W świetle planów na 2023, sieć fotoradarów w Polsce czeka istotne rozszerzenie. Jak informuje rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD), Monika Niżniak, w całym kraju pojawi się 39 nowych urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. Pierwszy z nich już działa na drodze S7 w okolicach miejscowości Białobrzegi.
Te nowe urządzenia do pomiaru prędkości zostały umieszczone na odcinku drogi S7, z jednym w miejscowości Promna-Kolonia, a drugim w Nowy Gózd. Zostały one zamontowane na całej długości około 14 kilometrów, monitorując wszystkie pasy ruchu w obu kierunkach.
Jak podkreśla Niżniak, urządzenia przeszły pomyślnie proces legalizacji. Aktualnie GITD przeprowadza odbiory urządzeń od wykonawcy, aby potwierdzić, czy zostały one prawidłowo zamontowane. Po zakończeniu odbiorów, urządzenia zostaną przełączone w tryb testowy, podczas którego będzie sprawdzane, czy poprawnie pracują i przesyłają dane do centrali Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD).
Po zakończeniu testów, urządzenia zostaną uruchomione w tryb rejestracji naruszeń. Monika Niżniak zapowiedziała, że mogą zacząć pracować już w czerwcu.
To jest pierwsze z 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, które mają zostać zamontowane na polskich drogach w tym roku. Jest to część projektu rozbudowy systemu fotoradarowego realizowanego przez CANARD. “Wykonawca przygotowuje się już do montażu urządzeń na kolejnym odcinku. Będzie to autostrada A4 pomiędzy miejscowościami Kąty Wrocławskie a Kostomłoty” – przekazała rzeczniczka GITD.
Po zakończeniu tego etapu rozbudowy systemu, CANARD będzie dysponował łącznie 73 tego rodzaju urządzeniami, monitorującymi łącznie ok. 400 kilometrów dróg. „Dzięki temu zwiększymy zasięg oddziaływania systemu, co przełoży się na wzrost poziomu bezpieczeństwa” – powiedziała Niżniak.
Wielokrotnie podkreślano, że nowe lokalizacje zostały wytypowane na podstawie analiz bezpieczeństwa ruchu drogowego, z uwzględnieniem miejsc o potencjalnie wysokim ryzyku zdarzeń drogowych.
Nowe urządzenia do pomiaru prędkości pojawią się w 39 lokalizacjach w całym kraju. Zakres rozszerzenia obejmuje sześć lokalizacji w województwach łódzkim i podkarpackim, pięć w śląskim, cztery w mazowieckim, trzy w dolnośląskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim, dwie w lubuskim, lubelskim i wielkopolskim oraz po jednej lokalizacji w województwach zachodniopomorskim, opolskim i podlaskim.
Ta inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach w Polsce, dzięki ciągłemu monitorowaniu prędkości i egzekwowaniu obowiązujących limitów prędkości.
Mimo że nie wszyscy kierowcy z pewnością z entuzjazmem przyjmą nowe fotoradary, większość zgodzi się, że bezpieczeństwo na drogach jest priorytetem. Biorąc pod uwagę, że przekroczenie dozwolonej prędkości jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do wypadków drogowych, te nowe urządzenia do pomiaru prędkości są krokiem we właściwym kierunku.
Oto lokalizacje:
Wśród 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości cztery zlokalizowane będą w województwie mazowieckim na odcinkach: Kanie/Otrębusy, obwodnica Białobrzegów, pomiędzy Nieporętem a Zielonką oraz na obwodnicy Mszczonowa.
Sześć będzie zamontowanych na drogach województwa łódzkiego na odcinkach: Pomorzany/Bociany, Dobroń/Pabianice, Chocianowicka/Łaskowice, Bychwel/Jadwinin, Biała Pierwsza/Biała Rządowa, Mokra Prawa.
Na Śląsku urządzenia pojawią się w Katowicach, Zabrzu i Gliwicach oraz na odcinkach Jankowice/Świerklany oraz Suszec/Kobielice.
W Wielkopolsce w Koninie i na odcinku Tarnowo Podgórne/Poznań Ławica. A w województwie lubelskim w Hrubieszowie i miejscowości Gołąb.
Trzy kolejne zostaną zamontowane w woj. kujawsko-pomorskim na odcinku Rogoźno Zamek/Kłódka i Węzeł Nowy Ciechocinek/MOP Kałęczynek, a także w miejscowości Rycerzewo.
W województwie pomorskim urządzenia zostaną zamontowane w miejscowościach Swarożyn, Borowo oraz na odcinkach Borcz/Bai Dół i Baciuty/Łupianka Stara.
W województwie podkarpackim będą to odcinki: Rzeszów/Nosówka, Trakt Węgierski w m. Dukla, w Nowej Dębie, Lutczy, Podgrodziu i na odcinku Gniewczyna Łańcucka/Gniewczyna Tryniecka.
Na Dolnym Śląsku na odcinku autostrady A4 — Kostomłoty/Kąty Wrocławskie, we Wrocławiu i na odcinku Brzeg/Przylesie.
W zachodniopomorskim na odcinku Łubianka/Brynka.
Dwa, nowe odcinkowe pomiary prędkości w województwie lubuskim zostaną zamontowane w Białczu i Świdnicy, a w opolskim na odcinku Kietlice/Kilisino.
- Dlaczego ZUS oszukuje kobiety w ciąży i złośliwie nie wypłaca im świadczeń? Prawo.pl potwierdza częściowo śledztwo dziennikarskie CzasFinansów!Na portalu prawo.pl w dniu 25 września 2023 ukazał się artykuł o tytule: Resort ukrywa liczbę kobiet, którym ZUS wstrzymał …
- Zmiany w mBank. Cezary Stypułkowski odejdzie z końcem 2025?Cezary Stypułkowski opuści fotel prezesa mBanku – wynika z komunikatu opublikowanego przez spółkę. Podczas obrad w dniu 21 września 2023 …
Zmiany w mBank. Cezary Stypułkowski odejdzie z końcem 2025? Read More »
- Borys Budka napadnięty. Doszło do szarpaniny.Borys Budka z Platformy Obywatelskiej został napadnięty w Galerii Katowickiej. Napastnik siłą wytrącił mu telefon z ręki. Sprawą juz zajmuje …
- Terminowość i ilość wypłat L4 przez ZUS w latach 2017 do 2022. Dane z informacji publicznej podane przez ZakładDominik Wojtasiak oraz Eryk Cegiełka, czyli Dyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego oraz jego zastępca, odmówili dziennikarzom CzasFinansów udzielenia odpowiedzi na wniosek o …
- Siewcy hejtu. Rzecznik ZUS wygaduje głupoty. Tym razem w imieniu organu szkaluje za referendum Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa. Znowu.Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa rozpoczął referendum strajkowe. Decyzja zapadła po tym jak Gabinet Prezesa oraz Departament Legislacyjno-Prawny w central ZUS …