piątek 24 marca 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

UOKiK sprawdzi dlaczego marża Lotosu wzrosła o 700% w czasie wojny w Ukrainie.

2732 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Poprzedni prezes UOKiK Marek Niechciał w lutym 2018 informował media, że chciałby, aby Komisja Europejska wypowiedziała się w zakresie fuzji Orlenu i Lotosu. W lipcu 2020 Komisja Europejska wyraziła zgodę na tę fuzję.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek chciałby wykorzystać wojnę w Ukrainie do przyspieszenia fuzji, gdyż jego zdaniem jest ona teraz Polsce potrzebna bardziej niż kiedykolwiek.

Wydaje się, że obecny prezes UOKiK Tomasz Chróstny nie będzie widział żadnych zastrzeżeń do stworzenia monopolisty – tym bardziej, że zgodził się już na stworzenie monopolu poprzez fuzję Orlenu i PGNiG.

Pozorną troską wydaje się też stanowisko UOKiK, że na wniosek senatora Krzysztofa Brejzy dokona weryfikacji dlaczego marża Lotosu w ciągu miesiąca wzrosła o 700% – – z poniżej pięciu do prawie 40 dolarów za baryłkę. Senator Krzysztof Brejza poinformował o swoim wniosku do Tomasza Chróstnego.

Skierowałem do @UOKiKgovPL interwencję-wniosek o przeprowadzenie pilnej kontroli pod kątem zawyżania marży rafineryjnej przez koncern Lotos. Wg danych z ostatnich tygodni wynika, że od 10.02-8.03 koncern podniósł marże z 4,9$ do aż 38,7$

UOKiK co prawda stwierdził, że zwróci się do Lotosu o wyjaśnienia w tej sprawie, ale złośliwi już twierdzą, że jest to czynność pozorna i iluzoryczna. Możliwe nawet, że UOKiK dopuści się stwierdzenia, że wzrost marży jest korzystny dla przeciętnego konsumenta. To oczywiście hipotezy i spekulacje, ale poparte dotychczasowymi praktykami – nazywane przez internautów nieuczciwymi – tego urzędu. Urzędu, który ma chronić przeciętnego konsumenta, a w rzeczywistości chroni interesy biznesowe partii rządzącej.

To bardzo poważne zarzuty pokrzywdzonych praktykami UOKiK oraz oceniających te praktyki internautów, ale niebawem będziemy się mogli przekonać o ich trafności gdy Tomasz Chróstny wypowie się w sprawie 700% wzrostu marży w czasie trwania wojny na Ukrainie.

Lotos jeszcze zanim UOKiK ogłosił, że zajmie się sprawą wydał oświadczenie, w którym zaprzeczył zarzutom senatora i nazwał je fake newsami. Komunikat poniżej.

Do sprawy będziemy wracać.

Co sądzisz na ten temat?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

1 komentarz “UOKiK sprawdzi dlaczego marża Lotosu wzrosła o 700% w czasie wojny w Ukrainie.”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązanie artykuły

Chiński model dyscyplinowania dłużników za złą moralność płatniczą i nieszanowanie wyroków sądowych

Czy akcja #nieklammedyka to pokłosie działalności UOKiK-u przez ostatnie 10 lat?

Kaczyńskiemu grozi eksmisja i wylądowanie na bruku za zniesławienie Senatora Brejzy

UOKiK. Tomasz Chróstny ogłasza wydanie rekordowej kary bo aż 29 miliardów na Gazprom. To jego życiowe osiągnięcie.

Nawet Premier nie ufa w rzetelność UOKiK-u. Mimo ostrzeżeń Urzędu Mateusz Morawiecki chwali firmę, która może być kolejną piramidą finansową.

Nowy Prezes UOKiK zaczyna od pomysłów, przez które może mieć krew nawet 3 milionów konsumentów na własnych rękach.

UOKiK wykrył, że Banki łamią prawo utrudniając dostęp klientom do wakacji kredytowych. Ogłasza surowe kary.

Były wicepremier Steinhoff oskarża UOKiK i jego prezesa Tomasza Chróstnego: Urząd członkiem kartelu tworzącego monopolistę?

Związek Przedsiębiorstw Finansowych przeciwny drastycznej regulacji branży pożyczek przez UOKiK

Poprzednie
Następne

21.3K odsłon

Na Orlenie od 25 luty 2023 nie zatankujesz już rosyjskiej Ropy. Właśnie odcięli Polsce dostawy.

Jak się okazało Rząd PiS przez ostatni rok nie zerwał kontraktów z Rosją na zakup ropy – jedynie zmniejszył jej udział do aktualnych od stycznia 2023 roku 10%. W 2022 roku mogło to być nawet 90%. Polacy tankując w 2023 roku na Orlenie przez ostatni rok przekazywali Rosji przynajmniej 10% swojego rachunku na paliwo, a w 2022 nawet do 90% ich rachunku za tankowanie mogło wspierać rosyjski przemysł zbrojny wykorzystywany w zbrodniczej wojnie w Ukrainie.

15 lutego 2023 Anna Moskwa ogłosiła Polakom:

W Polsce nie ma już żadnego gazu z Rosji, zatrzymany został również import węgla – podkreśliła w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, ok. 10 proc. ropy importowane jest z Rosji, ale Orlen jest gotowy, żeby zredukować go do zera.

