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły