wtorek 30 maja 2023

NA CZASIE:

Poprzednie
Następne

Antymonopolowy UOKiK zgadza się na stworzenie monopolu. Jest zgoda Chróstnego na połączenie Orlenu z PGNiG.

2474 odsłon

Reklama #11

Reklama #12

Reklama #12

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał pozytywną warunkową decyzję na połączenie PKN Orlen z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG), podały spółki w komunikacjie 16 marca 2022 roku.

“Pozytywna decyzja prezesa UOKiK została wydana pod warunkiem wykonania przez PGNiG i Orlen środka zaradczego w postaci zobowiązania do zbycia na rzecz niezależnego inwestora kontroli nad spółką zależną Gas Storage Poland sp. z o.o. z siedzibą w Dębogórzu (GSP) w ciągu 12 miesięcy od dnia połączenia z Orlen” – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie PGNiG i Orlen zobowiązują się m.in. do zawarcia przynajmniej na 10 lat umowy powierzającej GSP lub jej następcy prawnemu pełnienie obowiązków operatora systemu magazynowania paliw gazowych stanowiącego własność podmiotu powstałego w wyniku połączenia PGNiG i Orlen.

“Na tę decyzję nie czekaliśmy z założonymi rękami. Równolegle prowadziliśmy prace, aby przygotować cały proces od strony organizacyjno-technicznej. Dzięki temu PKN Orlen połączy się z PGNiG do końca 2022 r.” – powiedział Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

Podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat koncern podjął decyzję o inwestycjach w modernizację istniejących aktywów i zainicjował nowe projekty wzmacniając kompetencje w obszarze petrochemii, energetyki oraz badań i rozwoju.

“Zgoda UOKiK na połączenie z PGNiG to kolejny istotny krok na drodze do powstania jednego, silnego koncernu multienergetycznego, który zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale całego regionu. O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne przekonujemy się szczególnie wyraźnie w ostatnim czasie. Finalizacja procesu połączenia PKN Orlen, PGNiG oraz Lotosu to szansa na to, żeby Polacy mieli dostęp do bezpiecznej energii w akceptowalnych cenach” – dodał Obajtek.

Oznacza to, że Urząd do zwalczania monopolu wyraził zgodę na powstanie monopolu.

Eksperci oraz internauci zarzucają Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że przestał to być organ dbający o uczciwość i dobre praktyki na rynku, a zaczął być organem, który tworzy warunki pod narodowe monopole.

Agrounia jeszcze za czasów kadencji poprzedniego pupila Prawa i Sprawiedliwości Marka Niechciała zarzucała, że UOKiK to w rzeczywistości Urząd Ochrony Korporacji i Kombinacji. Wydaje się, że zmiana prezesa na Tomasza Chróstnego nic w tej sprawie nie zmieniła i pokrzywdzeni rolnicy w ten sposób nazywają urząd zarządzany przez nowego prezesa.

Tam gdzie łączyć chce się kapitał prywatny, a tym bardziej nieprzychylny rządowi Prawa i Sprawiedliwości, tam Prezes UOKiK Tomasz Chróstny kręci nosem i się sprzeciwia. Kiedy jednak idzie o interesy partii rządzącej, a w szczególności biznesy kierowane przez Daniela Obajtka to UOKiK jest ślepy na działania monopolowe czy sprzeczne z dobrymi praktykami.

Gdy Agora (wydawca nieprzychylnej rządowi Gazety Wyborczej) chciała dokonać zakupu Eurozet to Tomasz Chróstny jako Prezes UOKiK się sprzeciwił twierdząc, że doprowadzi to do monopolu. Gdy Orlen kupował Polska Presse ten sam urzędnik nie widział w tym żadnych zagrożeń. Podobnie jest w przypadku tworzenia się monopolisty wskutek połączenia Orlenu i PGNiG.

Decyzja Prezesa UOKiK kompromituje Urząd. Chroni konkurentów Agory, a nie konkurencję. Została podjęta z naruszeniem przepisów prawa oraz procedur administracyjnych – pisze w oświadczeniu wydawca m.in. Gazety Wyborczej. Odnosi się w ten sposób do decyzji prezesa UOKiK, który zablokował możliwość przejęcia Eurozetu przez Agorę.

To bardzo poważne zarzuty, ale nie jedyne, wobec urzędu, który ma bez względu na partyjne interesy dbać o uczciwość wśród przedsiębiorców. Do sprawy będziemy wracać.