Potwierdziła tym samym stanowisko samego Orlenu z 1 luty 2023

“Już 90 procent ropy naftowej przerabianej przez Grupę Orlen pochodzi z innych krajów niż Rosja. To efekt intensywnych działań na rzecz dywersyfikacji dostaw prowadzonych po 2015 roku” – przekazał PKN Orlen 1 lutego 2023 roku

“Dlatego przez ostatnie lata intensywnie budowaliśmy globalne relacje, które pozwoliły otworzyć nowe kierunki importu ropy do naszych zakładów w Polsce, na Litwie i w Czechach. W ten sposób zerwaliśmy z historycznym uzależnieniem od rosyjskiego surowca, który jeszcze w 2015 r. stanowił prawie 100 proc. ropy trafiającej do rafinerii Grupy Orlen. Obecnie jest to zaledwie 10 proc.” – powiedział Obajtek, cytowany w informacji prasowej.

Klienci Orlenu, którzy tankowali na tych stacjach, przez ostatni rok, w części sponsorowali rosyjkie rakiety spadające w Ukrainie. Według zapewnień Orlenu i rządu PiS w 2023 tylko 10% sprzedawanej Polakom ropy na stacjach Orlenu pochodził z Rosji. To oznacza, że nawet 10% rachunku za tankowanie Polacy nieświadomie przekazywali Rosjanom, którzy mogli za te pieniądze rakietami zabijać Ukraińskie dzieci.

Rząd PiS wbrew zapowiedziom i gestom w kierunku narodu Ukraińskiego nie zdecydował się za zerwanie kontraktu z Rosją na zakup ropy. Jak tłumaczyła to wielokrotnie na konferencjach prasowych minister Anna Moskwa Polska tylko ograniczała procentowy udział rosyjskiej ropy w ofercie dla Polaków na stacjach Orlenu. Jak wyjaśniała zerwanie kontraktu mogłoby Polskę narazić na odszkodowania na rzecz rosyjskiego dostawcy ropy.

Rachunek ekonomiczny w arkuszu kalkulacyjnym sprawił, że Rządowi PiS bardziej opłacało się dalej płacić Rosji za ropę niż płacić karuy za zerwanie kontraktu. Jednocześnie Rządowi PiS opłaca się płacić miliardowe kary Unii Europejskiej za łamania praworządności w Rzeczpospolitej. Według licznika na Wyborcza.pl na dzień 25 luty 2023 kary wynoszą łącznie 3,3 miliarda złotych.

Polacy już nie będą współfinansować rakiet bombardujących Ukrainę

25 lutego 2023 Orlen ogłosił, że problem się sam rozwiązał po roku. Polacy kupujący paliwo na Orlenie nie będą już sponsorować Putina bo Rosja zakręciła kurek i nie przekazuje od dzisiaj tych 10% całego importu ropy do naszego kraju. Prezes Orlenu, Daniel Obajtek, jest bardzo zadowolony ponieważ te 10% rosyjskiej ropy zastąpią ropą z innych krajów. Klienci Orlenu mogą więc być spokojni bo ropy nie zabraknie.

Prezes Orlenu zakomunikował to na Twitterze:

Warto tutaj przypomnieć, że według aktualnie obowiązujących kontraktów Orlen jest zobowiązany do kupowania ropy do końca 2024 roku. Według różnych szacunków Skarb Państwa będący współwłaścicielem Orlenu do końca 2024 miał przekazać Rosji łącznie około 8 miliardów złotych za zakup ropy z tego kontraktu.

Prawdopodobnie Minister Anna Moskwa mówiąc o braku sensu ekonomicznego zerwania kontrakty z Rosją na zakup miały miała obawę, że te 8 miliardów trzeba będzie i tak zapłacić jako karę za zerwanie kontraktu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz Zarząd Orlenu miał nadzieję, że to Rosja zerwie kontrakt i w ten sposób nie będzie trzeba płacić tych miliardów. Być może właśnie taka sytuacja nastąpiła.

Polska miała w samym 2022 roku wydać około 65 miliardów złotych na wsparcie Ukrainy. Przy tych kwotach wydaje się, że nie powinno być dla PiS problemem zerwać kontrakt na rosyjską ropę.

Prawdopodobnie Orlen ma w swoich magazynach jakieś zapasy rosyjskiej ropy, którą zużyje w najbliższych tygodniach. Później, o ile Rosja nie odkręci Polsce kurka, nikt nie zapłaci już polskimi złotówkami za rosyjską ropę na Orlenie.

Ci, którzy przez ostatni rok kupowali paliwo na Orlenie mogą już być spokojni. Póki co pieniądze jakie Polacy zostawiają w kasie Orlenu nie będą przekazywane Rosji. Co prawda przez ostatni rok konsumenci Orlenu w jakimś stopniu mogli sponsorować rosyjskie rakiety i przemysł zbrojny wykorzystany w bandyckiej napaści na Ukrainę przez Rosji, ale to już kwestia sumienia każdego z nich.

Do sprawy będziemy wracać.

2 komentarzy “Na Orlenie od 25 luty 2023 nie zatankujesz już rosyjskiej Ropy. Właśnie odcięli Polsce dostawy.”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tymczasem na Twitterze:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od wielu lat ma reputację gorszą od piramid finansowych. Prawdopodobnie Amber Gold i GetBack cieszą się większym zaufaniem, nawet dzisiaj, niż ZUS i osoby w nim pracujące.
https://www.czasfinansow.pl/zus-neka-udrecza-przesladuje-poniza-i-zniewaza-przedsiebiorcow-glownie-kobiety/

Fikcja doręczenia pozwu nadal obowiązuje. Tylko jest bardziej skomplikowana. https://www.czasfinansow.pl/fikcja-doreczenia-pozwu-nadal-obowiazuje-tylko-jest-bardziej-skomplikowana/

Europosłowie PiS nie chcą rezygnować dla Polski z europejskich pensji, emerytur i dodatków finansowych https://www.czasfinansow.pl/europoslowie-pis-nie-chca-rezygnowac-dla-polski-z-europejskich-pensji-emerytur-i-dodatkow-finansowych/

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły