Antymonopolowy UOKiK zgadza się na stworzenie monopolu. Jest zgoda Chróstnego na połączenie Orlenu z PGNiG.

Antymonopolowy UOKiK zgadza się na stworzenie monopolu. Jest zgoda Chróstnego na połączenie Orlenu z PGNiG.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał pozytywną warunkową decyzję na połączenie PKN Orlen z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG), podały spółki w komunikacjie 16 marca 2022 roku.

“Pozytywna decyzja prezesa UOKiK została wydana pod warunkiem wykonania przez PGNiG i Orlen środka zaradczego w postaci zobowiązania do zbycia na rzecz niezależnego inwestora kontroli nad spółką zależną Gas Storage Poland sp. z o.o. z siedzibą w Dębogórzu (GSP) w ciągu 12 miesięcy od dnia połączenia z Orlen” – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie PGNiG i Orlen zobowiązują się m.in. do zawarcia przynajmniej na 10 lat umowy powierzającej GSP lub jej następcy prawnemu pełnienie obowiązków operatora systemu magazynowania paliw gazowych stanowiącego własność podmiotu powstałego w wyniku połączenia PGNiG i Orlen.

“Na tę decyzję nie czekaliśmy z założonymi rękami. Równolegle prowadziliśmy prace, aby przygotować cały proces od strony organizacyjno-technicznej. Dzięki temu PKN Orlen połączy się z PGNiG do końca 2022 r.” – powiedział Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

Podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat koncern podjął decyzję o inwestycjach w modernizację istniejących aktywów i zainicjował nowe projekty wzmacniając kompetencje w obszarze petrochemii, energetyki oraz badań i rozwoju.

“Zgoda UOKiK na połączenie z PGNiG to kolejny istotny krok na drodze do powstania jednego, silnego koncernu multienergetycznego, który zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale całego regionu. O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne przekonujemy się szczególnie wyraźnie w ostatnim czasie. Finalizacja procesu połączenia PKN Orlen, PGNiG oraz Lotosu to szansa na to, żeby Polacy mieli dostęp do bezpiecznej energii w akceptowalnych cenach” – dodał Obajtek.

Oznacza to, że Urząd do zwalczania monopolu wyraził zgodę na powstanie monopolu.

Eksperci oraz internauci zarzucają Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że przestał to być organ dbający o uczciwość i dobre praktyki na rynku, a zaczął być organem, który tworzy warunki pod narodowe monopole.

Agrounia jeszcze za czasów kadencji poprzedniego pupila Prawa i Sprawiedliwości Marka Niechciała zarzucała, że UOKiK to w rzeczywistości Urząd Ochrony Korporacji i Kombinacji. Wydaje się, że zmiana prezesa na Tomasza Chróstnego nic w tej sprawie nie zmieniła i pokrzywdzeni rolnicy w ten sposób nazywają urząd zarządzany przez nowego prezesa.

Tam gdzie łączyć chce się kapitał prywatny, a tym bardziej nieprzychylny rządowi Prawa i Sprawiedliwości, tam Prezes UOKiK Tomasz Chróstny kręci nosem i się sprzeciwia. Kiedy jednak idzie o interesy partii rządzącej, a w szczególności biznesy kierowane przez Daniela Obajtka to UOKiK jest ślepy na działania monopolowe czy sprzeczne z dobrymi praktykami.

Gdy Agora (wydawca nieprzychylnej rządowi Gazety Wyborczej) chciała dokonać zakupu Eurozet to Tomasz Chróstny jako Prezes UOKiK się sprzeciwił twierdząc, że doprowadzi to do monopolu. Gdy Orlen kupował Polska Presse ten sam urzędnik nie widział w tym żadnych zagrożeń. Podobnie jest w przypadku tworzenia się monopolisty wskutek połączenia Orlenu i PGNiG.

Decyzja Prezesa UOKiK kompromituje Urząd. Chroni konkurentów Agory, a nie konkurencję. Została podjęta z naruszeniem przepisów prawa oraz procedur administracyjnych – pisze w oświadczeniu wydawca m.in. Gazety Wyborczej. Odnosi się w ten sposób do decyzji prezesa UOKiK, który zablokował możliwość przejęcia Eurozetu przez Agorę.

To bardzo poważne zarzuty, ale nie jedyne, wobec urzędu, który ma bez względu na partyjne interesy dbać o uczciwość wśród przedsiębiorców. Do sprawy będziemy wracać.

Co sądzisz na ten temat?
+1
11

CZAD!

+1
12

KOCHAM!

+1
32

DOBRE!

+1
13

SZOK!

+1
13

NUDY!

+1
12

LIPA!