Co sądzisz na ten temat?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

4 komentarzy “Antymonopolowy UOKiK zgadza się na stworzenie monopolu. Jest zgoda Chróstnego na połączenie Orlenu z PGNiG.”

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązanie artykuły

Na Orlenie od 25 luty 2023 nie zatankujesz już rosyjskiej Ropy. Właśnie odcięli Polsce dostawy.

Dlaczego na konsumencie nie robi wrażenia groźba kary ani 5 tysięcy, ani 30 tysięcy złotych za złamanie kwarantanny?

Rząd PiS agresywnie przejmuje prywatny Idea Bank. Pokrzywdzeni obligatariusze GetBack czują się oszukani.

Związek Przedsiębiorstw Finansowych przeciwny drastycznej regulacji branży pożyczek przez UOKiK

Biedronka nie zgadza się z decyzją UOKiK. Zapowiada walkę w sądzie o dobre imię.

UOKiK. Tomasz Chróstny ogłasza wydanie rekordowej kary bo aż 29 miliardów na Gazprom. To jego życiowe osiągnięcie.

Chiński model dyscyplinowania dłużników za złą moralność płatniczą i nieszanowanie wyroków sądowych

UOKiK. Tomasz Chróstny upokorzony przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Życiowa decyzja prezesa urzędu została uchylona, a powaga i rzetelność urzędu wystawiona na pośmiewisko.

Premier Mateusz Morawiecki, jak influencer, reklamuje picie kawy na Orlenie.

Poprzednie
Następne

21.6K odsłon

Premier Mateusz Morawiecki, jak influencer, reklamuje picie kawy na Orlenie.

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, ogłosił decyzję o obniżeniu cen paliw przed majówką. Według informacji podanych przez prezesa, ceny benzyny i oleju napędowego spadną o około 10 groszy na litrze. To było wczoraj. Dzisiaj Premier Mateusz Morawiecki reklamuje picie kawy na stacjach tego przedsiębiorstwa.

Decyzja ORLENU ma związek z nadchodzącymi długimi weekendami majowymi, podczas których wielu Polaków planuje wyjazdy i podróże samochodem. Prezes Obajtek stwierdził, że obniżki cen mają na celu zwiększenie dostępności tańszego paliwa dla kierowców i zmniejszenie kosztów podróży.

Decyzja o obniżeniu cen paliw przez PKN Orlen jest również reakcją na rosnącą presję konkurencji na rynku paliwowym w Polsce. W ostatnim czasie wiele innych firm paliwowych ogłosiło podobne obniżki cen, co doprowadziło do zaostrzenia walki o klientów.

PKN Orlen, jako największy gracz na polskim rynku paliwowym, musi walczyć o swoją pozycję i zadowolenie klientów. Obniżki cen paliw mogą pomóc w przyciągnięciu nowych klientów oraz zwiększeniu lojalności tych, którzy już korzystają z usług Orlenu.

Decyzja prezesa PKN Orlen o obniżeniu cen paliw przed majówką jest z pewnością dobrą wiadomością dla kierowców, którzy chcą zaoszczędzić na kosztach podróży. Ceny paliw mają znaczący wpływ na domowy budżet, więc każda okazja do zaoszczędzenia jest na wagę złota.

Orlen podziękował influencerowi we własnym wpisie na Twitterze.

43 komentarzy “Premier Mateusz Morawiecki, jak influencer, reklamuje picie kawy na Orlenie.”

  1. ,,Czas finansów “-teraźniejsze ceny, do których rząd nas zmusił , wymagają oszczędności. …!!!

  2. Aż nie wiem gdzie przelewać te każdorazowo tankowane 30 litrów paliwa, kończą mi się wolne beczki. A ja wciąż niesyty hotdogów i spragniony orlenowskiek kawusi. 😁

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tymczasem na Twitterze:

Tymczasem na Facebooku:

Zobacz nas YouTube:

Reklama #30

Reklama #15

Reklama #16

ALARM CZASFINANSÓW

Chcesz nam podsunąc temat na reportaż? Oszukał Cię urzędnik? ZUS Cię skrzywdził? Policja i Prokuratura zawiodły? Sąd wydał niesprawiedliwy wyrok? Chcesz zwrócić uwagę redakcji na jakąś konkretną sprawę? Chciałbyś, aby redakcja zainterweniowała społecznie w Twojej sprawie? Zgłoś nam ALARM!

Ostatnie artykuły